Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΕΡΓΑΤΗ ΣΕ ΟΔΗΓΟ


MALLIAS81

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Σε επιχείρηση που ασχολείται με την εμπορία ηλεκτρικών συσκευών θέλω να αλλάξω την σύμβαση ενός εργαζομένου απο "εργάτη αποθήκης" σε "οδηγό" διότι πλέον τον στέλνει να μεταφέρει εμπορεύματα της εταιρείας

 

Η ερώτηση μου είναι να τον δηλώσω πλέον ως υπάλληλο και να του λογίζω 25 ένσημα

 

ή να τον δηλώσω εργατοτεχνίτη και να του δηλώνω όσα ένσημα προκύπτουν?

 

Εφόσον η επιχείρηση δεν είναι μέλος κάποιας εργοδοτικής οργάνωσης και ο εργαζόμενος είναι 2 χρόνια περίπου στην επιχείρηση και 55 ετών μπορώ να του βάλω ως αποδοχές είτε

 

1 586,08 ως μισθωτός

2 26,18 ως ημερομίσθιος ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Σε επιχείρηση που ασχολείται με την εμπορία ηλεκτρικών συσκευών θέλω να αλλάξω την σύμβαση ενός εργαζομένου απο "εργάτη αποθήκης" σε "οδηγό" διότι πλέον τον στέλνει να μεταφέρει εμπορεύματα της εταιρείας

 

Η ερώτηση μου είναι να τον δηλώσω πλέον ως υπάλληλο και να του λογίζω 25 ένσημα

 

ή να τον δηλώσω εργατοτεχνίτη και να του δηλώνω όσα ένσημα προκύπτουν?

 

Εφόσον η επιχείρηση δεν είναι μέλος κάποιας εργοδοτικής οργάνωσης και ο εργαζόμενος είναι 2 χρόνια περίπου στην επιχείρηση και 55 ετών μπορώ να του βάλω ως αποδοχές είτε

 

1 586,08 ως μισθωτός

2 26,18 ως ημερομίσθιος ?

 

Ευχαριστώ

ναι να τον βάλεις υπάλληλο αφού έχει πλήρη απασχόληση. Όσο για το θέμα του μισθού άμα τον αμοίβεις με την ΕΓΣΣΕ νομίζω πώς μπορείς μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι να τον βάλεις υπάλληλο αφού έχει πλήρη απασχόληση. Όσο για το θέμα του μισθού άμα τον αμοίβεις με την ΕΓΣΣΕ νομίζω πώς μπορείς μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου

 

Eννοείται ότι θα είναι με την σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου. Υπάρχει όμως κάποια νομολογία που το στηρίζεις? Γιατί άλλοι συνάδελφοι ισχυρίζονται ότι πρέπει να τον βάλω εργατοτεχνίτη διότι η εργασία που εκτελεί είναι αμιγώς σωματική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eννοείται ότι θα είναι με την σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου. Υπάρχει όμως κάποια νομολογία που το στηρίζεις? Γιατί άλλοι συνάδελφοι ισχυρίζονται ότι πρέπει να τον βάλω εργατοτεχνίτη διότι η εργασία που εκτελεί είναι αμιγώς σωματική..

δεν είναι απαγορευτικό να βάλεις υπάλληλο έναν οδηγό. Δεν αμοίβεται με τεκμαρτά ημερομίσθια όπως πχ οι σερβιτόροι ή η κομμωτές. Άμα δείς την παλιά σύμβαση των οδηγών θα διαπιστώσεις ότι αμείβονται με μισθό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είναι απαγορευτικό να βάλεις υπάλληλο έναν οδηγό. Δεν αμοίβεται με τεκμαρτά ημερομίσθια όπως πχ οι σερβιτόροι ή η κομμωτές. Άμα δείς την παλιά σύμβαση των οδηγών θα διαπιστώσεις ότι αμείβονται με μισθό

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είναι απαγορευτικό να βάλεις υπάλληλο έναν οδηγό. Δεν αμοίβεται με τεκμαρτά ημερομίσθια όπως πχ οι σερβιτόροι ή η κομμωτές. Άμα δείς την παλιά σύμβαση των οδηγών θα διαπιστώσεις ότι αμείβονται με μισθό

 

Οι σερβιτόροι και οι κομμωτές δεν αμοίβονται με τεκμαρτά αλλά ασφαλίζονται πάνω σε αυτα...μη τα μπερδεύουμε!

Επίσης το ότι κάποιος αμοίβονταν με μισθό δεν αναιρεί το ότι είναι εργάτης...

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89108

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι σερβιτόροι και οι κομμωτές δεν αμοίβονται με τεκμαρτά αλλά ασφαλίζονται πάνω σε αυτα...μη τα μπερδεύουμε!

Επίσης το ότι κάποιος αμοίβονταν με μισθό δεν αναιρεί το ότι είναι εργάτης...

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89108

ναι σαφώς και έχετε δίκιο δική μου παράλειψη. Ασφαλίζονται στα τεκμαρτά ,δεν αμείβονται βάσει αυτών.Πολύ σωστή παρατήρηση. Βέβαια αν τα πραγματικά τους είναι παραπάνω από τα τεκμαρτά δεν θα πρεπει να ασφαλιστούν πάνω στα πραγματικά? το έχετε αντιμετωπίσει αυτό το σκηνικό σε έλεγχο ΙΚΑ? Σε ότι αφορά το 2ο σκέλος έχετε πάλι δίκιο. Ούτως ή άλλως αν αποζημιωθεί κάποια στιγμή μετράει το τί είναι ο άλλος, εργάτης ή υπάλληλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...