Jump to content
KITSOSTZABELAS

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

Recommended Posts

θεωρώ ότι δεν θα καταργηθεί το μέτρο. απλά θα δώσουν άλλη μια τελευταία παράταση και δεν θα λάβουν υπόψιν για το 2014  αποκλίσεις. Το σύστημα, μου αρέσει και θεωρώ ότι χτυπά την φοροδιαφυγή εν μέρει. Άλλωστε εάν έχει στηθεί σωστά το λογισμικό μας είναι 5 λεπτά δουλεία για όλα τα τρίμηνα. Καταργήθηκαν θεωρημένα, απλοποιήθηκε ο ΚΦΑΣ όποτε θεωρώ πρόκειται για ένα σύστημα διασφάλισης των συναλλαγών εφόσον βέβαια το βελτιώσουν ακόμα σε κάποια σημεία.

Το βασικό λάθος για μένα είναι ότι δεν υπάρχει όριο.Δεν γίνεται να ασχολούμαστε με παραστατικά 5, 10 ,15 ευρώ.Και δε νομίζω ότι χτυπάει τη φοροδιαφυγή.Από τη στιγμή που η επιχείρηση έχει εκδόσει το τιμολόγιο γιατί να μη το δηλώσει στην περιοδική Φπα και στη ΜΥΦ?Το θέμα είναι να πιάσεις αυτόν που δεν κόβει τιμολόγιο και αυτόν που πληρώνεται 1000,00 και εκδίδει τιμολόγιο με 200,00.Αυτούς δε νομίζω να βοηθάει η ΜΥΦ για να πιαστούν.

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΚΛΠ

ΠΧ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΑΑ ΩΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΠΕΛΑΤΗ

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΔΥΟ ΜΥΦ 2014 ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ

ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ , ΤΙ ΕΓΙΝΕ , ΚΛΠ ?? ΣΩΣΤΟ ΩΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ , ΑΛΛΑ

ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ - ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ  ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΛΠ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΑΥΤΑ -

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Έχεις δίκιο.Δεν γίνεται να τσεκάρω όλες τις αποκλίσεις σε όλους τους πελάτες και να παίρνω τηλέφωνο όλα τα λογιστήρια για να συμφωνήσουμε.Πρέπει να παρατήσω όλες τις άλλες δουλειές και να σχολούμαι μόνο με αυτό.

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με επαγγελματίες που απαλλάσονται του ΦΠΑ, (ιατροί, φροντιστήρια κλπ.).

Αυτοί θα υποβάλλουν τις καταστάσεις τους ανά τρίμηνο ή ετήσιως;

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με επαγγελματίες που απαλλάσονται του ΦΠΑ, (ιατροί, φροντιστήρια κλπ.).

Αυτοί θα υποβάλλουν τις καταστάσεις τους ανά τρίμηνο ή ετήσιως;

Ούτε ανά τρίμηνο , ούτε ετησίως ,ούτε μηνιαίως ούτε, ούτε, ούτε, ούτε....

Νισάφι πια με αυτή την αηδία....

Τι να πω....!!!!

κ οι μερες περνανε....κ το αγχος ολο κ μεγαλωνει...

Ειναι κ αυτο οτι και να θελω ,δεν προλαβαινω....

Εγω παντως εριξα το μπαλακι σημερα σε πελατη...

Του εξηγησα πως ακριβως ειναι τα πραγματα και του ζητησα να παρει εκεινος την αποφαση...

Κ καταλαβε με τη μια τι παιζει....Κ η απαντηση που πηρα ηταν,ας τα αφησουμε ετσι κ βλεπουμε....

Το ιδιο θα κανω κ μετους υπολοιπους και ας παρουν εκεινοι την ευθυνη....

Παρολαυτα ανακουφιση και ηρεμια δεν ενιωσα...ουτε στιγμιαια...

Eξυπνος ανθρωπος

Αρκεί  να μην αλλάξει  γνωμη  οταν θα κληθεί να  πληρώσει  πρόστιμα

Συναδέλφισα  δεν γίνεται  δουλειά έτσι  

Η θα καταργηθουν , θέση  την  οποία  στηρίζω απο την αρχή, ή θα αναγκαστουμε να τις υποβάλλουμε

Eξυπνος ανθρωπος

Συναδέλφισα  δεν γίνεται  δουλειά έτσι  

Η θα καταργηθουν , θέση  την  οποία  στηρίζω απο την αρχή, ή θα αναγκαστουμε να τις υποβάλλουμε

Nαι,του εξηγησα πολυ απλα τι συμβαινει ολο αυτον τον καιρο...Μπορει να μην ανηκει στον χωρο,ειναι αγροτης δεν εχει σπουδασει,δεν ειναι μορφωνος αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι σε θεση να δει τα χαλια του Υπουργειου?Δ βλεπει την κωμικοτραγικη κατασταση που αντιμετωπιζουμε καθημερινα?

Εγω τον προειδοποιησα οτι τα προστιμα ειναι μεγαλα,αλλα για να ειμαι σε θεση να μην τον κρεμασω θα πρεπει να πληρωθω αυτη τη δουλεια,αλλα επειδη παλευω ετσι ωστε να καταργηθει αυτο το μπαχαλο αν θελει να ειμαστε ολοι καλα κ ευτυχισμενοι θα πρεπει να μου δωσει το οκ εγκαιρα ,να δουλεψω και αναλογα πως θα εξειλιχθει ολο αυτο να μπω να υποβαλω τελ.μερα...

Ημουν ειλικρινεις ...Του ειπα οτι μπορει να με πληρωσει,να δουλεψω κ στο τελος δουλεια να μην γινει...γιατι το υπουργειο μπορει να βγαλει ανακοινωση τελ.μερα κ να πει ..καταργουνται...!!!!!!!!!!!!!!Το μονο για το οποιο ευχομαΙ....

Παιδιά εγώ μπήκα στην εφαρμογή για 6 αγρότες του κανονικού γιατί όταν είχα κλείσει το ΦΠΑ λέω δεν μπαίνω να δώ μήπως υπάρχει κάποιο ξεχασμένο τιμολογιο που το έχει υποβάλλει ο αντισυμβαλλόμενος , και τελικά βρήκα μεγάλες διαφορές με την τοπική Αγροτίκή Ενωση που είχε υποβάλλει καταστάσεις (μόνο αυτή) και είναι ο βασικός προμηθευτής του νομού σε φάρμακα , λιπάσματα κλπ. Οι αγρότες ακόμη δεν έχουν καταλάβει πως κάθε τιμολόγιο που λαμβάνουν πρέπει να το φέρνουν στο λογιστή και να προσέχουν τα παραστατικά , δράμα η καταστάση μαζί τους ...

Στο θέμα μας λοιπόν έχει υποβάλλει περίπου το 15-20% συγκεντρωτικές καταστάσεις , και αυτό το ποσοστό προκύπτει απο συζητήσεις με συναδέλφους που έχουν μπεί στην εφαρμογή και το έχουν ψάξει παραπάνω.

Οσο για τι αποκλίσεις που βγάζει στο 0,01 δεν το συζητάω...

ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ

Nαι,του εξηγησα πολυ απλα τι συμβαινει ολο αυτον τον καιρο...Μπορει να μην ανηκει στον χωρο,ειναι αγροτης δεν εχει σπουδασει,δεν ειναι μορφωνος αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι σε θεση να δει τα χαλια του Υπουργειου?Δ βλεπει την κωμικοτραγικη κατασταση που αντιμετωπιζουμε καθημερινα?

Εγω τον προειδοποιησα οτι τα προστιμα ειναι μεγαλα,αλλα για να ειμαι σε θεση να μην τον κρεμασω θα πρεπει να πληρωθω αυτη τη δουλεια,αλλα επειδη παλευω ετσι ωστε να καταργηθει αυτο το μπαχαλο αν θελει να ειμαστε ολοι καλα κ ευτυχισμενοι θα πρεπει να μου δωσει το οκ εγκαιρα ,να δουλεψω και αναλογα πως θα εξειλιχθει ολο αυτο να μπω να υποβαλω τελ.μερα...

Ημουν ειλικρινεις ...Του ειπα οτι μπορει να με πληρωσει,να δουλεψω κ στο τελος δουλεια να μην γινει...γιατι το υπουργειο μπορει να βγαλει ανακοινωση τελ.μερα κ να πει ..καταργουνται...!!!!!!!!!!!!!!Το μονο για το οποιο ευχομαΙ....

Το υπουργείο κατα καιρους καταργεί  ή διαφοροποιεί  διάφορα 

Ετσι με τις "προσδοκίες" και τους "ευγενείς πόθους" θα δουλέψουμε ή με ότι ισχύει ?

Συναδέλφισα

Επαναλαμβάνω

Eξυπνος ανθρωπος

Έως και σήμερα είχα στείλει 1 τρίμηνο να δω τι κάνει το λειτουργικό μου.

Αύριο όμως ξεκινάω να στέλνω κανονικά τα εύκολα - τα περισσότερα Β'. Και θα στείλω ψιλολανθασμένες για τα Γ' και κάποια προβληματικά Β' με την πιθανή προοπτική να διορθώσω αν ισχύσουν τελικά αργότερα.

Πιστεύω ότι έκανα αρκετή υπομονή, αν είχα λιγότερους πελάτες θα μπορούσα να περιμένω έως και την τελευταία μέρα.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι για το 2014 θα ισχύσουν κανονικά, αλλά χωρίς κανένα πρόστιμο ανεξαρτήτως των αποκλίσεων. Κοινώς θα ισχύσουν με ότι και να σταλθεί στο αρχείο, όσο λάθος και να είναι.

Και ότι από το 2015 και εφεξής θα ισχύσει άλλο καθεστώς.

Δεν είναι θέμα να καταλάβουν ότι το ισχύον καθεστώς είναι ηλίθιο. Το έχουν μια χαρά καταλάβει. Το θέμα είναι να αλλάξει το πρόγραμμά τους και να γίνει ετήσιο και με κάποιο όριο - πιστεύω θα ισχύσει όριο των 150 ευρώ.

Κακά τα ψέματα πληρώνουμε την αλαζονεία του Θεοχάρη να θεσμοθετήσει ένα σύστημα χωρίς να ρωτήσει κανέναν, με τις επιπτώσεις της αμετροέπειάς του. Έκανε κάποια καλά στη θητεία του, αλλά εγώ προσωπικά δεν του συγχωρώ αυτή την αηδία των συγκεντρωτικών.

Η συνηθισμένη του δικαιολογία (και εν μέρει δεν είναι δικαιολογία αλλά αλήθεια), ήταν ότι ήταν ένα όργανο που έπρεπε να εφαρμόζει νόμους συχνά άδικους. ΑΛΛΑ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ - ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΛΕ. Είναι δικό του τερατούργημα και ειλικρινά δεν στεναχωρήθηκα για τον τρόπο που τον παραίτησαν, όσο και αν ήρθαν στα πάνω τους ως αποτέλεσμα αυτού οι φίλοι μας οι ορκωτοί.

Στεναχωριέμαι που κάνω πίσω, που "προδίδω" ίσως τον δίκαιο αγώνα πολλών συναδέλφων, αλλά ο καθένας έχει την υπομονή που τον χαρακτηρίζει, την υπομονή που το γραφείο του μπορεί να υποστηρίξει (αν είχα 20 πελάτες θα μπορούσα να τους άφηνα για την προ-τελευταία μέρα της προθεσμίας) και την ιδιοσυγκρασία του - προσωπικά σιχαίνομαι να κυνηγάω μονίμως τις προθεσμίες - πράγμα το οποίο μας επιβάλλουν συνεχώς.

Και τέλος, θα πω ότι πολλές ενώσεις ποιούν την νήσσαν... Συμπεριλαμβανομένου των μεγάλων ενώσεων στην Ελλάδα και της ομοσπονδίας. Ειλικρινά τους λυπάμαι για την αλληλεγγύη που δείχνουν στους "συνεργάτες τους" στο Υπουργείο Οικονομικών, και όχι στην @%#^$%&%# βάση τους που είμαστε όλοι εμείς.

Είναι ικανοί να πουν ότι φταίω και εγώ που δεν πήγα στο συμβούλιό τους να διαμαρτυρηθώ για το θέμα των συγκεντρωτικών.

Λες και αυτοί δεν έχουν γραφεία και δεν ασχολούνται με το θέμα...

Είμαι έξαλλος και απογοητευμένος με το θέμα.

Όσο για τη νέα κυβέρνηση και τη νέα Υπουργό, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν έχει πραγματική επαφή με τα θέματα που της ανατέθηκαν, κάτι το οποίο θα φανεί στην πορεία. Και δεν μιλάω για τις χαζοσυγκεντρωτικές που αφορά κατά κύριο λόγο εμάς σαν κλάδο. Η Σαββαίδου δεν παραιτείται φυσικά και η τρόικα εχμμ "οι τρεις θεσμοί" δεν θέλουν να ξαναγίνει παραίτηση αλά Θεοχάρη ξανά. Δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε λόγο η Σαββαίδου να αλλάξει κάτι στις συγκεντρωτικές. Οι ελεγκτικές πολυεθνικές πάντως νομίζω ότι είναι πολύ ικανοποιημένες από την εφαρμογή τους - γιατί μας πλήττει σαν κλάδο στο σύνολό μας... Θα δούμε...

Έως και σήμερα είχα στείλει 1 τρίμηνο να δω τι κάνει το λειτουργικό μου.

Αύριο όμως ξεκινάω να στέλνω κανονικά τα εύκολα - τα περισσότερα Β'. Και θα στείλω ψιλολανθασμένες για τα Γ' και κάποια προβληματικά Β' με την πιθανή προοπτική να διορθώσω αν ισχύσουν τελικά αργότερα.

Πιστεύω ότι έκανα αρκετή υπομονή, αν είχα λιγότερους πελάτες θα μπορούσα να περιμένω έως και την τελευταία μέρα.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι για το 2014 θα ισχύσουν κανονικά, αλλά χωρίς κανένα πρόστιμο ανεξαρτήτως των αποκλίσεων. Κοινώς θα ισχύσουν με ότι και να σταλθεί στο αρχείο, όσο λάθος και να είναι.

Και ότι από το 2015 και εφεξής θα ισχύσει άλλο καθεστώς.

Δεν είναι θέμα να καταλάβουν ότι το ισχύον καθεστώς είναι ηλίθιο. Το έχουν μια χαρά καταλάβει. Το θέμα είναι να αλλάξει το πρόγραμμά τους και να γίνει ετήσιο και με κάποιο όριο - πιστεύω θα ισχύσει όριο των 150 ευρώ.

Κακά τα ψέματα πληρώνουμε την αλαζονεία του Θεοχάρη να θεσμοθετήσει ένα σύστημα χωρίς να ρωτήσει κανέναν, με τις επιπτώσεις της αμετροέπειάς του. Έκανε κάποια καλά στη θητεία του, αλλά εγώ προσωπικά δεν του συγχωρώ αυτή την αηδία των συγκεντρωτικών.

Η συνηθισμένη του δικαιολογία (και εν μέρει δεν είναι δικαιολογία αλλά αλήθεια), ήταν ότι ήταν ένα όργανο που έπρεπε να εφαρμόζει νόμους συχνά άδικους. ΑΛΛΑ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ - ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΛΕ. Είναι δικό του τερατούργημα και ειλικρινά δεν στεναχωρήθηκα για τον τρόπο που τον παραίτησαν, όσο και αν ήρθαν στα πάνω τους ως αποτέλεσμα αυτού οι φίλοι μας οι ορκωτοί.

Στεναχωριέμαι που κάνω πίσω, που "προδίδω" ίσως τον δίκαιο αγώνα πολλών συναδέλφων, αλλά ο καθένας έχει την υπομονή που τον χαρακτηρίζει, την υπομονή που το γραφείο του μπορεί να υποστηρίξει (αν είχα 20 πελάτες θα μπορούσα να τους άφηνα για την προ-τελευταία μέρα της προθεσμίας) και την ιδιοσυγκρασία του - προσωπικά σιχαίνομαι να κυνηγάω μονίμως τις προθεσμίες - πράγμα το οποίο μας επιβάλλουν συνεχώς.

Και τέλος, θα πω ότι πολλές ενώσεις ποιούν την νήσσαν... Συμπεριλαμβανομένου των μεγάλων ενώσεων στην Ελλάδα και της ομοσπονδίας. Ειλικρινά τους λυπάμαι για την αλληλεγγύη που δείχνουν στους "συνεργάτες τους" στο Υπουργείο Οικονομικών, και όχι στην @%#^$%&%# βάση τους που είμαστε όλοι εμείς.

Είναι ικανοί να πουν ότι φταίω και εγώ που δεν πήγα στο συμβούλιό τους να διαμαρτυρηθώ για το θέμα των συγκεντρωτικών.

Λες και αυτοί δεν έχουν γραφεία και δεν ασχολούνται με το θέμα...

Είμαι έξαλλος και απογοητευμένος με το θέμα.

Όσο για τη νέα κυβέρνηση και τη νέα Υπουργό, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν έχει πραγματική επαφή με τα θέματα που της ανατέθηκαν, κάτι το οποίο θα φανεί στην πορεία. Και δεν μιλάω για τις χαζοσυγκεντρωτικές που αφορά κατά κύριο λόγο εμάς σαν κλάδο. Η Σαββαίδου δεν παραιτείται φυσικά και η τρόικα εχμμ "οι τρεις θεσμοί" δεν θέλουν να ξαναγίνει παραίτηση αλά Θεοχάρη ξανά. Δεν ξέρω αν έχει οποιαδήποτε λόγο η Σαββαίδου να αλλάξει κάτι στις συγκεντρωτικές. Οι ελεγκτικές πολυεθνικές πάντως νομίζω ότι είναι πολύ ικανοποιημένες από την εφαρμογή τους - γιατί μας πλήττει σαν κλάδο στο σύνολό μας... Θα δούμε...

περίμενες που περίμενες ,κάνε υπομονή μέχρι την συνάντηση με την Παρασκευαίδου.

περίμενες που περίμενες ,κάνε υπομονή μέχρι την συνάντηση με την Παρασκευαίδου.

πότε θα γίνει, ξέρουμε;

Καλημέρα

έχουμε...?? αμάν ποια με αυτό το θέμα...  μας έχουν αρρωστήσει...

σε όλα τα άλλα θέματα έδειξαν να αντιλαμβάνονται τη θέση μας...

Σε αυτό, που είναι το χείριστο, γιατί δεν ανακοινώνουν την κατάργηση ή αλλαγή-διόρθωση επιτέλους...?

Α...και να ξαναγίνει η υποβολή του χαρτοσήμου ηλεκτρονική...πόσα χρόνια θα κρατήσει αυτό το λάθος που μας έβαλαν να πηγαίνουμε στη ΔΟΥ, ενώ πριν ήταν ηλεκτρονική η υποβολή...?

Αυτές οι ΜΥΦ φαίνεται πως θα μείνουν στην ιστορία ως τον all time best ή ..."big" επαγγελματικό εφιάλτη των λογιστών...

Όπως κ αν το χειριστουμε παλι εμεις βγαινουμε χαμενοι...

Ειτε στειλουμε... τρεχα γυρευε,θα γελασει κ ο καθες πικραμενος

Ειτε παρουν παραταση...(εμεις παλι θα την πιουμε την πορτοκαλαδα)

Εγω ξεκινησα σημερα να ενημερωνω πως εχουν τα πραγματα τους πελατες...Τους ριχνω το μπαλακι,ας αποφασισουν εκεινοι...

Ακομα κ αυτο ψυχοφθορο ειναι,αντε να τα πεις,αντε τα καταλαβει...το τι εχω ακουσει δεν περιγραφεται...

Να στείλουμε οτι ναναι και ότι προλάβουμε λέω εγώ.....έτσι ακριβώς όπως ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ!!!!! 

Ούτε αυτό είναι λύση.Γιατί στο τέλος πάλι εμείς θα την πληρώσουμε.Επίσης, έχω καταλάβει ότι μικρό μέρος επιχειρηματιών έχει καταλάβει τη νέα υποχρέωση και ότι πρέπει να φέρνει τα παραστατικά στην ώρα τους, να μη τα χάνει, κτλ.

Ούτε αυτό είναι λύση.Γιατί στο τέλος πάλι εμείς θα την πληρώσουμε.Επίσης, έχω καταλάβει ότι μικρό μέρος επιχειρηματιών έχει καταλάβει τη νέα υποχρέωση και ότι πρέπει να φέρνει τα παραστατικά στην ώρα τους, να μη τα χάνει, κτλ.

..ειδικα κατι σωματεια και  ειδικοτερα κατι αγροτες ειδικου καθεστωτος (συνταξιουχοι ογα,γιαγιαδες  κλπ)που ρωτας μηπως εχετε κανενα παραστατικο του 2014 και σου απαντουν με κερασμα γλυκο κουταλιου η καμια παραδοσιακη πιτα..πανετοιμοι για ΜΥΦ!!!!

το ερώτημα του τίτλου φαντάζομαι είναι ρητορικό. Οι συνάδελφοι της επαρχίας κυρίως αλλά και των μεγάλων επιχειρήσεων έχουν ξεσκιστεί, από τι είδα κάποιες αποκλίσεις που είπα να δώ τί γίνεται. Κρίμα!!!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.