Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

 

Μια παράταση στο συγκεκριμένο αντικείμενο δεν κοστίζει τίποτε και εξυπηρετεί όλους - ελπίζω ότι θα βρεθεί ποιος μπορεί να την δώσει όμως λόγω υπηρεσιακής, εκλογών κτλ.

 

Όμως για το "δεν στέλνουμε" λέω : μπήκατε στην εφαρμογή να δείτε από τις Αναφορές αποκλίσεων πόσοι αντισυμβαλλόμενοί σας έχουν ήδη στείλει στοιχεία ? εγώ πάντως βρίσκω πάρα πολλούς που ήδη τα έχουν στείλει.

 

Άρα : είτε έως 30/9/15 είτε με μια λογική παράταση (πχ έως 15/10/15) να σταλούν οι αρχικές λίστες και μετά να υπάρξει μια ικανοποιητική περίοδος για διορθώσεις / συμπληρώσεις ώστε να εκτονωθεί η συσσωρευμένη εκκρεμότητα.

 

Δεν χρειάζεται αντιπαράθεση αλλά να βρεθεί λύση με βάση την κοινή λογική και να κάνουμε την δουλειά μας όλοι : λογιστές και Υπουργείο. Οι απλές παρατάσεις δεν βοηθούν - μόνο μεταθέτουν το πρόβλημα για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ  ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ..........................................ΑΝ ΝΑΙ .......................ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ..................................ΓΙΑ ΝΑ ΝΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ΓΕΜΗ στελνουμε αποδεικτικα υποβολης φορολογικων δηλωσεων και για τις ατομικες?και αν δεν ειναι γραμμενες?δλδ και για μας τους ιδιους πρεπει να στειλουμε?εγω δεν σκοπευω

Για εμάς ,δεν το βλέπω ,αλλά για τους έχοντες την εμπορική ιδιότητα?.................τουλάχιστον έτσι λέει .

1. Όπως είναι γνωστό στην παράγραφο 1, εδάφιο α, του ν.3419/2005 (όπως ισχύει), ορίζονται τα εξής:

«1. Καθιερώνεται Γενικό Εμπορικό Μητρώο (Γ.Ε.ΜΗ.), στο οποίο εγγράφονται υποχρεωτικό τα κατωτέρω πρόσωπα και ενώσεις προσώπων (εφεξής "οι υπόχρεοι"), α. Τα φυσικά πρόσωπα που είναι εύποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας π δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή.»

2. Από τα αναφερόμενα στη επιστολή σας, προκύπτει ότι η εν λόγω επιχείρηση έχει δηλώσει στην Δ.Ο.Υ.: α) ως κύρια δραστηριότητα το χονδρικό εμπόριο άλλων υλικών και β) Ως δευτερεύουσες δραστηριότητες τις εργασίες Ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, το λιανικό εμπόριο κατασκευαστικών υλικών, το χονδρικό εμπόριο καυσόξυλων, το χονδρικό εμπόριο μετατροπής ηλιακής ενέργειας και τις Υπηρεσίες προετοιμασίας αγρών.

Συνεπώς από τα ανωτέρω προκύπτει ότι, η εν λόγω επιχείρηση, είναι έμπορος και ασκεί εμπορική δραστηριότητα και εγγράφεται υποχρεωτικά στο ΓΕΜΗ.

Ας το παλέψουν οι κυβερνώντες του χώρου,να μην ισχύει,κάτι έχουν κάνει αλλά θέλει συνέχεια πίεση.........όχι άλλα καζίκια στον λογιστή...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

γιατί εάν ήταν ετήσια η υποβολή θα χρειαζόταν 4 αρχεία το πολύ ;;

ENA ΕΤΗΣΙΟ ΧΟΝΔΡΙΚΗ

ΕΝΑ ΛΙΑΝΙΚΗ

ΕΝΑ ΑΓΟΡΕΣ

ΕΝΑ ΔΑΠΑΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENA ΕΤΗΣΙΟ ΧΟΝΔΡΙΚΗ

ΕΝΑ ΛΙΑΝΙΚΗ

ΕΝΑ ΑΓΟΡΕΣ

ΕΝΑ ΔΑΠΑΝΕΣ

ευχαριστώ,

επειδή έχω στο μυαλό μου την παλιά υποβολή  ΜΥΦ (χρήση 2013), όπου προμηθευτές και πελάτες δηλωνώντουσαν με ένα αρχείο , τώρα ανά τρίμηνο πόσα αρχεία πρέπει να υποβληθούν ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράταση στο συγκεκριμένο αντικείμενο δεν κοστίζει τίποτε και εξυπηρετεί όλους - ελπίζω ότι θα βρεθεί ποιος μπορεί να την δώσει όμως λόγω υπηρεσιακής, εκλογών κτλ.

 

Όμως για το "δεν στέλνουμε" λέω : μπήκατε στην εφαρμογή να δείτε από τις Αναφορές αποκλίσεων πόσοι αντισυμβαλλόμενοί σας έχουν ήδη στείλει στοιχεία ? εγώ πάντως βρίσκω πάρα πολλούς που ήδη τα έχουν στείλει.

 

Άρα : είτε έως 30/9/15 είτε με μια λογική παράταση (πχ έως 15/10/15) να σταλούν οι αρχικές λίστες και μετά να υπάρξει μια ικανοποιητική περίοδος για διορθώσεις / συμπληρώσεις ώστε να εκτονωθεί η συσσωρευμένη εκκρεμότητα.

 

Δεν χρειάζεται αντιπαράθεση αλλά να βρεθεί λύση με βάση την κοινή λογική και να κάνουμε την δουλειά μας όλοι : λογιστές και Υπουργείο. Οι απλές παρατάσεις δεν βοηθούν - μόνο μεταθέτουν το πρόβλημα για αργότερα.

 

 

15/10/2015 εξωπραγματικό!!

 

Όλα έως 31/12/2015 !!!! τριμηνιαία μηνιαία δεν ξέρω τι αλλά όριο αποκλίσεων τα 300 €.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ,

επειδή έχω στο μυαλό μου την παλιά υποβολή  ΜΥΦ (χρήση 2013), όπου προμηθευτές και πελάτες δηλωνώντουσαν με ένα αρχείο , τώρα ανά τρίμηνο πόσα αρχεία πρέπει να υποβληθούν ;; 

 

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ''ΑΠ' ΟΛΑ'', ΤΟΤΕ 4!!!!

 

ΕΝΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΠΙΤΑ ΜΕ ΑΠ' ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ

 

ΚΟΙΤΑ ΜΕ ΜΕ ΔΩΣΕΙΣ ΓΥΡΟ ΧΑΜΟΥΤΖΗ!!!!!

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι , εχω σαλτάρει με την ανακοίνωση του ΟΕΕ για τις υποβολές στο ΓΕΜΗ των δηλώσεων , τώρα την διάβασα.Θεωρώ πως το ποτήρι ξεχείλισε.

Πρέπει να βρούμε δικηγόρους και να προσφύγουμε μαζικά , κατα χιλιάδες.

Εχουμε καταντήσει να είμαστε αμισθοι κύριοι εφαρμοστές της εκάστοτε φορολογικής πολιτικής,καταγράψαμε με απιστευτο κόπο την ακίνητη περιουσία των Ελλήνων και τώρα θα γίνουμε και οι βεβαιούντες των υποχρεώσεων προς τα επιμελητήρια.

Σε λίγο καιρό θα βεβαιώνουμε με την υπογραφή μας και την κινητή περουσία των φορολογουμένων.

 

Εγω είμαι απο αυτούς που δεν έχω στείλει ΜΥΦ και είμαι στα όρια της παρανοιας.

 

Δεν μπορούμε να υποβάλλουμε εως 30/9.

 

Κατι πρέπει να γίνει , έχουμε περάσει τον Γολγοθα των δηλώσεων χωρίς ξεκούραση , έρχεται ο ΕΝΦΙΑ, να δείτε τι θα γίνει με το περιουσιολόγιο του Αλεξιάδη , πρέπει να κινητοποιηθούμε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη λύση, η ετήσια υποβολή ΜΥΦ, (χρήση 2014 τουλάχιστον έως 31-12-2015, χρήση 2015 τουλάχιστον έως 31-03-2016) όριο αποκλίσεων τουλάχιστον 300,00 ευρώ ανά έτος και φυσικά διορθώσεις - συμπληρώσεις χωρίς πρόστιμο τουλάχιστον για ένα δίμηνο μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αρχείων κάθε έτους, είτε αφορούν πωλήσεις, είτε αγορές - δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι , εχω σαλτάρει με την ανακοίνωση του ΟΕΕ για τις υποβολές στο ΓΕΜΗ των δηλώσεων , τώρα την διάβασα.Θεωρώ πως το ποτήρι ξεχείλισε.

Πρέπει να βρούμε δικηγόρους και να προσφύγουμε μαζικά , κατα χιλιάδες.

Εχουμε καταντήσει να είμαστε αμισθοι κύριοι εφαρμοστές της εκάστοτε φορολογικής πολιτικής,καταγράψαμε με απιστευτο κόπο την ακίνητη περιουσία των Ελλήνων και τώρα θα γίνουμε και οι βεβαιούντες των υποχρεώσεων προς τα επιμελητήρια.

Σε λίγο καιρό θα βεβαιώνουμε με την υπογραφή μας και την κινητή περουσία των φορολογουμένων.

 

Εγω είμαι απο αυτούς που δεν έχω στείλει ΜΥΦ και είμαι στα όρια της παρανοιας.

 

Δεν μπορούμε να υποβάλλουμε εως 30/9.

 

Κατι πρέπει να γίνει , έχουμε περάσει τον Γολγοθα των δηλώσεων χωρίς ξεκούραση , έρχεται ο ΕΝΦΙΑ, να δείτε τι θα γίνει με το περιουσιολόγιο του Αλεξιάδη , πρέπει να κινητοποιηθούμε άμεσα.

αγωγές ή όπλα? καλάζνικοφ,ούζι ή πιό λάιτ(μολότωφ,πέτρες,δρεπάνια?)εγώ είμαι του πρώτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι απατεώνες και δικτάτορες αυτού του λαού έχουν ξεπεράσει κάθε όριο βλακείας και ανευθυνότητας με όλα αυτά που έχουν νομοθετήσει κυρίως από τον Απρίλιο του 2010 με τον 3842 και έπειτα ,έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα και ειδικά τον κλάδος μας τον έχουν ρημάξει και αντί το οικονομικό επιμελητήριο να τους διαολοστέλνει και να τους κάνει αγωγές καθημερινά,βγάζει ανακοινώσεις "γλυψίματος" που προσωπικά με γεμίζουν με "αηδία" και μου δημιουργούν αναγούλα. Η ΠΟΦΕΕ και άλλοι τοπικοί σύλλογοι όλα αυτά τα χρονια προσπάθησαν και προσπαθούν να δημιουργήσουνι έναν πυλώνα επικοινωνίας με τους εκάστοτε υπουργούς-υφυπουργούς αλλά δεν έχουν καταφέρει ουσιώδη πράγματα για το σύνολο του κλάδου που έχει να ξεκουραστεί 3 ολόκληρα χρόνια(θυμίζω καταληκτική ημερομηνία δηλώσεων 2013 η 15/10/2013 με ημερομ.έναρξης δηλώσεων τις 25/5/2013) και έτσι όπως το πάνε αυτοί δεν πρόκειται να ξεκουραστεί και ποτέ. Τώρα λοιπόν νομίζω ότι ήρθε η ώρα του καθενός από εμας να συνδράμει στην τιμωρία όλων αυτών και σε πρώτη φάση στις 20/9 να δώσουμε ένα μεγάλο ΟΧΙ και ενα ακόμη μεγαλύτερο ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ σε όλα τα κόμματα που κυβέρνησαν-συγκυβέρνησαν αλλά και σε όλα τα κομμουνιστικά-αριστερά κόμματα που δεν κυβέρνησαν(γιατί αν κυβερνούσαν θα έπεφτε το γέλιο της αρκούδας) και να δώσουμε όλοι την ψήφο μας σε άγνωστα κόμματα ώστε τα λοιπά κόμματα να πάρουν ένα ποσοστό της τάξης του 50% και να μείνουν με το...........στο χέρι όλοι οι υπόλοιποι και ας κάνουμε εκλογές κάθε βδομάδα μέχρι να καταλαβουν ότι τέλειωσε ο ραγιαδισμός του βλάκα έλληνα και να πάνε από εκεί που ήρθαν στον αγύριστο.....θέλω κάθε βδομάδα εκλογές και να μην μπορούν να σταυρώσουν συνεργασία όλα τα αποβράσματα που σαπίσανε την χώρα 35 χρόνια τώρα από την μαύρη ημέρα που πάτησε το μαξίμου ο Α.Παπανδρέου. Ούστ όλοι σας!!!!!πάρτε δρόμο γιατί δεν θα έχετε καλό τέλος. Και μαζί με αυτούς να πάνε και οι ψηφοφοροι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνη λύση, η ετήσια υποβολή ΜΥΦ, (χρήση 2013 τουλάχιστον έως 31-12-2015, χρήση 2014 τουλάχιστον έως 31-03-2016) όριο αποκλίσεων τουλάχιστον 300,00 ευρώ ανά έτος και φυσικά διορθώσεις - συμπληρώσεις χωρίς πρόστιμο τουλάχιστον για ένα δίμηνο μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αρχείων κάθε έτους, είτε αφορούν πωλήσεις, είτε αγορές - δαπάνες.

 

Λήγει τώρα και η χρήση 2013????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαίνετε όλοι με τις ΜΥΦ η είμαι με την μειοψηφία ; H απάντηση σας είναι σημαντική για την

κλονισμένη ψυχική μου υγεία . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή .... μην τυχών  και τούτο το ΟΧΙ αποκτήσει άρωμα αλλά δημοψηφίσματος Ιουλίου ( τότε που η φράση "κυρίαρχος λαός" έγινε κ επίσημα ανέκδοτο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τα έσοδα των ταξί δηλώνονται χειρόγραφα χωρίς ταμειακή στην ΜΥΦ σωστά??

Καλησπέρα, ναι

και θα ήθελα να τονίσω πως μετά από γολγοθά στο να βρω τον αρμόδιο στο τηλέφωνο στον κώδικα για τις ΜΥΦ του 2015 κινούμαστε στην ίδια ακριβώς λογική με το 2014

προσωπικά έστελνα και τις ΜΥΦ των αγροτών ειδικού καθεστώτος με το που έστελνα και τη δήλωση τους

το 30/9/15 για το 2014 το βρίσκω απόλυτα λογικό

στο 30/11/15 για τα 3 πρώτα τρίμηνα του 2015 δε μπορώ να ανταποκριθώ για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!!

 

Τελικά θα στείλετε ΜΥΦ??????????????????

 

Δεν ακούγεται τίποτα για κατάργηση όπως λέγαμε.

 

Να αρχίσω να μετράω πρόστιμα που θα πληρώσω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λήγει τώρα και η χρήση 2013????

 

Έχετε απόλυτο δίκαιο συνάδελφε. Ευχαριστώ για την επισήμανση, χρήσεις 2014 και 2015 ήθελα να γράψω. Το έχω διορθώσει ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξεκαθαρίσει το πράγμα αυτή την εβδομάδα....Αλλιώς θα τρέχουμε ......... 31/12/2015 το 2014  31/01/2016 το 2015 με όριο λαθών τα 300 ευρώ ανά αντισυμβαλλόμενο. Νομίζω αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη λύση...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!!

 

Τελικά θα στείλετε ΜΥΦ??????????????????

 

Δεν ακούγεται τίποτα για κατάργηση όπως λέγαμε.

 

Να αρχίσω να μετράω πρόστιμα που θα πληρώσω????

Γιατί, ξέρετε τι πρόστιμα θα επιβληθούν?Για μένα πρέπει να πουν ότι δεν θα έχει πρόστιμα για το 2014, να το κάνουν πιλοτικά.Και να πουν έως τις 31/12 η προθεσμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Από ότι γράφει ο κ. Νιφορόπουλος στο σημερινό άρθρο της Δευτέρας του TAXHEAVEN, 100 ευρώ.
"Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής:

Από τα προαναφερόμενα προκύπτει ότι, για τις παραβάσεις εκπρόθεσμης υποβολής
συγκεντρωτικών καταστάσεων, ανεξάρτητα από την περίοδο την οποία αφορούν,
επιβάλλεται το πρόστιμο της παραγράφου 1 του παρόντος (100 ευρώ), …"

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...