Jump to content
Sign in to follow this  
KITSOSTZABELAS

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

Recommended Posts

Σε συνέχεια σ' αυτό αυτά που γράφει ο Κώστας, οι λογαριασμοί διελεύσεων όπως αποστέλνονται κάθε μήνα από την εταιρεία είναι διασταυρούμενοι.

Υ.Γ.

Είδα τη δημοσίευσή του μετά...

Συγγνώμη Κώστα. :(

πριν δεις την δημοσίευση του κώστα και δώσεις συνέχεια έπρεπε να δεις αυτό..#857    http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96700&page=43

για να μην ζητάς συγνώμες μετά..

ΥΓ..σου τη λέω φιλαράκι για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια..ξέρεις ποιανού..

Μια φορά να βγει η ανακοίνωση πριν την καταληκτικη ημερομηνία και τι στον κόσμο !

Ουφ ελεος πια.

Δε νομιζω οτι ειμαι η μονη που εχω ενα σκασμο συγκεντρωτικες που δεν έχω στείλει ! Αφησα για το τελος τις πιο "δυσκολες " που λογω τεχνικής αδυναμίας των προγραμμάτων , θέλουν τσεκάρισμα με το χερι ! Και μιλάμε για πολλέεεες εγγραφές . Σε αναμονή λοιπόν της ανακοίνωσης ...τα παρατάω όλα και ότι γίνει .

Θα αφιερωσω λίγο χρόνο στο παιδάκι μου και ...σε αυτό που έχω στην κοιλίτσα μου !

Με το καλό το μωράκι σου! Και μη δίνεις σημασία σε ΜΥΦ!

Τα τέλη που καταβάλλουν οι αγρότες στο ΤΟΕΒ, με τις αποδείξεις είσπραξης που εκδίδουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί, δεν περιλαμβάνονται στις συγκεντρωτικές καταστάσεις.

Υποβάλλουν όμως συγκεντρωτικές καταστάσεις για τις λοιπές πράξεις που πραγματοποιούν.

Μιλούσα από την μεριά του ΤΟΕΒ και αν τυχόν έπρεπε να τα δηλώσει συγκεντρωτικά σαν λιανικές πωλήσεις...

Σε μένα σε έναν πελάτη ενώ βλέπω σε ένα τρίμηνο στα εγκεκριμένα τιμολόγια εσόδων  πλήθος 1 για ένα πελάτη με τη σωστή αξία , μου βγάζει απόκλιση και μου εμφανίζει το τιμολόγιο 2 φορές. 

Κάποια ιδέα κανείς? Στο πρόγραμμά μου βγαίνει σωστά, με τον πελάτη συμφωνούμε αλλά η  κυρία ΜΥΦ έχει άλλη άποψη..........

Kαλησπερα,μπαινω σε καποιον αγροτη του ειδικου και βλεπω στα εσοδα αποκλισεις απο εμπορους που εκδιδαν εκκαθαρισεις,εγω τι στελνω στα εσοδα μου?Μα τα εχω καταθεσει κ στην δου για την επιστροφη του

Τι κάνουμε στην περίπτωση που η σύζυγος είναι διαχειρίστρια σε Ο.Ε αλλά δεν έχει κωδικούς taxisnet?

Βάζω τον λογιστή εκπρόσωπο ?

Μπορώ?? 

Σε μένα σε έναν πελάτη ενώ βλέπω σε ένα τρίμηνο στα εγκεκριμένα τιμολόγια εσόδων  πλήθος 1 για ένα πελάτη με τη σωστή αξία , μου βγάζει απόκλιση και μου εμφανίζει το τιμολόγιο 2 φορές. 

Κάποια ιδέα κανείς? Στο πρόγραμμά μου βγαίνει σωστά, με τον πελάτη συμφωνούμε αλλά η  κυρία ΜΥΦ έχει άλλη άποψη..........

απλα το εχεις υποβαλει 2 φορες

μια κατα μηνα και μια κατα τριμηνο

Κάτι δισεκατομμύρια παραστατικά που αναλογούν σε εκατομμύρια επιχειρήσεις βρίσκονται σε χιλιάδες λογιστήρια. Είναι δυνατό να συμφωνήσουν ποτέ?

Kαλησπερα,μπαινω σε καποιον αγροτη του ειδικου και βλεπω στα εσοδα αποκλισεις απο εμπορους που εκδιδαν εκκαθαρισεις,εγω τι στελνω στα εσοδα μου?Μα τα εχω καταθεσει κ στην δου για την επιστροφη του

Αγρότης ειδικού καθεστώτος δε στελνει έσοδα, μόνο έξοδα στέλνει ως ετήσια υποβολή

Τι κάνουμε στην περίπτωση που η σύζυγος είναι διαχειρίστρια σε Ο.Ε αλλά δεν έχει κωδικούς taxisnet?

Βάζω τον λογιστή εκπρόσωπο ?

Μπορώ?? 

Βάζεις ως εκπρόσωπο αυτόν που έχει εξουσιοδοτήσει η εταιρία στο taxis και μπορεί να είναι είτε ο λογιστής, είτε κάποιο μέλος της Ο.Ε., κ.λπ.

Αγρότης ειδικού καθεστώτος δε στελνει έσοδα, μόνο έξοδα στέλνει ως ετήσια υποβολή

Ωραια παει και αυτο,σε ευχαριστω πολυ

Η αρχική ερώτηση του θέματος ήταν αν θα στείλουμε ΜΥΦ και το μόνο που συζητιέται είναι το πώς στέλνουμε.

Το συμπέρασμα που έχουμε βγάλει εμείς είναι ένα:

Η καλύτερη αντίδραση στην υποβολή των ΜΥΦ, είναι η ίδια η υποβολή τους. Όσο περισσότερες υποβάλλονται τόσο περισσότερο ΧΑΟΣ.

Κάτι άλλο σατανικό που σκεφτήκαμε είναι:

Να μπαίνουμε και να δηλώνουμε ότι μας έχει κόψει η ΤΑΔΕ μεγάλη εταιρεία 3000 τιμολόγια με 2500000€ καθαρή αξία + ΦΠΑ. Σαν πράξη ακτιβισμού... :o

Και σε έναν μήνα θα μπούμε να διορθώσουμε την απόκλιση... :ph34r:

Πραγματικά πάντως πιστεύω αυτό που λέει ο ponzi ... Ότι πρέπει να σταλούν όλες για να δουν το χάος .... Χώρια τις εξυπνάδες τις δικές μας , όπως εγώ πχ που δεν θυμάμαι αν έστειλα το τάδε τρίμηνο και το ξαναστέλνω και μετά για να είμαι σίγουρος το τριπλοστέλνω .... ΚΑι ένα παράξενο πράγμα .. Κάθε τρίμηνο και διαφορετικό ... :D :D

απλα το εχεις υποβαλει 2 φορες

μια κατα μηνα και μια κατα τριμηνο

Αν είχα κάνει κάτι τέτοιο (που δεν το έκανα) θα είχαν εμφανιστεί 2πλές εγγραφές σε όλους τους συναλλασσόμενους και όχι σε 2. Κάποια άλλη ιδέα?

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δεν γνωρίζω αν έχει  απαντηθεί ξανά αλλά δεν μπορώ να ξαναδιαβάσω τόσες σελίδες. Διαγραφή των υποβληθέντων (όχι διόρθωση) μέσα από το taxis γίνεται? Γιατί προσπάθησα να υποβάλλω ένα μηδενικό αρχείο για το συγκεκριμένο τρίμηνο μέσα από το πρόγραμμα της epsilon και είναι σε επεξεργασία κανα 2 ώρες τώρα

Αν είχα κάνει κάτι τέτοιο (που δεν το έκανα) θα είχαν εμφανιστεί 2πλές εγγραφές σε όλους τους συναλλασσόμενους και όχι σε 2. Κάποια άλλη ιδέα?

πήγαινε στις αποκλίσεις ,βρες το τρίμηνο που έχεις διαφορά και πάρε μήνα -μήνα και μήνα.     για να μην σου τα φέρνει όλα επέλεξε και συγκεκριμένο ΑΦΜ.

Με πήρε σήμερα συνάδελφος και διαμαρτηρήθηκε εντόνως που τον δήλωσα μεν ως πελάτη αλλά με ετήσια υποβολή και όχι ανά τρίμηνο που λέει ο νόμος. Μάλιστα μου επέστησε την προσοχή στις συνέπειες που θα έχω από τον νόμο, μου επισήμανε ότι δεν παρέχω σωστές υπηρεσίες στον πελάτη μου και θα του αφήσω τις άψογες ΜΥΦ του με απόκλιση. 

Κλαίω με λυγμούς από τότε, δεν μπορώ να σταματήσω...1894138_125.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...