Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οφειλή σε ΔΟΥ και δεσμευση Τραπεζικού λογαριασμού


GRAKR

Ερώτηση

Ενας πελάτης χρωστάει από €18000 και του έκαναν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού της εταιρείας .΄Εχασε και τις ρυθμίσεις και τώρα το σύνολο του ποσού είναι €96000 και λένε ότι δεν μπορεί ο προϊστάμενός να επιτρέψει ρύθμισή του συνολικού ποσού πάνω από 12 δόσεις. Υπάρχει λύση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ήρθε κι εμένα πελάτης την Παρασκευή το μεσημέρι (17 Απριλίου) καταγχωμένος να μου πει ότι του είχαν δεσμεύσει όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς από την εφορία.

Στα στοιχεία πληρωμών παρ' ότι κοίταξα ξανά και ξανά δεν βλέπω να έχει εκδοθεί τίποτα. Πάντως αίτηση ρύθμισης μπορεί να υποβάλλει κανονικά. 

Τόσο καιρό περίμεναν και έκαναν δέσμευση των λογαριασμών τώρα που ήταν να ανοίξει η ρύθμιση;

Τι γίνεται τώρα; Υπάρχει περίπτωση να του ελευθερώσουν τους λογαριασμούς όταν ενταχθεί χωρίς να πληρώσει το 25%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Στα στοιχεία πληρωμών παρ' ότι κοίταξα ξανά και ξανά δεν βλέπω να έχει εκδοθεί τίποτα."

Εκανες αναζήτηση τσεκάροντας το Πεδίο Τ.Ο.Κ. ? 

"Υπάρχει περίπτωση να του ελευθερώσουν τους λογαριασμούς όταν ενταχθεί χωρίς να πληρώσει το 25%;"

Δύσκολο .. κάτι ανάλογο παλεύω και εγω ,μόλις εχω νεότερα θα σε ενημερώσω . θα πρέπει να μπεί στην ρύθμιση αρχικα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Στα στοιχεία πληρωμών παρ' ότι κοίταξα ξανά και ξανά δεν βλέπω να έχει εκδοθεί τίποτα."

Εκανες αναζήτηση τσεκάροντας το Πεδίο Τ.Ο.Κ. ? 

"Υπάρχει περίπτωση να του ελευθερώσουν τους λογαριασμούς όταν ενταχθεί χωρίς να πληρώσει το 25%;"

Δύσκολο .. κάτι ανάλογο παλεύω και εγω ,μόλις εχω νεότερα θα σε ενημερώσω . θα πρέπει να μπεί στην ρύθμιση αρχικα ..

 Δοκίμασα τα πάντα, τα τσέκαρα όλα μαζί, Τσέκαρα μόνο του το Τ.Ο.Κ. τσέκαρα μόνα τους όλες τις άλλες επιλογές. Δεν εμφανίζεται τίποτα. 

Λογικά αυτό σημαίνει ότι δεν έχει εκδοθεί κατασχετήριο? Αλλά τι σόι δέσμευση έχει γίνει; Στην ρύθμιση θα υπαχθεί αλλά για να αποληρώσει το 25% θα περάσει καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφου δεν εχει εκδοθεί εντολή πληρωμής  που να εμφανίζεται στην αναζήτηση Τ.Ο.Κ. σημαίνει ,θεωρώ ,

πως τουλάχιστον ΔΕν του έχουν "σηκώσει" τα χρήματα απο τον λογ/μό του,αλλα τα  έχουν δεσμεύσει..

Η τράπεζα βεβαια γνωρίζει..αν πήγε ο φορολογούμενος και ρώτησε , θα του είπαν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταφέρω εδω το - κυριολεκτικά - δράμα που ζούν ΟΛΟΙ στους οποίους εχει γίνει δεσμευση των τραπεζικών λογαριασμών τους .

 

Δεν φθάνει  το σκηνικό τρόμου που πέρασαν με τις συνεχείς αλλαγές του νόμου των 100 δόσεων  εως και την επιβολή των capital controls  ,δεν φθάνει η απώλεια των ρυθμίσεων σε Ασφαλιστικούς Οργανισμούς εξαιτίας των κατασχετηρίων απο το Δημόσιο ,δεν φθάνει η οποιαδήποτε προσπάθεια ανταπόκρισης -μικρή η μεγάλη - στις μηνιαίες απαιτήσεις που γίνονται αβάσταχτες υπο το βαρος των ληξιπρόθεσμων οφειλών ,που δεν λαμβάνουν υπόψη ουτε κάν τις απλές  οικογενειάκές ανάγκες , πχ τα  εξοδα διαβίωσης.

 

δεν φθάνει τίποτα τελικά , ..

γιατί εκει που ρυθμίζεις με την Εφορία ,έρχεται -εδω και μερικές  μέρες- το ΙΚΑ για να σου επιβάλει νεα δεσμεύσηι και αυτό με την σειρά του.. καί τώρα δεν εχεις ούτε τις 100 δόσεις ,ουτε τίποτα να ελπίζεις πια .Το μόνο που δημιουργείς πλεον εδω και καιρό . είναι νέα χρέη ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωχ ξεκίνησε και το Ικα δεσμεύσεις...??

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!

για ληξιπρόθεσμο ποσό δόσης (δόση 30/9/16) φόρου εισοδήματος, έγινε δέσμευση ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας την 21/10/2016!!!!!   για 20 ημέρες ληξιπρόθεσμο έκαναν δέσμευση ποσού!!!!

Έχει κάποιος συνάδελφος το νόμο/διάταξη  που αναφέρει οτι επιτρέπεται να γίνει η δέσμευση ποσού σε τράπεζα και μέσα σε πιο χρονικό περιθώριο?

Η' πλεον είμαστε τόσο ΜΠΑΝΑΝΙΑ που οτι γουστάρουν κάνουν??????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ποσό ήταν αρκετά μεγάλο και όπως με ενημέρωσε ο προιστάμενος της συγκεκριμένης Δ.Ο.Υ. ΠΛΕΟΝ για οποιοδήποτε ποσό όταν αυτό είναι ληξιπρόθεσμο έχουν το δικαίωμα να δεσμεύουν τους τραπεζικύς λογαριασμούς της εταιρείας (υπ'οψη και στις 3 τράπεζες που διατηρεί η συγκεκριμένη εταιρεία λογαριασμούς όψεως έχει γίνει δέσμευση ποσού) .

Με πήραν και απο το υπουργείο οικονομικών να με ρωτήσουν τι θα κάνω με το ληξιπρόθεσμο και τους απάντησα οτι έχει ΗΔΗ γίνει δέσμευση στην τράπεζα ( κάγκελο η κοπελιά απο το Υ.Ο.!!!!) Δεν είχε πληροφόρηση!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μου έχει τύχει περίπτωση με κατάσχεση από το Τελωνείο.

Φυσικά γίνεται σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς του οφειλέτη χωρίς καμία ειδοποίηση και αφού εξοφλήσεις,άντε περίμενε περίπου 1-2 μήνες να το ελέγξει η νομική υπηρεσία στην οποία οφείλεις, μετά η νομική υπηρεσία της κάθε τράπεζας για να σου κάνουν άρση και στο μεταξύ εσύ δεν έχεις να φας.

Λογικά και κατανοητά όλα.Και πάντα δίπλα στον πολίτη....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, MARIAZAK said:

καλημέρα!

για ληξιπρόθεσμο ποσό δόσης (δόση 30/9/16) φόρου εισοδήματος, έγινε δέσμευση ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας την 21/10/2016!!!!!   για 20 ημέρες ληξιπρόθεσμο έκαναν δέσμευση ποσού!!!!

Έχει κάποιος συνάδελφος το νόμο/διάταξη  που αναφέρει οτι επιτρέπεται να γίνει η δέσμευση ποσού σε τράπεζα και μέσα σε πιο χρονικό περιθώριο?

Η' πλεον είμαστε τόσο ΜΠΑΝΑΝΙΑ που οτι γουστάρουν κάνουν??????

 

Μια μικρή ιστορία .....Ποσό δόσης εισοδήματος νομικού προσώπου κάπου στις 40.000,00 ευρώ. Πληρώνεται κανονικά πριν τυη λήξη του μήνα μέσω ιντερντετ-banking , πλην όμως για κάποιο λόγο (άγνωστο σε εμάς ) επί 8 μέρες το υπ. οικονομικών δεν καταδέχτηκε να τραβήξει τα χρήματα . Ενα πρωί άρχισαν να χτυπάνε τα τηλέφωνα από τις τράπεζες και από τους προμηθευτές. Δε μπορούσαν να εισπράξουν τις επιταγές τους λόγω δέσμευσης των τραπεζικών λογαριασμών ....( το πρόβλημα αποκαταστάθηκε με πολύ τρέξιμο αυθημερόν , αλλά δείχνει την κατάντια της διοίκησης ) .:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος χρωστάει φόρο εισοδήματος, εκτός ρύθμισης και του δέσμευσαν τον λογαριασμό, ο οποίος είναι κοινός με τη γυναίκα του και η οποία τον είχε δηλώσει ως ακατάσχετο σύνταξης. Έκανε ρύθμιση 12 δόσεων, πλήρωσε την πρώτη, αλλά του είπαν από το δικαστικό ότι πρέπει να πληρωθεί όλο το ποσό για να γίνει η άρση. Υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι για να ξεμπλοκαριστεί ο λογαριασμός? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δέσμευση από ΙΚΑ λόγω χρεών (άρα λογικά αφορά όλα τα ασφαλιστικά ταμεία), μετά από την πληρωμή της πρώτης δόσης και με μία αίτηση άρσης δέσμευσης μετά από μερικές μέρες τον αποδεσμεύουν πλήρως. Τώρα γιατί στη ΔΟΥ δεν ισχύει το ίδιο δε γνωρίζω...

Ερώτηση, το ακατάσχετο (1250 €) έχει παραμείνει ή εμφανίζει δέσμευση και αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο taxis δεν φαίνεται κάπου..

Στο λογαριασμό το καταλαβαίνεις γιατί ότι χρήματα υπάρχουν εκεί δεν μπορείς να τα πάρεις...και κάποια στιγμή θα στα τραβήξει η ΔΟΥ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να δεις και στα Στοιχεία Πληρωμών: 

  • Οφειλή Κατασχετηρίου Εις Χείρας Τρίτων (Τ.Ο.Κ.)

Φαίνεται το ποσό και η ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτη δέσμευσαν τους λογαριασμούς λόγω οφειλών. Επειδή το ποσό είναι μεγάλο και δε μπορεί να δίνει τη δόση που βγαίνει αν κάνει ρύθμιση σε 12 δόσεις, του είπαν στην εφορία να κάνει αίτηση στη ΔΟΥ ώστε να γίνει μερική άρση της κατάσχεσης όπου σε αυτή την περίπτωση σου δεσμεύουν το 60% και το υπόλοιπο 40% στο αφήνουν για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Πρέπει λέει ο λογιστής να συμπληρώσει κάποια έντυπα και να τα πάει στη ΔΟΥ. Το θέμα είναι οτι εγώ δε γνώριζα οτι υπάρχει αυτή η διαδικασία και όταν πήρα και ρώτησα πού μπορώ να βρώ τα έντυπα που χρειάζονται μου είπαν στον νόμο αλλά δεν γνώριζαν ποιός είναι ο νόμος...... Σε άλλη ΔΟΥ που πήρα μου είπαν οτι δεν ισχύει αυτό και να μην εμπιστεύομαι ο,τι λέει ο κάθε υπάλληλος!!! Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ισχύει ή οχι? Και αν ισχύει πού μπορώ να βρώ το νόμο και τα σχετικά έντυπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, mariamik said:

Σε πελάτη δέσμευσαν τους λογαριασμούς λόγω οφειλών. Επειδή το ποσό είναι μεγάλο και δε μπορεί να δίνει τη δόση που βγαίνει αν κάνει ρύθμιση σε 12 δόσεις, του είπαν στην εφορία να κάνει αίτηση στη ΔΟΥ ώστε να γίνει μερική άρση της κατάσχεσης όπου σε αυτή την περίπτωση σου δεσμεύουν το 60% και το υπόλοιπο 40% στο αφήνουν για να μπορέσεις να επιβιώσεις. Πρέπει λέει ο λογιστής να συμπληρώσει κάποια έντυπα και να τα πάει στη ΔΟΥ. Το θέμα είναι οτι εγώ δε γνώριζα οτι υπάρχει αυτή η διαδικασία και όταν πήρα και ρώτησα πού μπορώ να βρώ τα έντυπα που χρειάζονται μου είπαν στον νόμο αλλά δεν γνώριζαν ποιός είναι ο νόμος...... Σε άλλη ΔΟΥ που πήρα μου είπαν οτι δεν ισχύει αυτό και να μην εμπιστεύομαι ο,τι λέει ο κάθε υπάλληλος!!! Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό? Ισχύει ή οχι? Και αν ισχύει πού μπορώ να βρώ το νόμο και τα σχετικά έντυπα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι τράπεζες που δεν αποδίδουν τα χρήματα των κατασχεμένων λογαριασμών στη Δ.Ο.Υ. ή στα ασφαλιστικά ταμεία, δεν έχει καμμία κύρωση? Στο δικαστικό τμήμα μου είχαν πεί ότι αν πάει ο φορολογούμενος στη τράπεζα και τους "τρίξει" τα δόντια αναφερόμενη σε  μία συγκεκριμένη διάταξη, τα κάνουν πάνω τους και προχωρούν πολύ πιο γρήγορα στην αποδέσμευση και απόδοση του ποσού στην εφορία ή στα ταμεία...δε θυμάμαι πώς μου το είπε..θυμάμαι μόνο την λέξη πρωτοοφειλέτης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Οι τράπεζες που δεν αποδίδουν τα χρήματα των κατασχεμένων λογαριασμών στη Δ.Ο.Υ. ή στα ασφαλιστικά ταμεία, δεν έχει καμμία κύρωση? Στο δικαστικό τμήμα μου είχαν πεί ότι αν πάει ο φορολογούμενος στη τράπεζα και τους "τρίξει" τα δόντια αναφερόμενη σε  μία συγκεκριμένη διάταξη, τα κάνουν πάνω τους και προχωρούν πολύ πιο γρήγορα στην αποδέσμευση και απόδοση του ποσού στην εφορία ή στα ταμεία...δε θυμάμαι πώς μου το είπε..θυμάμαι μόνο την λέξη πρωτοοφειλέτης!!!

Ωραίο θα ταν αν το θυμόμασταν  άλλα έχει βρει πότε κανένας το δίκιο του με τις τράπεζες ...υπάρχει ένας που εξαιτίας της τράπεζας έχασε ρύθμιση και δικαιώθηκε  ;Στην θεωρία όλα καλά ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...