Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω προσληψη εργαζομένου, μπορείτε να μου πείτε πια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω στο σύστημα του ΟΑΕΔ-ΣΕΠΕ? Τι θα πρέπει να στείλω πρώτα (αναγγελία πρόσληψης?), μετά την κατάσταση προσωπικού, συμβάσεις?

 

Ο εργοδότης έχει ήδη κεντρικό με προσωπικό και απογραφή στο ΙΚΑ. Λογικά θα πρέπει να κάνω απογραφή στο ΙΚΑ και του υποκαταστήματος που θα εργαστεί ο υπάλληλος. Πρέπει να κάνω απογραφή στο ΙΚΑ πριν κάνω πρόσληψη ή όχι?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Απογραφή του υποκ/τος στο ΙΚΑ. Μέσα σε 3 ημέρες αναγγελία στο σύστημα ΣΕΠΕ και ταυτόχρονα αποστολή  πίνακα προσωπικού και σύμβαση (εαν είναι μερικής η εκ περιτροπής)

 

 

Απο το site του ΟΑΕΔ

 

Το έντυπο Ε3 (Αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά για τις νέες προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο έως και την ίδια ημέρα πρόσληψης και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, καθώς και όσοι εργοδότες δημιουργούν παραρτήματα με νέες προσλήψεις εργαζομένων, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το Ε3 και Ε4 εντός (3) εργάσιμων ημερών από την απογραφή στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρέπει επομένως να κάνω πρώτα απογραφή του υποκαταστήματος στο ΙΚΑ? Όταν θα κάνω την απογραφή θα μου εμφανίσει στο ΕΡΓΑΝΗΣ αυτόματα και το παραρτημα?

Η κατάσταση του προσωπικού πως συμπληρώνεται? Κατεβάζω κάποιο αρχείο από το σύστημα αν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι πρώτα απογραφή του υποκ/τος. Άμεσα θα εμφανιστεί και το υποκ/μα στο σύστημα το ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ. Έπειτα θα κάνεις τις προσλήψεις με την ημερομηνία πρόσληψης την ημερομηνία που δήλωσες κατα την απογραφή του υποκ/τος . Η κατάσταση προσωπικού συμπληρώνεται μέσα από το ίδιο σύστημα του ΣΕΠΕ μέσω της εισαγωγής νέας κατάστασης προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρέπει επομένως να κάνω πρώτα απογραφή του υποκαταστήματος στο ΙΚΑ? Όταν θα κάνω την απογραφή θα μου εμφανίσει στο ΕΡΓΑΝΗΣ αυτόματα και το παραρτημα?

Η κατάσταση του προσωπικού πως συμπληρώνεται? Κατεβάζω κάποιο αρχείο από το σύστημα αν κατάλαβα καλά?

όπως σας τα λέει ο συνάδελφος είναι. Μιά απορία..λογισμικό μισθοδοσίας δεν έχετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Μήπως ξέρετε τον ΚΑΔ ΙΚΑ για τις υπηρεσίες που παρέχονται από καφετέρια και τον ΚΑΔ του μπουφετζή?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Μήπως ξέρετε τον ΚΑΔ ΙΚΑ για τις υπηρεσίες που παρέχονται από καφετέρια και τον ΚΑΔ του μπουφετζή?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

για τον ΚΑΔ της καφετέριας ψάξε στον 55 και για τον μπουφετζή νομίζω στον 41..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα στην αναγγελια πρόσληψης επισυνάπτεται se αρχείο pdf  τη πρόσληψη.

δεν είναι υποχρεωτικό,πόσες φορες θα το πούμε???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που κάνουμε απογραφή ατομικής επιχείρησης στις 13/10/14 και βρίσκουν στο σύστημα ότι είχε το 2010 έναρξη και οριστική διακοπή εργασιών (σε άλλη περιοχή - και έχεις το χαρτί του ΙΚΑ με την οριστική διακοπή και την ακύρωση του ΕΒΝΠ), και κρατάνε το ίδιο ΑΜΕ κάνοντας επανέναρξη και κάνεις αίτηση για κωδικούς (γιατί το 2010 δεν είχε λογιστή, δεν είχε κωδικούς και τα είχε κάνει όλα εκπρόθεσμα με δισκέτες) και σου αποστέλλονται οι κωδικοί στις 14/10/2014 και πας να στείλεις προσλήψεις και πίνακα στο προβλεπόμενο διάστημα των τριών ημερών και σου βγάζει ότι είσαι εκπρόθεσμος, τι κάνεις? 
και όταν απευθύνεσαι στο ικα που υπάγεσαι και σου λεει να απευθυνθείς στο παλιο ΙΚΑ, και απευθύνεσαι στο παλιο ΙΚΑ και σου λεει να απευθυνθείς στο ΣΕΠΕ? και το σεπε σου λεει να απευθυνθεις στο τεχνικο τμήμα και το τεχνικό τμήμα δεν απαντάει τι κάνεις??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μόλις τώρα έπιασα γραμμή με εργάνη (οαεδ). Η απάντηση είναι ότι στην επανέναρξη δεν ισχύει το τριήμερο. Έπρεπε να γίνει αυθημερόν η πρόσληψη. Το γεγονός ότι δεν είχαμε κωδικούς ΙΚΑ δεν τους ενδιαφέρει. Η διαδικασία γι αυτούς είναι: απογραφή στο ΙΚΑ - επανέναρξη και αυθημερόν αναγγελία στο ΕΡΓΑΝΗ. Τελεία. 
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω δύο χαρτιά στα χέρια μου: 1) ολική διακοπή εργασιών το 2010 (με ακύρωση του ΕΒΝΠ) και 2) μεταφορά έδρας το 2014 με το παλιό ΑΜΕ. Στην ατομική έτσι γίνεται λέει το ΙΚΑ. 10 χρόνια δεν μου είχε ξανατύχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πραγματικά θέλουν πολύ γιαούρτωμα οι νομοθέτες!!!!!! πρέπει να τους βάλουμε ένα μεγάλο παλούκι εκεί που τους αξίζει!!!!!!!!!άθλιοι νομοθέτες,δοσίλογοι,κοινώς καραγκιόζηδες!!!!!καμμία επαφή με την πραγματικότητα!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή είναι πρώτη φορά που κάνω κι εγώ απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ μια απορία:

 

Το ΙΚΑ αναφέρει αυτά σαν δικαιολογητικά:

. Στοιχεία Απασχολούμενων

  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας, κατά το Π.Δ. αριθ. 156/94, των απασχολουμένων και του θεωρημένου από το Σ.ΕΠ.Ε. πίνακα προσωπικού (άρθρο 16 του Ν. 2874/00).
  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, για όσους εργαζόμενους απασχολούνται με καθεστώς μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, (Ν. 2639/98).
  • Φωτοαντίγραφα των καρτών πρόσληψης του προσωπικού.

  Τ' ανωτέρω δικαιολογητικά, που αφορούν τα στοιχεία των απασχολουμένων, εάν δεν είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή, προσκομίζονται αργότερα, ενώ η απογραφή γίνεται κανονικά.

 

Υπάρχει περίπτωση εκτός από τις συμβάσεις εργασίας τα υπόλοιπα να είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή; 

Και εφ' όσον μετά κάνουμε όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά χρειάζεται να τα προσκομίσουμε και στο ΙΚΑ αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για πρόσληψη εργαζομένου σε επιχειρηση που θα κάνει για πρώτη φορά απογραφή στο ΙΚΑ. Αφου πάρει τον αριθμό μητρώου και κάνω αίτηση για κωδικούς στο ΙΚΑ μπορώ να κάνω την πρόσληψη με ώρα έναρξης πρώτης αναληψης καθηκόντων μετα την παρέλευσή της. Δηλάδη πάω το πρωί στο ΙΚΑ κάνω την απογραφή και κάπου το μεσημέρι έχω τους κωδικούς του ΙΚΑ. μπορώ να βάλω ώρα πρώτης ανάληψης καθηκόντων το πρωί 9:00 ή θα βγει εκπρόθεσμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να βάλεις και 9:00 το πρωί..

Εχεις τρεις μέρες περιθώριο όταν είναι πρώτη απογραφή.

και αν υπάρχει μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση πόσες μέρες περιθώριο μετά την απογραφή έχουμε για να υποβάλλουμε σκαναρισμένο με υπογραφές το Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αν υπάρχει μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση πόσες μέρες περιθώριο μετά την απογραφή έχουμε για να υποβάλλουμε σκαναρισμένο με υπογραφές το Ε9?

Όταν είναι πρώτη απογραφή έχεις τρείς μέρες είτε είναι πλήρη είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν είναι πρώτη απογραφή έχεις τρείς μέρες είτε είναι πλήρη είτε όχι.

όταν δεν είναι πρώτη απογραφή νομίζω έχουμε 7 μέρες προθεσμία ή κάπου εκεί,δεν το χω τώρα πρόχειρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Κωδικός ειδικότητας για τον μπουφετζή σε καφενείο-μεζεδοπωλείο ποιός είναι?

υπάρχει τελικά ή όλοι αυτοί ανήκουν στον κωδικό γενικότερα των β/σερβιτόρων κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Έγινε σήμερα μια πρόσληψη και υποβλήθηκε κανονικά το Ε3.

Όμως δεν μπορώ να στείλω Ε4.

Στην επιλογή   Εκτύπωση Συμπληρωματικού Πρόσληψης από Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης μου εμφανίζει κανονικά το Ε3 με τον αριθμό πρωτοκόλλου αλλά όταν το εκτυπώνω δεν το αναγράφει.

Επίσης στην αναζήτηση καταστάσεων προσωπικού δεν μου εμφανίζει κάτι ενώ μου εμφανίζει κανονικά περσινούς συμπληρωματικούς.

Υποβάλω κάπως διαφορετικά ή απλά εκτυπώνω τον συμπληρωματικό που δεν αναγράφει αριθμό πρωτοκόλλου και είμαι οκ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...