Προς το περιεχόμενο

Διακοπή εργασιών σε ατομική επιχείρηση με δηλωμένη απώλεια όλων των στοιχείων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα - καλησπέρα....

 

Πήγα σήμερα στην εφορία για να ολοκληρώσω μια διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης που έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό με Ημερομηνία Διακοπής την 31/12/2013.

 

Αφού πέρασα από όλα τα τμήματα, κατέληξα στον ΚΒΣ , στον οποίον δήλωσα απώλεια ΟΛΩΝ των στοιχείων που έχουν θεωρηθεί και του Φορολογικού Μηχανισμού που  είχε εγκατεστημένο η  εταιρεία (ο τελευταίος είχε δηλωθεί και στην Αστυνομία, με καταγραφη της κλοπής στο βιβλίο συμβάντων από τον περυσινό Μάιο 2013) και στη συνέχεια πήγα στον Υποδιευθυντή ελέγχου να παρω υπογραφή για να τελειώσω και με τη δήλωση Διακοπής στο Μητρώο. (μαζί μου έφερα και την υπεύθυνη δήλωση του επιχειρηματία που δηλώνει ότι δεν έχει γίνει καμία συναλλαγή ΜΕΤΑ τη δηλούμενη ημερομηνία διακοπής, δηλ. μετά τις 31/12/2013).

 

Ωστόσο ο υποδιευθυντής δεν επιτρέπει τη διακοπή με την ημερομηνία που ζητάμε (δηλαδή 31/12/2013, εκπρόθεσμη διακοπή όχι πάντως πέραν του ενός έτους,) αλλά μου λέει επειδή έχουμε απώλεια όλων των στοιχείων και δεν προκύπτει από τα στοιχεία της εταιρείας η πραγματική ημερομηνία διακοπής θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνουμε τη διακοπή με ΤΡΕΧΟΥΣΑ ημερομηνία, δηλαδή έξι μήνες επιπλέον ΟΑΕΕ.

 

Προκύπτει αυτό από κάποια εγκύκλιο ή καταχρηστικά και χωρίς καμία βάση προσπαθεί να με αναγκάσει να κάνω τη διακοπή με τρέχουσα ημερομηνία?'

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YΠευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη του καταστηματος οτι η μισθωση εληξε 31/12/13
ειτε απο την ΔΕΗ οτι διακοπηκε η συνδεση
αυτα απο δου ηλιουπολης για το βεβαιο της ημνιας διακοπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YΠευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη του καταστηματος οτι η μισθωση εληξε 31/12/13

ειτε απο την ΔΕΗ οτι διακοπηκε η συνδεση

αυτα απο δου ηλιουπολης για το βεβαιο της ημνιας διακοπης

ωραίος!!!! Καλή ιδέα έδωσες!

Θα το δοκιμάσω! Είναι ιδιόκτητο το κατάστημα. Ελπίζω να έχει κάνει διακοπή την παροχή της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα Δ.Ο.Υ. Ηλιούπολης για αναδρομική διακοπή του 2007 για ατομική(για λόγους υγείας δεν μπόρεσε να κάνει μιά νορμάλ διακοπή τότε και μου ήρθε τώρα που στάθηκε στα πόδια του) ,αλλά επειδή ένας προμηθευτής του , του είχε κατά λάθος κόψει τιμολόγιο το 2011(το οποίο μετά περιέργως το διέγραψε από το σύστημά του) ο Κ.Β.Σ. μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει με το 2007 γιατί "κρεμάει" η συγκεντρωτική ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή τί να πείς ρε γαμώτο? και ψάχνω τον λογιστή της επιχείρησης ο οποίος προσπαθεί να με αποφύγει γιατί βαριέται να κάνει μιά τροποποιητική ΚΕΠΥΟ να διαγράψει το τιμολόγιο για να συμφωνούμε στο ΚΕΠΥΟ του 2011(και με δέσμευση ότι θα του πληρώσουμε εμείς το πρόστιμο της τροποποιητικής του ΚΕΠΥΟ). Και λήγει αύριο (αν δεν δοθεί παράταση από τους καταραμένους από τα βάθη των ψυχών μας δοσίλογους-προδόταρους-φορομπήχτες-απατεώνες πολιτικούς) η δυνατότητα της αναδρομικής...τί κάνω? τί μπορώ να κάνω? να πάρω απλά πρωτόκολλο και να συνεχίζω να τον ενοχλώ μπάς και φιλοτιμηθεί μιά μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#6#  έδωσε παράταση για 26/09/2014 για τις διακοπές.Καλά συνάδελφοι αυτές οι εκπρόθεσμες διακοπές μας έχουν γίνει εφιάλτης.Οσο και αν από την εγκύκλιο φαίνονται όλα εύκολα για τις διακοπές όταν πάμε μας γίνονται εφιάλτης.Όλο εμπόδια μας βάζουν. Και όσο για τις συγκεντρωτικές μας έχουν γίνει εγιάλτης γιατί τα περισσότερα λογιστήρια βάζουν ως υπόχρεους τους ιδιώτες. Σε διακοπή εμένα εμφάνισε ιχ του επιχειρηματία στις συγκεντρωτικές και έφαγα δύο εβδομάδες να μπορέσω να πάρω βεβαίωση από το λογιστήριό τους ότι αφορά ιχ και δεν είναι υπόχρεος.Και κάτι άλλο για τις  συγκεντρωτικές μέχρι το 2004 χρήση δεν ζητούν πρόστιμο και υποβολή γιατί έχουν παραγραφή. Το φπα όμως του 2004 δεν έχει παραγραφεί ακόμη γιατί δεν έχει βγή η απόφαση. Αυτά από τις εμπειρίες μου. Καλή δύναμη και καλή ξεκούραση σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Έχει γίνει κάποια νύξη για περαιτέρω παράταση μέχρι τέλος του έτους για τις αναδρομικές διακοπές????? υπάρχουν χιλιάδες ακόμη που εκκρεμούν και είναι και δύσκολες πολύ δύσκολες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα Δ.Ο.Υ. Ηλιούπολης για αναδρομική διακοπή του 2007 για ατομική(για λόγους υγείας δεν μπόρεσε να κάνει μιά νορμάλ διακοπή τότε και μου ήρθε τώρα που στάθηκε στα πόδια του) ,αλλά επειδή ένας προμηθευτής του , του είχε κατά λάθος κόψει τιμολόγιο το 2011(το οποίο μετά περιέργως το διέγραψε από το σύστημά του) ο Κ.Β.Σ. μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει με το 2007 γιατί "κρεμάει" η συγκεντρωτική ΚΕΠΥΟ. Δηλαδή τί να πείς ρε γαμώτο? και ψάχνω τον λογιστή της επιχείρησης ο οποίος προσπαθεί να με αποφύγει γιατί βαριέται να κάνει μιά τροποποιητική ΚΕΠΥΟ να διαγράψει το τιμολόγιο για να συμφωνούμε στο ΚΕΠΥΟ του 2011(και με δέσμευση ότι θα του πληρώσουμε εμείς το πρόστιμο της τροποποιητικής του ΚΕΠΥΟ). Και λήγει αύριο (αν δεν δοθεί παράταση από τους καταραμένους από τα βάθη των ψυχών μας δοσίλογους-προδόταρους-φορομπήχτες-απατεώνες πολιτικούς) η δυνατότητα της αναδρομικής...τί κάνω? τί μπορώ να κάνω? να πάρω απλά πρωτόκολλο και να συνεχίζω να τον ενοχλώ μπάς και φιλοτιμηθεί μιά μέρα?

σκεφτείτε συνάδελφοι αυτή την διακοπή ακόμη να την τελειώσω!!!!! να ρωτήσω κάτι...Η ημερομηνία της διακοπής που θέλω να βάλω είναι η 28/2/2007(ο λόγος ήταν ότι δεν πήγαινε καλά , αλλά έγινε και ένα σοβαρό ατύχημα που τον κράτησε για αρκετά χρόνια μέσα στα νοσοκομεία). Υπάρχει απώλεια μόνο των βιβλίων που έχουν εκτυπωθεί(δηλαδή έχω τις σελίδες τις θεωρήμενες ατύπωτες) σύν τα στοιχεία που είχαν θεωρηθεί από την έναρξη μέχρι και το 2006(τελευταία θεώρηση). Επίσης περιοδική ΦΠΑ έχει υποβάλλει μέχρι και το α'τριμηνο 2006, άρα πρέπει να υποβληθούν(πριν την διακοπή)ακόμη 3 τρίμηνες περιοδικές και μία εκκαθαριστική αλλά δεν έχω ούτε τιμολόγια ούτε ζ για να καταχωρήσω στοιχεία και να μπορέσω να προσδιορίσω τον ΦΠΑ προς απόδοση. Για τα πάγια εν τω μεταξύ του μαγαζιού έχω τα δελτία αποστολής προς πώληση αλλά δεν έχω τα τιμολόγια και αυτός που τα αγόρασε δεν υπάρχει πλέον πουθενά για να τον βρούμε!!!!! Βέβαια εμάς δεν μας ενδιαφέρει τόσο το τί πρόστιμο θα μπεί, αλλά να γίνει η διακοπή με την πραγματική της ημερομηνία!και το γεγονός αυτό μπορώ να το στοιχειωθετήσω α) με αποδεικτικά της νοσηλείας του στα νοσοκομεία που κατα καιρούς ήταν και με άλλες ιατρικές γνωματεύσεις και β) με ένα διαλυτικό που είχε υπογραφεί τότε μεταξύ ιδιοκτήτη και μισθωτή(στην ουσία δηλαδή ο λόγος που έκλεισε το μαγαζί δεν ήταν το ατύχημά του αλλά το ότι δεν πήγαινε προφανώς καλά,απλά λίγο μετά έγινε και το δυστήχημα και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την διακοπή σε ΔΟΥ-ΟΑΕΕ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ).Σε αυτές τις περιπτώσεις πώς επιβάλλεται ο ΦΠΑ? προφανώς με κάποια προσέγγιση στα δεδομένα της προηγούμενης χρονιάς???έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτείτε συνάδελφοι αυτή την διακοπή ακόμη να την τελειώσω!!!!! να ρωτήσω κάτι...Η ημερομηνία της διακοπής που θέλω να βάλω είναι η 28/2/2007(ο λόγος ήταν ότι δεν πήγαινε καλά , αλλά έγινε και ένα σοβαρό ατύχημα που τον κράτησε για αρκετά χρόνια μέσα στα νοσοκομεία). Υπάρχει απώλεια μόνο των βιβλίων που έχουν εκτυπωθεί(δηλαδή έχω τις σελίδες τις θεωρήμενες ατύπωτες) σύν τα στοιχεία που είχαν θεωρηθεί από την έναρξη μέχρι και το 2006(τελευταία θεώρηση). Επίσης περιοδική ΦΠΑ έχει υποβάλλει μέχρι και το α'τριμηνο 2006, άρα πρέπει να υποβληθούν(πριν την διακοπή)ακόμη 3 τρίμηνες περιοδικές και μία εκκαθαριστική αλλά δεν έχω ούτε τιμολόγια ούτε ζ για να καταχωρήσω στοιχεία και να μπορέσω να προσδιορίσω τον ΦΠΑ προς απόδοση. Για τα πάγια εν τω μεταξύ του μαγαζιού έχω τα δελτία αποστολής προς πώληση αλλά δεν έχω τα τιμολόγια και αυτός που τα αγόρασε δεν υπάρχει πλέον πουθενά για να τον βρούμε!!!!! Βέβαια εμάς δεν μας ενδιαφέρει τόσο το τί πρόστιμο θα μπεί, αλλά να γίνει η διακοπή με την πραγματική της ημερομηνία!και το γεγονός αυτό μπορώ να το στοιχειωθετήσω α) με αποδεικτικά της νοσηλείας του στα νοσοκομεία που κατα καιρούς ήταν και με άλλες ιατρικές γνωματεύσεις και β) με ένα διαλυτικό που είχε υπογραφεί τότε μεταξύ ιδιοκτήτη και μισθωτή(στην ουσία δηλαδή ο λόγος που έκλεισε το μαγαζί δεν ήταν το ατύχημά του αλλά το ότι δεν πήγαινε προφανώς καλά,απλά λίγο μετά έγινε και το δυστήχημα και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την διακοπή σε ΔΟΥ-ΟΑΕΕ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ).Σε αυτές τις περιπτώσεις πώς επιβάλλεται ο ΦΠΑ? προφανώς με κάποια προσέγγιση στα δεδομένα της προηγούμενης χρονιάς???έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο?

κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις διακοπή με ημερομηνία 28/02/2007 θα πρέπει να μη βρεθεί από τον έλεγχο καμιά κίνηση μετά την ημερομηνία αυτή. Επομένως πηγαίνουμε στη ΔΟΥ και βρίσκουμε τον ελεγκτή ο οποίος χρεώθηκε την υπόθεση αυτή και κάνουμε όλες τις σχετικές συνενοήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις διακοπή με ημερομηνία 28/02/2007 θα πρέπει να μη βρεθεί από τον έλεγχο καμιά κίνηση μετά την ημερομηνία αυτή. Επομένως πηγαίνουμε στη ΔΟΥ και βρίσκουμε τον ελεγκτή ο οποίος χρεώθηκε την υπόθεση αυτή και κάνουμε όλες τις σχετικές συνενοήσεις .

άλλη ήταν η απορία μου συνάδελφε. Αυτό που λέτε το γνωρίζω. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς υπολογίζεται ο ΦΠΑ όταν υπάρχει απώλεια βιβλιων και παραστατικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλη ήταν η απορία μου συνάδελφε. Αυτό που λέτε το γνωρίζω. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς υπολογίζεται ο ΦΠΑ όταν υπάρχει απώλεια βιβλιων και παραστατικών?

 

Αν θέλετε να ρωτήσετε μόνο αυτό μπορούσατε να το ρωτήσετε ευθέως χωρίς να γράψετε ενα κατεβατό .

Πολλοί που διάβασαν την ερώτησή σου μπορουν να σου πουν , αλλά δεν το επιτρεπουν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να ρωτήσετε μόνο αυτό μπορούσατε να το ρωτήσετε ευθέως χωρίς να γράψετε ενα κατεβατό .

Πολλοί που διάβασαν την ερώτησή σου μπορουν να σου πουν , αλλά δεν το επιτρεπουν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ .

κατ' αρχάς η ερώτησή μου ήταν σαφής στο τέλος του "κατεβατού" όπως γράψατε προηγουμένως. Εν δευτέροις τί εννοείται ότι δεν το επιτρέπουν οι κανόνες του Φόρουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...