Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποχώρηση οε εταίρου απο οε που έχει κτίριο,βιβλία γ κατηγορίας.


KABONTOROS

Ερώτηση

Σε οε ,εταίρος και διαχειριστής,βιβλια Γ ,ΕΧΕΙ ΚΤΙΡΙΑ ,πως μπορει να γινει η αποχωρηση και με ποιο τρόπο?

μετατροπή ,εισοδος νεου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε οε ,εταίρος και διαχειριστής,βιβλια Γ ,ΕΧΕΙ ΚΤΙΡΙΑ ,πως μπορει να γινει η αποχωρηση και με ποιο τρόπο?

μετατροπή ,εισοδος νεου ?

 

 

Η αποχώρηση θα γίνει με όποιον τρόπο επιλέξεις εσύ. Υποθέτω ότι η ερώτηση γίνεται για το πόσο θα κοστίσει αυτή η αποχώρηση.  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οε ,εταίρος και διαχειριστής,βιβλια Γ ,ΕΧΕΙ ΚΤΙΡΙΑ ,πως μπορει να γινει η αποχωρηση και με ποιο τρόπο?

μετατροπή ,εισοδος νεου ?

Γιάννη καλημέρα. Κατ΄αρχήν, πως πήγες με τις δηλώσεις; Αναίμακτα;; Ελπίζω να επέζησες και συ , όπως όλοι μας...

Στο προκείμενο τώρα: Πόσοι εταίροι μετέχουν στην ΟΕ; Αν είναι δύο, ή την διαλύεις (δεν κοστίζει) ή εισέρχεται νέος, οπότε έχουμε φόρο υπεραξίας του μεριδίου, λόγω του κτιρίου. 

Υποθετικά πάντα : Αν διαλυθεί, το κτίριο κατανέμεται στους δύο εταίρους, χωρίς να πληρωθεί φόρος μεταβίβασης , ούτε να θεωρηθεί αγορά , όπως στις ΑΕ και να απαιτηθεί "πόθεν έσχες". Αν αντικατασταθεί ο αποχωρών, παραχωρεί το μερίδιό του στον νεοεισερχόμενο, και όχι την αναλογία του στο κτίριο, αφού αυτό είναι περιουσία της εταιρείας. Εκεί έχουμε υπολογισμό υπεραξίας μεριδίου και φορολόγηση στην δήλωση εισοδήματος του αποχωρούντος. Λεπτομέρειε , όταν έχω περισσότερες πληροφορίες για τον αριθμό μελών και αν η επιχείρηση έχει κερδοφορία.

Καλή συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα ίδια κεφάλαια συμπίπτουν με το εταιρικό γιατί εσύ άφηνες και υπόλοιπο εις νέον από ότι θυμάμαι ?

 

κάνε έναν υπολογισμό αξίας μεριδίου βάσει των ιδίων κεφαλαίων .   αποτέλεσμα 1.

 

βάλε και την υπεραξία  (λέμε τώρα) ακινήτου  βάσει αντικειμενικής-βιβλίων.   αποτέλεσμα 2.

 

και ο φόρος θα είναι αποτέλεσμα 1- κόστος κτήσης Χ15%  ή αποτέλεσμα 1+2- κόστος κτήσης Χ 15%?

 

δεν είναι να βγάλουν κάτι ερμηνευτικές? εκεί έχω μείνει.  και αν θυμάμαι δήλωση υπεραξίας δεν υποβάλεις, παρά την τροποποίηση καταστατικού. 

 

πάνω σε αυτά ψάξε για αρχή ,ώστε να δεις τι βγαίνει για την δήλωση οικ. 2015 στον πωλητή και στο τεκμήριο για τον αγοραστή.

 

κάνε και έναν υπολογισμό καλού κακού με τον παλιό τρόπο υπολογισμού υπεραξίας κέρδη-ράντες ώστε να έχεις το χείριστο σενάριο και το εύρος του πιθανού θεωρητικού τιμήματος.

 

και έστω ότι η υπεραξία βγάζει τιμή μεταβίβασης 130 ευρώ και το τίμημα στο καταστατικό λέει 100 . ποιο είναι το τεκμήριο για τον αγοραστή?

 

Οπότε βάλτα κάτω ,σενάριο ,σενάριο και δίπλα τα τιμήματα και μετά ερώτηση στο Υπ.Οικ. τι κάνω κύριοι ,εγώ πουλάω 100 και αυτό ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτήρη καλησπέρα,αυτό είναι η ουσία και με ποιόν τρόπο και τεχνική ,που θα κοστίσει λιγότερο.

 

 

Τα σχετικά , με την υπεραξία , που προβλέπει ο Ν 4172/2013 (ΑΡΘΡΟ 42 ) είμαι βέβαιος ότι τα γνωρίζεις . Βέβαια δεν έχουμε άτι ανάλογο με την ΠΟΛ 1053/2003 , οπότε δε μπορούμε να υπολογίσουμε τίποτε με ασφάλεια και πρέπει να αρκεσθούμε , επί του παρόντος , στις γενικότητες του 4172, αφού τεχνικές οδηγίες δεν υπάρχουν. Ενας υπολογισμός όμως με βάση την 1053/2003 νομίζω ότι θα δώσει μια κατεύθυνση στην οποία μπορείς να κινηθείς.Σε κάθε περίπτωση τώρα δεν θα υποβληθεί καμιά δήλωση δεδομένου ότι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου στην περίπτωση αυτή και ο σχετικός φόρος θα καταβληθεί με το εκκαθαριστικό της ατομικής δηλώσεως εισοδήματος του πωλητή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκεινο το 5% επι της αντικειμενικης αξιας  του ακινητου, σε μεταβιβαση εταιρικου μεριδιου εχει καταργηθει?

  Εκεινο το 5% ηταν με τις διατάξεις του 2238/1994. Από 01-01-2014 εχουμε τον 4172/2013 και σε αυτόν 5% δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Εκεινο το 5% ηταν με τις διατάξεις του 2238/1994. Από 01-01-2014 εχουμε τον 4172/2013 και σε αυτόν 5% δεν υπάρχει.

Ετσι ψιχανεμιζομαι και γω, αλλα στη γλυφαδα εχει κανα μηνα που το ψαχνουν ...ισχυει δεν ισχυει ,μαδοντας τη μαργαριτα και ψαχνοντας τα θολα νερα των αλλαγων

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα ίδια κεφάλαια συμπίπτουν με το εταιρικό γιατί εσύ άφηνες και υπόλοιπο εις νέον από ότι θυμάμαι ?

 

κάνε έναν υπολογισμό αξίας μεριδίου βάσει των ιδίων κεφαλαίων .   αποτέλεσμα 1.

 

βάλε και την υπεραξία  (λέμε τώρα) ακινήτου  βάσει αντικειμενικής-βιβλίων.   αποτέλεσμα 2.

 

και ο φόρος θα είναι αποτέλεσμα 1- κόστος κτήσης Χ15%  ή αποτέλεσμα 1+2- κόστος κτήσης Χ 15%?

 

δεν είναι να βγάλουν κάτι ερμηνευτικές? εκεί έχω μείνει.  και αν θυμάμαι δήλωση υπεραξίας δεν υποβάλεις, παρά την τροποποίηση καταστατικού. 

 

πάνω σε αυτά ψάξε για αρχή ,ώστε να δεις τι βγαίνει για την δήλωση οικ. 2015 στον πωλητή και στο τεκμήριο για τον αγοραστή.

 

κάνε και έναν υπολογισμό καλού κακού με τον παλιό τρόπο υπολογισμού υπεραξίας κέρδη-ράντες ώστε να έχεις το χείριστο σενάριο και το εύρος του πιθανού θεωρητικού τιμήματος.

 

και έστω ότι η υπεραξία βγάζει τιμή μεταβίβασης 130 ευρώ και το τίμημα στο καταστατικό λέει 100 . ποιο είναι το τεκμήριο για τον αγοραστή?

 

Οπότε βάλτα κάτω ,σενάριο ,σενάριο και δίπλα τα τιμήματα και μετά ερώτηση στο Υπ.Οικ. τι κάνω κύριοι ,εγώ πουλάω 100 και αυτό ξέρω.

Ρε τσακάλι που το θυμάσαι?αλλά τα έχω πάει στον 53 ,πρίν ισχύσει η φορολόγηση και σε αυτά.

Ολα καλά ,απο κει και πέρα .οπως όλοι δεν έχουμε καμιά τέτοια περίπτωση ,για να έχουμε κάποια αρχή με ατ νέα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη καλημέρα. Κατ΄αρχήν, πως πήγες με τις δηλώσεις; Αναίμακτα;; Ελπίζω να επέζησες και συ , όπως όλοι μας...

Στο προκείμενο τώρα: Πόσοι εταίροι μετέχουν στην ΟΕ; Αν είναι δύο, ή την διαλύεις (δεν κοστίζει) ή εισέρχεται νέος, οπότε έχουμε φόρο υπεραξίας του μεριδίου, λόγω του κτιρίου. 

Υποθετικά πάντα : Αν διαλυθεί, το κτίριο κατανέμεται στους δύο εταίρους, χωρίς να πληρωθεί φόρος μεταβίβασης , ούτε να θεωρηθεί αγορά , όπως στις ΑΕ και να απαιτηθεί "πόθεν έσχες". Αν αντικατασταθεί ο αποχωρών, παραχωρεί το μερίδιό του στον νεοεισερχόμενο, και όχι την αναλογία του στο κτίριο, αφού αυτό είναι περιουσία της εταιρείας. Εκεί έχουμε υπολογισμό υπεραξίας μεριδίου και φορολόγηση στην δήλωση εισοδήματος του αποχωρούντος. Λεπτομέρειε , όταν έχω περισσότερες πληροφορίες για τον αριθμό μελών και αν η επιχείρηση έχει κερδοφορία.

Καλή συνέχεια 

 

Γιάννη καλησπέρα.σε ζηλεύω που είσαι κοντά σε θάλασσα και μυρίζεις το ιώδιο.Τώρα με τις δηλώσεις τα κατάφερα και επιβίωσα ,βέβαια έχω σαν αρχή

να πετάω όσο τα φτερά μου φτάνουν και τις ξεμπέρδεψα νωρίς ,απο την άλλη έχω ενα πάκο που περιμένω να τις πάρουν και να πάρω και εγώ το κατιτί.

Επι του προκειμένου,δεν το βλέπω σόι,γιατί δεν  ξεκαθαρίζεται ρητά,  οτι δεν λαμβάνεται υπ όψιν το κτίριο στην μεταβίβαση μεριδίου?η εταιρεία έχει κέρδη

και μεγάλο υπόλοιπο στον 53 στους ατομικούς λογαριασμούς των εταίρων,αυτό οταν υπάρξει ταμείο θα τακτοποιηθεί.δεν νομίζω οτι δημιουργεί θέμα στην μεταβίβαση-διάλυση

η την αλλαγή μορφής πχ μον,επε ,αφου φύγει ο ένας ,γιατί δύο την έχουν.

Κάτι άλλο επι του παρόντος δεν μπορώ να σκεφτώ.

 

Καλά μπάνια,αλλά ξέρω οτι όσοι την έχουν κοντά την θάλασσα ,σπάνια κάνουν μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα σχετικά , με την υπεραξία , που προβλέπει ο Ν 4172/2013 (ΑΡΘΡΟ 42 ) είμαι βέβαιος ότι τα γνωρίζεις . Βέβαια δεν έχουμε άτι ανάλογο με την ΠΟΛ 1053/2003 , οπότε δε μπορούμε να υπολογίσουμε τίποτε με ασφάλεια και πρέπει να αρκεσθούμε , επί του παρόντος , στις γενικότητες του 4172, αφού τεχνικές οδηγίες δεν υπάρχουν. Ενας υπολογισμός όμως με βάση την 1053/2003 νομίζω ότι θα δώσει μια κατεύθυνση στην οποία μπορείς να κινηθείς.Σε κάθε περίπτωση τώρα δεν θα υποβληθεί καμιά δήλωση δεδομένου ότι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου στην περίπτωση αυτή και ο σχετικός φόρος θα καταβληθεί με το εκκαθαριστικό της ατομικής δηλώσεως εισοδήματος του πωλητή . 

Το ακίνητο ,με προβληματίζει,είναι 1800 τμ κτίριο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ακίνητο ,με προβληματίζει,είναι 1800 τμ κτίριο κλπ.

Γιάννη καλημέρα, μην απορείς για την ώρα, εφαρμόζω ακόμα την εντολή του ΥΠΟΙΚ (21.30-9.30 !), γιατί έχουμε και τα πρακτικά των ΓΣ των ΑΕ, που πρέπει να πάνε στο ΓΕΜΗ, ακριβώς στι;ς 21/7. Αλλο θέμα αν θα σηκώσει το σύστημα , ο υπουργός ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Και για να το λέει ο Μάκης, ο υπουργός ντε, έτσι θα είναι.

  Στο θέμα μας τώρα. Από ότι βλέπω και καταλαβαίνω, το κτίριο δεν είναι πρόβλημα, στο έγραψα ήδη. Πριν τρία χρόνια μετέτρεψα μια ΑΕ σε ΟΕ με το άρθρο 66 και μεταβιβάσθηκαν τα ακίνητα στους εταίρους χωρίς επιβάρυνση. Υπάρχει ασάφεια ως προς τον υπολογισμό της υπεραξίας, όπως επισημαίνει ο Σωτήρης παραπάνω, αλλά ξεπερνιέται , αν η τιμή κτήσης των μεριδίων είναι ίδια με την τιμή μεταβίβασης, όπως σήμερα δεν μπορεί να αποτιμηθεί διαφορετικά.

 Με μια πρώτη σκέψη λοιπόν, και μέχρι να βρούμε χρόνο για μεγαλύτερη και βαθύτερη ανάλυση, θεωρώ ότι πρέπει να διαλύσεις την ΟΕ λόγω αποχώρησης του εταίρου και να στήσεις μια νέα εταιρεία, ΕΠΕ, ΙΚΕ, ΟΕ , ότι θες, γιατί όχι και ατομική, το ίδιο είναι φορολογικά, αν κάτι δεν αλλάξει, στην οποία θα εισφέρει ο απομένων εταίρος το μισό ακίνητο ή όσο του αναλογεί μετά την διανομή και να νοικιάσει το υπόλοιπο.

 Οσο για το ιώδιο που λες , το απολαμβάνω , όπως και την θέα, αλλά από μπάνιο , τσου, μόνο στην μπανιέρα...

Καλό ξημέρωμα, καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...