Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΙΚΑ


ioannak2011

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

έχω την εξής απορία: Προσλαμβάνω τον Μάιου 2014 υπάλληλο για μισθωτή εργασία πενθήμερο 8ωρο. Ένα μήνα μετά μου αναφέρει ότι είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ από 01/02/1997 (είναι η πρώτη του ασφάλιση) έως και σήμερα χωρίς καμία διακοπή και πλήρη ασφάλιση σε όλους τους κλάδους του ΟΑΕΕ. 

 

Μου έχει φέρει ένσημα ΙΚΑ από προηγούμενες εργασίες του από το 2003, που ασφαλίστηκε στο ΙΚΑ. Σε όλο αυτό το διάστημα δεν είχε επιλέξει ποτέ φορέα κύριας ασφάλισης, οπότε και ασφαλίστηκε υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ ως πρώτη ασφάλιση. Ταυτόχρονα, οποτεδήποτε δούλευε σαν μισθωτός πλήρωνε κανονικά τις εισφορές εργαζόμενου. Η ερώτησή του ήταν αν μπορεί να διεκδικήσει από το ΙΚΑ επιστροφή αυτών των εισφορών αφού για το ίδιο διάστημα τις έχει καταβάλλει κανονικά και για τον ΟΑΕΕ.

 

Στο ΙΚΑ που ρώτησα, μου είπαν ότι μπορεί να κάνει αίτηση για επιστροφή, αλλά δεν μου φάνηκε και πολύ σίγουρος ο υπάλληλος του ΙΚΑ. Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορεί να πάρει πίσω τα λεφτά των εισφορών του ΙΚΑ? Είναι αρκετά καθώς έχει δουλέψει 5 χρόνια full time μισθωτός σε επιχείρηση.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

 

Ρώτησα σήμερα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι επιστρέφουν εισφορές 5ετίας και όχι πιο πίσω. Σε ερώτησή μου βέβαια αν μπορούν να μου δώσουν τον αριθμό για την εγκύκλιο που το αναφέρει, κοιτούσαν λίγο το ταβάνι. Ισχύει κάτι τέτοιο για την 5ετία? Γιατί εμένα με ενδιαφέρει διάστημα από 2004 και μετά. Έχει τύχει σε κάποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποιο ειναι το ΚΠΚ και τα ποσοστα εισφορων αν ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ και ταυτοχρονια δουλευει και ως μισθωτος στο ΙΚΑ;; γινεται να εινια 4ωρος 5ωρος στο ΙΚΑ και να εχει και ασφαλιση στον ΟΑΕΕ διαλεγοντας ως κυριο φορεα ασφαλισης το τεβε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος, που αν και νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) δεν έχει κάνει επιλογή κύριου φορέα και πληρώνει ταυτόχρονα εισφορές ΙΚΑ και ΟΑΕΕ, να πάρει δύο συντάξεις όταν συμπληρώσει τις προϋποθέσεις σε κάθε ταμείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πακετα καλυψης μου ειπε ελεγκητς ΙΚΑ σε ασθενεια χρημα ειναι το 129 (13,61%)  ή το 131 ( 7,61 %) αν καποιος ειναι νεος (μετα το 1993) ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ και δουλεψει πχ σε πιτσαρια σε καποιον γνωστο του, ποιο απο τα 2 ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πακετα καλυψης μου ειπε ελεγκητς ΙΚΑ σε ασθενεια χρημα ειναι το 129 (13,61%)  ή το 131 ( 7,61 %) αν καποιος ειναι νεος (μετα το 1993) ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ και δουλεψει πχ σε πιτσαρια σε καποιον γνωστο του, ποιο απο τα 2 ειναι;

 

αν επιλέξει κύριοο φορέα ασφάλισης τον ΟΑΕΕ  και εξαιρεθεί από τους κλάδους σύτναξης ασθένειας κτλ. το πακέτο κάλυψης ειναι το 239 με ειδική περίπτωση 42!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν επιλέξει κύριοο φορέα ασφάλισης τον ΟΑΕΕ  και εξαιρεθεί από τους κλάδους σύτναξης ασθένειας κτλ. το πακέτο κάλυψης ειναι το 239 με ειδική περίπτωση 42!

δηλαδη ουτε το πακετο 129 ή 131 καθολου παρα μονο το 239 με (42) δεχεται το Ικα ή ειναι ποιο σωστο>?ποια η διαφορα τους γιατι ο ελεγκτης του ΙΚΑ αυτα τα 2 μου ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ασφαλισμένος στον Ο.Α.Ε.Ε. από το 1986.....παράλληλα τα 8  τελευταία χρόνια είχα ασφαλιστεί με πλήρες ασφάλιστρο -κάποια από αυτά- στο ΙΚΑ....δικαιούμαι επιστροφή εισφορών από το ΙΚΑ?...αν ναι...με ποια διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν επιλέξει κύριοο φορέα ασφάλισης τον ΟΑΕΕ  και εξαιρεθεί από τους κλάδους σύτναξης ασθένειας κτλ. το πακέτο κάλυψης ειναι το 239 με ειδική περίπτωση 42!

μετα απο ηλεκτρονικο μηνυμα που ειχα στειλει στο ΙΚΑ πηρα την εξης απαντηση 

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Αν δεν υπάγεται στον ΟΑΕΕ σε επικουρική ασφάλιση, τότε το σωστό ΠΚ είναι το 139 (η διαφορά των δύο ΠΚ αφορά το Επικουρικό).

το ΟΑΕΕ που πληρωνουμε εχει κλαδο συνταξης, κλαοδ ασθενειας και εισφορες υπερ ΟΑΕΔ και ΟΕΕ, αρα αυτο δεν ειναι το σωστο πακετο?και με ειδικη περιπτωση ασφαλισης 42 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποφαση ΟΑΕΕ αριθμ. πρωτ. 1319860/6-10-14. σε απαντηση στην προφορικη "απαντηση" του ελεγκτη του ΙΚΑ. διαλεγεις και παιρνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποφαση ΟΑΕΕ αριθμ. πρωτ. 1319860/6-10-14. σε απαντηση στην προφορικη "απαντηση" του ελεγκτη του ΙΚΑ. διαλεγεις και παιρνεις. 

μηνυμα απο τα κεντρικα του ΙΚΑ απο Αθηνα ηλεκτρονικα μου το στειλανε (Εγω σαλονικα ειμαι ) αυτο για το πακετο 139 σημερα.το 139 εχει 8,10% εισφορες και το πακετο 239 που λετε 8,61%. εισικη περιπτωση ασφαλσιης μπαινει σε καθε περιπτωση οποτε ενα απο τα 2 , ε καποιος συναδελφοες που τα δουλευει αυτα θα τα δει και θα πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποφαση ΟΑΕΕ αριθμ. πρωτ. 1319860/6-10-14. σε απαντηση στην προφορικη "απαντηση" του ελεγκτη του ΙΚΑ. διαλεγεις και παιρνεις. 

εχεις δίκιο , περασα απο το κεντρκο ικα σημερα ρωτησα ελεγκτη μου ειπε ειναι το πακετο 239 και εισικη περιπτωση 42, (συνεισπραττομενα, τεαμ , και ασθενεια σε χρημα νομιζω). Το θεμα ειναι μπορει να ασφαλιζεται λιγοτερο απο 8ωρο την ημερα;; (4 ωρο 5 ωρο 6ωρο ) γιατι το μαγαζι πχ ειναι ανοικτο απο τις 9 ως τις 4μιση και δεν θα ειναι ολες τις ωρες εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ασφαλισμένος από το 1986 στο ταμείο Εμπόρων (τώρα ΟΑΕΕ) είχε  την τελευταία πενταετία 2010-2014 ένσημα στο ΙΚΑ με πακέτο εισφορών  το 2010,11,12,13 117, και το 2014 101 και παράλληλη ασφάλιση στον ΟΑΕΕ.. Δικαιούται κάποια επιστροφή από το ΙΚΑ, και αν ναι...με ποια διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...