Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΤΙΚΗ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ/ΟΑΕΕ


giannis7

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι επ'αυτού να μου πει την άποψη του.

 

Αστική Μη Κερδοσκοπική εταιρία (μουσικό συγκρότημα εν προκειμένω) διοργανώνει συναυλία σε κατάστημα-καφετέρια με υπογραφή συμβολαίου με τον επιχειρηματία και έκδοση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών προς αυτόν.

 

Μέχρι εδώ όλα καλά, το ερώτημα είναι τι κάνω με την ασφάλιση αυτών στο ΙΚΑ.

Σε ερώτηση μου σχετικά στο τοπικό ΙΚΑ μου απάντησαν ότι πρέπει η εταιρία να ασφαλίσει τους μουσικούς που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση στο ΙΚΑ και να φέρει μαζί της τον ανάλογο πίνακα προσωπικού και τυχόν ΕΒΚΝΠΠ μαζί με τις προσλήψεις τους και σε συνάρτηση με το συμβόλαιο και το ΤΠΥ θα είμαστε καλυμμένοι. Σε αντίθετη περίπτωση όμως γράφουν την καφετέρια που δεν τους ασφάλισε και όχι το συγκρότημα!

 

Εν συνεχεία και μετά από επικοινωνία με το συγκρότημα μου απάντησαν ότι αυτοί δεν έχουν καμία σχέση με το ΙΚΑ και δεν ασφαλίζουν κανέναν και επικαλέστηκαν την εγκύκλιο 84/21-8-2007 του ΟΑΕΕ περί μη υπαγωγής στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ μελών αστικής εταιρίας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

 

Τι κάνω εγώ τώρα και πως μπορώ να καλύψω την καφετέρια σε τυχόν έλεγχο που θα προκύψει;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι επ'αυτού να μου πει την άποψη του.

 

Αστική Μη Κερδοσκοπική εταιρία (μουσικό συγκρότημα εν προκειμένω) διοργανώνει συναυλία σε κατάστημα-καφετέρια με υπογραφή συμβολαίου με τον επιχειρηματία και έκδοση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών προς αυτόν.

 

Μέχρι εδώ όλα καλά, το ερώτημα είναι τι κάνω με την ασφάλιση αυτών στο ΙΚΑ.

Σε ερώτηση μου σχετικά στο τοπικό ΙΚΑ μου απάντησαν ότι πρέπει η εταιρία να ασφαλίσει τους μουσικούς που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση στο ΙΚΑ και να φέρει μαζί της τον ανάλογο πίνακα προσωπικού και τυχόν ΕΒΚΝΠΠ μαζί με τις προσλήψεις τους και σε συνάρτηση με το συμβόλαιο και το ΤΠΥ θα είμαστε καλυμμένοι. Σε αντίθετη περίπτωση όμως γράφουν την καφετέρια που δεν τους ασφάλισε και όχι το συγκρότημα!

 

Εν συνεχεία και μετά από επικοινωνία με το συγκρότημα μου απάντησαν ότι αυτοί δεν έχουν καμία σχέση με το ΙΚΑ και δεν ασφαλίζουν κανέναν και επικαλέστηκαν την εγκύκλιο 84/21-8-2007 του ΟΑΕΕ περί μη υπαγωγής στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ μελών αστικής εταιρίας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

 

Τι κάνω εγώ τώρα και πως μπορώ να καλύψω την καφετέρια σε τυχόν έλεγχο που θα προκύψει;;

θα τους ασφαλίσει η καφετέρια ούτως ή άλλως άσχετα από την εγκύκλιο του ΟΑΕΕ από τη στιγμή που είναι μουσικοί θα τους ασφαλίσει η επιχείρηση στο ΙΚΑ βάσει του μεικτού ποσού που θα κόψουν στο ΤΠΥ. Απλά προφανώς στο ΤΠΥ που θα κόψει η αστική εταιρεία θα πρέπει κατ'εμέ να αναγράφονται το πόσοι μουσικοί έλαβαν μέρος και να διαιρεθεί η συνολική αμοιβή της αστικής διά των μουσικών. Εκτός εάν επισυναφθεί στο ΤΠΥ κατάσταση του ΣΕΠΕ με τις ώρες απασχόλησης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα αφού από το ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν πρέπει να τους ασφαλίσει η καφετέρια από τη στιγμή που είναι συγκρότημα-εταιρία και όχι μεμονωμένοι μουσικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα αφού από το ΙΚΑ μου είπαν ότι δεν πρέπει να τους ασφαλίσει η καφετέρια από τη στιγμή που είναι συγκρότημα-εταιρία και όχι μεμονωμένοι μουσικοί.

ε δεν γίνεται να μην ασφαλιστούν!!!!! στον ΟΑΕΕ πάντως δεν ασφαλίζονται ακόμη και αν δούλευαν μεμονομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω μια απορία και θα ήθελα όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι επ'αυτού να μου πει την άποψη του.

 

Αστική Μη Κερδοσκοπική εταιρία (μουσικό συγκρότημα εν προκειμένω) διοργανώνει συναυλία σε κατάστημα-καφετέρια με υπογραφή συμβολαίου με τον επιχειρηματία και έκδοση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών προς αυτόν.

 

Μέχρι εδώ όλα καλά, το ερώτημα είναι τι κάνω με την ασφάλιση αυτών στο ΙΚΑ.

Σε ερώτηση μου σχετικά στο τοπικό ΙΚΑ μου απάντησαν ότι πρέπει η εταιρία να ασφαλίσει τους μουσικούς που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση στο ΙΚΑ και να φέρει μαζί της τον ανάλογο πίνακα προσωπικού και τυχόν ΕΒΚΝΠΠ μαζί με τις προσλήψεις τους και σε συνάρτηση με το συμβόλαιο και το ΤΠΥ θα είμαστε καλυμμένοι. Σε αντίθετη περίπτωση όμως γράφουν την καφετέρια που δεν τους ασφάλισε και όχι το συγκρότημα!

 

Εν συνεχεία και μετά από επικοινωνία με το συγκρότημα μου απάντησαν ότι αυτοί δεν έχουν καμία σχέση με το ΙΚΑ και δεν ασφαλίζουν κανέναν και επικαλέστηκαν την εγκύκλιο 84/21-8-2007 του ΟΑΕΕ περί μη υπαγωγής στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ μελών αστικής εταιρίας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

 

Τι κάνω εγώ τώρα και πως μπορώ να καλύψω την καφετέρια σε τυχόν έλεγχο που θα προκύψει;;

 

Η αστική εταιρεία θα ασφαλίσει τα μέλη της στο ΙΚΑ για την παράσταση. Αυτό γίνεται και στις εταιρείες θεάτρου.

Τώρα βέβαια υπάρχει και αυτή η απάντηση του Κουτρουμάνη: http://www.patrastimes.gr/arthro.php?id=9540

 

Τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ αλλά η αστική εταιρία δεν σκοπεύει να τους ασφαλίσει! Απαλλάσσονται λέει από την ασφάλιση επειδή είναι μη κερδοσκοπική.

Από το ΣΕΠΕ μου απάντησαν ότι αν πάει έλεγχος και δουν συμφωνητικό και δελτίο παροχής θα κυνηγήσουν το συγκρότημα και όχι την καφετέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ αλλά η αστική εταιρία δεν σκοπεύει να τους ασφαλίσει! Απαλλάσσονται λέει από την ασφάλιση επειδή είναι μη κερδοσκοπική.

Από το ΣΕΠΕ μου απάντησαν ότι αν πάει έλεγχος και δουν συμφωνητικό και δελτίο παροχής θα κυνηγήσουν το συγκρότημα και όχι την καφετέρια

 

Πιστεύω ότι η αστική εταιρεία είναι υποχρεωμένη να τους ασφαλίσει:

 

Ν. 1296/1982

 

Άρθρο 7

1. Στην ασφάλιση του ΙΚΑ, για τους κλάδους σύνταξης, και ασθένειας, υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια οι εταίροι εταιρικών θιάσων, οι οποίοι εξομοιούνται για την περίπτωση αυτή με ηθοποιούς ή άλλους καλλιτέχνες που παρέχουν εξαρτημένην εργασία. Εταιρικοί θίασοι θεωρούνται ενώσεις ηθοποιών ή ηθοποιών και άλλων καλλιτεχνών, με σκοπό την παρουσίαση, στο κοινό θεατρικών παραστάσεων ανεξάρτητα από τη νομική μορφή με την οποία εμφανίζονται οι ενώσεις αυτές (εμπορική εταιρεία, αστική εταιρεία, σωματείο, ομάδα κλπ.). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι η αστική εταιρεία είναι υποχρεωμένη να τους ασφαλίσει:

 

Ν. 1296/1982

 

Άρθρο 7

1. Στην ασφάλιση του ΙΚΑ, για τους κλάδους σύνταξης, και ασθένειας, υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια οι εταίροι εταιρικών θιάσων, οι οποίοι εξομοιούνται για την περίπτωση αυτή με ηθοποιούς ή άλλους καλλιτέχνες που παρέχουν εξαρτημένην εργασία. Εταιρικοί θίασοι θεωρούνται ενώσεις ηθοποιών ή ηθοποιών και άλλων καλλιτεχνών, με σκοπό την παρουσίαση, στο κοινό θεατρικών παραστάσεων ανεξάρτητα από τη νομική μορφή με την οποία εμφανίζονται οι ενώσεις αυτές (εμπορική εταιρεία, αστική εταιρεία, σωματείο, ομάδα κλπ.). 

ακριβώς έτσι είναι. Δεν γίνεται να μην ασφαλιστούν!!!!!δεν είναι προαιρετικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συμφωνώ, απλώς ρωτάω ποιός έχει την υποχρέωση και ποιός θα βρει εν τέλει το μπελά του αν δε συμμορφωθεί και δεν τους ασφαλίσει.

 

Η καφετέρια ή η αστική εταιρία-συγκρότημα; (Δεδομένου ότι θα υπογραφεί ιδιωτικό συμφωνητικό και θα κοπεί ΤΠΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συμφωνώ, απλώς ρωτάω ποιός έχει την υποχρέωση και ποιός θα βρει εν τέλει το μπελά του αν δε συμμορφωθεί και δεν τους ασφαλίσει.

 

Η καφετέρια ή η αστική εταιρία-συγκρότημα; (Δεδομένου ότι θα υπογραφεί ιδιωτικό συμφωνητικό και θα κοπεί ΤΠΥ)

μα προφανώς η αστική εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

αστικη μη κερδσκοπικη εταιρια που λειτουργει ως ιδιωτικο σχολειο ξεκινα σχολικη χρονια

οι καθηγητες που ειναι και μελη πρεπει να ασφαλιστουν στο ΙΚΑ ή θεωρουνται οτι ασκουν μη κερδοσκοπικο εργο ?

 

γνωριζει κανεις συγκεκριμενα για το προσωπικο σε τετοιες περιπτωσεις ? συμβασεις, προσληψεις κτλ

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...