Jump to content
  • 0

Πανηγύρι συλλόγου μη κερδοσκοπικου χαρακτήρα

baios
 Share

Question

Καλημέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας σύλλογος μη κερδοσκοπικου χαρακτήρα  θα διοργανώσει υπαίθριο πανηγύρι  με ορχήστρα έχω ετοιμάσει το έγγραφο απαλλαγής φπα για αυτά που θα πουλάει(σουβλάκια,αναψυκτικά κτλ.) και λόγω επιδοτούμενου  προγράμματος χρειαζόμαστε τιμολόγιο από την ορχήστρα που πήραν τη προκαταβολή λέγοντας ότι μπορούν να κόψουν και τώρα δεν μπορούν <_<  αυ΄το που θέλω να ρωτήσω ως προς την ορχήστρα θα κάνουμε συμφωνητικό ώπου θα αναφέρεται η τιμη και θα κατατεθέι στην εφορία?(σύμφωνα με το κφας έχει και ισχύ παραστατικού?) ή εγώ μπορώ να κόψω και ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ(απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης και να αποδόσω χ/μο 3,6%)με τα στοιχεία της ορχήστρας και άν δεν έχει αφμ παραστατικό για τον καθένα.

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

συμφωνητικο, τιτλο κτησης, παρακρατηση 20% + 3,6 μεμονωμενα στον καθενα (ορχηστρα με αφμ λιγο απιθανο). αφού ειπαν οτι μπορουν σίγουρα μπορουν. το μαυρο ομως τρωγεται καλυτερα

• 0

εισαι σιγουρος οτι μπορεις να παρεις απαλλαγη απο φπα για τα σουβλακια ???????? 

γιατι εχω την εντυπωση οτι μπορεις να παρεις απαλλαγη μονο για τη συναυλια ! δλδ τα εισητηρια ... 

• 0

ΙΚΑ? Με συμφωνητικο και τιμολόγιο μετά δεν είναι καλυμμένοι? Ως προς τα σουβλακια ,αναψυκτικα κτλ καθως και εισητηρια κάνω αίτηση για απαλλαγή φπα (είναι μέσα στις 2 εκδηλώσεις που δικαιούται ο σύλλογος) 

• 0

περιμενε να σου απαντησει και καποιος πιο εμπειρος ....αν ειναι σκετα σουβλακια ισως και να γινετε ... ι οταν μπλεκεις με φαι υπαρχουν και υγειονομικες υποχρεωσεις και εκει ισως σκονταφτει το ολο θεμα .... 

οσον αφορα τα εισητηρια λες συγκεκριμενα τιμη εισοδου και οτι θα εκδωθουν τοσα και μετα το περας της εκδηλωσης πας τα μη εκδωθεντα στη ΔΟΥ για ελεγχο ωστε να προκυψει ο αριθμος των εσοδων .... 

στα σουβλακια τι θα πας για να προκυψει ποσα εισεπραξε ο συλλογος τα ξυλακια απο τα φαγωθεντα ? :P 

• 0

ως προς το φαγητό & αναψυκτικα  τα τ.μ. βγαίνουν από τα τιμολόγια π.χ θα βάλω 100 σουβλακια 100 αναψυκτικα (συμφωνα με τα τιμολόγια) στο χαρτι απαλλαγης εάν δεν τα πουλησω όλα θα επιστραφούν με τιμολόγια άρα θα αφαιρεθούν και έτσι θα βγάλω τα αποτελέσματα ως προς τα εισητήρια είναι ακριβώς όπως τα είπες

• 0

Ένας τρόπος ελέγχου είναι με έκδοση διαφορετικών χρωμάτων κάτι σαν τύπου εισιτηρίων όπως ήτανε παλιά στα ΚΤΕΛ. π.χ  στέλεχος χρώματος κίτρινου σε δύο ή τρία ( ανάλογα με το πώς επιθυμεί ο κάθε σύλλογος για δικούς τους σκοπούς ) αποκοπτόμενα κομμάτια π.χ αξίας 1,00 € θα αφορούν πωλήσεις αναψυκτικών. Αντίστοιχα ροζ, πράσινα , μπλε κλπ θα αφορούν πωλήσεις κρεατικών , ποτών κλπ. 

Το σύνολο των αριθμημένων στελεχών που θα απομείνει θα είναι και το σύνολο των εσόδων τους, τα οποία πρέπει και να διαφυλάττουν σε ενδεχόμενο έλεγχο.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΟΥΤΩΣ η ΑΛΛΩΣ ΤΗΝ ΕΞΕΛΕΓΚΤΙΚΉ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΣΕ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΗ ΙΔΙΟΥ ΟΦΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ Δ.Σ κλπ.

• 0

Καλημέρα καλά μπάχαλα γίνετε με τους συλλόγους εδ'ω και χρόνια και το κακό είναι ότι θεωρούν το προϋπάρχων καθεστώς και σωστό εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να τους φέρω σε σωστή γραμμή αλλά δύσκολα  

• 0

Καλημέρα καλά μπάχαλα γίνετε με τους συλλόγους εδ'ω και χρόνια και το κακό είναι ότι θεωρούν το προϋπάρχων καθεστώς και σωστό εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να τους φέρω σε σωστή γραμμή αλλά δύσκολα  

Ποιο είναι για σένα το σωστό καθεστώς δηλαδή; Τι εννοείς; Μπορείς να μου πεις λίγο αναλυτικότερα; 

• 0

ενας αντιστοιχος συλλογος, θα διοργανωσει πανηγυρι η ορχηστρα θα ειναι μελη του συλλογου, θα πρεπει να γινει συμφωνητικο παλι;(παιδια τουχωριου ειναι, δεν ειναι επαγγελματιες) ως προς τα σουβλακια αναψυκτικα θα πρεπει να κατατεθει εγγραφο για την απαλλαγη φπα;

• 0

Οταν γίνετε πολιτισιτική εκδήλωση,παντα υποβάλλουμε συμφωνητικό σε τρια αντίτυπα. (για να ειμαστε καλλυμένοι)

Εφ οσον θα πωλούνται σουβλάκια - αναψυκτικά, καλο ειναι να αναφέρεται οτι γίνεται για την οικονομική ενίσχυση του συλλόγου.

• 0

Επαναφέρω το θέμα λόγω της εποχής των πανηγυριών.

Θα ρωτήσω ξανά όσον αφορά την ορχήστρα (η οποία στην συκγεκριμένη περίπτωση είναι παιδια του χωριού τα οποια θα προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους( είναι απαραίτητο να κατατεθεί συμφωνητικο και να εκδωθεί τίτλος κτήσης ( με 20% παρακράτη και χαρτοσημο 3,6%)από τον σύλλογο στην περίπτωση που δεν είναι επαγγελματιές?

Κατά πόσο θα είμαστε καλυμένοι με κάποια υπεύθυνη δηλωση εκ μέρους τους για δωρεαν παροχή υπηρεσιων?