Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σάββατο 6/9/2014 12:05 έστειλα συγκεντρωτική 2ου τριμήνου.

Οι υποβολές που έχουν γίνει μέχρι αυτή την ώρα είναι 1.122.115 δηλώσεις!!!

Τρεχάτε ποδαράκια μου γιατί χανόμαστε.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα. ΕΝΦΙΑ, Ε9, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ Γ', VIES, INTRASTAT. Πρέπει να τελειώνουμε με τις συγκεντρωτικές το συντομότερο, γιατί τον άλλο μήνα θα έχουμε το 3ο τρίμηνο.

Που σε ρε? Δεν έστειλες καμμία σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ... ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ 1.000.000 ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στο 1.000.000 μετράνε και οι απορρίψεις , οπότε μιλάμε για πολύ μικρό νούμερο ..... Η ουσία είναι ότι πρέπει να αποδείξουμε ότι έχει μεγάλο κόστος όχι για μας , αλλά για τις ελεγκτικές αρχές και ότι απλά δεν θα βγεί άκρη .

Επειδή και εγώ θεωρώ ότι δεν θα καταργηθούν θα πρέπει να παλέψουμε για παράταση στο τέλος έτους-αρχές επόμενου , όριο συναλλαγών και βέβαια η φετινή τουλάχιστον χρονιά να είναι σαν beta test και να μη ληφθεί σοβαρά υπ'οψην γιατί θα μας γονατίσουν στα πρόστιμα και θα κλείσουν όλες τις επειχείρησεις (εκτός αν αυτό θέλουν ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τους ταξιτζήδες που πάνε γύρω γύρω για να χρεώνει περισσότερο το ταξίμετρο.

Μάλλον δεν κατ΄λαβες το νόημα, πρέπει να άλλαξουν νοοτροπία πρώτα εμείς οι επιστήμονες φοροτεχνικοί , και να αντιληφθούμε , ότι το γεγονος ότι πληρωθήκαμε για μία δήλωση , δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα τζάμπα, Έαν το καταλάβούμε εμείς πρώτα , μετα θα το καταλάβουν και οι πελάτες μας , Τώρα έαν κάποιοι θέλουν να συνεχίσουν το επιστημονικο τους αντικείμενο σαν ΕΙΛΩΤΕΣ  , δεν μπορω να κάνω κάτι , αλλα θα σεβαστώ την άποψη τους, δηλαδή έχεις δει κανένα μηχανικό να ζητάει κατάργηση του ενεργειακου πιστοποιητικού , η καναν δικηγόρο  κατάργηση του νόμου Κατσέλη , η των υπογραφων στα συμβόλαια ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτό ζητάμε παρατάσεις? τι σχέση έχει αυτό..? και στην προκειμένη περίπτωση δεν θέλω παράταση..

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΘΕΛΩΩΩΩ

 

Μάλλον δεν κατ΄λαβες το νόημα, πρέπει να άλλαξουν νοοτροπία πρώτα εμείς οι επιστήμονες φοροτεχνικοί , και να αντιληφθούμε , ότι το γεγονος ότι πληρωθήκαμε για μία δήλωση , δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα τζάμπα, Έαν το καταλάβούμε εμείς πρώτα , μετα θα το καταλάβουν και οι πελάτες μας , Τώρα έαν κάποιοι θέλουν να συνεχίσουν το επιστημονικο τους αντικείμενο σαν ΕΙΛΩΤΕΣ  , δεν μπορω να κάνω κάτι , αλλα θα σεβαστώ την άποψη τους, δηλαδή έχεις δει κανένα μηχανικό να ζητάει κατάργηση του ενεργειακου πιστοποιητικού , η καναν δικηγόρο  κατάργηση του νόμου Κατσέλη , η των υπογραφων στα συμβόλαια ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατ΄λαβες το νόημα, πρέπει να άλλαξουν νοοτροπία πρώτα εμείς οι επιστήμονες φοροτεχνικοί , και να αντιληφθούμε , ότι το γεγονος ότι πληρωθήκαμε για μία δήλωση , δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα τζάμπα, Έαν το καταλάβούμε εμείς πρώτα , μετα θα το καταλάβουν και οι πελάτες μας , Τώρα έαν κάποιοι θέλουν να συνεχίσουν το επιστημονικο τους αντικείμενο σαν ΕΙΛΩΤΕΣ , δεν μπορω να κάνω κάτι , αλλα θα σεβαστώ την άποψη τους, δηλαδή έχεις δει κανένα μηχανικό να ζητάει κατάργηση του ενεργειακου πιστοποιητικού , η καναν δικηγόρο κατάργηση του νόμου Κατσέλη , η των υπογραφων στα συμβόλαια ???????

Για καθοδήγησε μας συνάδελφε επιστήμονα. Πώς να χειριστούμε την κατάσταση?

Πρωτα όμως εξήγησε μας τι σχέση έχουν τα ενεργειακά πιστοποιητικα και ο νομος Κατσέλη με τις συγκεντρωτικες και τις προθεσμίες που εχουμε να προλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθοδήγησε μας συνάδελφε επιστήμονα. Πώς να χειριστούμε την κατάσταση?

Πρωτα όμως εξήγησε μας τι σχέση έχουν τα ενεργειακά πιστοποιητικα και ο νομος Κατσέλη με τις συγκεντρωτικες και τις προθεσμίες που εχουμε να προλάβουμε.

Πολύ ευχαρίστως, Οι συγκεντρωτικές είναι έξτρα χρέωση , πχ 30-80  τον μήνα , ενημερώνεις τον πελάτη, (συμφωνίες -αποστολή αρχείων -τηλέφωνα), και  προχωράς , Τώρα σχετικά με δικηγόρους και μηχανικούς που αναφέρεσαι , το κράτος νομοθετεί , αυξάνοντας μας την δουλειά και εμείς αντί να κάνουμε το αυτονόητο , να αυξήσουμε τις τιμές , ζητάμε παρατάσεις και καταργήσεις . Τώρα με τους ταξιτζήδες που αναφέρουν παραπάνω , και τα  15 και 30 ευρώ που έχουν αμοιβή κάποιοι , θα τους αποβάλει η αγορά σε λίγο καιρό κατά την γνώμη μου . Επιπλέον οι νομοθέτες έχουν κάνει μια παράβλεψη , δεν έχουν προβλέψει το γεγονός ότι κάθε μήνα , ο κλάδος των φοροτεχνικών βεβαιώνει τα έσοδα των ΔΟΥ και του ΙΚΑ , Δηλάδή μπορούμε να ανεβοκατεβάζουμε κυβερνήσεις , κατά την γνώμη μου , αλλά θέλει οργάνωση και ομόνοια και όχι 150 συλλόγους λογιστών ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια, δεν κάνουμε συγκεντρωτικές λέμε!! Οι σύλλογοι σκοπεύουν να ασχοληθούν λίγο με το θεματάκι μας;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα το πράσινο τιμολόγιο παράδοσης αγρ. προϊόντων που εκδίδουν οι παραγωγοί για τις λαικές αγορές πηγαίνει στις συγκεντρωτικές καταστάσεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια, δεν κάνουμε συγκεντρωτικές λέμε!! Οι σύλλογοι σκοπεύουν να ασχοληθούν λίγο με το θεματάκι μας;;  

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ;ΜΕ ΤΙ ΜΕΣΟΝ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ;

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευχαρίστως, Οι συγκεντρωτικές είναι έξτρα χρέωση , πχ 30-80  τον μήνα , ενημερώνεις τον πελάτη, (συμφωνίες -αποστολή αρχείων -τηλέφωνα), και  προχωράς , Τώρα σχετικά με δικηγόρους και μηχανικούς που αναφέρεσαι , το κράτος νομοθετεί , αυξάνοντας μας την δουλειά και εμείς αντί να κάνουμε το αυτονόητο , να αυξήσουμε τις τιμές , ζητάμε παρατάσεις και καταργήσεις . Τώρα με τους ταξιτζήδες που αναφέρουν παραπάνω , και τα  15 και 30 ευρώ που έχουν αμοιβή κάποιοι , θα τους αποβάλει η αγορά σε λίγο καιρό κατά την γνώμη μου . Επιπλέον οι νομοθέτες έχουν κάνει μια παράβλεψη , δεν έχουν προβλέψει το γεγονός ότι κάθε μήνα , ο κλάδος των φοροτεχνικών βεβαιώνει τα έσοδα των ΔΟΥ και του ΙΚΑ , Δηλάδή μπορούμε να ανεβοκατεβάζουμε κυβερνήσεις , κατά την γνώμη μου , αλλά θέλει οργάνωση και ομόνοια και όχι 150 συλλόγους λογιστών ???

 

Υπάρχει και μια άλλη προσέγγιση στο θέμα:

Ο πελάτης έχει τα δικά του προβλήματα να αντιμετωπίσει. Η επιπλέον χρέωση, μπορεί για εμάς να είναι αυτονόητη, δεν θα είναι όμως ευπρόσδεκτη από τον πελάτη. Και ας υποθέσουμε οτι φοβάται να πάει στον διπλανό λογιστή που "πυροβολεί" τις τιμές, μας έχει και εμπιστοσύνη, οπότε μένει και δέχεται τις επιπλέον χρεώσεις. Αύριο όμως έρχεται η τάδε "firm" με το βαρβάτο όνομα, και υπάλληλο (με "μπλοκάκι" φυσικά) έναν από εμάς και του κάνει καλύτερη προσφορά. Τι θα κάνει ο πελάτης?

 

Και αν αυτό το παιχνίδι που εκτυλίσσεται, με εμάς θεατές ή - ακόμα χειρότερα - ακουσίως συμπράττοντες, σου φαίνεται ανόητη θεωρία συνωμοσίας, θα σου δώσω ένα παράδειγμα, όχι περισσότερο άστοχο από το δικό σου με τους μηχανικούς και τους δικηγόρους:

Πήγα σε γνωστό μεγαλοκατάστημα - "βιβλιοπωλείο" να πάρω εισιτήρια. Ουρά από γονείς που αγόραζαν σχολικές τσάντες για τα παιδιά τους.

Το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς όμως, κάποιου από εμάς πελάτης είναι...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα το πράσινο τιμολόγιο παράδοσης αγρ. προϊόντων που εκδίδουν οι παραγωγοί για τις λαικές αγορές πηγαίνει στις συγκεντρωτικές καταστάσεις?? 

?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει ουτε μια, και δεν σκοπευω να κανω. Μιλαω με συναδελφους εδω στα Βορεια και μου λενε το ιδιο. Και δεν ειναι οτι δεν κανουμε ΜΟΝΟ λογω ελλειψης χρονου αλλα αν ΚΙ ΑΥΤΟ το παραγγελμα το εκτελεσουμε ανευ αντιλογιας, ειμαστε οριστικα χαμενοι. Η αρνηση υποβολης και η συλλογικοτητα ειναι το μονο οπλο που μας απομενει. Χρονο με το χρονο, μηνα με το μηνα οι οικογενειας μας μάς βλεπουν ολο και λιγοτερο, το αγχος αυξανεται και η πιεση μας τρελαινει. Ας ειναι η καταργηση των ΜΥΦ, συναδελφοι η πρωτη μας κινηση. Ας δειξουμε επιτελους πως και με το ΟΧΙ καμια φορα κερδιζεις, οχι ολο λεγοντας πειθηνια ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει ουτε μια, και δεν σκοπευω να κανω. Μιλαω με συναδελφους εδω στα Βορεια και μου λενε το ιδιο. Και δεν ειναι οτι δεν κανουμε ΜΟΝΟ λογω ελλειψης χρονου αλλα αν ΚΙ ΑΥΤΟ το παραγγελμα το εκτελεσουμε ανευ αντιλογιας, ειμαστε οριστικα χαμενοι. Η αρνηση υποβολης και η συλλογικοτητα ειναι το μονο οπλο που μας απομενει. Χρονο με το χρονο, μηνα με το μηνα οι οικογενειας μας μάς βλεπουν ολο και λιγοτερο, το αγχος αυξανεται και η πιεση μας τρελαινει. Ας ειναι η καταργηση των ΜΥΦ, συναδελφοι η πρωτη μας κινηση. Ας δειξουμε επιτελους πως και με το ΟΧΙ καμια φορα κερδιζεις, οχι ολο λεγοντας πειθηνια ΝΑΙ.

Συμφωνώ απόλυτα. Εχουμε οικογένειες που διεκδικούν μια φυσιολογική ζωή. Δεν γίνεται να μας προσθέτουν συνεχώς υποχρεώσεις για τις οποίες ούτε καν αμοιβόμαστε (οχι οτι αυτό παίζει ρόλο)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!! Τι κάνουν οι λογιστικοί σύλλογοι, ήμαρτον τι είμαστε τα δουλάκια του Υπουργείου!!!! Δεν προλαβαίνουμε με τίποτα, θα μιλήσει κάποιος στη Γενική Γραμματεία, έχουμε ΕΝΦΙΑ, διορθώσεις Ε9, διακοπές επιχειρήσεων, ΦΠΑ,  ήμαρτον, δεν έπρεπε να πάμε καθόλου διακοπές μάλλον. Πρώτα είμαστε άνθρωποι και μετά λογιστές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!! Τι κάνουν οι λογιστικοί σύλλογοι, ήμαρτον τι είμαστε τα δουλάκια του Υπουργείου!!!! Δεν προλαβαίνουμε με τίποτα, θα μιλήσει κάποιος στη Γενική Γραμματεία, έχουμε ΕΝΦΙΑ, διορθώσεις Ε9, διακοπές επιχειρήσεων, ΦΠΑ,  ήμαρτον, δεν έπρεπε να πάμε καθόλου διακοπές μάλλον. Πρώτα είμαστε άνθρωποι και μετά λογιστές!!!

δίκιο έχεις συνάδελφε!!!!το θέμα είναι ότι ο μόνος τρόπος για να λύσουμε τα προβλήματά μας είναι να πάμε στην Καραγιώργη Σερβίας, να τα κάνουμε γής μαδιάμ και να τους βάλουμε να στέλνουνε αυτοί τις ΜΥΦ από το πρωί μέχρι το βράδυ με λίγο νερό και ελάχιστο φαί για κανά μήνα σε πρώτη φάση!!!!!ούτως η άλλως δε δουλεύουν οι περισσότεροι από δαύτους εκεί μέσα...γιατί να μην το κάνουμε αυτό???αλλιώς δεν βγάζεις άκρη εδώ....με διαμαρτυρίες συλλόγων της πλάκας , λογιστών μεμονομένων κλπ δεν βγάζεις τίποτα, Μας ωθούν όμως στη βία. Νομίζουν ότι εμείς φοβόμαστε(όπως και αλήθεια είναι) γιατί από εμάς εξαρτιώνται και καμμιά δεκαπενταριά άλλοι(γυναίκες-παιδιά-γονείς-πεθερικά κλπ) οπότε σου λέει τί να κάνουν οι φουκαράδες!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν νομίζω ότι το θέμα θα λυθεί μέ το νά τούς πλακώσουμε στό ξύλο , δυστυχώς δέν πιστεύω ότι θα καταργηθούν , τουλάχιστον τώρα , οι μηνιαιες συγκεντρωτικές , το πολύ να δοθεί καμμιά παράταση .

Θα αναγκαστούμε να τίς υποβάλλουμε , μέχρι να καταλάβουν αυτό πού εμείς ξέρουμε , ότι δέν μπορούν να γίνουν διασταυρώσεις παρά μόνον σε ετήσια βάση . Προσωπικά θα προσπαθήσω να τίς ετοιμάσω καί αν δέν προκύψει κάποιο θαύμα θα τίς στείλω τήν τελευταία μέρα , παρότι αυτό θα ζορίσει εμένα καί όχι αυτούς . Πάντως κάνοντας μιά βόλτα στήν εφαρμογή σε διάφορους πελάτες , βλέπω ότι ούτε το 5%

τών επιχειρήσεων δέν έχει υποβάλλει δηλώσεις , αυτό είναι ενθαρρυντικό βέβαια αλλά προβλέπω συνωστισμο μετά τίς 20 τού μήνα , καλό κουράγιο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Επειδή έχω κάποια χειρόγραφα βιβλία να ρωτήσω κάτι: Μπορούμε να στείλουμε με μήνα αναφοράς τον Ιούνιο για όλο το εξάμηνο ή ανά τρίμηνο με μήνα αναφοράς Μάρτιο και Ιούνιο?Επίσης, τις απαλλασσόμενες δαπάνες (βενζίνες, ΔΕΗ, κτλ) τις γράφουμε όλες μαζί χωρίς ΑΦΜ και κάνουμε αποφορολόγηση?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έχω στείλει ακόμα τίποτα. Αλλα μας βλέπω να παθαίνουμε εγκεφαλικά προς το τέλος του μήνα αν δε βγεί καμια επίσημη ανακοίνωση για κατάργηση ή έστω παράταση. Κάτι πρέπει να γίνει πάντως με το θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω στείλει.Τώρα λέω να ξεκινήσω επειδή δεν βλέπω καμία κινητικότητα για αναστολή ή παράταση.Πάντως το πιο λογικό θα ήταν η αναστολή της υποχρέωσης, έστω η προαιρετική υποβολή τους για να τεστάρουν το σύστημα και να είναι υποχρεωτική με το όριο των 300,00 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...