Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω προσληψη εργαζομένου, μπορείτε να μου πείτε πια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω στο σύστημα του ΟΑΕΔ-ΣΕΠΕ? Τι θα πρέπει να στείλω πρώτα (αναγγελία πρόσληψης?), μετά την κατάσταση προσωπικού, συμβάσεις?

 

Ο εργοδότης έχει ήδη κεντρικό με προσωπικό και απογραφή στο ΙΚΑ. Λογικά θα πρέπει να κάνω απογραφή στο ΙΚΑ και του υποκαταστήματος που θα εργαστεί ο υπάλληλος. Πρέπει να κάνω απογραφή στο ΙΚΑ πριν κάνω πρόσληψη ή όχι?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εάν δεν είναι πρώτη πρόσληψη εκτυπώνεις απλά τον συμπληρωματικό χωρίς αρ.πρωτοκόλλου αφού το έντυπο είναι πλέον ενιαίο..

 

εάν αφορά πρώτη πρόσληψη ίσως χρειαστεί να στείλεις και αρχικό Ε4..

 

καλημέρα πατριώτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με την διαδικασία πρόσληψης 2 υπαλλήλων σε μικρό ξενοδοχείο (υπάλληλος υποδοχής & καθαρίστρια) με σχέση εργασίας ορισμένου χρόνου & μερική απασχόληση?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με την διαδικασία πρόσληψης 2 υπαλλήλων σε μικρό ξενοδοχείο (υπάλληλος υποδοχής & καθαρίστρια) με σχέση εργασίας ορισμένου χρόνου & μερική απασχόληση?

Ευχαριστώ

https://eservices.yeka.gr/Anaggelies/Anaggelies.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την άποψή σας, σε πρόσληψη όπου πρώτη ημέρα εργασίας είναι η  07/07/2015 (ΤΡΙΤΗ) αλλά οι ημέρες εργασίας είναι ΤΕΤΑΡΤΗ εως ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ είναι λάθος έτσι όπως το έχω κάνει?

einai%20la8os_zpssigleadv.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την άποψή σας, σε πρόσληψη όπου πρώτη ημέρα εργασίας είναι η  07/07/2015 (ΤΡΙΤΗ) αλλά οι ημέρες εργασίας είναι ΤΕΤΑΡΤΗ εως ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ είναι λάθος έτσι όπως το έχω κάνει?

einai%20la8os_zpssigleadv.jpg

κατά τη γνώμη μου έπρεπε να βάλετε ημ.αναγγελίας 7/7/2015 και ημερομηνία πρόσληψης 8/7/2015 από τις 12.00..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, αλλά εργάστηκε την 07/07/2015 Τρίτη, απλώς στο εξής οι ημέρες εργασίας του θα είναι Τετάρτη έως Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την άποψή σας, σε πρόσληψη όπου πρώτη ημέρα εργασίας είναι η  07/07/2015 (ΤΡΙΤΗ) αλλά οι ημέρες εργασίας είναι ΤΕΤΑΡΤΗ εως ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ είναι λάθος έτσι όπως το έχω κάνει?

einai%20la8os_zpssigleadv.jpg

 

Εμενα με μπερδευεις οπως το λες. Ειναι η πρωτη μερα εργασιας η Τριτη οντως? Και αν ναι, πως γινεται να εχει προγραμμα Τεταρτη-Παρασκευη?

 

Μηπως εννοεις οτι η αναγγελια εγινε Τριτη και η πρωτη μερα ειναι η Τεταρτη? Αν ειναι ετσι, σωστα τα λεει ο jim1970.

 

Οπως και να χει θα ελεγα να μην κανεις τωρα τιποτα, απλα αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, αλλά εργάστηκε την 07/07/2015 Τρίτη, απλώς στο εξής οι ημέρες εργασίας του θα είναι Τετάρτη έως Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, αλλά εργάστηκε την 07/07/2015 Τρίτη, απλώς στο εξής οι ημέρες εργασίας του θα είναι Τετάρτη έως Παρασκευή.

Τωρα ειδα την απαντηση.

 

Αρα την πρωτη βδομαδα ειχε ενα προγραμμα (Τριτη-Παρασκευη) και μετα ειχε ενα αλλο προγραμμα (Τεταρτη-Παρασκευη).

 

Ουσιαστικα αυτο συνεβη, αρα πιστευω επρεπε να δηλωσεις στην αρχη το 1ο προγραμμα και μετα απο μια βδομαδα να δηλωσεις την αλλαγη του προγραμματος.

 

Τωρα, πραγματικα πιστευω να μην κανεις τιποτα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, αλλά εργάστηκε την 07/07/2015 Τρίτη, απλώς στο εξής οι ημέρες εργασίας του θα είναι Τετάρτη έως Παρασκευή.

ήθελε και συμπληρωματικό ωραρίου ..γμτ τώρα..θεωρήσέ το σωστό και μην ασχολείσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι. Απλώς για να γλιτώσω χρόνο το έκανα έτσι. Άρα θεωρείτε ότι γενικά είναι λάθος, και δεν θεωρείται σωστός τρόπος σε παρόμοιες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε ναι, σωστο δεν ειναι. Κανονικα, εχεις ενα προγραμμα Χ το οποιο μπορει να διαρκει μονο μια βδομαδα ή λιγες μερες, αλλα το σωστο ειναι να το δηλωσεις, και μετα να δηλωσεις το προγραμμα Ψ οπως αυτο διαμορφωνεται.

 

Οποτε τωρα δεν βαριεσαι αστο, αλλα ναι μην σου γινει και συνηθειο   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως η γραφειοκρατια με όλες αυτές τις αηδίες του ΣΕΠΕ καλά κρατεί. Σε λίγο θα βγάλουν έντυπο για το πότε τρώει ο υπάλληλος στο μαγαζί και πόσες φορές ουρεί στο βεσέ κατά τη διάρκεια του 8ωρου!!!!!!!έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα με τον εργαζόμενο...κάνε μια γνωστοποίηση ότι το προσέλαβε 08/07 και εκ παραδρομής γράφτηκε 07/07...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι. Απλώς για να γλιτώσω χρόνο το έκανα έτσι. Άρα θεωρείτε ότι γενικά είναι λάθος, και δεν θεωρείται σωστός τρόπος σε παρόμοιες περιπτώσεις

 

Σιγά το πράμα ρε Σπύρο. Ξεκινάει κάποιος Τρίτη και μετά το πρόγραμμά του είναι Τετάρτη και Παρασκευή. Και τι κυρώσεις μπορείς να έχεις και από ποιον; Προχώρα και μην κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πριν δεν πειραζει γενικως, το μετα πειραζει να τον δηλωσεις.

 

Δεν προκειται κανενας να ασχοληθει, εχουμε ολοι κανει διαφορα

με το θηριο που λεγεται ΕΡΓΑΝΗ - ΥΕΚΑ - ΣΕΠΕ - ΕΚΕ - ΠΑΣΟΚ - ΝΔΦΚ - ΟΣΦΠ και δε συμμαζευεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μια ερώτηση...

έχουμε κάποιον που δουλεύει μερική απασχόληση και θέλουμε να τον κάνουμε πλήρη. Το μόνο που στέλνουμε είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΩΡΑΡΙΟΥ.

 

Στον συμπληρωματικό πίνακα ωραρίου εκεί που λέει ΗΜ/ΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ τι θα βάλουμε;

Την παλιά ημερομηνία που τον είχαμε προσλάβει π.χ 08/12/2015 (Όταν έγινε η πρόσληψη του με μερική απασχόληση)

Η θα βάλουμε την ημερομηνία από όταν αρχίζει να ισχύει το νέο ωράριο π.χ 14/12/2015

Ημερομηνία τροποποίησης αποδοχών τι θα βάλουμε;

 

image.jpg

 

edit: Απαντάω μόνος μου στο ερώτημα (σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον άλλο). Βάζουμε ημερομηνία πρόσληψης την ημερομηνία της αρχικής πρόσληψης και σαν ημερομηνία τροποποίησης αποδοχών βάζουμε την ημερομηνία που ξεκινάει το νέο ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

πρόσληψη καθαρίστριας σε γραφείο κοινοχρήστων-συνεργείο καθαρισμού:

1. Μπορώ να κάνω την πρόσληψη με βαση την εθνική συλλογική σύμβαση;

2.μισθωτή ή ημερομίσθια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη δεν εχω ασχοληθει με εργασιακα προσληψεις κτλ θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Θελω να κανω προσληψη 3 υπαλληλους οι οποιοι ο ενας θα ειναι 8ωρο με 25 μερες τον μηνα και οι αλλοι δυο 4ωροι με 25 μερες τον μηνα.

 

Μπορειτε να μου πειτε τα βηματα αναλυτικα που πρεπει ν'ακολουθησω στο ΕΡΓΑΝΗ για να κανω τις προσληψεις για να μην κανω καμια μ@λ@κι@?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη δεν εχω ασχοληθει με εργασιακα προσληψεις κτλ θα ηθελα την βοηθεια σας.

 

Θελω να κανω προσληψη 3 υπαλληλους οι οποιοι ο ενας θα ειναι 8ωρο με 25 μερες τον μηνα και οι αλλοι δυο 4ωροι με 25 μερες τον μηνα.

 

Μπορειτε να μου πειτε τα βηματα αναλυτικα που πρεπει ν'ακολουθησω στο ΕΡΓΑΝΗ για να κανω τις προσληψεις για να μην κανω καμια μ@λ@κι@?

 

στην 1η περίπτωση θα υποβάλετε το Ε3,το αργότερο μέχρι της ανάληψης υπηρεσίας, και θα κρατήσετε τη σύμβαση πλήρης απασχόλησης στο αρχείο..στη συνέχεια θα εκτυπώσετε το Ε4..

 

στη 2η περίπτωση θα υποβάλετε το Ε3 το αργότερο κτλ..και το Ε9(σύμβση μερικής) σε 8 ημέρες..

 

υπάρχουν πολλές αποφάσεις..ενδεικτικά μπορείτε να δείτε αυτή..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19455

 

Υγ..εάν αφορά νέους εργοδότες το Ε3 υποβάλετε εντός 3 ημερών..

 

Υγ1..καλό θα ήταν να υποβάλετε και έναν αρχικό πίνακα προσωπικού ώστε να πάρετε πρωτόκολλο για να συνδέσετε μελλοντικές ενέργειες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην 1η περίπτωση θα υποβάλετε το Ε3,το αργότερο μέχρι της ανάληψης υπηρεσίας, και θα κρατήσετε τη σύμβαση πλήρης απασχόλησης στο αρχείο..στη συνέχεια θα εκτυπώσετε το Ε4..

 

στη 2η περίπτωση θα υποβάλετε το Ε3 το αργότερο κτλ..και το Ε9(σύμβση μερικής) σε 8 ημέρες..

 

υπάρχουν πολλές αποφάσεις..ενδεικτικά μπορείτε να δείτε αυτή..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19455

 

Υγ..εάν αφορά νέους εργοδότες το Ε3 υποβάλετε εντός 3 ημερών..

 

Υγ1..καλό θα ήταν να υποβάλετε και έναν αρχικό πίνακα προσωπικού ώστε να πάρετε πρωτόκολλο για να συνδέσετε μελλοντικές ενέργειες.. 

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την βοηθεια.

Η επιχειρηση ειναι παλια και ειχε 4 εργαζομενους του οποιους εκανα απολυση πριν τρεις μερες και τωρα θελει να παρει 3 καινουργιους.Αυτο το αναφερω σχετικα με το Υγ.1 για τον πινακα προσωπικου στον οποιο δεν εχω κανει καποια αλλαγη παρα μονο εκανα τις απολυσεις.Δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι επιπλεον.

 

1η περιπτωση:

α)Αφου θα συμπληρωσω το εντυπο Ε3 θα το εκτυπωσω να το υπoγραψει ο εργαζομενος μετα θα το επισυναψω σε αρχειο pdf και μετα θα κανω υποβολη?

β)Στο Ε3 εκει που γραφει "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ" τι ειναι αυτο και τι πρεπει να κανω?

γ)Αφου υποβαλλω το Ε3 θα πρεπει να κανω υποβολη το Ε4 η απλα το κανω εκτυπωση?

 

2η περιπτωση:

α)Πρωτα θα υποβαλω το Ε3 και μετα εχω περιθωριο 8 ημερες να υποβαλλω το Ε9?

β)Αφου θα υποβαλλω το Ε3 μετα θα πρεπει να υποβαλλω η να εκτυπωσω το Ε4 οπως στην 1η περιπτωση η θα το κανω μολις τελειωσω με ολους τους εργαζομενους πρωτα?

γ)Στην περιπτωση αυτη τι εντυπα θα πρεπει να επισυναψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την βοηθεια.

Η επιχειρηση ειναι παλια και ειχε 4 εργαζομενους του οποιους εκανα απολυση πριν τρεις μερες και τωρα θελει να παρει 3 καινουργιους.Αυτο το αναφερω σχετικα με το Υγ.1 για τον πινακα προσωπικου στον οποιο δεν εχω κανει καποια αλλαγη παρα μονο εκανα τις απολυσεις.Δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι επιπλεον. άμα υπάρχει ετήσιος πίνακας δε χρειάζεται να κάνετε τίποτα επιπλέον..

 

1η περιπτωση:

α)Αφου θα συμπληρωσω το εντυπο Ε3 θα το εκτυπωσω να το υπoγραψει ο εργαζομενος μετα θα το επισυναψω σε αρχειο pdf και μετα θα κανω υποβολη? δεν είναι απαραίτητο..απλά στέλνετε το Ε3..ο εργαζόμενος υπογράφει την σύμβαση, ένα αντίγραφο της οποίας κρατάτε στο αρχείο σας..

β)Στο Ε3 εκει που γραφει "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ" τι ειναι αυτο και τι πρεπει να κανω?  δεν σας απασχολεί στην παρούσα περίπτωση..

γ)Αφου υποβαλλω το Ε3 θα πρεπει να κανω υποβολη το Ε4 η απλα το κανω εκτυπωση? απλή εκτύπωση..

 

2η περιπτωση:

α)Πρωτα θα υποβαλω το Ε3 και μετα εχω περιθωριο 8 ημερες να υποβαλλω το Ε9?  ναι..8 ημέρες από την επομένη της υποβολής του Ε3..

β)Αφου θα υποβαλλω το Ε3 μετα θα πρεπει να υποβαλλω η να εκτυπωσω το Ε4 οπως στην 1η περιπτωση η θα το κανω μολις τελειωσω με ολους τους εργαζομενους πρωτα?  όπως σας βολεύει..

γ)Στην περιπτωση αυτη τι εντυπα θα πρεπει να επισυναψω?  εάν οι ώρες εργασίες είναι σταθερές..τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...