Προς το περιεχόμενο

Τα Πρώτα Βήματα-Πρωτάρης Σε Λογιστικό Γραφείο..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, τα πρώτα μου βήματα ξεκινάω υπάλληλος σύντομα σε λογιστικό-φοροτεχνικό γραφείο, ενάμισι χρόνο που το πήρα το πτυχίο(ΟΔΕ με κατεύθυνση λογιστική-χρηματοοικονομική) κι ήθελα ν' ασχοληθώ με το αντικείμενο, αλλά δύσκολα τα πράγματα. 

Ανεργία μεγάλη και οι πόρτες όλες κλειστές ως τώρα, μέχρι που ένας καλός απ' ότι φαίνεται άνθρωπος σ' ένα από τα δεκάδες(για να μην πώ εκατοντάδες) βιογραφικά που έχω αφήσει μου με πήρε για να ξεκινήσω αυτές τις μέρες στο γραφείο του..

 

Οι ανησυχίες μου ίσως υπήρξαν κάποτε κι ανησυχίες των περισσότερων εδώ μέσα, όταν πρωτοξεκίνησαν στο κλάδο, οπότε ζητώ την επιείκειά σας. 

 

Είμαι εγώ έτοιμος από το ελληνικό πανεπιστήμιο να εργαστώ εκεί η θα σκουντουφλάω και στο παραμικρό; Για πλάκα, φοβάμαι, τι κι αν έχω κάνει 6 χρημ/κές λογιστικές 2-3 κόστους, 1 ελεγκτική(που σιγά τα μαθήματα, ένας λογιστικής τει έχει κάνει τα τριπλάσια μπορεί και τετραπλάσια), δεν έχει περάσει πραγματικό παραστατικό στο χέρι μου ούτε για δείγμα και από θέμα λογιστικών προγραμμάτων, ούτε που είχα την ευκαιρία να κάνω κλίκ πάνω του να τ' ανοίξω.

 

Ο άνθρωπος το ξέρει βέβαια, ότι δεν έχω προϋπηρεσία και του το είπα ευθύς εξ' αρχής και με ειλικρίνεια, το μόνο που ασχολούμαι μόνος μου είναι λίγο με απλές δηλώσεις συγγενών-φίλων, κώδικα φορολογίας εισοδήματος, που διαβάζω στο πολύτιμο taxheaven(να' ναι καλά κι οι δημιουργοί του) και κατά τ' άλλα οι γνώσεις της σχολής.

 

Παράλληλα, για να καλύψω αυτή μου την αδυναμία κάπως έχω κανονίσει από πρίν με καλέσει(ευτυχώς δεν έχω δώσει ακόμη χρήματα) να παρακολουθήσω κάποιο πρακτικό μακρόχρονο σεμινάριο σε κάποιο εργαστήρι ελευθέρων σπουδών, για να δώ ότι δεν έχω δεί δυστυχώς στο πανεπιστήμιο(που θα έπρεπε να έχω δεί, αλλά είναι μεγάλη πίκρα το θέμα της σύνδεσης με την αγορά των ελληνικών πανεπιστημίων γενικά κι ειδικότερα των ΑΕΙ), να του πώ ότι σκέφτομαι να το παρακολουθήσω, αν βεβαίως μπορούμε να τα ταιριάξουμε με τις ώρες(απογευματινές μόνο είναι του σεμιναρίου) η να το αφήσω μήπως φοβηθεί, ότι πάω για να μάθω όσο το δυνατό περισσότερα και μετά φύγω κι ανοίξω δικό μου γραφείο;

 

Γενικά, εσείς ως πιο έμπειροι συνάδελφοι πως θα ξεκινούσατε να εκπαιδεύετε ένα νέο βοηθό χωρίς καμμία προϋπηρεσία, τι θα του δείχνατε πρώτο πρώτο, τι θα περιμένατε να γνωρίζει ως δεδομένο; Τιπς, πολύτιμες συμβουλές κι οτιδήποτε κρίνετε χρήσιμο, ευπρόσδεκτα, τ' απορροφώ σα σφουγγάρι, ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άλλοι (πολύ πιο κατάλληλοι) να σας συμβουλέυσουν, ωστόσο ξεκινάω:

 

tip 1: Ο άνθρωπος που θα σας προσλάβει προφανώς θα ξέρει τι να περιμένει από εσάς. Σίγουρα θα περιμένει να καταλαβαίνετε έυκολα (σχετικά) αυτά που θα σας δείχνει. Οπότε κρατάτε σημειώσεις συνέχεια. Βεβαιωθείτε οτι είναι σωστές και στη συνέχεια να ανατρέχετε σε αυτές. Να θυμάστε οτι προέχει να βγει η δουλεία σωστά και - αν γίνεται - γρήγορα. Ταυτόχρονα μαθαίνουμε (όλοι).

 

Κατά τα άλλα... vamos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άλλοι (πολύ πιο κατάλληλοι) να σας συμβουλέυσουν, ωστόσο ξεκινάω:

 

tip 1: Ο άνθρωπος που θα σας προσλάβει προφανώς θα ξέρει τι να περιμένει από εσάς. Σίγουρα θα περιμένει να καταλαβαίνετε έυκολα (σχετικά) αυτά που θα σας δείχνει. Οπότε κρατάτε σημειώσεις συνέχεια. Βεβαιωθείτε οτι είναι σωστές και στη συνέχεια να ανατρέχετε σε αυτές. Να θυμάστε οτι προέχει να βγει η δουλεία σωστά και - αν γίνεται - γρήγορα. Ταυτόχρονα μαθαίνουμε (όλοι).

 

Κατά τα άλλα... vamos

Ευχαριστώ αγαπητέ συνάδελφε, όντως το σημειωματάριο το έχω έτοιμο, εύστοχη παρατήρηση, για το σεμινάριο τι πιστεύετε, να του το πώ κι αν δεν έχει πρόβλημα να προχωρήσω;

 

Αν δε σας κάνει κόπο ποιές οι δικές σας σκέψεις-συναισθήματα, όταν ήταν να πιάσετε πρώτη φορά σε φοροτεχνικό-λογιστικό γραφείο και πως τα πήγατε τελικά;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήστε το μαζί του για το σεμινάριο. Ίσως το εκτιμήσει. Από θέμα χρόνου δεν ξέρω...

Όταν έπιασα την πρώτη δουλειά σε γραφείο ήταν έυκολο να βρεις δουλειά. Και αν έχανες τη μία, έβρισκες άλλη. Τα βρήκα πιο έυκολα δηλαδή. Ωστόσο στον πρώτο "στέριωσα" για χρόνια. Και τον ευχαριστώ για όλα.

 

Δείξτε ενδιαφέρον για τη δουλειά. Άλλωστε αν δεν σας ενδιαφέρει πραγματικά δεν θα προχωρήσετε. Πιστέψτε με, δεν θα φοβηθεί οτι θα του φύγετε και θα ανοίξετε δικό σας γραφείο. Ο άνθρωπος μπορεί να μην ξέρει τι θα του ξημερώσει...

Έχει άλλες έγνοιες δηλαδή.

Α, και να είστε πάντα φιλόδοξος. Απαραίτητο προσόν για να τηρηθούν σωστά οι κανόνες του "παιχνιδιού" που αποφασίσατε να υπηρετήσετε. Με τον καιρό, και από ανάγκη εξιλέωσης, θα πείσετε τον εαυτό σας οτι μάχεστε τον καπιταλισμό εκ των έσω. Κάτι σαν τον "αναρχικό τραπεζίτη" δηλαδή.  

 

 

Υ.Γ. Τα τελευταία διαγράψτε τα. Είναι βλακείες δικές μου...

        Ελπίζω να σας απαντήσουν και άλλοι συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι γνώσεις που αποκτάμε σαν τελειόφοιτοι δεν είναι καθόλου επαρκείς !!!

Στα περισσότερα θα λες "ωωω, κάτι μου θυμίζει αυτό" αλλά στην πράξη δεν το γνωρίζεις καθόλου...

 

Διάβασε οπωσδήποτε ΚΦΑΣ, ΚΦΕ και ΦΠΑ αργότερα (γιατί ΦΠΑ μπορείς να τον ρωτάς όπου δυσκολεύεσαι)

 

Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος κι ούτε έμαθε από τα ελληνικά πανεπιστήμια ή ΤΕΙ.

 

Όλα στην πράξη τα μαθαίνεις (μαζί με διάβασμα φυσικά). αν σου αρέσει θα τα πας καλά, όπως είπε κι ο φίλος ponzi.

 

Εάν ήσουν ειλικρινής για τις γνώσεις που διαθέτεις στο βιογραφικό σου όπως λες δεν θα έχεις πρόβλημα διότι ο άνθρωπος ξέρει τι να περιμένει από εσένα. 

Εάν δεν ήσουν φυσικά, θα το καταλάβει στο πρώτο 5λεπτο.... να είσαι σίγουρος!

 

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή σταδιοδρομία.

 

Υ.Γ.: Έχεις έναν πολύ καλό σύμμαχο ..... το taxheaven !!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι γνώσεις που αποκτάμε σαν τελειόφοιτοι δεν είναι καθόλου επαρκείς !!!

Στα περισσότερα θα λες "ωωω, κάτι μου θυμίζει αυτό" αλλά στην πράξη δεν το γνωρίζεις καθόλου...

 

Διάβασε οπωσδήποτε ΚΦΑΣ, ΚΦΕ και ΦΠΑ αργότερα (γιατί ΦΠΑ μπορείς να τον ρωτάς όπου δυσκολεύεσαι)

 

Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος κι ούτε έμαθε από τα ελληνικά πανεπιστήμια ή ΤΕΙ.

 

Όλα στην πράξη τα μαθαίνεις (μαζί με διάβασμα φυσικά). αν σου αρέσει θα τα πας καλά, όπως είπε κι ο φίλος ponzi.

 

Εάν ήσουν ειλικρινής για τις γνώσεις που διαθέτεις στο βιογραφικό σου όπως λες δεν θα έχεις πρόβλημα διότι ο άνθρωπος ξέρει τι να περιμένει από εσένα. 

Εάν δεν ήσουν φυσικά, θα το καταλάβει στο πρώτο 5λεπτο.... να είσαι σίγουρος!

 

Όπως και να 'χει σου εύχομαι καλό κουράγιο και καλή σταδιοδρομία.

 

Υ.Γ.: Έχεις έναν πολύ καλό σύμμαχο ..... το taxheaven !!  ;)

Ευχαριστώ αγαπητέ συνάδελφε, ήμουν απόλυτα ειλικρινής στο βιογραφικό μου, γνώσεις μπορεί να μην έχω επαρκείς(μάλλον και ο λόγος που έφαγα πόρτες σε συνδυασμό με την κρίση που έχει χτυπήσει όλους και προφανώς τα λογιστικά-φοροτεχνικά γραφεία δε θα μπορούσε να είναι η εξαίρεση), αλλά έχω εντιμότητα, εσείς θα συνιστούσατε σε νέο βοηθό-υπάλληλό σας να προχωρήσει σε κάποιο σεμινάριο εργαζόμενος παράλληλα για να καλύψει γρηγορότερα τα κενά, που έχει;

 

Θα με βοηθήσει το σεμινάριο(πλήρες απ' ότι έχω δεί και μου είπαν-απλογραφικά-διπλογραφικά, εργατικά, ΦΠΑ, σύνολο κάπου 230 ώρες) στην παρούσα στιγμή η θα ήταν χρησιμότερο αργότερα, αφού μάθω περισσότερα στην πράξη στο γραφείο;

 

ΥΓ: Όντως το taxheaven είναι διαμάντι, το ίδιο και οι χρήστες του φόρουμ του από το όσο μπαίνω και διαβάζω.. 

 

Σχετικά με το θέμα ΑΕΙ-ΤΕΙ, αν και προερχόμενος από ΑΕΙ αναγνωρίζω την ανωτερότητα των δεύτερων ως πρός το σκέλος, ότι έχουν θεσμοθετημένη εξάμηνη πρακτική και πιστεύω, ότι τα ΤΕΙ λογιστικής είναι ανώτερα από ΑΕΙ οικονομικής φύσης ακόμη και με λογιστική-χρηματοδοτική κατεύθυνση, όπως η περίπτωσή μου, είναι το αντικείμενό τους όπως και να το κάνουμε κι έχουν κάνει πολύ περισσότερα μαθήματα, η μόνη σύγκριση που θα μπορούσε να σταθεί είναι ΑΕΙ ΛΟΧΡΗ με ΤΕΙ λογιστικής..

 

Αν και γενικά η σύνδεση με την αγορά συνολικά είναι σε φτωχό επίπεδο, γι' αυτό δυστυχώς θ' ακουμπήσω κι εγώ, όπως κάναν οι προηγούμενοι και θα κάνουν και οι επόμενοι κάποια χρήματα σε τέτοια σεμινάρια από εργαστήρια ελευθέρων σπουδών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...