Jump to content
  • 0

Μεταβίβαση ποσοστού κοινοπραξίας τεχνικού έργου,έχουμε κάτι.......


KABONTOROS
 Share

Question

Κοινοπραξία ,παλιά που συμμετέχουν δύο αε,με γ κατηγορίας,θα κάνει αντικατάσταση μέλους της 

με είσοδο νέας αε.

Εχει κάνει κανείς τώρα απο 01/01/14?τι ισχύει,παλιά δεν υπήρχε υπεραξία,πήγαινες στην δου την τροποποίηση

και όλα οκ,τώρα.......,δεν είναι και στο γεμη γραμμένη γιατί δεν ηταν υποχρεωτικό,άρα τι............................και πως.

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Σύμφωνα και με την τελευταία κωδικοποίηση του ν.2238/94 (με τον ν.4261/2014), στο αρ.13 του ν.2238/94 παρ.1 αναφέρεται: 

 

1. Φορολογείται αυτοτελώς λογιζόμενο ως εισόδημα:

α) Με συντελεστή 20% (είκοσι τοις εκατό) κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από τη μεταβίβαση:

αα) Ολόκληρης επιχείρησης με τα άϋλα στοιχεία αυτής, όπως αέρας, επωνυμία, σήμα, προνόμια κ.λπ. ή υποκαταστήματος επιχείρησης, όπως αυτό ορίζεται από τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του Κ.Β.Σ.

ββ) Εταιρικών μεριδίων ή μεριδίων, ποσοστών συμμετοχής σε κοινωνία αστικού δικαίου που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα ή σε κοινοπραξία, εκτός κοινοπραξίας τεχνικών έργων, της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων .

Οπότε για τεχνικές Κ/ΞΙΕΣ θεωρητικά ισχύει αυτό.

Το υπουργείο τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σύμφωνα και με την τελευταία κωδικοποίηση του ν.2238/94 (με τον ν.4261/2014), στο αρ.13 του ν.2238/94 παρ.1 αναφέρεται: 

 

1. Φορολογείται αυτοτελώς λογιζόμενο ως εισόδημα:

α) Με συντελεστή 20% (είκοσι τοις εκατό) κάθε κέρδος ή ωφέλεια που προέρχεται από τη μεταβίβαση:

αα) Ολόκληρης επιχείρησης με τα άϋλα στοιχεία αυτής, όπως αέρας, επωνυμία, σήμα, προνόμια κ.λπ. ή υποκαταστήματος επιχείρησης, όπως αυτό ορίζεται από τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του Κ.Β.Σ.

ββ) Εταιρικών μεριδίων ή μεριδίων, ποσοστών συμμετοχής σε κοινωνία αστικού δικαίου που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα ή σε κοινοπραξία, εκτός κοινοπραξίας τεχνικών έργων, της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων .

Οπότε για τεχνικές Κ/ΞΙΕΣ θεωρητικά ισχύει αυτό.

Το υπουργείο τι λέει?

Σε ευχαριστώ πολύ ,αλλά αυτά ισχυαν εως 31/12/2013.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ ,αλλά αυτά ισχυαν εως 31/12/2013.

Το σκεπτικό είναι ότι στο αρ. 184 του ν.4261/14 περιγράφει μεταξύ άλλων τις αλλαγές που αφορούν τον 2238/94.Στο αρ.13 δεν έχει καμμία αλλαγή.

Επίσης μπορείς να αναζητήσεις τον 2238 με την τελευταία του κωδικοποίηση και θα δεις ότι το άρθρο υφίσταται ως είχε. Άρα γιατί να έχει αλλάξει?  Σου ζήτησαν φόρο υπεραξίας από την ΔΟΥ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το σκεπτικό είναι ότι στο αρ. 184 του ν.4261/14 περιγράφει μεταξύ άλλων τις αλλαγές που αφορούν τον 2238/94.Στο αρ.13 δεν έχει καμμία αλλαγή.

Επίσης μπορείς να αναζητήσεις τον 2238 με την τελευταία του κωδικοποίηση και θα δεις ότι το άρθρο υφίσταται ως είχε. Άρα γιατί να έχει αλλάξει?  Σου ζήτησαν φόρο υπεραξίας από την ΔΟΥ? 

Αυτά που αναφέρεις ,ισχύουν για φορολόγηση κλπ .εισοδημάτων έως 31/12/13.

ΓΙΑΤΙ Ο ν,4172/13 αρθρο 72

26. Από την έναρξη ισχύος του ν. 4172/2013 παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του ν. 2238/1994 (Α' 151), συμπεριλαμβανομένων και όλων των κανονιστικών πράξεων και εγκυκλίων που έχουν εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση αυτού του νόμου.

 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...