Jump to content
Sign in to follow this  
Lucky_Luke

Το πρόβλημά μας σα λογιστικός κλάδος αυτήν την περίοδο αυτό είναι;

Recommended Posts

B2BF3F94C33191578C16F50052559EB3.jpg

http://www.protothema.gr/greece/article/395755/diamarturia-logiston-sto-upoik-zitoun-paratasi-gia-tis-forologikes-diloseis/

Το πρόβλημά μας σαν επαγγελματίες λογιστές αυτήν την περίοδο είναι αν θα πληρώσει την κρίση η πλουτοκρατία;

Έλεος δηλαδή. Γι αυτό δεν πρόκειται να μας πάρει ποτέ κανείς σοβαρά.

Ανεξάρτητα από το σωστό ή το λάθος του πανό τους (είναι υποκειμενικό), δεν είδα άλλες αθηναικές ενώσεις να διαμαρτύρονται στο σύνταγμα... Ας πήγαιναν και οι άλλες με καλύτερα και "σωστότερα" πανό της αρεσκείας σου συνάδελφε...

Παρότι διαφωνώ με τους συναδέλφους μου στην ΕΦΕΕΑ που τους αναγνωρίζω στη φωτογραφία στις γενικότερες πολιτικές τους αντιλήψεις, η μαχητικότητά τους και το παρόν που δίνουν σε κάθε τέτοια προσπάθεια όπως η σημερινή τους τιμάει πραγματικά.

Αν είχαν διαφορετικό πανό - σχετικότερο με τη σημερινή διαμαρτυρία - θα το προτιμούσα, αλλά όπως και να έχει μπράβο τους που είναι στο Σύνταγμα παρά κοιμισμένοι στις προεδρικές τους πολυθρόνες ή στις πολυθρόνες των καναλιών κάνοντας την πάπια για όσα συνέβησαν τις τελευταίες μέρες. :rolleyes:

Θα ήταν καλύτερα αν έγγραφαν :

"Τα πρόστιμα και τους πρόσθετους φόρους για τον μη υπολογισμό των αποδείξεων (κωδικός 049) να πληρώσει η πλουτοκρατία"

Εχουμε την πλουτοκρατία ,την μεσαιοκρατία και την εξαθλιοκρατία.

Η πρώτη δεν θέλει ,η τελευταία δεν δύναται ,οπότε ποια μένει?

Το κακό για μας είναι ότι μας παίρνουν όλα τα άλλα και τελευταίο θα μας αφήσουν τον καναπέ!!!

Εάν μας τον παίρνανε πρώτο ,είχαμε μία ελπίδα.

Το σωστό πάντως είναι ο λογαριασμός να πάει στην "κλεπτοκρατία".

περιουσιολόγιο τα πάντα όλα και από κάτω δηλωθέντα εισοδήματα . πλέον υπεράκτιες εταιρείες ,πολυεθνικές,τράπεζες κλπ. 

Το πρόβλημά μας σαν επαγγελματίες λογιστές αυτήν την περίοδο είναι αν θα πληρώσει την κρίση η πλουτοκρατία;

Έλεος δηλαδή. Γι αυτό δεν πρόκειται να μας πάρει ποτέ κανείς σοβαρά.

Μάλιστα, αν το δείς καθαρά συντεχνιακά-σκεπτόμενος βραχυπρόθεσμα (κλασσικό ελληνικό γνώρισμα), το πρόβλημά μας δεν είναι αυτό...

Τα 049, τα πρόστιμα, ο αυξημένος φόρτος εργασίας-άνευ ανταλλάγματος, η "πιστοποίηση", η εξίσωση στη φορολογία ατομικών με ΑΕ, το άνοιγμα καταστημάτων τις Κυριακές καί τόσα άλλα, προς όφελος ποιών είναι αγαπητέ?

Μακροπρόθεσμα, λοιπόν, όταν θα αλωνίζουν οι ελεγκτικές θα ήθελα να σε έβλεπα τι θα έλεγες...

Καί κάτι ακόμα, εγώ σαν λογιστής θεωρώ χρέος μου να ενημερώνω τον καθένα για την οικονομική πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης. Αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου-απλά-γρανάζι των κυβερνώντων πίστεψε με, τότε είναι που δε θα μας παίρνει κανείς στα σοβαρά καί όταν θα διεκδικείς τα δίκια σου, θα τους έχεις όλους εναντίον σου...

Σαν ένας από τους συμμετέχοντες στην διαμαρτυρία της Δευτέρας αλλά και του πρωινού της Τρίτης, θα ήθελα να γράψω μερικές απόψεις.

Το πρόβλημά μας σαν επαγγελματίες λογιστές αυτήν την περίοδο συμφωνώ, ΔΕΝ είναι αν θα πληρώσει την κρίση η πλουτοκρατία.

Ναι, κατά την άποψή μου άκαιρο (σεβαστό αν για άλλους πάντα επίκαιρο), μεγάλος στόχος, που δεν είναι δυνατό να επιτευχθεί, τουλάχιστον, υπό τις παρούσες συνθήκες και κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις...

Άλλο είναι το πρόβλημά μας ή μάλλον, άλλα τα προβλήματά μας.

Έχουμε μάθει να κρίνουμε, χωρίς να ξέρουμε να κερδίζουμε, χωρίς κόπο...

Καταντήσαμε, μαξιμαλιστές στις επιδιώξεις και μινιμαλιστές στα αποτελέσματα...

Προσπαθούμε να κερδίσουμε με τον λιγότερο δυνατό κόπο ή -και το χειρότερο-, με τον κόπο των άλλων...

Προσωπικά, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι, δεν ήμουν εκεί για να διαμαρτυρηθώ για το κατέβασμα του διακόπτη του taxis για εμένα. Δεν έχω δηλώσεις που δεν πρόλαβα να υποβάλλω. Ήμουν εκεί για όλους και για όλα, όχι δηλαδή μόνο για τον παραπάνω λόγο, αλλά και για την ενίσχυση, άλλης ομάδας.

Διευκρινίζω μ' αυτό, ότι δεν ανήκω στην δύναμη της ΠΑΣΕΒΕ.

Δεν ενστερνίζομαι όλες τις θέσεις και προτάσεις της.

Σε πολλές, όπως τυχαία έχω διαβάσει κατά περιόδους σε έντυπα που έχουν μοιραστεί, συμφωνώ. Σε άλλες είμαι αντίθετος, διαφωνώ ριζικά (Θεμιτό πιστεύω, ακόμα κι αν αποτελέσει αντικείμενο για οξείες αντιπαραθέσεις).

Σε μια όμως και μοναδική θέση, θεωρώ ότι ταυτίζομαι.

Στο ότι ένας αγώνας κερδίζεται κυρίως και με συμμετοχή, με δράσεις στον δρόμο.

Αν βέβαια το ζητούμενο είναι η συμμετοχή, αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει το θέμα, μια άλλης πολύ ενδιαφέρουσας συζήτησης, που ήδη έχει ξαναγίνει, γίνεται, αλλά και δεν θα λάβει τέλος ποτέ...

Ακόμα, θα μπορούσαν να συζητηθούν και οι διάφοροι τρόποι δράσεων...

Πιστεύω λοιπόν, ότι δεν πρέπει να απαξιώνουμε όπως εισπράττεται εδώ, με αφορμή την λεζάντα ενός πανό συλλήβδην, δράσεις και αγώνες ομάδων, που δεν επιδιώκουν ατομικά αλλά, ομαδικά συμφέροντα...

Καλό το πληκτρολόγιο, προσπαθώ κι εγώ να το χρησιμοποιώ για το μέγιστο δυνατό όφελος, έχει κι αυτό την δική του, μεγάλη δύναμη αλλά, πιστεύω πως δεν αρκεί...

Είναι κατά την άποψή μου μικρό μπροστά στα αποτελέσματα του αγώνα, που μπορεί να δοθεί στον δρόμο, από ομάδες που έχουν κοινό στόχο, κοινό αντίπαλο, κοινό συμφέρον...