Προς το περιεχόμενο
  • 0

τιμολογιο παροχης υπηρεσιων και αρνηση λογιστη


tsaloux

Ερώτηση

Καλημέρα παιδία μια ερώτηση απλή, η γυναίκα μου είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πριν 2 βδομάδες κάναμε τα βαφτίσια της κόρης μας και για τα έξοδα του catering κόψαμε τιμολόγιο στον ΑΦΜ του γραφείου της και όταν το πήγα στον λογιστή της  να μας το περάσει ως εκδήλωση στο γραφείο της μας αρνήθηκε πεισματικά. Υπάρχει κάπιο πρόβλημα με την διαδικασία ή είναι ηθικοί οι λόγοι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι ζητάς να σου πούμε οτι έχεις και δίκιο τώρα?............................κανονικά πρέπει να σε δώσει εκεί που ορίζει ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δαπάνη είναι επαγγελματική; Αφορά τις δραστηριότητες του γραφείου και επιπλέον μπορεί να αποδειχθεί με πρόσθετα δικαιολογητικά πχ.προσκλήσεις για εκδήλωση προβολής του γραφείου,ή προσκλήσεις προς πελάτες , προμηθευτές κλπ;

Αν όχι τότε πολύ σωστά έπραξε ο συνάδελφος με μόνη διαφωνία στο ότι πρέπει να καταχωρηθεί το τιμ/γιο για λόγους διασταύρωσης αλλά με φπα μή εκπιπτώμενο και αναμορφωση του συνολικου ποσού στο τέλος της χρήσεως με την υποβολή της δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδία μια ερώτηση απλή, η γυναίκα μου είναι ελέυθερος επαγγελματίας και πριν 2 βδομάδες κάναμε τα βαφτίσια της κόρης μας και για τα έξοδα του catering κόψαμε τιμολόγιο στον ΑΦΜ του γραφείου της και όταν το πήγα στον λογιστή της  να μας το περάσει ως εκδήλωση στο γραφείο της μας αρνήθηκε πεισματικά. Υπάρχει κάπιο πρόβλημα με την διαδικασία ή είναι ηθικοί οι λόγοι ; 

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Πας να δικαιολογήσεις έξοδο στην επιχείρηση σου, χωρίς να είναι πραγματικό.

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες πήγαινε στην Δ.Ο.Υ που ανήκεις να σου πούνε ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ξέρεις ότι ο λογιστής σου, σύμφωνα με το νόμο, είναι  συνυπεύθυνος για τις πράξεις τις δικές σου....

 

Κατα τα άλλα, ο σωστός χειρισμός είναι αυτός που λέει ο Trip_Accountant. Καταχώρηση με το ΦΠΑ μη εκπιπτώμενο και στο τέλος αναμόρφωση του συνολικού ποσού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δαπάνη είναι επαγγελματική; Αφορά τις δραστηριότητες του γραφείου και επιπλέον μπορεί να αποδειχθεί με πρόσθετα δικαιολογητικά πχ.προσκλήσεις για εκδήλωση προβολής του γραφείου,ή προσκλήσεις προς πελάτες , προμηθευτές κλπ;

Αν όχι τότε πολύ σωστά έπραξε ο συνάδελφος με μόνη διαφωνία στο ότι πρέπει να καταχωρηθεί το τιμ/γιο για λόγους διασταύρωσης αλλά με φπα μή εκπιπτώμενο και αναμορφωση του συνολικου ποσού στο τέλος της χρήσεως με την υποβολή της δήλωσης.

Πάρα πολύ σωστά. Μετά όμως οι λογιστές είμαστε άσχετοι και κακοί. Οι μόνοι σχετικοί είναι αυτά τα ανεγκέφαλα πλάσματα που έχουν μετατρέψει την καθημερινότητά μας σε εφιάλτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δαπάνη είναι επαγγελματική; Αφορά τις δραστηριότητες του γραφείου και επιπλέον μπορεί να αποδειχθεί με πρόσθετα δικαιολογητικά πχ.προσκλήσεις για εκδήλωση προβολής του γραφείου,ή προσκλήσεις προς πελάτες , προμηθευτές κλπ;

Αν όχι τότε πολύ σωστά έπραξε ο συνάδελφος με μόνη διαφωνία στο ότι πρέπει να καταχωρηθεί το τιμ/γιο για λόγους διασταύρωσης αλλά με φπα μή εκπιπτώμενο και αναμορφωση του συνολικου ποσού στο τέλος της χρήσεως με την υποβολή της δήλωσης.

 

Απόλυτα σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ζητάς να σου πούμε οτι έχεις και δίκιο τώρα?............................κανονικά πρέπει να σε δώσει εκεί που ορίζει ο νόμος.

Σαν την άλλη που μου ήρθε με τιμολόγια που περιείχαν γόβες και σουτιέν. Μετά φταίει ο λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρείστε μου την περιέργεια αλλά τί ακριβώς επάγγελμα ασκεί η σύζυγος;

 

Όχι πως έχει σημασία όσον αφορά στον λογιστικό χειρισμό που είναι όπως περιγράφει ο συνάδελφος Trip_Accountant, αλλά επειδή αναφέρεστε σε "ελεύθερο επαγγελματία" ήθελα να δώ αν αφορά δαστηριότητα σύμφωνα με το άρθρο 48 του 2238 οπότε μιλάμε ουσιαστικά και για πνευματική εργασία, άρα άνθρωπο με κάποια μόρφωση. Έτσι για "στατιστικούς" λόγους.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς, ο κύριος είχε μείνει στα δεδομένα των '90s, όπου μπουζούκια, πανέρια, λούσα και χλιδές, όλα τα περνούσαν έξοδα επιχείρησης.

 

Και γούστα και λιγότερος φόρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν την άλλη που μου ήρθε με τιμολόγια που περιείχαν γόβες και σουτιέν. Μετά φταίει ο λογιστής.

χαχαχα! και γω νόμιζα πως είμαι η μόνη που βλέπω τα παράξενα.... τιμολόγιο με σλιπάκια και προφυλακτικά :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ τώρα κατάλαβα την εικόνα και είχε όντως δίκιο που μου είπε είμαι υπευθυνος και θα πάω φυλακή , το θεώρησα υπερβολικό εκείνη την ώρα και σε καμία περίπτωση δεν του έβαλα το πιστόλι στο κεφάλι απλά σε συζήτηση με άλλον λογιστή μου είπε εννοείτε μπορείς το βάλεις και εκει μπερδεύτηκε το θέμα... Αρα θα πάω να το ακυρώσω και τέλος καλό όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν την άλλη που μου ήρθε με τιμολόγια που περιείχαν γόβες και σουτιέν. Μετά φταίει ο λογιστής.

Και προφυλακτικα!!!!!!!!!!

Αμ πως? σε τιμολογια ενοικιαζομενων αυτοκινητων. Με κάθε ενοικιαση  δωρο και ενα!!!

Α ρε τι βλεπουν τα ματακια μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι έγραφε το τιμολόγιο catering  ή βάφτιση στο κτήμα τάδε?

 

οπότε μπορούσε να πάει με το όριο 300 /'ατομο και μέχρι 0,5% του τζίρου.  

 

σιγά τον τζίρο που θα είχε και αυτή ,για αυτό το ξέκοψε ο συνάδελφος.

 

 

τα σλιπάκια -προφυλακτικά δεν είναι παραγωγική δαπάνη, ξεβράκωτη θα πάει στον δουλειά της ή με την κοιλιά τούμπανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο λογιστής που είπε ενοείται μπορείς να τα βάλεις προφανώς για ένα πολύ σημαντικό μέρος πελατών θεωρείται ο γατος..ο καλός...αυτός που θα σε φτιάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητώ συγγνώμη που μπορεί να φανώ αδιάκριτος και φυσικά αν θέλετε μου απαντάτε.

Είστε συνάδελφος ;

Και αν είστε, γιατί αν επιτρέπετε, η σύζυγος σας έχει άλλον συνάδελφο ;

Αν πάλι όχι, γιατί μας αποκαλείτε συναδέλφους και κάνετε ερωτήσεις που κάνουν μόνο όσοι ασχολούνται με το επάγγελμα ;

Θα μπορούσα να ρωτήσω κι άλλα, αλλά τότε σίγουρα, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα με παρεξηγήσετε...

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητώ συγγνώμη που μπορεί να φανώ αδιάκριτος και φυσικά αν θέλετε μου απαντάτε.

Είστε συνάδελφος ;

Και αν είστε, γιατί αν επιτρέπετε, η σύζυγος σας έχει άλλον συνάδελφο ;

Αν πάλι όχι, γιατί μας αποκαλείτε συναδέλφους και κάνετε ερωτήσεις που κάνουν μόνο όσοι ασχολούνται με το επάγγελμα ;

Θα μπορούσα να ρωτήσω κι άλλα, αλλά τότε σίγουρα, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, θα με παρεξηγήσετε...

Καλημέρα

οχι δεν είμαι λογιστής και δεν ασχολούμε με λογιστικά μαυρα μεσάνυχτα ενα πράγμα . Οικονομολόγος είμαι με ειδικότητα ασφαλιστικα - εργατικά - μισθοδοσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι δεν είμαι λογιστής και δεν ασχολούμε με λογιστικά μαυρα μεσάνυχτα ενα πράγμα . Οικονομολόγος είμαι με ειδικότητα ασφαλιστικα - εργατικά - μισθοδοσία

 

Δεν έχει σημασία αλλά, από τις δημοσιεύσεις σας, δεν φαίνεται ότι δεν ασχολείστε...

Όπως και να 'χει, καλή συνέχεια να έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι έγραφε το τιμολόγιο catering  ή βάφτιση στο κτήμα τάδε?

 

οπότε μπορούσε να πάει με το όριο 300 /'ατομο και μέχρι 0,5% του τζίρου.  

 

σιγά τον τζίρο που θα είχε και αυτή ,για αυτό το ξέκοψε ο συνάδελφος.

 

 

τα σλιπάκια -προφυλακτικά δεν είναι παραγωγική δαπάνη, ξεβράκωτη θα πάει στον δουλειά της ή με την κοιλιά τούμπανο?

Γιατί δεν είναι παραγωγική δαπάνη τα προφυλακτικά?????? Άμα γ@....τε στη δουλειά.!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν είναι παραγωγική δαπάνη τα προφυλακτικά?????? Άμα γ@....τε στη δουλειά.!!!!

χαχαχα. Επίσης λειτουργεί και ως μέθοδος εκφοβισμού... αν δεν με πληρώσεις θα σε γ@.....ω, να εδώ έχω και τα προφυλακτικά! χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάρα πολύ σωστά. Μετά όμως οι λογιστές είμαστε άσχετοι και κακοί. Οι μόνοι σχετικοί είναι αυτά τα ανεγκέφαλα πλάσματα που έχουν μετατρέψει την καθημερινότητά μας σε εφιάλτη.

Αν είσουν πελάτης μου θα σου έδειχνα την πόρτα εξόδου..Μα πραγματικά περιμένεις απάντηση σε αυτό που ρώτησες..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δαπάνη είναι επαγγελματική; Αφορά τις δραστηριότητες του γραφείου και επιπλέον μπορεί να αποδειχθεί με πρόσθετα δικαιολογητικά πχ.προσκλήσεις για εκδήλωση προβολής του γραφείου,ή προσκλήσεις προς πελάτες , προμηθευτές κλπ;

Αν όχι τότε πολύ σωστά έπραξε ο συνάδελφος με μόνη διαφωνία στο ότι πρέπει να καταχωρηθεί το τιμ/γιο για λόγους διασταύρωσης αλλά με φπα μή εκπιπτώμενο και αναμορφωση του συνολικου ποσού στο τέλος της χρήσεως με την υποβολή της δήλωσης.

Στην φορολογική αναμόρφωση σαν τι θα καταχωρηθούν αυτές οι δαπάνες;

Επίσης΄έχω δει τιμολόγιο από κέντρο δεξίωσης σε ιδιώτη μετά από γάμο. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει στις συγκεντρωτικές  του κέντρου και με τι θα συμφωνήσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στην περιοδική που θα καταχωρήσουμε τον ΦΠΑ αυτής της δαπάνης αφού πρέπει να υπάρχει και συμφωνία με τις συγκετνρωτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη, αλλα να κανω μια ερωτηση. Ερχεται ενας πελατης τον Ιουλιο με ενα τιμολογιο του Απριλιου για την βαπτιση-γαμος. Εμεις δηλαδη τι πρεπει νακανουμε? 1) Να καλεσουμε την αστυνομια και να υποβαλλουμε μηνυση γιαφοροδιαφυγη? 2) Να τονσαπισουμε στο ξυλο και να τον διαπομπευσουμε στην πλατεια? 3) Να τον πεισουμε για το λαθος της πραξης του και να τον στειλουμε να το ακυρωσει, φυσικα με την προστριβη με το catering γιατι θα εχει υποβαλει ΦΠΑ ή τελικα να ερθουν σε συμφωνια να μην εκδοθει τιποτα, 4) Να καταχωρισουμε το τιμολογιο στα βιβλια (χωρις ΦΠΑ) και αν ειναι δυνατον σε λογαριασμο ή στηλη Μη εκπιπτωμενες δαπανες ή Φορολογικης Αναμορφωσης.

Δηλαδη, αν διαλεξουμε το 4 θα ερθει ο ελεγχος και θα πει να βαλουμε φυλακη τον λογιστη γιατι το περασε στα βιβλια ως Μη εκπιπτωμενη δαπανη?

Εγω παντως μαλλον ειμαι ο ασχετος λογιστης (για καποιους) και η γατα για καποιους αλλους.

Θα ηθελα τις αποψεις σας για το ζητημα γιατι ολοι μας εχουμε να αντιμετωπισουμε τετοιες περιπτωσεις.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΠΑ μη εκπιπτώμενος και αναμόρφωση. Η ουσία είναι να μην εκπέσουμε φόρους. Με αυτό ον χειρισμό δεν εκπίπτεται κανείς φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...