Jump to content
  • 0

ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΥΠΕΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ- ΑΣΦΑΛΙΣΗ

ELSOU
 Share

Question

ΠΕΡΑΣΕ Η ΕΥΠΕΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

ΕΓΡΑΨΕΤΟ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ!!

Η 2Η ΕΡΓΟΖΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΦΜ & ΑΜΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ. ΤΙ ΚΑΝΩ;; ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΠΡΟΣΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ & ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ; Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΙΝΕΖΟ.. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ & ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ...ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ;;

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ;; ΘΑ ΕΙΝΑΙ  10500*2 .

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΚΑΤΙ;;

ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΠΕΑ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΚ\ΜΑ;;

Recommended Posts

• 0

20000 ειναι το προστιμο(2 ανασφαλιστοι). ναι εχει γνωση μπροστα ηταν οταν μπηκαν, κοιτα μπλεξιμο, εγω τι να κανω; κ γω πιστευω οτι πρεπει να γινει προσληψη αλλα ο λογιστης απο το κεντρικο μου λεει να μην κανω!

δλδ εχω 1000 για επροθεσμο πινακα προσωπικου;

Δεν ήξερε οτι διατρέχει κίνδυνο με ανασφάλιστους? Εδώ το ξέρει και η "κουτσή Μαρία" το 10500. Τι είναι ο "λογιστής από το κεντρικό". Franchise εννοείς?

Και σε τελευταία ανάλυση, του λες για τα πρόστιμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει από εδώ και στο εξής, και αποφασίζει εκείνος. Κάνε του σαφές το ότι δεν έχεις ευθύνη. Αν έχεις, κάνε σαφές το μέχρι που φτάνει.

Οι ¨εργοδότες" - "επιχειρηματίες" συνήθως έχουν ¨κοντή" μνήμη. Θα σε "αδειάσει" αργά ή γρήγορα.

Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ (αντιμετωπίζω μια παρόμοια κατάσταση αυτές τις ημέρες).    

• 0

Δεν ήξερε οτι διατρέχει κίνδυνο με ανασφάλιστους? Εδώ το ξέρει και η "κουτσή Μαρία" το 10500. Τι είναι ο "λογιστής από το κεντρικό". Franchise εννοείς?

Και σε τελευταία ανάλυση, του λες για τα πρόστιμα και τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει από εδώ και στο εξής, και αποφασίζει εκείνος. Κάνε του σαφές το ότι δεν έχεις ευθύνη. Αν έχεις, κάνε σαφές το μέχρι που φτάνει.

Οι ¨εργοδότες" - "επιχειρηματίες" συνήθως έχουν ¨κοντή" μνήμη. Θα σε "αδειάσει" αργά ή γρήγορα.

Δεν σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Τα λέω για να τα ακούω και εγώ (αντιμετωπίζω μια παρόμοια κατάσταση αυτές τις ημέρες).    

Δυστυχώς υπάρχουν ακόμα εργοδότες που παίζουν με τη φωτιά και τα 10.500... Και δυστυχώς είμαστε τα εύκολα θύματα σε πολλές περιπτώσεις. Για μένα πάντα, σε κάθε τέτοιο ή παρόμοιο χοντρό πρόβλημα, το plan A είναι η αποτροπή του προστίμου - το οποίο σε περιπτώσεις ανασφάλιστων δεν έχει να κάνει με εμάς καθόλου και δεν είναι στην ευχέριά μας παρά κυρίως στην τύχη, το plan B είναι να το πολεμήσεις με ενστάσεις (σε περίπτωση ανασφάλιστων δικαστικά - και μόνο αν έχει νόημα, συνήθως δεν έχει) και το plan C είναι ασφάλεια αστικής ευθύνης, να καλύψει τουλάχιστον χοντρά ποσά που προέρχονται από δικά μας λάθη (στην περίπτωση των ανασφάλιστων, πάλι δεν εμπίπτει αυτό). Τουλάχιστον για μένα, άπαξ και μπει το 10άρικο και δεν έχει γίνει κάποιο λάθος (μου έχει τύχει στο παρελθόν να μου γράψουν ως ανασφάλιστο συγγενικό πρόσωπο Α' βαθμού σε ατομική επιχείρηση....), δεν σώζεται...

Την προηγούμενη εβδομάδα μου έτυχε πρόβλημα με λάθος (δικό μου) τήρησης της διαδικασίας αντικατάστασης επιδοτουμένου εργαζομένου από τον ΟΑΕΔ (σωστή λογική αλλά λάθος διαδικασία) - στην επιδότηση των 5.400 ευρώ που ξεκίνησε τον προηγούμενο Απρίλιο, έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό και μέχρι να λυθεί ευτυχώς το θέμα με τη συνδρομή 2 πολύ καλών ανθρώπων πάνω από όλα από το τοπικό ΟΑΕΔ, έχασα μερικά χρόνια από τη ζωή μου, παρότι υπήρχε και Plan b και plan C τα οποία έσωναν την επιχείρηση αλλά δεν έσωναν το δικό μου ρεζιλίκι που την πάτησα σαν αρχάριος σε κάτι εντελώς απλό και παρότι έχω τρέξει πάνω από 25-30 προγράμματα ΟΑΕΔ στο παρελθόν...

• 0

αλλά δεν έσωναν το δικό μου ρεζιλίκι που την πάτησα σαν αρχάριος σε κάτι εντελώς απλό

Αυτά είναι κομπλεξικά σύνδρομα και φρόντισε να τα αποβάλλεις σύντομα.

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Όπου μπλέκει ο ανθρώπινος παράγοντας, πάντα θα υπάρχει και η πιθανότητα λάθους.

Για αυτό βάζουμε μηχανογράφηση, για αυτό βάζουμε συστήματα ελέγχου, αλλά πάντα κάτι θα ξεφεύγει.

Ενίοτε βέβαια, το λάθος γειώνει και δεν αφήνει να καβαλήσουμε το καλάμι...... δεν είναι απαραίτητα κακό....

• 0

Αυτά είναι κομπλεξικά σύνδρομα και φρόντισε να τα αποβάλλεις σύντομα.

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Όπου μπλέκει ο ανθρώπινος παράγοντας, πάντα θα υπάρχει και η πιθανότητα λάθους.

Για αυτό βάζουμε μηχανογράφηση, για αυτό βάζουμε συστήματα ελέγχου, αλλά πάντα κάτι θα ξεφεύγει.

Ενίοτε βέβαια, το λάθος γειώνει και δεν αφήνει να καβαλήσουμε το καλάμι...... δεν είναι απαραίτητα κακό....

Κοίτα δεν θα πέθαινα κιόλας... Αλλά εκνευρίστηκα απίστευτα που παρά τα ουκ ολίγα δικά μας πρωτόκολλα ελέγχου μας ξέφυγε κάτι βασικό - και ειδικά σε κάτι που έχουμε καλή και μεγάλη εμπειρία. 

Όσο για το καλάμι, ναι βοηθάει όντως χαχα. Στην αρχή αν αφορούσε κάποιο πρόστιμο ή οτιδήποτε άλλο, θα έλεγα: "Δε ^%$***, ας το πληρώσουμε" Αλλά τα 5.400 αρχικά ήταν αρκετούτσικα για να το πω αυτό βλέπεις (ίσχυε μόνο το Plan C της αστικής ευθύνης ή να κάνω μια αβέβαιη ένσταση που δεν το ήθελα γιατί την έβλεπα τη δουλειά ότι θα το έχανα) . Μετά όταν είδα ότι μπορώ να ζητήσω και να πάρω παράταση για 1 μήνα και να αλλάξω τις επιλογές μου, είδα ότι είχα και Plan B. Και τελικά έκατσε πλήρη αλλαγή (Plan A)με λίγη τύχη οπότε όλα καλά. 

Δε γίνεται να μην αγχωθείς μερικές φορές και σε κανέναν δεν αρέσει να κάνει λάθη, έστω και τελικά σώθηκε η κατάσταση...

• 0

τις προαλλες περασε το ευπεα και βρηκε 2 ατομα ανασφαλιστους σε εμπορικη επιχειρηση! ρωτησα στο ικα κ μου ειπαν να κανω προσληψη!  το συστυμα δεν με αφηνει! πρεπει να τη καταθεσω χειρογραφα; αν ναι εκτος απο τον οαεδ πρεπει να περασω κ απο το σεπε;

• 0

τις προαλλες περασε το ευπεα και βρηκε 2 ατομα ανασφαλιστους σε εμπορικη επιχειρηση! ρωτησα στο ικα κ μου ειπαν να κανω προσληψη!  το συστυμα δεν με αφηνει! πρεπει να τη καταθεσω χειρογραφα; αν ναι εκτος απο τον οαεδ πρεπει να περασω κ απο το σεπε;

Αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ και πίνακας προσωπικού στο ΣΕΠΕ, όπως παλιά.

• 0

Όχι δόξα τω θεώ μέχρι στιγμής την έχω γλυτώσει.

Επειδή λένε μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη πεις, ήρθε και σε μένα η ώρα να αντιμετωπίσω μία τέτοια κατάσταση.

Το ιστορικό έχει ως εξής: Σε πελάτη μου εταιρεία μπαίνουν ξαφνικά 4 άτομα και ανακοινώνουν έλεγχος ΙΚΑ. Αμέσως ξανοίγονται στο χώρο των γραφείων και πιάνουν τα πόστα για να μην ξεφύγει κανένας. Αρχίζουν λοιπόν τις ανακρίσεις του κόσμου που βρέθηκε μέσα, υπάλληλοι μισθωτοί, συνεργάτες με μπλοκάκι, δύο αδήλωτοι να κάθονται πίσω από Η/Υ και να δουλεύουν και άλλοι δύο που ήταν επισκέπτες. Από τους επισκέπτες η μία το δηλώνει αμέσως αλλά επειδή κράταγε ένα κουτί στα χέρια της προσπαθώντας να βοηθήσει την φίλη της που συσκεύαζε εκείνη την ώρα παραγγελίες για αποστολή δεν γίνεται πιστευτή και την αναγράφουν στο Δελτίο Ελέγχου χωρίς να δεχθεί όμως να υπογράψει και αναγράφοντας στο τέλος του Δελτίου ως παρατήρηση τους ισχυρισμούς της. Ο άλλος επισκέπτης που ήταν όρθιος στο γραφείο του Διευθυντή και συζητούσε μαζί του αν και αρνήθηκε ότι εργάζεται εκεί απλά είχε έρθει λόγω της συγγένειας του με τον Διευθυντή (θείος - ανιψιός) ψαρώνει ως πιτσιρικάς και μετά την ανάκριση που του έκαναν με συνεχή ερωτήματα τύπου αστυνομικής ανάκρισης του υφαρπάζουν την υπογραφή λέγοντας του ότι υπογράφει μόνο για την ακρίβεια των στοιχείων του ενώ δεν γράφεται τίποτα στις παρατηρήσεις για τους ισχυρισμούς του. Στο Δελτίο Ελέγχου, όπως το διάβασα, έχουν αναγραφεί τέσσερα άτομα που αναγράφονται στον πίνακα προσωπικού, δύο άτομα που δήλωσαν ότι δουλεύουν με μπλοκάκι και τους επεδείχθη τουλάχιστον μία απόδειξη καταχωρημένη στα Βιβλία και τέσσερα άτομα που δεν είναι δηλωμένοι σε πίνακα προσωπικού και ελέγχεται η εταιρεία γιαυτό.

Ήδη μετά από 24 ώρες διαπιστώνω ότι το πρόστιμο έχει βεβαιωθεί αφού έχει μπλοκάρει την έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας και εμφανίζεται στις οφειλές της εταιρείας πρόστιμο 41.345,42 ευρώ. Σε επικοινωνία μου με το τοπικό ΙΚΑ η ελέγκτρια αν και δεν είχε ενημερωθεί ακόμα μου είπε ότι πρέπει να προσκομίσω προσλήψεις, αποχωρήσεις, πίνακα προσωπικού και συμβάσεις εργασίας για τους 4 αδήλωτους. Στους ισχυρισμούς μου ότι οι δύο δεν εργαζόντουσαν και πως μπορώ να ασφαλίσω άτομα που ποτέ δεν παραδέχθηκαν ότι εργάζονταν στην εταιρεία μου απάντησε ότι εκείνη είναι υποχρεωμένη να τους ασφαλίσει από μόνη της και να επιβάλει αυτοτελή πρόστιμα για μη ασφάλιση προσωπικού. Από κει και πέρα ας κάνουμε ένσταση και να δικαιωθεί η εταιρεία θα της επιστραφούν οι εισφορές και τα πρόστιμα.

Τι κάνω; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την εμπειρία όσων έχουν ήδη εμπλακεί σ' αυτά τα γρανάζια.

• 0

Προσφυγη στο δικαστηριο εντος 60 ημερων και ρυθμιση οφειλης για να παιρνεις ενημεροτητα

Ενσταση για τυχον ασφαλιση αυτων που αναφερεις οτι δεν ηταν εργαζομενοι και τελικη εικονα θα εχεις οταν εκδοθει αποφαση απο το δικαστηριο

Γενικως δυσκολες καταστασεις

• 0

Επειδή λένε μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη πεις, ήρθε και σε μένα η ώρα να αντιμετωπίσω μία τέτοια κατάσταση.

Το ιστορικό έχει ως εξής: Σε πελάτη μου εταιρεία μπαίνουν ξαφνικά 4 άτομα και ανακοινώνουν έλεγχος ΙΚΑ. Αμέσως ξανοίγονται στο χώρο των γραφείων και πιάνουν τα πόστα για να μην ξεφύγει κανένας. Αρχίζουν λοιπόν τις ανακρίσεις του κόσμου που βρέθηκε μέσα, υπάλληλοι μισθωτοί, συνεργάτες με μπλοκάκι, δύο αδήλωτοι να κάθονται πίσω από Η/Υ και να δουλεύουν και άλλοι δύο που ήταν επισκέπτες. Από τους επισκέπτες η μία το δηλώνει αμέσως αλλά επειδή κράταγε ένα κουτί στα χέρια της προσπαθώντας να βοηθήσει την φίλη της που συσκεύαζε εκείνη την ώρα παραγγελίες για αποστολή δεν γίνεται πιστευτή και την αναγράφουν στο Δελτίο Ελέγχου χωρίς να δεχθεί όμως να υπογράψει και αναγράφοντας στο τέλος του Δελτίου ως παρατήρηση τους ισχυρισμούς της. Ο άλλος επισκέπτης που ήταν όρθιος στο γραφείο του Διευθυντή και συζητούσε μαζί του αν και αρνήθηκε ότι εργάζεται εκεί απλά είχε έρθει λόγω της συγγένειας του με τον Διευθυντή (θείος - ανιψιός) ψαρώνει ως πιτσιρικάς και μετά την ανάκριση που του έκαναν με συνεχή ερωτήματα τύπου αστυνομικής ανάκρισης του υφαρπάζουν την υπογραφή λέγοντας του ότι υπογράφει μόνο για την ακρίβεια των στοιχείων του ενώ δεν γράφεται τίποτα στις παρατηρήσεις για τους ισχυρισμούς του. Στο Δελτίο Ελέγχου, όπως το διάβασα, έχουν αναγραφεί τέσσερα άτομα που αναγράφονται στον πίνακα προσωπικού, δύο άτομα που δήλωσαν ότι δουλεύουν με μπλοκάκι και τους επεδείχθη τουλάχιστον μία απόδειξη καταχωρημένη στα Βιβλία και τέσσερα άτομα που δεν είναι δηλωμένοι σε πίνακα προσωπικού και ελέγχεται η εταιρεία γιαυτό.

Ήδη μετά από 24 ώρες διαπιστώνω ότι το πρόστιμο έχει βεβαιωθεί αφού έχει μπλοκάρει την έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας και εμφανίζεται στις οφειλές της εταιρείας πρόστιμο 41.345,42 ευρώ. Σε επικοινωνία μου με το τοπικό ΙΚΑ η ελέγκτρια αν και δεν είχε ενημερωθεί ακόμα μου είπε ότι πρέπει να προσκομίσω προσλήψεις, αποχωρήσεις, πίνακα προσωπικού και συμβάσεις εργασίας για τους 4 αδήλωτους. Στους ισχυρισμούς μου ότι οι δύο δεν εργαζόντουσαν και πως μπορώ να ασφαλίσω άτομα που ποτέ δεν παραδέχθηκαν ότι εργάζονταν στην εταιρεία μου απάντησε ότι εκείνη είναι υποχρεωμένη να τους ασφαλίσει από μόνη της και να επιβάλει αυτοτελή πρόστιμα για μη ασφάλιση προσωπικού. Από κει και πέρα ας κάνουμε ένσταση και να δικαιωθεί η εταιρεία θα της επιστραφούν οι εισφορές και τα πρόστιμα.

Τι κάνω; Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την εμπειρία όσων έχουν ήδη εμπλακεί σ' αυτά τα γρανάζια.

Καλό κουράγιο με την ιστορία σου αλλά μην αγχώνεται εσύ για το ρίσκο που παίρνει ένας εργοδότης. Ερώτηση αυτούς που ήταν με μπλοκάκια δεν τους έγραψε γιατί του δείξατε εκείνη την στιγμή τα παραστατικά που έκοψαν? ΗΤΑΝ με μπλοκάκια ΟΑΕΕ ? ή ήταν με απόδειξη επαγγελματικών δαπανών ?

Δηλαδή εαν ήταν με μπλοκάκια ΟΑΕΕ θα τους γράφανε στην περίπτωση που δεν είχαν προλάβει να κόψουν ακόμα κάτι? ή να καταθέσουν συμφωνητικό ?

• 0

Καλό κουράγιο με την ιστορία σου αλλά μην αγχώνεται εσύ για το ρίσκο που παίρνει ένας εργοδότης. Ερώτηση αυτούς που ήταν με μπλοκάκια δεν τους έγραψε γιατί του δείξατε εκείνη την στιγμή τα παραστατικά που έκοψαν? ΗΤΑΝ με μπλοκάκια ΟΑΕΕ ? ή ήταν με απόδειξη επαγγελματικών δαπανών ?

Δηλαδή εαν ήταν με μπλοκάκια ΟΑΕΕ θα τους γράφανε στην περίπτωση που δεν είχαν προλάβει να κόψουν ακόμα κάτι? ή να καταθέσουν συμφωνητικό ?

Αυτοί με τα μπλοκάκια ήταν μηχανικοί με ΤΣΜΕΔΕ και τους έγραψε μεν αλλά έβαλε ως παρατήρηση ότι ασφαλίζονται στο ΤΣΜΕΔΕ και εκδίδουν ΤΠΥ οπότε δεν τους υπολόγισαν πρόστιμο. Αν δεν είχαμε ΤΠΥ και φυσικά και συμβάσεις πολύ πιθανώς να τους έγραφαν και αυτούς για να τρέχεις μετά με την ένσταση να τους διαγράψεις. Μάλιστα ένας από τους ελεγκτές πέταξε στον ένα απο τους μηχανικούς ότι αν δεν κόβει κάθε μήνα και αλλού τιμολόγιο τότε πρέπει να πληρώνει και ΙΚΑ αλλά δεν νομίζω ότι σκοπεύουν να το προχωρήσουν περισσότερο αυτό. Πάντως αν ήταν με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης είναι σίγουρο ότι θα πληρώναμε και γιαυτούς πρόστιμο.

• 0

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΠΛΕΚΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΕΓΡΑΨΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑΝ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ (ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ).

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΕΝΣΤΑΣΗ.

ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ??? ΜΗΠΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟΥ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΛΙΤΩΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ? 

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΕΓΩ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ?   :unsure:  :unsure:

• 0

Καλησπέρα αν και παλιό θέμα γράφω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο.Σε έλεγχο της ΕΥΠΕΑ για έναν εργαζόμενο δεν υπήρχε στην επιχείρηση ο πίνακας προσωπικού.Ενώ ο εργοδότης τους είπε να περιμένουνε λίγο για να του τον στείλω με mail εκείνοι προχωρησαν κανονικα σε έκδοση δελτίου ελέγχου αναγράφοντας ότι ο εργαζόμενος δεν αναγραφέται στον πίνακα προσωπικού.Ο εργαζόμενος είχε προσληφθεί πριν απο 1εβδομάδα.Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι μέσω ΙΚΑ ή η ένσταση γίνεται μόνο στο δικαστήριο;

• 0
7 λεπτά πριν , horatatzis said:

Καλησπέρα αν και παλιό θέμα γράφω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο.Σε έλεγχο της ΕΥΠΕΑ για έναν εργαζόμενο δεν υπήρχε στην επιχείρηση ο πίνακας προσωπικού.Ενώ ο εργοδότης τους είπε να περιμένουνε λίγο για να του τον στείλω με mail εκείνοι προχωρησαν κανονικα σε έκδοση δελτίου ελέγχου αναγράφοντας ότι ο εργαζόμενος δεν αναγραφέται στον πίνακα προσωπικού.Ο εργαζόμενος είχε προσληφθεί πριν απο 1εβδομάδα.Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι μέσω ΙΚΑ ή η ένσταση γίνεται μόνο στο δικαστήριο;

Να πάτε στο ΙΚΑ με την πρόσληψη και τη σύμβαση άμεσα. Γίνεται νομίζω αίτηση θεραπείας εσωτερικά.

• 0
19 λεπτά πριν , horatatzis said:

Ο πίνακας προσωπικού στην περίπτωση αυτή είναι ενσωματωμένος με την πρόσληψη . Να κάνετε αίτηση θεραπείας γιατί οι υπάλληλοι του ΙΚΑ δε στάθμισαν σωστά τα πραγματικά περιστατικά .

• 0
11 ώρες πριν, horatatzis said:

Να πατε πρωτα απο την ΕΥΠΕΑ και να τους δειξετε τα στοιχεια.

Μπορει να τα δεχτουν και να διαγραψουν ή να μην επιβαλουν καθολου το προστιμο

Αν τελικα συνταχθει ΠΕΠ τοτε μονο προσφυγη στο Πρωτοδικειο, δεν γινεται ενσταση στο ΙΚΑ για τΙς Πραξεις Επιβολης Προστιμου

• 0

Θα έπρεπε  αυτοί που κάνουν τον έλεγχο να έχουν μια εκτύπωση από το ΥΕΚΑ με τους ενεργούς εργαζόμενους .  Ας σκεφτούν λίγο ότι αν κάποιος θέλει να γλιτώσει τα 10500 κ να "κολλάει" 1 ένσημο την εβδομάδα με πλήρη απασχόληση ,μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα .  

• 0

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.Τελικά πριν επιβάλλουν οποιοδήποτε πρόστιμο μπαίνουν στο ΥΕΚΑ και ελέγχουν αν είναι δηλωμένος ο εργαζόμενος.Το μόνο πρόστιμο πυ επιδόθηκε είναι για μη τήρηση πίνακα προσωπικού.