Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΝΦΙΑ-ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ;


lightabsorber

Ερώτηση

Όπως λέει και ο τίτλος και για να πάρουμε-πάρω μία εικόνα του τι επικρατεί γενικά, θα χρεώνετε τα εκκαθαριστικά ενφια που θα βγαίνουν σταδιακά από 1 Αυγούστου στους πελάτες ως εξτρα υπηρεσία;

 

Η δε θα χρεώνετε π.χ σε πελάτη που έχει κάνει σε σας το τελευταίο του Ε9 με τον ίδιο τρόπο που οι περισσότεροι δε χρεώνουμε την εκτύπωση του εκκαθαριστικού σε πελάτη που του έχουμε κάνει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, αλλά θα χρεώνετε κάποιο ποσό σε όποιον έρθει να πάρει χωρίς να έχει κάνει σε σας το τελευταίο Ε9 π.χ;

 

Προσωπικά αν και είμαι υπάλληλος σε λογιστικό-φοροτεχνικό γραφείο(κι όχι ιδιοκτήτης), το σωστό πιστεύω θα ήταν το δεύτερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ασχετο-σχετικό άλλα πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο πελάτης και μου είπε πως ο Παντέλής είπε στον Παπαδάκη ότι γίνεται ρύθμιση σε 12 δόσεις του φόρου εισοδήματος...και πως δεν τοξέρεις εσύ κλπ...

Είναι δυνατόν να είπε τέτοιο πράγμα ;;

Κάνω εγώ λάθος ;

 

Αφού δεν είναι ληξιπρόθεσμα, και απο άυριο μόνο τη δόση που έληξε θα μπορείς να ρυθμίσεις , όχι όλο το ποσό.

 

Τι ισχύει γνωρίζετε;

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19712

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η πιο σωστή απάντηση που διάβασα μέχρι στιγμής.

Φίλε είσαι πολύ σωστός, κάτι τέτοιο πρέπει να κάνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

 

Και αυτό που λέτε "μια εκτύπωση είναι μόνο" δεν ισχύει. Είναι ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ το επάγγελμα μας και πρέπει να πληρώνεται αναλόγως. Με την ίδια λογική και μια απλή δήλωση, 1-2 νούμερα είναι μόνο να συμπληρώσουμε μόνο, μήπως να μην πληρωνόμαστε και για αυτές;

 

Και ο γιατρός αν πας να σε εξετάσει μπορεί σε 2-3 λεπτά να σου πει τι έχεις και να σου γράψει φάρμακα, τι θα σου πει μετά...έλα μωρέ 2 λεπτά κάναμε, μην πληρώσεις τίποτα;

Και ο συμβολαιογράφος για να σου κάνει συμβόλαιο το ίδιο κείμενο έχει στο word και απλά αλλάζει ονόματα και λοιπά στοιχεία, το πολύ 10-15 λεπτά δουλειά, εκεί όμως τα πληρώνουν κανονικά;

 

Ο κλειδαράς να έρθει να σου ανοίξει την πόρτα (είχα φωνάξει πρόσφατα έναν) θα σου πάρει για 2 λεπτά δουλειά 20 ευρώ τουλάχιστον...

 

Έχω και άλλα πολλά επαγγέλματα, αλλά θα ξεφύγουμε πολύ αν συνεχίσω να γράφω.....

 

Εμείς γιατί να δουλεύουμε ΤΣΑΜΠΑ συνάδερφοι;;;; 

 

Εκτύπωση θέλεις, ΟΚ θα στην κάνω. Τα χρήματα δεν τα παίρνουμε ούτε για το χαρτί ούτε για το μελάνι που θα ξοδέψουμε. Τα παίρνουμε για τον χρόνο μας που είναι ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ!

 

Έχετε βάλει στο ίδιο τσουβάλι γιατρούς, λογιστές, συμβολαιογράφους και κλειδαράδες. Δηλαδή εσείς θεωρείτε λογικό να έρχεται ο πελάτης (που του κάνετε τη δήλωση κάθε χρόνο) για να του εκτυπώσετε τα τέλη κυκλοφορίας για παράδειγμα, και εσείς να του ζητάτε 3 ή 5 ευρώ για αυτό. Εκτός και αν (όπως ο γιατρός) του ζητήσετε ας πούμε 30€. 

 

Δεν θεωρείτε πιο λογικό να του πείτε ότι θέλω πχ 80€ ή 90€ και θα σου κάνω όλες τις εργασίες του έτους (κατονομαζόμενες)? Και να φτιάξετε και σύμβαση.

 

Ταληροφονιά σε ποια από τις δύο περιπτώσεις θα σας πεί?

 

Το επάγγελμα με ποιον από τους δύο χειρισμούς υποβιβάζεται?

 

Με ποιον από τους δύο χειρισμούς ο πελάτης θα σας ξανάρθει και του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελατες με βιβλια ολες αυτες οι εργασιες δεν χρεωνονται , αλλα σε μισθωτους συνταξιουχους που θα ερθουν θα πληρωσουν για μια δηλωση μια φορα και μετα θα τους στειλει το υπουργειο αλλες 15 φορες μεσα στον ιδιο  χρονο χρεωνονται κανονικα πλεον τουλαχιστον το κοστος χρονου-υλικου και φορου γιατι πλεον δεν γινεται αλλιως οι εργασιες ειναι πολλες θα πρεπει σιγα-σιγα να καταλαβουν οτι το ιντερνετ στο σπιτι δεν ειναι μονο για διασκεδαση-ενημερωση αλλα και εργαλειο -καπελο που τους το φορτωσε το κρατος για να πληρωνουν φορους .Αν βαριουνται ή δεν θελουν να πληρωνουν μελανια-χαρτι θα πληρωσουν αυτη την εργασια στο γραφειο που τους εξυπηρετει .Οσα γραφεια το θεωρουν ντροπη να χρεωνουν τετοια μικροποσα δεν ειναι τιποτα ,γρηγορα θα καταλαβουν οτι δεν βγαινουν (οπως κι εγω) .Οσα γραφεια θελουν να χρεωνουν σε ετησια βαση να μου εξηγησουν πως θα εξηγησουν σε συνταξιουχους την συμβαση που θα τους βαλουν να υπογραψουν . Μεχρι σημερα το 99% των πελατων δεν αντιδρουν καθολου σε αυτες τις χρεωσεις και τις θεωρουν απολυτα φυσιολογικες ,απλα καποιοι και πολυ σωστα χρησιμοποιουν τωρα τους κωδικους τους  και ετσι θα πρεπει να γινεται.Οταν οι περισοτεροι μαθουν να εκτυπωνουν και να ενημερονονται μονοι τους για τις υποχρεωσεις τους , τοτε θα σταματησω να χρεωνω κι εγω καποιους λιγους που εχουν αδυναμια να το κανουν μονοι τους.Τωρα μαθαινουν οτι αυτες οι εκτυπωσεις που τους διναμε ηταν χρησιμες-πολυτιμες και δεν τις δινουν χωρις πρωτα να βγαλουν φωτοαντιγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω ότι είναι το θέμα αν θα του χρεώσεις σπαστά ή σα σύνολο στο τέλος με τη δήλωση...

Το θέμα είναι να το χρεώσεις να καταλαβάινει ότι μπαίνει σε γραφείο-επαγγελματία-επιστήμονα και πρέπει να πληρώσει...

Εκεί για εμένα είναι ολη η ουσία!

Τώρα το πότε θα είναι στην ευχέρεια του κάθε συναδέλφου.

Προσωπικά έχω πει ότι πλέον βάζω ένα τέρμα στο τσάμπα και απο εδώ και πέρα θα πληρώνομαι για τα πάντα ...το μόνο που έχω πει ότι δε θα χρεώνων  είναι τα εκαθαριστικά ε1(έτσι για δώρο απ το γραφείο :D )

Στη τελική και η εφορία λογικά θα έχει τη δυνατότητα να τους τυπώσει το ΕΝΦΙΑ, να τους κάνει διακανονισμό χρεών, να τους κάνει αλλαγές στο Ε9....ας πάνε εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει και ένα πρόβλημα συνάδελφοι όμως που ξεχνάει και ο ΟΕΕ και γενικά οι σύλλογοί μας κλπ.... Αυτό που θα έπρεπε να ισχύει είναι ότι κανένας μή επίσημα φοροτεχνικός ή ιδιώτης δεν θα μπορεί να δηλώνει οτιδήποτε μέσω taxisnet-δ.ο.υ-ΙΚΑ-ΣΗΚΑ-ΜΗΚΑ. κλπ. Γιατί δηλαδή να μην μπορώ να κάνω ένα συμβόλαιο εγώ μόνος μου, να το μεταγράψω, να το κτηματογραφήσω, να του βάλω αλάτι πιπέρι κάπαρη κλπ και πρέπει να πάω σε συμβολαιογράφο και να πληρώσω ή αντίστοιχα σε έναν δικήγορο για μιά παράσταση οιαςδήποτε μορφής??? Εδώ υπάρχουν μαγαζιά ακόμη που τα βιβλία τους τα τηρεί κάποιος που δεν έχει ταυτότητα φοροτεχνικού, χωρίς τιμολόγιο-εναρξη κλπ...Είναι τραγικό από πάσης φύσεως αυτό που συμβαίνει με τον κλάδο μας. Και θα πρεπε να υπάρχει ορισμένη αμοιβή για πάσα εργασία στάνταρ για όλους. Τί θέλετε κύριε? υπεύθυνη δήλωση για ακατάσχετο λογαριασμό? 20 ευρώ. Αίτηση κοινωνικού μερίσματος 20 ευρώ κλπ κλπ...Από τη στιγμή που δεν έχουμε κάποια τέτοια "προστασία" είμαστε έρμαιο του καθενός που θέλει να μας υποβαθμίσει-μειώσει κλπ...ενώ στον συμβολαιογράφο και στον δικηγόρο κάνουν μόκο!!!!!!! αυτή είναι η αμοιβή τέλος!!!!!!!Τόσο πολύ έχουμε ταλαιπωρηθεί σε αυτόν τον κλάδο από το Υ.Ο. και μας έχει γραμμένους πατόκορφα!!!!!!!! Είμαστε άμμισθοι υπάλληλοι του και πληρώνουμε και πρόστιμα από πάνω εξαιτίας τους!!!αν αυτό δεν είναι τρέλλα τότε τί είναι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελατες με βιβλια ολες αυτες οι εργασιες δεν χρεωνονται , αλλα σε μισθωτους συνταξιουχους που θα ερθουν θα πληρωσουν για μια δηλωση μια φορα και μετα θα τους στειλει το υπουργειο αλλες 15 φορες μεσα στον ιδιο  χρονο χρεωνονται κανονικα πλεον τουλαχιστον το κοστος χρονου-υλικου και φορου γιατι πλεον δεν γινεται αλλιως οι εργασιες ειναι πολλες θα πρεπει σιγα-σιγα να καταλαβουν οτι το ιντερνετ στο σπιτι δεν ειναι μονο για διασκεδαση-ενημερωση αλλα και εργαλειο -καπελο που τους το φορτωσε το κρατος για να πληρωνουν φορους .Αν βαριουνται ή δεν θελουν να πληρωνουν μελανια-χαρτι θα πληρωσουν αυτη την εργασια στο γραφειο που τους εξυπηρετει .Οσα γραφεια το θεωρουν ντροπη να χρεωνουν τετοια μικροποσα δεν ειναι τιποτα ,γρηγορα θα καταλαβουν οτι δεν βγαινουν (οπως κι εγω) .Οσα γραφεια θελουν να χρεωνουν σε ετησια βαση να μου εξηγησουν πως θα εξηγησουν σε συνταξιουχους την συμβαση που θα τους βαλουν να υπογραψουν . Μεχρι σημερα το 99% των πελατων δεν αντιδρουν καθολου σε αυτες τις χρεωσεις και τις θεωρουν απολυτα φυσιολογικες ,απλα καποιοι και πολυ σωστα χρησιμοποιουν τωρα τους κωδικους τους  και ετσι θα πρεπει να γινεται.Οταν οι περισοτεροι μαθουν να εκτυπωνουν και να ενημερονονται μονοι τους για τις υποχρεωσεις τους , τοτε θα σταματησω να χρεωνω κι εγω καποιους λιγους που εχουν αδυναμια να το κανουν μονοι τους.Τωρα μαθαινουν οτι αυτες οι εκτυπωσεις που τους διναμε ηταν χρησιμες-πολυτιμες και δεν τις δινουν χωρις πρωτα να βγαλουν φωτοαντιγραφα.

 

Δεν έχω καταλάβει. Τελικά τη θέλετε αυτή τη "λιανική λογιστική" (το δανείζομαι από άλλον συνάδελφο) στο γραφείο σας ή τους χρεώνετε για να αναγκαστούν να μάθουν μόνοι τους και να μην σας κουράζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπό πέρσι προσωπικά χρεώνω τα πάντα σε όλους σχεδόν εκτός απο κάποιες περιπτώσεις που ούτε και στον ενφια θα πάρω λεφτά.π.χ. μακροχρόνια ανέργους.Απο την στιγμή λοιπόν που άρχισα να χρεώνω τα πάντα δεν είχα απώλειες απο πελάτες,παρότι περίμενα ένα 10% να φύγει.Θα δώ βέβαια πως θα πάει στην συνέχεια.αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα φυγής πελατών.Ο χρόνος θα δείξει αν κάνω λάθος ή σωστά.Δεν είμαι ακόμα απόλυτος στην άποψη μου.Και υπο αυτές τις συνθήκες φίλε ponzi, ναι την θέλω και την "λιανική λογιστική''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους χρεώνεις πρώτα απ όλα για να κατλάβουν ότι πρέπει να πληρώσουν γιατί μπήκαν σε γραφείο που τους παρεχει υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασχετο-σχετικό άλλα πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο πελάτης και μου είπε πως ο Παντέλής είπε στον Παπαδάκη ότι γίνεται ρύθμιση σε 12 δόσεις του φόρου εισοδήματος...και πως δεν τοξέρεις εσύ κλπ...

Είναι δυνατόν να είπε τέτοιο πράγμα ;;

Κάνω εγώ λάθος ;

 

Αφού δεν είναι ληξιπρόθεσμα, και απο άυριο μόνο τη δόση που έληξε θα μπορείς να ρυθμίσεις , όχι όλο το ποσό.

 

Τι ισχύει γνωρίζετε;

 

 

Γίνεται ρύθμιση όλο το ποσό αν το θες από αύριο.

 

Στην πάγια ρύθμιση σου δίνει επιλογή, μαζί με τη ληξιπρόθεσμη δόση, να ρυθμίσεις, αν θες, και τη μη ληξιπρόθεσμη δόση.

Δεν είναι κάτι νεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι μήπως θα έπρεπε να χρεώνουμε από την αρχή τις υπηρεσίες μας  στους πελάτες λιανικής   π.χ.  το Ε1   100€ διότι έχει τα εξής παρελκόμενα 1 2 3 4 5 6 κλπ. Και να μην μπαίνουμε στην διαδικασία  3 ,5, 10 € .

Και να μην σκοτωνόμαστε μεταξύ μας ποιος θα πάρει τον πελάτη του Άλου με ταμπέλες έξω από τα γραφεία   και διαφημιστικά χαρτάκια στους υαλοκαθαριστήρες των αυτοκινήτων του τύπου δηλώσεις Ε1  από 15€ και 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και εξαρτάται κυρίως από τη συμπεριφορά (οικονομική ή λεκτική) του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γίνεται ρύθμιση όλο το ποσό αν το θες από αύριο.

 

Στην πάγια ρύθμιση σου δίνει επιλογή, μαζί με τη ληξιπρόθεσμη δόση, να ρυθμίσεις, αν θες, και τη μη ληξιπρόθεσμη δόση.

Δεν είναι κάτι νεό.

 

Δεν λέει για αυτό ο συνάδελφος, αλλά για αυτό προφανώς:http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96844&p=642513

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 59 του Κώδικα Δικηγόρων ο δικηγόρος δικαιούται να λαμβάνει ωριαία αμοιβή για κάθε συνάντηση ή τηλεφωνική επικοινωνία με τον εντολέα του ή με τρίτο πρόσωπο, καθώς και για κάθε άλλη ενέργεια που σχετίζεται με την εκτέλεση της εντολής που του ανατέθηκε. Η προβλεπόμενη από το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι του Κώδικα Δικηγόρων χρονοχρέωση (ανά ώρα) είναι 80 ευρώ.

Συνίσταται προς τους συναδέλφους η ανάρτηση στα γραφεία τους σχετικής με την προβλεπόμενη χρονοχρέωση πινακίδα.

 

Άρα

 

80,00/60'=1,3333 ευρώ το λεπτό

2' χ1,3333=2,67 +  χαρτί, ρεύμα,μελάνι= 5,00 ευρώ (μαζί με τον ΦΠΑ)

...Και ο  ΦΠΑ δώρο....

 

ΒΡΕ, ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ....ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ ΜΗΝ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ...

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν λέει για αυτό ο συνάδελφος, αλλά για αυτό προφανώς:http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96844&p=642513

 

ξέρω σε τι αναφέρθηκε...

 

και ξέρω και τι είπε...

 

Αφού δεν είναι ληξιπρόθεσμα, και απο άυριο μόνο τη δόση που έληξε θα μπορείς να ρυθμίσεις , όχι όλο το ποσό.
 
Και νομίζω ότι ο Κος Παντελής παρότι δεν θα μιλήσει ποτέ για τον κλάδο μας τηλεοπτικά, δεν λέει βλακείες σε ότι λέει..
Σήμερα μπορεί να γίνει ρύθμιση ληξιπροθέσμων για όλο το ποσό...
 
Αυτά που έλεγε το υπουργείο για ρύθμιση μη ληξιπροθέσμων ήταν μπαρούφες προφανώς (έως σήμερα τουλάχιστον), και εκτέθηκε και ο Κος Χριστόπουλος που βιάστηκε να το προ-ανακοινώσει πριν το υπουργείο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμεις οι ίδιοι ,απαξιώνουμε πρώτοι από όλους ,το επάγγελμα μας ! βέβαια είναι και το είδος του τέτοιο που "σηκώνει" αρκετές παρεξηγήσεις .

 

Πιστεύω πως πρέπει να στρέψουμε την κουβέντα , σαν κλάδος , στην παροχή υπηρεσιών που προσφέρουμε και να καταφέρουμε να οριοθετήσουμε

απο μόνοι μας κάποιους κανόνες ,,πριν η αγορά μας ξεπεράσει ( αν δεν εχει ήδη γίνει αυτό ). 

 

Πιστεύω πως πρέπει να σταματήσουμε να εκτονώνουμε τις διαμαρτυρίες μας για ΟΛΑ τα φορολογικά λάθη της πολιτείας ,και να επικεντρωθούμε για κάποιο διαστημα 

μονο σε όσα επηρεάζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ  ,(..και δεν είναι και  λίγα )

 

Ο δικός μου κανόνας - απο εδω και πέρα - είναι να παρέχω συμβουλές ,αλλά αν θα πρέπει να κάνω  κάποια "ενέργεια" ,τότε η πρώτη κουβέντα είναι " Ναι ,θα σου κοστίσει .." ,

ότι δλδ ισχύει με την πλειοψηφία των επαγγελματιών.

 

Γιατί δλδ ενας τεχνικός ,όταν έρθει για να σου γράψει 2 γραμμές κώδικα ,θα σε χρεώσει με 50€ την ώρα ,και εμείς που θα σπαταλήσουμε ώρες ολόκληρες για

"E1,E2, κοινωνικο μερισμα, Α21,ε9, τελη κυκλοφοριας, ρυθμιση δοσεων,αιτηση για πετρελαιο και ποσα αλλα ακομα θα βγουνε!!!!!!!!!!!

 

 να μην απαιτήσουμε τίποτα !!! Δεν είναι ντροπή  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να υπάρξει χρέωση για τους πελάτες ( φυσικά πρόσωπα όχι επαγγελματιες) για να κατλάβουν ότι δεν είμαστε δημόσιο, έχουμε έξοδα , κόστος λειτουργείας και πρέπει να πληρωθούμε και εμείς για το χρόνο μας για το χαρτί για τον εκτυπωτή για το ιντερνετ για τα μελάνια ( εκτός και αν μας κάνει δώρο τα αναλώσιμα το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ)

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ 5,00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν κατάλαβα τι διάφορα έχει ο δικηγόρος η ο γιατρός από τον λογιστή…

Και εγώ 4 χρόνια στο πανεπιστήμιο έφαγα….γιατί να είμαι λιγότερο επιστήμονας ή να μην μπορώ να πουλήσω αυτό που σπούδασα στην α τιμή …

Αλώστε αυτό το πράγμα σπούδασα τα οικονομικά….

Εάν συνάδελφοι μπορείτε να πάρετε τις αμοιβές των 100 ευρώ για το Ε1 τότε μπορεί και να μην χρεωθεί  το ΕΝΙΑ .

Για πέστε μου όμως εδώ διαφημίζουν δηλώσεις με 15 ευρώ και μετά εσείς μου λέτε για 100 ευρύ???

Και εάν για τους 200 πελάτες  Ε1 κάνω συμβάσεις και  τις καταθέσω στην εφορία κάθε χρόνο τότε μας πηρέ και μας σήκωσε…Μονό από την τιμολόγηση σκεφτείτε ποσά φόρου και φπα που θα πληρώσουμε …..

Άρα μην λέμε ανεφάρμοστα πράγματα…

Εννοείτε ότι θα χρεώσω τα τέλη κυκλοφορίας όπως και κάθε τι άλλο …ναι και 5ευρω…

Ας με πούνε  ταληροφονια ή όπως αλλιώς θέλουν…..

Και δεν νομίζω η πληρωμή του κάθε τι να υποβιβάζει το επάγγελμα αλλά η νοοτροπία του ραγιά που εχουμε μερικοι …

Γιαυτο  μιλούσα για ραγιάδες…. Εγώ πάντως γιουσουφακι του κάθε πελάτη μου δεν θα γίνω και ας μείνω με 5 πελάτες στο τέλος….

Βεβαία κάθε γραφείο έχει την δική του πολιτική…..Μπορεί κάποιος να  κάνει και τζάμπα δηλώσεις …η να το κάνει για χόμπι….η να κάνει και στοματικό sex για να μην του φύγουν οι πελάτες……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που εκτυπώνεται το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ? γνωρίζει κάποιος συνάδελφος , έχει εκτυπώσει κάποιος?

Και εγώ την ίδια απορροία έχω. Ποιός μπορεί να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κράτος από τον ΕΝΦΙΑ αναμένεται να εισπράξει ένα τεράστιο ποσό φόρου. Για το ποσό αυτό που θα εισπράξει δεν θέλει να χαλάσει ούτε δεκάρα για να στείλει στον πελάτη το λογαριασμό. Όποιος συνάδελφος επιθυμεί να κάνει το σερβιτόρο του κράτους αμισθί και να μεταφέρει το λογαριασμό τσάμπα είναι άξιος της επιλογής του, να γίνει το τυπογραφείο και ο διανομέας της αλληλογραφίας της ΓΓΔΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...