Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συναδέλφισσα με ενδιαφέρει πολύ.

Πείτε μου ποιο πλυντήριο το κάνει αυτό γιατί με ταλαιπωρεί το σιδέρωμα :)

Είναι σχεδόν έτοιμο. Θέλει λίγη βελτίωση ακόμα για τους γιακάδες στα πουκάμισα γιατί δεν τους διπλώνει καλά.... Μόλις είναι έτοιμο θα το ανακοινώσω προς τέρψη όλων (θηλυκών και αρσενικών)  όσων ασχολούνται με το σιδέρωμα (με τη θέλησή τους ή  και  χωρίς αυτή). Αλλά εσείς από ότι αντιλαμβάνομαι δεν  το έχετε ανάγκη ,,, είστε ατσαλάκωτος :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ:
Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ:

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

OXI...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ:

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Μέχρι χθές δεν είχα στλ ΤΙΠΟΤΑ, ε είπα σήμερα να κάνω κάτι αλλά όχι ελέχγους σε αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ είμαι απαθής ;;;;;;;

Ότι μου βγάζει το πρόγραμμα αυτό στέλνω και τελείωσε, δεν μπορώ να καθίσω να ασχοληθώ με αποκλίσεις κλπ. Σημειωτέον τώρα ξεκίνησα να στέλνω :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Καλά αυτό εννοείται. Σιγά μην κάτσω να τσεκάρω όλες τις αποκλίσεις μία μία. Το μόνο που έκανα είναι να δω αν υπάρχουν στο έτος έσοδα που δεν δήλωσα. Και σε όσους προλάβω. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ:

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

 

 

Έχει απαντηθεί πολλάκις η ερώτηση Χρήστο αλλά θα τη γράψω ξανά.

Κοίτα, κοίτα εμείς αρχικά απαντήσαμε ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ. Δεν στέλνουμε. Αλλά, οι οι άλλοι, είπαν ΝΑΙ! στέλνουμε και και μετά, είπαμε κι εμείς ΝΑΙ, θα στείλουμε και και αρχίσαμε να στέλνουμε κι κι εμείς, κι εμείς μετά στέλναμε. Τότε οι άλλοι, ναι α μπράβο, είπαν ΟΧΙ, τώρα δεν στέλνουμε εμείς εμείς μετά και μετά αυτοί σταμάτησαν και τότε τότε εμείς, εμείς είπαμε ΟΧΙ, σταματήσαμε να στέλνουμε και...

Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρχισαν τα όργανα ....με παίρνει πελάτης....με πήρε ο ταδε προμηθευτής και μου είπε ότι δεν έχετε στείλει στο taxis 2 τιμολόγια από το 2014!!!

 

Καλά μου λέει τα τιμολόγια που σας φέρνω δεν τα περνάτε????

 

έφαγε μια κατσάδα όλη δικιά του!!!

 

Στο τέλος με τις αποκλίσεις θα βρούμε τον μπελάς μας εμείς οι λογιστές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει απαντηθεί πολλάκις η ερώτηση Χρήστο αλλά θα τη γράψω ξανά.

Κοίτα, κοίτα εμείς αρχικά απαντήσαμε ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ. Δεν στέλνουμε. Αλλά, οι οι άλλοι, είπαν ΝΑΙ! στέλνουμε και και μετά, είπαμε κι εμείς ΝΑΙ, θα στείλουμε και και αρχίσαμε να στέλνουμε κι κι εμείς, κι εμείς μετά στέλναμε. Τότε οι άλλοι, ναι α μπράβο, είπαν ΟΧΙ, τώρα δεν στέλνουμε εμείς εμείς μετά και μετά αυτοί σταμάτησαν και τότε τότε εμείς, εμείς είπαμε ΟΧΙ, σταματήσαμε να στέλνουμε και...

Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών ανοίγει βιβλία εντός του 2014 και γίνεται υπόχρεος.

 

Το 2014 έχει:

1. Ένα τίτλο κτήσης ως μη υπόχρεος.

2. Ένα τιμολόγιο ως υπόχρεος.

 

Στις ΜΥΦ φαίνονται δύο τιμολόγια ενώ θα΄πρεπε να βλέπει ένα (αφού για ένα είναι υπόχρεος). Ο άλλος λογιστής σωστά έχει καταχωρήσει ένα τιμολόγιο αλλά εγώ τι να στείλω ρε παιδιά αφού ο τίτλος κτήσης πάει ανά ΑΦΜ;

 

Τι κάνουμε  σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών ανοίγει βιβλία εντός του 2014 και γίνεται υπόχρεος.

 

Το 2014 έχει:

1. Ένα τίτλο κτήσης ως μη υπόχρεος.

2. Ένα τιμολόγιο ως υπόχρεος.

 

Στις ΜΥΦ φαίνονται δύο τιμολόγια ενώ θα΄πρεπε να βλέπει ένα (αφού για ένα είναι υπόχρεος). Ο άλλος λογιστής σωστά έχει καταχωρήσει ένα τιμολόγιο αλλά εγώ τι να στείλω ρε παιδιά αφού ο τίτλος κτήσης πάει ανά ΑΦΜ;

 

Τι κάνουμε  σε αυτή την περίπτωση;

 

Εσύ είσαι ο λήπτης?

 

αν ναι για δοκίμασε το ένα κανονικό με υπόχρεο και τον τίτλο ως μη υπόχρεο.   το παίρνει? βάλε και περίοδο αναφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι ο λήπτης?

 

αν ναι για δοκίμασε το ένα κανονικό με υπόχρεο και τον τίτλο ως μη υπόχρεο.   το παίρνει? βάλε και περίοδο αναφοράς.

 

Ναι, εγώ ο λήπτης. Ακριβώς έτσι έχουν σταλεί (το ένα με υπόχρεο, το άλλο χωρίς) και φαίνονται δύο τιμολόγια (μάλιστα το ένα χωρίς ΦΠΑ αφού είναι τιμολόγιο λήψης υπηρεσιών). Στις αποκλίσεις δεν υπάρχει αυτή η διάκριση υπόχρεου-μη υπόχρεου.

 

Ο άλλος λογιστής μου λέει να στείλω συγκεντρωτικά στα έξοδα τον τίτλο κτήσης αλλά δεν λέει αυτό η ΠΟΛ. Καμιά λύση κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλες περίοδο αναφοράς?

 

διαφορετικά καλά σου λέει ,ρίξτο στις δαπάνες γιατί του άλλου του βγάζει αδήλωτο έσοδο.

 

υποτίθεται ότι για αυτό βάζουμε μη υπόχρεος για να μην ψάχνει τον απέναντι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα δώσουν παράτααση για το 2014;

Οι εκλεγμένοι Δημοτικοί και Περιφερειακοί Συνδιασμοί για το 2014 έχουν υποχρέωση να στείλουν ΜΥΦ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκανα αρκετές φορές .Δυστυχώς δεν το διορθώνει. Στο πρόγραμμα της Εpsilon φαίνονται σωστά, στο τάξις όχι.  Έστειλα και καθ' υπόδειξή τους μηδενικά αρχεία για να μηδενίσουν τις εγγραφές και μετά να στείλω νέα, δεν δούλεψε ούτε αυτό. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη σε 2 περιπτώσεις μόνο,  σε ένα πελάτη και ένα προμηθευτή μου εμφανίζει το τιμολόγιο τους διπλό  π.χ  το ίδιο τιμολόγιο φαίνεται και τον Απρίλιο και τον Ιούνιο (όπως πρέπει εφόσον έχω στείλει ανά τρίμηνο) για τον ένα και για τον άλλο  Ιούλιο και Σεπτέμβριο,  χωρίς εγώ να έχω υποβάλλει αρχείο ανά μήνα. Τέλος πάντων σήμερα ξημέρωσε μία καινούργια μέρα . Θα τα ξαναδώ με ψυχραιμία και ελπίζω να τα διορθώσω. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

Για την πρωτη περιπτωση(πελατη): Πανε στο προγραμμα σου, επελεξε ΜΗΝΑ Απριλιο , ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Συγκεντρωτικες εσοδων, και πατα το κουμπακι που λεει μηδενισμος ολων στη ΓΓΠΣ. Ετσι το προγραμμα θα μηδενισει ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ της κατηγοριας που επιλεγεις ( π.χ. τα εσοδα που διασταυρωνονται ανα ΑΦΜ) και θα αφησει (σωστα) τα εσοδα που υπεβαλλες ανα τριμηνο με Ιουνιο. Στην ουσια, για να μηδενισει , θα στειλει μια μηδενικη εγγραφη με το αφμ ΣΟΥ και action=replace.(δεν θα την βλεπει ο αλλος αφου αφορα εγγραφη με το αφμ σου)

Κανε το ιδιο και για την δευτερη περιπτωση σου (προμηθευτη) επιλεγοντας ΜΗΝΑ ΙΟΥΛΙΟ, κατηγορια συγκεντρωτικες εξοδων. Ετσι θα μηδενισει τον Ιουλιο στη συγκεκριμενη κατηγορια με τον ιδιο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πρωτη περιπτωση(πελατη): Πανε στο προγραμμα σου, επελεξε ΜΗΝΑ Απριλιο , ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Συγκεντρωτικες εσοδων, και πατα το κουμπακι που λεει μηδενισμος ολων στη ΓΓΠΣ. Ετσι το προγραμμα θα μηδενισει ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ της κατηγοριας που επιλεγεις ( π.χ. τα εσοδα που διασταυρωνονται ανα ΑΦΜ) και θα αφησει (σωστα) τα εσοδα που υπεβαλλες ανα τριμηνο με Ιουνιο. Στην ουσια, για να μηδενισει , θα στειλει μια μηδενικη εγγραφη με το αφμ ΣΟΥ και action=replace.(δεν θα την βλεπει ο αλλος αφου αφορα εγγραφη με το αφμ σου)

Κανε το ιδιο και για την δευτερη περιπτωση σου (προμηθευτη) επιλεγοντας ΜΗΝΑ ΙΟΥΛΙΟ, κατηγορια συγκεντρωτικες εξοδων. Ετσι θα μηδενισει τον Ιουλιο στη συγκεκριμενη κατηγορια με τον ιδιο τροπο.

Αυτό έκανα αλλά ίσως πάνω στη ζάλη να μην  έκανα σωστά τα βήματα . Θα τα ξαναδοκιμάσω με ηρεμία. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βλέπει κανείς τίποτα μέσα στις ΜΥΦ? Μπήκα σε δυο υπόχρεους και δεν φαίνεται τίποτα!! (στους οποίους υπέβαλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βλέπει κανείς τίποτα μέσα στις ΜΥΦ? Μπήκα σε δυο υπόχρεους και δεν φαίνεται τίποτα!! (στους οποίους υπέβαλα)

Μόλις το τσέκαρα. Το ίδιο συμβαίνει και σε 2 εταιρείες δικές μου Δεν υπάρχει καμία πληροφορία μέσα. Tabula rasa.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βλέπει κανείς τίποτα μέσα στις ΜΥΦ? Μπήκα σε δυο υπόχρεους και δεν φαίνεται τίποτα!! (στους οποίους υπέβαλα)

Και εγώ που τσέκαρα όλα είναι μηδενισμένα σε τέσσερις πελάτες . Τίποτα δεν φαίνεται ούτε ιστορικό , υποβολές, ας ελπίσουμε ότι είναι κάτι παροδικό και δεν τα μηδένισαν κατα λάθος απο την αναβάθμιση που έκαναν το Σ/Κ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι τεχνικό λένε από το τμήμα κώδικα.Ποτέ να μην φτιαχτεί!!!ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΤΡΩΜΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...