Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΥΠΕΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ- ΑΣΦΑΛΙΣΗ


ELSOU

Ερώτηση

ΠΕΡΑΣΕ Η ΕΥΠΕΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ 2 ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

ΕΓΡΑΨΕΤΟ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ.

 

ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ!!

 

Η 2Η ΕΡΓΟΖΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΦΜ & ΑΜΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ. ΤΙ ΚΑΝΩ;; ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΠΡΟΣΘΕΣΜΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ & ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ; Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΙΝΕΖΟ.. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ & ΠΙΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ...ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ;;

 

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ;; ΘΑ ΕΙΝΑΙ  10500*2 .

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΚΑΤΙ;;

 

ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΠΕΑ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΚ\ΜΑ;;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η προσφυγη στο πρωτοδικειο γινεται, ειτε το προστιμο εχει συνταχθει απο το ΙΚΑ ειτε απο το ΣΕΠΕ.

 

Η διαφορά είναι ότι το ΣΕΠΕ δεν συντάσσει πλέον δελτίο ελέγχου στο οποίο απαντάς αλλά σου σφυρίζει το δεκαχίλιαρο επιτόπου χωρίς να μπορείς του εξηγήσεις (ξέρεις, κύριε ελεγκτά δεν είναι αυτό που νομίζεις κλπ.), ενώ παίζει στο ΙΚΑ να είναι διαφορετικά; Δηλαδή αν ανακαλύψει ένας ελεγκτής του ΙΚΑ έναν ανασφάλιστο, δεν εφαρμόζονται αυτόματα οι διατάξεις της ΥΑ 27397/2013 και άρα σου ρίχνει το δεκαχίλιαρο και τρέχα στο Πρωτοδικείο ή ισχύει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή αν φας το δεκαχίλιαρο από ικατζή μπορείς να το σώσεις κάνοντας ένσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαφορά είναι ότι το ΣΕΠΕ δεν συντάσσει πλέον δελτίο ελέγχου στο οποίο απαντάς αλλά σου σφυρίζει το δεκαχίλιαρο επιτόπου χωρίς να μπορείς του εξηγήσεις (ξέρεις, κύριε ελεγκτά δεν είναι αυτό που νομίζεις κλπ.), ενώ παίζει στο ΙΚΑ να είναι διαφορετικά; Δηλαδή αν ανακαλύψει ένας ελεγκτής του ΙΚΑ έναν ανασφάλιστο, δεν εφαρμόζονται αυτόματα οι διατάξεις της ΥΑ 27397/2013 και άρα σου ρίχνει το δεκαχίλιαρο και τρέχα στο Πρωτοδικείο ή ισχύει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή αν φας το δεκαχίλιαρο από ικατζή μπορείς να το σώσεις κάνοντας ένσταση;

Κρατα το "σου σφυριζει" γιατι και οι δυο υπηρεσιες θα σου σφυριζουν και το ενδικο μεσο θα ειναι προσφυγη στο πρωτοδικειο και μονο.

Δε θα υπαρχει το σταδιο της ενστασης στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κρατα το "σου σφυριζει" γιατι και οι δυο υπηρεσιες θα σου σφυριζουν και το ενδικο μεσο θα ειναι προσφυγη στο πρωτοδικειο και μονο.

Δε θα υπαρχει το σταδιο της ενστασης στο ΙΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα με τον Διευθυντή του τοπικού ΙΚΑ... Δεν εξέφρασε άποψη επί του θέματος, αρκέστηκε στο να μου πει ότι το πρόστιμο δεν διαγράφεται και ότι η διαδικασία προβλέπει σε 60 μέρες προσφυγή στο Διοικητικό Πρωτοδικείο. Το πρόστιμο δεν αναστέλλεται εκτός εάν γίνει ξεχωριστή διαδικασία για αναστολή από δικηγόρο και η γνώμη του είναι ανεξάρτητα με το τι θα κάνω (προσφυγή ή όχι) να τον ασφαλίσω τον εργαζόμενο στο ΙΚΑ από σήμερα... Διότι, όπως λέει, άπαξ και σε πιάσουν με παράβαση, γίνεσαι στόχος και θα σου ξανάρχονται μέχρι να βαρεθείς να τους βλέπεις!!!!! Σημείωση ότι το πρόστιμο τοκίζεται -απ' όσο μου είπε- με 8% περίπου ετησίως.

Θα επανέλθω με ό,τι νεότερο μπορώ να έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα παιδια χρειαζομαι λιγο τη βοηθεια σας! περασε σημερα το Ε.ΥΠ.Ε.Α. απο μια επιχειρηση και βρηκε 2 ατομα ανασφαλιστους, συγκεκριμενα τι πρεπει να κανω το δελτιο ελεγχου που εχω μπροστα μου αναφερει τα εξης; επιδειχτηκαν πινακας προσωπικου για τα ατομα ταδε με αριθμο πρωτοκολου .....

δεν επιδειχτηκε πινακας προσωπικου για τα ατομα ταδε

Δεν τηρουνται οι διαταξεις του Ν 4255/14 για τα που δεν επιδειχτηκε ο πινακας προσωπικου..

τι πρεπει να κανω εγω απο εδω και περα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα παιδια χρειαζομαι λιγο τη βοηθεια σας! περασε σημερα το Ε.ΥΠ.Ε.Α. απο μια επιχειρηση και βρηκε 2 ατομα ανασφαλιστους, συγκεκριμενα τι πρεπει να κανω το δελτιο ελεγχου που εχω μπροστα μου αναφερει τα εξης; επιδειχτηκαν πινακας προσωπικου για τα ατομα ταδε με αριθμο πρωτοκολου .....

δεν επιδειχτηκε πινακας προσωπικου για τα ατομα ταδε

Δεν τηρουνται οι διαταξεις του Ν 4255/14 για τα που δεν επιδειχτηκε ο πινακας προσωπικου..

τι πρεπει να κανω εγω απο εδω και περα;

 

Δυστυχώς αναμένεις τα δεκαχίλιαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι πρεπει να κανω εγω απο εδω και περα;

 

Αποταμίευση.....................

 

Όχι εσύ, ο εργοδότης....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη ειμαι αρχαριος, πρεπει να κανω τις προσληψεις; φταει ο εργοδοτης που δεν με ακουσε αλλα το θεμα ειναι οτι το μαγαζι εχει 2-3 βδομαδες που ανοιξε κ φοβαμαι μη τον κλεισει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδη ειμαι αρχαριος, πρεπει να κανω τις προσληψεις; φταει ο εργοδοτης που δεν με ακουσε αλλα το θεμα ειναι οτι το μαγαζι εχει 2-3 βδομαδες που ανοιξε κ φοβαμαι μη τον κλεισει τωρα.

Δε φοβηθηκε αυτος που απασχολουσε ανασφαλιστους, εσυ γιατι να φοβηθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πελάτη δεν θα τον χάσεις αλλά πελάτης που ξεκιναει με -20,000€ κ τέτοια νοοτροπία είναι δύσκολο να σε πληρώσει και ίσως μαζί μ αυτόν γεράσεις κ συ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι δικιά σου ευθύνη...και να σου πω και κάτι ακόμη και αν συνεχίσει την επιχείρηση δε ξέρω πως είναι δυνατόν να πληρώσει το λογιστή με -20.000 στη καμπούρα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό το πρόστιμο που πάει?

 

δεν θα έπρεπε τουλάχιστον για κάποιο διάστημα να είναι υπέρ ασφάλισης του ανασφάλιστου εργαζόμενου?

 

 

βάλτου ρε επιχειρηματία 1 ένσημο το μήνα για αρχή και βλέπεις μετά.

 

αυτός ο φουκαράς που λες ότι γέρασε ,σου λέει τα ξόδεψα όλα στην έναρξη κάτσε να συνέλθω λίγο και βλέπουμε για το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι οκ συμφωνώ και εγώ με την καταπολέμηση της ανασφάλιστης εργασίας αλλά για καθήστε ρε παιδιά!!!!!!! είναι απίστευτα εξοντωντικό για τα δεδομένα όχι μόνο της εποχής μας , αλλά και των προηγούμενων καλών εποχών ένα τέτοιο πρόστιμο κατ' άτομο!!!!!!! γιατί τόση "ευαισθησία" στην ανασφάλιστη εργασία μικρών επιχείρησεων που μόλις τώρα κατάφεραν να ορθοποδήσουν και να ανοίξουν μιά επιχείρηση για να απασχολήσουν και προσωπικό που ήταν άνεργο και ανασφάλιστο? γιατί δεν δείχνουν την ίδια ευαισθησία στην κυρία Νδ και στον κύριο ΠΑΣΟΚ και στον κύριο ΚΚΕ,συριζα κλπ που όλοι τους χρωστάνε αμέτρητα εκατομμύρια σε ενοίκια,δάνεια κια απασχολούν και ανασφάλιστους μέσα στα γραφεία τους!!!!!ή μήπως δεν είναι έτσι? πόσα ενοίκια χρωστάει η ΝΔ στον κ. Βωβό??? πόσα εκατομμύρια δάνεια πήραν αγύριστα όλα αυτά τα λαμογια????και τώρα τους φταίει η ανασφάλιστη εργασία και την κοπανάνε με 11000 πρόστιμο κα' άτομο? τί λέτε ρε παιδιά?????είμαστε σοβαροί??? όλα τα λεφτά που καταχράστηκαν όλοι αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι των τελευταίων 30 ετών γύρισαν ποτέ πίσω στα ταμεία????το ΙΚΑ πήρε τα λεφτά από την μεγάλη απάτη στην Καλιιθέα??? δε συμφωνώ με την ανασφάλιστη εργασία αλλά ρε παιδιά πρώτον και ο εργοδότης από κάπου πρέπει να τα βρεί για να τα δώσει και από την άλλη και ο ίδιος ο εργαζόμενος που ήταν άνεργος επί δεν ξέρω και γώ πόσο καιρό δεν τον ενδιαφέρει αν θα ασφαλιστεί τώρα ή σε 15 μέρες , αλλά να πάρει κάποια χρήματα στο χέρι μπάς και πληρώσει καμμιά υποχρέωση!!!! Ας βάζουν ένα πρόστιμο όπως ήταν παλιά 500 ευρώ κατ' άτομο!!!!!άμα δεν έχει ο εργοδότης τη δυνατότητα να τον ασφαλίσει την ίδια μέρα που τον προσλαμβάνει ,δεν θα προβεί στην ασφάλιση του είτε το πρόστιμο είναι 500 είτε 150000 ευρώ!!!! και στο κάτω κάτω τί προσφέρει το ΙΚΑ στον εργαζόμενο??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΎΝΤΑΞΗ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ  ΔΗΜΌΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΡΑΝΤΖΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ!!!!!!

 

Κι εμένα με πιάνουν τα διόλιά μου ώρες ώρες, καθώς είναι πλέον προφανές ότι δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα σε αυτά που πληρώνουμε...

 

Αλλά αυτή δεν είναι λογική....

 

Με την ίδια λογική, δεν πληρώνω φόρους, δεν πληρώνω φπα, πάω να κλέψω ένα δημόσιο ταμείο κτλ κτλ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γνωστο διλημμα, η κοτα εκανε το αβγο ή το αβγο τη κοτα...;;;;

Οι μεν λενε οτι πρωτα εμεις πρεπει να αλλαξουμε, οι δε οτι πρωτα αλλαζει το κρατος και μετα παιρνουν γραμμη κ οι πολιτες...

Πιασ´ τ´ αβγο κ κουρευ' το......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εμένα με πιάνουν τα διόλιά μου ώρες ώρες, καθώς είναι πλέον προφανές ότι δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα σε αυτά που πληρώνουμε...

 

Αλλά αυτή δεν είναι λογική....

 

Με την ίδια λογική, δεν πληρώνω φόρους, δεν πληρώνω φπα, πάω να κλέψω ένα δημόσιο ταμείο κτλ κτλ κτλ....

Κατ' αρχάς καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ούτε όμως είναι λογική να μας υπονομεύουν την αξιοπρέπεια και να μας ληστεύουν το εισόδημα καθημερινά με χίλιους δυό τρόπους!!!!!!! και εγώ δεν είπα για τον ΦΠΑ ή για τον φόρο εισοδήματος κλπ....απλά για το εξοντωντικό πρόστιμο είπα!!!!!δεν είναι δυνατόν να ζητάνε τέτοιο ποσό!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εμένα με πιάνουν τα διόλιά μου ώρες ώρες, καθώς είναι πλέον προφανές ότι δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα σε αυτά που πληρώνουμε...

 

Αλλά αυτή δεν είναι λογική....

 

Με την ίδια λογική, δεν πληρώνω φόρους, δεν πληρώνω φπα, πάω να κλέψω ένα δημόσιο ταμείο κτλ κτλ κτλ....

 

Πιστεύω ότι η παραπάνω άποψη μας εκφράζει σχεδόν όλους, και είναι η πιο φυσιολογική. Θα πρέπει να αλλάξουμε πρώτα εμείς ατομικά, για να αλλάξουν κι οι υπόλοιποι γύρω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια οπως εγραψα παραπανω, την πεμπτη εγραψε το ευπεα για 2 ανασφαλιστους που βρηκαν στο καταστημα! εγω τι κανω; προχωρω στην επροθεσμη προσληψη κ αποχωρηση την ιδια μερα; το καταστημα που ειναι στην περιοχη ειναι υποκατστημα , ο λογιστης που διαθετει το κεντρικο μου λεει να μην κανω τπτ διοτι θα εχει κι αλλο 10000 χιλιαρο προστιμο! λογω της ηλεκτρονικης υποβολης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια οπως εγραψα παραπανω, την πεμπτη εγραψε το ευπεα για 2 ανασφαλιστους που βρηκαν στο καταστημα! εγω τι κανω; προχωρω στην επροθεσμη προσληψη κ αποχωρηση την ιδια μερα; το καταστημα που ειναι στην περιοχη ειναι υποκατστημα , ο λογιστης που διαθετει το κεντρικο μου λεει να μην κανω τπτ διοτι θα εχει κι αλλο 10000 χιλιαρο προστιμο! λογω της ηλεκτρονικης υποβολης!

 

10χίλιαρο άλλο δεν θα έχεις. 

Έχει δηλαδή και άποψη για το 10χίλιαρο αυτός ο εργοδότης?

Θα έχεις τα πρόστιμα για εκπρόθεσμο πίνακα και πρόσληψη. Όχι οτι είναι λίγα αυτά, αλλά δεν μπορείς να τα αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

20000 ειναι το προστιμο(2 ανασφαλιστοι). ναι εχει γνωση μπροστα ηταν οταν μπηκαν, κοιτα μπλεξιμο, εγω τι να κανω; κ γω πιστευω οτι πρεπει να γινει προσληψη αλλα ο λογιστης απο το κεντρικο μου λεει να μην κανω!

δλδ εχω 1000 για επροθεσμο πινακα προσωπικου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...