Προς το περιεχόμενο
  • 0

τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και αρνηση λογιστη


tsaloux

Ερώτηση

Καλημέρα παιδία μια ερώτηση απλή, η γυναίκα μου είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πριν 2 βδομάδες κάναμε τα βαφτίσια της κόρης μας και για τα έξοδα του catering κόψαμε τιμολόγιο στον ΑΦΜ του γραφείου της και όταν το πήγα στον λογιστή της  να μας το περάσει ως εκδήλωση στο γραφείο της μας αρνήθηκε πεισματικά. Υπάρχει κάπιο πρόβλημα με την διαδικασία ή είναι ηθικοί οι λόγοι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σχετικά με τις γόβες ... τα σλιπάκια κ τα προφυλακτικά αν ο ΚΑΔ του/ της επαγγελματία είναι 96.09.19.12 πιστεύω οτι δικαιλογούνται απόλυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδία μια ερώτηση απλή, η γυναίκα μου είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πριν 2 βδομάδες κάναμε τα βαφτίσια της κόρης μας και για τα έξοδα του catering κόψαμε τιμολόγιο στον ΑΦΜ του γραφείου της και όταν το πήγα στον λογιστή της  να μας το περάσει ως εκδήλωση στο γραφείο της μας αρνήθηκε πεισματικά. Υπάρχει κάπιο πρόβλημα με την διαδικασία ή είναι ηθικοί οι λόγοι ; 

Δεν μας είπες το πιο σπουδαίο. Το όνομα της κόρης σου !

Να σου ζήσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σχετικά με τις γόβες ... τα σλιπάκια κ τα προφυλακτικά αν ο ΚΑΔ του/ της επαγγελματία είναι 96.09.19.12 πιστεύω οτι δικαιλογούνται απόλυτα...

 

σωστό και αυτό... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη στιγμή που είναι τιμολόγιο δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το καταχωρήσουμε στα βιβλία;

Το αν εκπίπτει το ΦΠΑ ή αν πρέπει να αναμορφωθεί η δαπάνη είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη, αλλα να κανω μια ερωτηση. Ερχεται ενας πελατης τον Ιουλιο με ενα τιμολογιο του Απριλιου για την βαπτιση-γαμος. Εμεις δηλαδη τι πρεπει νακανουμε? 1) Να καλεσουμε την αστυνομια και να υποβαλλουμε μηνυση γιαφοροδιαφυγη? 2) Να τονσαπισουμε στο ξυλο και να τον διαπομπευσουμε στην πλατεια? 3) Να τον πεισουμε για το λαθος της πραξης του και να τον στειλουμε να το ακυρωσει, φυσικα με την προστριβη με το catering γιατι θα εχει υποβαλει ΦΠΑ ή τελικα να ερθουν σε συμφωνια να μην εκδοθει τιποτα, 4) Να καταχωρισουμε το τιμολογιο στα βιβλια (χωρις ΦΠΑ) και αν ειναι δυνατον σε λογαριασμο ή στηλη Μη εκπιπτωμενες δαπανες ή Φορολογικης Αναμορφωσης.

Δηλαδη, αν διαλεξουμε το 4 θα ερθει ο ελεγχος και θα πει να βαλουμε φυλακη τον λογιστη γιατι το περασε στα βιβλια ως Μη εκπιπτωμενη δαπανη?

Εγω παντως μαλλον ειμαι ο ασχετος λογιστης (για καποιους) και η γατα για καποιους αλλους.

Θα ηθελα τις αποψεις σας για το ζητημα γιατι ολοι μας εχουμε να αντιμετωπισουμε τετοιες περιπτωσεις.

Ευχαριστω

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ηρεμία ρε παιδιά λόγω άγνοιας πήρα πρωτοβουλία και το έκοψα τιμολόγιο δεν πήγα να εξαπατήσω κανένα ούτε να κλέψω το κράτος και τον θησαυρό τον Ολλανδών. Δηλαδή αν δεν του έλεγα την αλήθεια τι θα έκανε ο άνθρωπος θα έβαζε μέσα και μετα θα δήλωνε άγνοια  και στην τελική λογιστής και νομοταγής - αμόλυντος - αδιάφθορος κτλ ποτέ δεν υπηρξαν συνώνημα όπως και σε άλλα επαγγέλματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδία μια ερώτηση απλή, η γυναίκα μου είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πριν 2 βδομάδες κάναμε τα βαφτίσια της κόρης μας και για τα έξοδα του catering κόψαμε τιμολόγιο στον ΑΦΜ του γραφείου της και όταν το πήγα στον λογιστή της  να μας το περάσει ως εκδήλωση στο γραφείο της μας αρνήθηκε πεισματικά. Υπάρχει κάπιο πρόβλημα με την διαδικασία ή είναι ηθικοί οι λόγοι ; 

 

Πάντως και μόνο που ανεβάσατε σαν θέμα εδώ τον χειρισμό που επέλεξε ο ο λογιστής σας, για εμένα θα ήταν αιτία λύσης της συνεργασίας.

Δηλαδή τώρα θα του τυπώσετε τις απαντήσεις και θα πάτε να του τις "τρίψετε στα μούτρα"?

Πήρατε δηλαδή μια δεύτερη γνώμη?

Αν θέλετε να ξέρετε κατά πόσο είναι σωστός ο χειρισμός του λογιστή σας, να πάτε σε ένα άλλο γραφείο, και αφού σας απαντήσει να ρωτήσετε: Τι χρωστάω?

Μην με παρεξηγήσετε, με φιλική διάθεση σας γράφω, απλώς μπαίνω στη θέση του.

 

Κατά τα άλλα, να σας ζήσει η κορούλα σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι αυτός θα κάψει και την γυναίκα του στο τέλος.

 

Δεν κατάλαβε σε τι εποχή ζούμε και ότι θα τον βάλουν στην κολυμπήθρα με ζεστό νερό για να τον γδάρουν ζωντανό.

 

νομίζει ότι θα τον πάνε για βάφτιση και θα του δώσουν γλειφιτζούρια για να μην κλαίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω κ γω μια ερωτηση ενας μου εφερε ενας gps αξιας 800 ευρω οτι θα καταχωρηθει θα καταχωρηθει λογω συγκεντρωτικων, μου ζητα να εκπεσω το φπα γιατι το χρειαζεται στη δουλεια του! τωρα εγω τι κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω κ γω μια ερωτηση ενας μου εφερε ενας gps αξιας 800 ευρω οτι θα καταχωρηθει θα καταχωρηθει λογω συγκεντρωτικων, μου ζητα να εκπεσω το φπα γιατι το χρειαζεται στη δουλεια του! τωρα εγω τι κανω;

 

Χμμμμμ....... Τι δουλειά κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στην περιοδική που θα καταχωρήσουμε τον ΦΠΑ αυτής της δαπάνης αφού πρέπει να υπάρχει και συμφωνία με τις συγκετνρωτικές;

 

 

Από που προκύπτει ότι ο ΦΠΑ με τον οποίο έχει επιβαρυνθεί η όποια δαπάνη έχουμε καταχωρήσει στο βιβλίο θα περάσει και στην περιοδική δήλωση ? Από το Ν 2859/2000 , πάντως δεν προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω κ γω μια ερωτηση ενας μου εφερε ενας gps αξιας 800 ευρω οτι θα καταχωρηθει θα καταχωρηθει λογω συγκεντρωτικων, μου ζητα να εκπεσω το φπα γιατι το χρειαζεται στη δουλεια του! τωρα εγω τι κανω;

 

Ανεξάρτητα με το πώς θα χειριστείς τη δαπάνη, ο ΦΠΑ τι δουλειά έχει και γιατί σε προβληματίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ponzi ειναι λαθος το σκεφτικο μου; μη αναγνωρισιμη δαπανη οποτε δεν εκπιπτει και ο φπα; ο ιδιοκτητς επιμενει οτι δικαιολογειται ως δαπανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ponzi ειναι λαθος το σκεφτικο μου; μη αναγνωρισιμη δαπανη οποτε δεν εκπιπτει και ο φπα; ο ιδιοκτητς επιμενει οτι δικαιολογειται ως δαπανη

 

Ναι είναι λάθος.

Ο ΦΠΑ δεν εκπίπτει για συγκεκριμένες δαπάνες (διάβασε τον 2859 αρ. 30).

Τα κινητά πώς τα χειριζόσουν για παράδειγμα?

Και, μεταξύ μας, πέρνα το το gps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ponzi ειναι λαθος το σκεφτικο μου; μη αναγνωρισιμη δαπανη οποτε δεν εκπιπτει και ο φπα; ο ιδιοκτητς επιμενει οτι δικαιολογειται ως δαπανη

 

σχολή οδηγών και δεν μπορεί?   για μένα παραγωγικότατη ,όπως και για κάθε επιχείρηση πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν και εφόσον το GPS το έχει αποδεδειγμένα εγκαταστήσει στο επαγγελματικό αυτοκίνητο, θεωρώ ότι περνάει κανονικά σαν δαπάνη με δικαίωμα έκπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από που προκύπτει ότι ο ΦΠΑ με τον οποίο έχει επιβαρυνθεί η όποια δαπάνη έχουμε καταχωρήσει στο βιβλίο θα περάσει και στην περιοδική δήλωση ? Από το Ν 2859/2000 , πάντως δεν προκύπτει.

 Με είχαν προβληματίσει οι περίφημες απαντήσεις του Θεοχάρη για τις συγκεντρωτικές όπου είχε απαντήσει: Σε κάθε περίπτωση, τα στοιχεία που υποβάλλονται θα πρέπει να συμβαδίζουν με τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ, άρα αν υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση ΦΠΑ, θα πρέπει πρώτα να τροποποιείται ανάλογα η κατάσταση φορολογικών στοιχείων.

Για να πει μετά στην 19η ερώτηση:

19. Στα έξοδα ο ΦΠΑ όπως προκύπτει από τα φορολογικά στοιχεία μπορεί να διαφέρει από το ΦΠΑ που τελικά εκπίπτει ο λήπτης. Τι συμπληρώνεται στην κατάσταση, δεδομένου ότι θα υπάρχει διασταύρωση με τις δηλώσεις ΦΠΑ;

Για τις χονδρικές πρώτα ζητείται η συμφωνία των αντισυμβαλλομένων και μετά η συμφωνία με τη δήλωση ΦΠΑ. Άρα όπου διασταυρώνεται πληροφορία στο σύστημα ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που γράφει το παραστατικό, ενώ αυτό που εκπίπτει δηλώνεται στην περιοδική ΦΠΑ.

Στην εγγραφή δαπανών που δε διασταυρώνεται η ΜΥΦ, συμπληρώνεται αυτό που εκπίπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...