Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οφειλή σε ΔΟΥ και δεσμευση Τραπεζικού λογαριασμού


GRAKR

Ερώτηση

Ενας πελάτης χρωστάει από €18000 και του έκαναν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού της εταιρείας .΄Εχασε και τις ρυθμίσεις και τώρα το σύνολο του ποσού είναι €96000 και λένε ότι δεν μπορεί ο προϊστάμενός να επιτρέψει ρύθμισή του συνολικού ποσού πάνω από 12 δόσεις. Υπάρχει λύση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν και δεν κατάλαβα πως τα 18.000 γίναν 96.000 θα συμβούλευα κάνα μήνα υπομονή μέχρι να βγει η νέα αναμενόμενη από κάποιους ρύθμιση των 50-60-70-100 δόσεων(ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ).Βέβαια προσαυξήσεις και μάλιστα 10% αν παίζουν τέτοια χρέη είναι ένα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα € 18.000 ήταν εκτος ρύθμισης και γυρω στα 78000 σε 2 ρυθμίσης.Το θεμα μου ήταν αν μπορουσα να κάνω 36 δόσεις για αποδέσμευση των τραπεζικών λογ/σμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παρόμοια περίπτωση εταιρίας όπου δέσμευσαν τραπεζικούς λογαριασμούς εταιρίας...μου είπαν ότι δε μπορώ να κάνω ρύθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα € 18.000 ήταν εκτος ρύθμισης και γυρω στα 78000 σε 2 ρυθμίσης.Το θεμα μου ήταν αν μπορουσα να κάνω 36 δόσεις για αποδέσμευση των τραπεζικών λογ/σμών

 

 

Δε θα σας ρυθμίσουν  και απαιτούν τη ολοσχερή εξόφληση του πσού για το οποίο έγινε δέσμευση του τραπεζικού λογαριασμού. Πέραν της δεσμεύσεως πιθανότα υπάρχει κατασχετήριο , οπότε θα πρέπει να δείτε αν συμβαίνει αυτό τι ποσό πήρε η τράπεζα και το πληρωσε στο ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ έχω άλλη περίπτωση στην οποία ναί μεν δέσμευσαν το ποσό που είχε ένας λογαριασμός, αλλά δεν του πήραν τα λεφτά έναντι οφειλής στη ΔΟΥ, απλά δεν μπορεί να τον κινήσει...τί είναι αυτό πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ έχω άλλη περίπτωση στην οποία ναί μεν δέσμευσαν το ποσό που είχε ένας λογαριασμός, αλλά δεν του πήραν τα λεφτά έναντι οφειλής στη ΔΟΥ, απλά δεν μπορεί να τον κινήσει...τί είναι αυτό πάλι?

 

Περίμενε και θα δεις να τα παίρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενας πελάτης χρωστάει από €18000 και του έκαναν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού της εταιρείας .΄Εχασε και τις ρυθμίσεις και τώρα το σύνολο του ποσού είναι €96000 και λένε ότι δεν μπορεί ο προϊστάμενός να επιτρέψει ρύθμισή του συνολικού ποσού πάνω από 12 δόσεις. Υπάρχει λύση;

 

Αφού χάσατε παλιές ρυθμίσεις, όντως μπορείτε να μπείτε μόνο για 12 δόσεις. Τα 18 που έιναι ανοικτά, αν είναι παλιά (2012 και πίσω) μπαίνουν στη "μεγάλη". Τα 78 που χάσατε τις ρυθμίσεις (δεν έπρεπε) μπαίνουν σε 12.

Για τον περιορισμό της κατάσχεσης δείτε την ΠΟΛ 1092/14: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18539

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίμενε και θα δεις να τα παίρνουν.

Είναι και 2 χρόνια αυτή η ιστορία....τα λεφτά όμως είναι μέσα ακομη στο λογαριασμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχει δέσμευση για πχ 70.000 ευρώ και ο λογαριασμός μάζεψε αυτά τα 2 χρόνια πχ 20.000 ευρώ λογικό να μην έχουν τραβηχτεί yet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχει δέσμευση για πχ 70.000 ευρώ και ο λογαριασμός μάζεψε αυτά τα 2 χρόνια πχ 20.000 ευρώ λογικό να μην έχουν τραβηχτεί yet.

Α για αυτό...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν υπάρχει δέσμευση για πχ 70.000 ευρώ και ο λογαριασμός μάζεψε αυτά τα 2 χρόνια πχ 20.000 ευρώ λογικό να μην έχουν τραβηχτεί yet.

και τότε γιατί δεν το κάνουν σε όλους αυτό? εγώ είχα εταιρεία με οφειλές 110000 ευρώ περίπου και σε καθε έμβασμα πελάτη δέσμευε  τα λεφτά η Δ.Ο.Υ. έναντι οφειλών...δεν περίμενε να φτάσει ο λογαριασμός στο ποσό των 110000 ευρώ για να τραβήξουν.Μπορεί να έπαιξε ρόλο το ότι δεν είχαν υποβληθεί οι δηλώσεις ΦΠΑ οι περιοδικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες πχ την δόυ, τον προιστάμενο, τις οφειλές.Σε πελάτη που έβαζε κάθε τόσο κάτι τοις ώστε να πέσουν τα ληξιπρόθεσμα, από λάθος ανάγνωση περί προσαυξήσεων 10% μετά την πάροδο διμήνου, έσκασε 10% προσαύξηση φπα δεκεμβρίου 2013 και από τότε του δέσμευσαν τους λογ/σμούς σχεδόν για το σύνολο των ληξιπρόθεσμων(ακίνητοι εκτοτε).Θαρρώ ένα πέρασμα από την δόυ θα ξεκαθαρίσει τα πράγματα.Γιατί δεν είναι θέματα να κάνεις υποθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει άρση δέσμευσης τραπεζικού λογαριασμού, αν χρωστάμε π.χ. 40.000€ και ρυθμίσουμε το ποσό. Μου είπαν σε μια Δ.Ο.Υ. που πήγα, ότι δεν γίνεται να πάρω την άρση, αν πρώτα δεν εξοφληθεί όλο το ποσό. Αφορά οφειλή νομικού προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει άρση δέσμευσης τραπεζικού λογαριασμού, αν χρωστάμε π.χ. 40.000€ και ρυθμίσουμε το ποσό. Μου είπαν σε μια Δ.Ο.Υ. που πήγα, ότι δεν γίνεται να πάρω την άρση, αν πρώτα δεν εξοφληθεί όλο το ποσό. Αφορά οφειλή νομικού προσώπου.

   

Θα το πληρωσετε πρώτα . Περιμένετε βέβαια να δουμε τι θα γίνει και με τη νέα ρύθμιση που ετοιμάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει άρση δέσμευσης τραπεζικού λογαριασμού, αν χρωστάμε π.χ. 40.000€ και ρυθμίσουμε το ποσό. Μου είπαν σε μια Δ.Ο.Υ. που πήγα, ότι δεν γίνεται να πάρω την άρση, αν πρώτα δεν εξοφληθεί όλο το ποσό. Αφορά οφειλή νομικού προσώπου.

 

Περιορισμός (όχι άρση) μπορεί να γίνει υπό προϋποθέσεις. Δείτε την 1092/2014: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18539

 

Αλλιώς περιμένετε τη νέα ρύθμιση, όπως λέει και ο SOTHRIS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ εκεί έχω καταλήξει, περιμένω την νέα ρύθμιση να δούμε τι θα βγεί. Ευχαριστώ πάντως.

Και η νέα ρύθμιση τί λέει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρση όταν πληρωθεί το μισό από το ρυθμιζόμενο.

το ζήτημα όμως είναι ότι στην πλατφόρμα των ρυθμίσεων δεν μπορείς να γνωρίζεις ακριβώς το ποσό που έχει δεσμευθεί ως ληξιπρόθεσμο. Δηλαδή η εφορία έχει δεσμεύσει ένα ποσό της τάξης των 800 ευρώ μετά από ειδοποίηση του δικαστικού τμήματος της ΔΟΥ και όταν πάς να κάνεις ρύθμιση Ρ3 σου βγάζει διαφορετικό ποσό και αν έχει μέσα και έκτακτους φόρους(από χαράτσια κλπ) αυτά στα βγάζει στην Ρ2 των 24 δόσεων και γίνεται ένα μπάχαλο!!!!!!!κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρση όταν πληρωθεί το μισό από το ρυθμιζόμενο.

γ) αναστέλλεται η λήψη αναγκαστικών μέτρων και η συνέχιση της διαδικασίας αναγκαστικής εκτέλεσης. Οι ήδη επιβληθείσες κατασχέσεις στα χέρια τρίτων αίρονται μετά από αίτηση του οφειλέτη, αφού εξοφληθεί το 50% της αρχικής βασικής ρυθμιζόμενης οφειλής. Η Φορολογική Διοίκηση δύναται να εξετάζει αίτημα περιορισμού κατασχέσεων εις χείρας τρίτων, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 30 του Κ.Ε.Δ.Ε.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ζήτημα όμως είναι ότι στην πλατφόρμα των ρυθμίσεων δεν μπορείς να γνωρίζεις ακριβώς το ποσό που έχει δεσμευθεί ως ληξιπρόθεσμο. Δηλαδή η εφορία έχει δεσμεύσει ένα ποσό της τάξης των 800 ευρώ μετά από ειδοποίηση του δικαστικού τμήματος της ΔΟΥ και όταν πάς να κάνεις ρύθμιση Ρ3 σου βγάζει διαφορετικό ποσό και αν έχει μέσα και έκτακτους φόρους(από χαράτσια κλπ) αυτά στα βγάζει στην Ρ2 των 24 δόσεων και γίνεται ένα μπάχαλο!!!!!!!κάνω λάθος?

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πήρε πελάτης και μου είπε πως εχει γίνει δέσμευση του τραπεζικού λογ/μου .

Μπήκα στo Taxis  να δω τι γίνετε  ,και είδα στα Στοιχεία Πληρωμών οτι εχει εκδοθεί Τ.ο.Κ. Οδειλή Κατασχετηρίου Εις Χείρας Τρίτων με ημερομηνία πληρωμής 15/4/2015 !!

Πως θα μπει στην ρύθμιση τώρα ? θα πρέπει να πληρώσει το 25% της οφειλής σύμφωνα με το αρθ11 του νεου νόμου ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με πήρε πελάτης και μου είπε πως εχει γίνει δέσμευση του τραπεζικού λογ/μου .

Μπήκα στo Taxis  να δω τι γίνετε  ,και είδα στα Στοιχεία Πληρωμών οτι εχει εκδοθεί Τ.ο.Κ. Οδειλή Κατασχετηρίου Εις Χείρας Τρίτων με ημερομηνία πληρωμής 15/4/2015 !!

Πως θα μπει στην ρύθμιση τώρα ? θα πρέπει να πληρώσει το 25% της οφειλής σύμφωνα με το αρθ11 του νεου νόμου ?  

Mε την Πολ.1086/16.4.2015 της Γ.Γ.Δ.Ε τουΥΠΟΙΚ με θέμα "Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 26 του ν.4321/2015 (ΦΕΚ 32Α) αναφορικά με δικαστικούς συμβιβασμούς για εκκρεμείς φορολογικές διαφορές"διευκρινίζονται τα ακλολουθα.

Ειδικότερα,

Για εκκρεμείς υποθέσεις για τις οποίες επήλθε διοικητική επίλυση της διαφοράς μέχρι 31/12/2013 αλλά μετά την διοικητική επίλυση της διαφοράς εκδόθηκε απόφαση διοικητικού δικαστηρίου ερήμην του ενδιαφερόμενου και μάλιστα δυσμενέστερη, οι σχετικοί συμβιβασμοί θεωρούνται ισχυροί, οπότε οι αποφάσεις αυτές δεν εκτελούνται. Ευνόητο είναι ότι αποφάσεις διοικητικών δικαστηρίων που έχουν εκδοθεί σε χρόνο μεταγενέστερο από την διοικητική επίλυση της φορολογικής διαφοράς και ήδη έχουν εκτελεσθεί με αποτέλεσμα να έχουν βεβαιωθεί φόροι πέραν αυτών που προέκυψαν από τη διοικητική επίλυση της διαφοράς τα σχετικά ποσά πρέπει να διαγράφονται και σε περίπτωση που έχουν καταβληθεί να επιστρέφονται επιφυλασσόμενων των διατάξεων του ν.δ.356/1974 όπως ισχύει.

 

???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...