Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήγαινε στις αποκλίσεις ,βρες το τρίμηνο που έχεις διαφορά και πάρε μήνα -μήνα και μήνα.     για να μην σου τα φέρνει όλα επέλεξε και συγκεκριμένο ΑΦΜ.

OK και μετά ? Το έχω κάνει έχω εντοπίσει τη διαφορά το ζήτημα είναι πως να τη διορθώσω. Αν πάω χειρόγραφα μέσα στην εφαρμογή  και περάσω το τιμολόγιο στην περίοδο που αφορά λογικά δεν πρέπει να αντικαταστήσει τη λάθος εγγραφή? χμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν δεις την δημοσίευση του κώστα και δώσεις συνέχεια έπρεπε να δεις αυτό..#857    http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96700&page=43

 

για να μην ζητάς συγνώμες μετά..

 

ΥΓ..σου τη λέω φιλαράκι για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια..ξέρεις ποιανού..

 

Συγγνώμη και σ' εσένα ρε φίλε αλλά, μήπως δεν έπρεπε να το δω εγώ αλλά ο συνάδελφος που ρώτησε;  :(

Τέλος πάντων. Το δέχομαι, για να "ρίξεις στάχτη στα μάτια" του... άλλου αν και, το θεωρώ μάταιο. 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται στάχτη στα μάτια. Ούτως ή άλλως, δεν βλέπει.

Γυαλιά χρειάζεται... :P:D

Καλημέρα Τζιμάκοοοοο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK και μετά ? Το έχω κάνει έχω εντοπίσει τη διαφορά το ζήτημα είναι πως να τη διορθώσω. Αν πάω χειρόγραφα μέσα στην εφαρμογή  και περάσω το τιμολόγιο στην περίοδο που αφορά λογικά δεν πρέπει να αντικαταστήσει τη λάθος εγγραφή? χμμ...

 

Δοκιμάσατε να στείλτε ξανά το αρχείο της περιόδου που εντοπίζετε το λάθος με τα σωστά δεδομένα και πάλι το ίδιο σας κάνει;

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενώ προσπαθούμε να συμφωνήσουμε τα ασυμφώνητα, τα χρόνια θα περνούν ασταμάτητα...  :P

 

ΠΟΛ.1255/27.11.2022
 
Τροποποίηση της απόφασης Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/7.1.2014  «Υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων, για διασταύρωση πληροφοριών», όπως ισχύει Κατηγορία: Κώδικας Φορολογικών διαδικασιών ΚΦΔ
 
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
 
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 14 του Ν. 4174/2013, όπως προστέθηκαν με την παράγραφο 5 του άρθρου 42 του Ν. 4223/2013
2. Την απόφαση του Γενικού Γραμματέα ΠΟΛ.1022/7.1.2014, όπως τροποποιήθηκε από τις αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων ΠΟΛ.1072/7.3.2014, ΠΟΛ.1207/18.9.2014, ΠΟΛ.1017/15.1.2015 και ΠΟΛ.1206/15.9.2015 .
3. Την ανάγκη παροχής πρόσθετου χρόνου για τη διευκόλυνση των φορολογούμενων ως προς την εκπλήρωση της υποχρέωσης υποβολής καταστάσεων φορολογικών στοιχείων των ημερολογιακών ετών 2014 και 2015, δεδομένων των πρακτικών προβλημάτων που παρουσιάζονται όλα αυτά τα χρόνια κατά την εφαρμογή της υποχρέωσης αυτής που δεν συμφωνεί τίποτα, του όγκου εργασίας που απαιτεί η υποχρέωση αυτή, σε συνδυασμό με το ότι ο καθένας στέλνει  άλλ' αντ' άλλων.
4. Ότι, από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:
 
Με την παρούσα τροποποιούμε την απόφαση Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ.1022/7.1.2014 «Υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων, για διασταύρωση πληροφοριών», όπως ισχύει μετά την τροποποίηση της από τις αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων ΠΟΛ.1072/7.3.2014, ΠΟΛ.1201/4.9.2014, ΠΟΛ.1207/18.9.2014, ΠΟΛ.1053/ 27.2.2015, ΠΟΛ.1092/17.4.2015 και ΠΟΛ.1206/15.9.2015, ως ακολούθως:
 
1. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής:
«Ειδικά για το ημερολογιακό έτος 2014, οι καταστάσεις όλων των ανωτέρω περιπτώσεων α’, β’, γ’ και δ’ υποβάλλονται μέχρι και 30/11/2022.
Για τα ημερολογιακά έτη 2015 και επόμενα, οι καταστάσεις των ως άνω περιπτώσεων υποβάλλονται μέχρι και 30/09/2023.
 
2. Το τελευταίο εδάφιο του άρθρου 6 αντικαθίσταται ως εξής: «Ειδικά για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών για το ημερολογιακό έτος 2014, υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση μέχρι και 31/12/2024.
Για τα ημερολογιακά έτη 2015 και επόμενα, η τροποποιητική δήλωση για τη διόρθωση των αποκλίσεων υποβάλλεται μέχρι και 30/11/2026.»
 
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί σε κάποια Εφημερίδα
Αθήνα, 27 Νοεμβρίου 2022
 
Ο Γενικός Γραμματέας

 

Πηγή: www.itisfriday.gr/asp12/443/news27-11-22

 

 t6fbqp.jpg  ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK και μετά ? Το έχω κάνει έχω εντοπίσει τη διαφορά το ζήτημα είναι πως να τη διορθώσω. Αν πάω χειρόγραφα μέσα στην εφαρμογή  και περάσω το τιμολόγιο στην περίοδο που αφορά λογικά δεν πρέπει να αντικαταστήσει τη λάθος εγγραφή? χμμ...

 

δεν μας λες όμως τι βρήκες λάθος?

 

ας πούμε ένας πελάτης καταχωρήθηκε και τον Μάιο (από λάθος) και τον Ιούνιο για την ίδια περίοδο αναφοράς.

 

πας στα έσοδα Μαίου και τον μηδενίζεις από το τετραγωνίδιο αριστερά του.  (δεν σβήνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενώ προσπαθούμε να συμφωνήσουμε τα ασυμφώνητα, τα χρόνια θα περνούν ασταμάτητα...  :P

 

 

Πηγή: www.itisfriday.gr/asp12/443/news27-11-22

 

 t6fbqp.jpg  ΜΥΦ

 

παράταση θα έχουμε? λογικά ναι,2030 όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τέλη που καταβάλλουν οι αγρότες στο ΤΟΕΒ, με τις αποδείξεις είσπραξης που εκδίδουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί, δεν περιλαμβάνονται στις συγκεντρωτικές καταστάσεις.

 

Υποβάλλουν όμως συγκεντρωτικές καταστάσεις για τις λοιπές πράξεις που πραγματοποιούν.

ωραια λοιπον, τα εσοδα του ΤΟΕΒ απο αρδευση για τα οποια εχουν εκδοθει αποδειξεις εισπραξης δεν συμπεριλαμβανονται στις ΜΥΦ....

 

τα εξοδα του ΤΟΕΒ πχ η ΔΕΗ ή υλικα συντηρησης;; υποβαλλονται μηπως μονο τα εξοδα για τα οποια εκδοθηκε τιμολογιο και οχι  ΑΛΠ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσατε να στείλτε ξανά το αρχείο της περιόδου που εντοπίζετε το λάθος με τα σωστά δεδομένα και πάλι το ίδιο σας κάνει;

Καλημέρα.

Ναι το έκανα αρκετές φορές .Δυστυχώς δεν το διορθώνει. Στο πρόγραμμα της Εpsilon φαίνονται σωστά, στο τάξις όχι.  Έστειλα και καθ' υπόδειξή τους μηδενικά αρχεία για να μηδενίσουν τις εγγραφές και μετά να στείλω νέα, δεν δούλεψε ούτε αυτό. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη σε 2 περιπτώσεις μόνο,  σε ένα πελάτη και ένα προμηθευτή μου εμφανίζει το τιμολόγιο τους διπλό  π.χ  το ίδιο τιμολόγιο φαίνεται και τον Απρίλιο και τον Ιούνιο (όπως πρέπει εφόσον έχω στείλει ανά τρίμηνο) για τον ένα και για τον άλλο  Ιούλιο και Σεπτέμβριο,  χωρίς εγώ να έχω υποβάλλει αρχείο ανά μήνα. Τέλος πάντων σήμερα ξημέρωσε μία καινούργια μέρα . Θα τα ξαναδώ με ψυχραιμία και ελπίζω να τα διορθώσω. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκανα αρκετές φορές .Δυστυχώς δεν το διορθώνει. Στο πρόγραμμα της Εpsilon φαίνονται σωστά, στο τάξις όχι.  Έστειλα και καθ' υπόδειξή τους μηδενικά αρχεία για να μηδενίσουν τις εγγραφές και μετά να στείλω νέα, δεν δούλεψε ούτε αυτό. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη σε 2 περιπτώσεις μόνο,  σε ένα πελάτη και ένα προμηθευτή μου εμφανίζει το τιμολόγιο τους διπλό  π.χ  το ίδιο τιμολόγιο φαίνεται και τον Απρίλιο και τον Ιούνιο (όπως πρέπει εφόσον έχω στείλει ανά τρίμηνο) για τον ένα και για τον άλλο  Ιούλιο και Σεπτέμβριο,  χωρίς εγώ να έχω υποβάλλει αρχείο ανά μήνα. Τέλος πάντων σήμερα ξημέρωσε μία καινούργια μέρα . Θα τα ξαναδώ με ψυχραιμία και ελπίζω να τα διορθώσω. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

Καθόμαστε και κάνουμε τους προγραμματιστές αντί να ασχολούμαστε με την ουσία της λογιστικής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόμαστε και κάνουμε τους προγραμματιστές αντί να ασχολούμαστε με την ουσία της λογιστικής.

Γι αυτό φταίνε οι λογιστές κ κανείς άλλος . Τόσα χρόνια ΚΕΠΥΟ κανείς κ επειδή υπήρχε το όριο των 300€ κανείς δεν έλεγε τπτ . Το επαναλαμβάνω κι ας γίνομαι γραφικός , το πρόβλημα θα είναι το ΚΕΠΥΟ θα το βρούμε μπροστά μας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό φταίνε οι λογιστές κ κανείς άλλος . Τόσα χρόνια ΚΕΠΥΟ κανείς κ επειδή υπήρχε το όριο των 300€ κανείς δεν έλεγε τπτ . Το επαναλαμβάνω κι ας γίνομαι γραφικός , το πρόβλημα θα είναι το ΚΕΠΥΟ θα το βρούμε μπροστά μας . 

 

Δηλαδή ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ η τεχνολογία αν και λόγω έλλειψης ουσιαστικών γνώσεων δεν μπορώ να την αξιοποιήσω στο μέγιστο. Πιστεύω επίσης η διασταύρωση των συναλλαγών είναι ένα καλό πρώτο βήμα  και προστατεύει σε  ένα βαθμό σε σχέση με το  παρελθόν . Όμως δεν είναι δυνατόν σε ένα κράτος το οποίο θέλει να κυνηγήσει τη φοροδιαφυγή να είναι τόσο πρόχειρα στημένες οι ηλεκτρονικές εφαρμογές του.. Προγραμματιστές δουλεύουν και μάλιστα καλύτερα αμειβόμενοι από αυτούς του ιδιωτικού τομέα. Τι στο καλό κάτι πιο εύχρηστο δεν μπορούν να στήσουν? Βλέπεις τις εταιρείες που πωλούν λογιστικές εφαρμογές και σε λίγο καιρό  τα προγράμματά τους θα έχουν προχωρήσει τόσο πολύ που θα θα φορτώνεις σε pdf παραστατικό , θα το διαβάζει το πρόγραμμα και θα κάνει από μόνο του τις εγγραφές ( κάτι σαν το πλυντήριο που βάζεις το ρούχο για πλύσιμο και στο βγάζει σιδερωμένο). 

Ο μόνος εκσυγχρονισμός που έχουμε δει μέχρι αυτή τη στιγμή από τη νέα κυβέρνηση είναι στο ύφος και στο πλήθος των απειλών ότι θα πατάξουν τη μεγάλη φοροδιαφυγή (και στο τέλος πιάνουν τον καστανά)

Έλεος πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ?  

Δλδ αν πατήσει κάποιος ένα κουμπί για το ΚΕΠΥΟ (έτη 2013 κ πριν) τα πρόστιμα που θα βγουν θα είναι πολύ μεγαλύτερα από τις τυχόν διαφορές στις ΜΥΦ . Εκτός αυτού στις ΜΥΦ είναι δύσκολο(εώς αδύνατο) να γίνει έλεγχος καθώς δεν μπορούν να δουν αν υπάρχουν διαφορές στον ΦΠΑ ενώ στο ΚΕΠΥΟ οι διαφορές βγαίνουν αμέσως κ ποτέ δεν τις έχουμε δει . 

 Η γνώμη μου είναι ότι οι ΜΥΦ σύντομα θα καταργηθούν καθώς θα γίνει υποχρεωτικές οι συναλλαγές με κάρτα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό της ΜΥΦ είναι η αρχική προσπάθεια να συμπεριλάβουν το ΦΠΑ ,οι εξαιρέσεις των γενικών δαπανών που είναι άχρηστες (δεν χρειάζονταν καθόλου αυτές οι δαπάνες) και μη εφαρμογή αποδεκτού ορίου αποκλίσεων στα έξοδα 500 ευρώ,που είναι και το όριο πληρωμής μέσω τράπεζας.

 

κατά τα άλλα είναι καλή και αν γίνονταν στην ώρας της θα είχαμε και φορολογικό όφελος από παραπεταμένα έξοδα.

 

και στο ΚΕΠΥΟ το μόνο που θα βρουν είναι τέτοιες αποκλίσεις ,λιγότερες βέβαια λόγω των 300.  Ο μόνος κίνδυνος εκεί είναι εικονικά ως προς το πρόσωπο,χωρίς να το ξέρεις.

 

κάρτες και στην χοντρική?

 

εγώ θα έλεγα ένας απλός τρόπος είναι , μέσω μηχανισμού φεύγουν οι πωλήσεις ,1 αρχείο πριν την δήλωση ΦΠΑ ,όπου μπορείς να "καταχωρείς" και τα χειρόγραφα και πάνε οι πωλήσεις αγορές στον άλλον.

 

άρα τέλος η πώληση.

 

έχω και έγκαιρα τις αγορές που μου "έφτιαξες" εσύ και προσπαθώ να συμφωνήσω τις δικές μου αγορές με τις δικές σου "αγορές" δηλ. πωλήσεις.

 

αλλά βλέπω και λέω στην επιχείρηση ,λεβέντη ο άλλος σου πούλησε 3 τιμολόγια αξίας 2.000 ευρώ ,εσύ μου έφερες 2   1.500 ευρώ.  βρέστο ή πάρε τηλέφωνο να σου στείλει το 1 με 500 ευρώ αξία.

 

έτσι μάλιστα ΥΠΕΡ-εργαλείο.

 

CEL ,το πρόβλημα είναι ανεπάρκεια -μη αξιολόγηση -μη γνώση των αντικειμένων.

 

πάρε βρε θεωρητικέ,βρε αδούλευτε 2 λογιστάδες να σου πουν τι πρέπει να κάνεις.  τι παιδεύεις τον κόσμο όλον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ είμαι απαθής ;;;;;;;
Ότι μου βγάζει το πρόγραμμα αυτό στέλνω και τελείωσε, δεν μπορώ να καθίσω να ασχοληθώ με αποκλίσεις κλπ. Σημειωτέον τώρα ξεκίνησα να στέλνω :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι πριν αρχίσω να βρίζω την τύχη μου;;

Όταν πάω στις αποκλίσεις και πρίν επιλέξω τρίμηνο μου βγάζει κάποια έσοδα που δεν δηλώθηκαν τα οποία όμως αν πάω στο τρίμηνο που στάλθηκαν φαίνονται κανονικά...τι γίνεται :angry:  :angry:  εγκεφαλικά νεκρό το taxis.... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............( κάτι σαν το πλυντήριο που βάζεις το ρούχο για πλύσιμο και στο βγάζει σιδερωμένο). 

...............

 

Αυτό συναδέλφισσα με ενδιαφέρει πολύ.

Πείτε μου ποιο πλυντήριο το κάνει αυτό γιατί με ταλαιπωρεί το σιδέρωμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνουμε στην περίπτωση που η σύζυγος είναι διαχειρίστρια σε Ο.Ε αλλά δεν έχει κωδικούς taxisnet?

 

Βάζω τον λογιστή εκπρόσωπο ?

 

Μπορώ?? 

 

Βάζεις ως εκπρόσωπο αυτόν που έχει εξουσιοδοτήσει η εταιρία στο taxis και μπορεί να είναι είτε ο λογιστής, είτε κάποιο μέλος της Ο.Ε., κ.λπ.

 

Σε αντίθεση με άλλες δηλώσεις, οι καταστάσεις υποβάλλονται και με τους κωδικούς της επιχείρησης.

Εγώ έτσι έχω υποβάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι πριν αρχίσω να βρίζω την τύχη μου;;

Όταν πάω στις αποκλίσεις και πρίν επιλέξω τρίμηνο μου βγάζει κάποια έσοδα που δεν δηλώθηκαν τα οποία όμως αν πάω στο τρίμηνο που στάλθηκαν φαίνονται κανονικά...τι γίνεται :angry:  :angry:  εγκεφαλικά νεκρό το taxis.... :angry:

 

πριν βάλεις τρίμηνο ή και έτος?  μπορεί κάποιος να έστειλε από λάθος στο 2015!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δεν γνωρίζω αν έχει  απαντηθεί ξανά αλλά δεν μπορώ να ξαναδιαβάσω τόσες σελίδες. Διαγραφή των υποβληθέντων (όχι διόρθωση) μέσα από το taxis γίνεται? Γιατί προσπάθησα να υποβάλλω ένα μηδενικό αρχείο για το συγκεκριμένο τρίμηνο μέσα από το πρόγραμμα της epsilon και είναι σε επεξεργασία κανα 2 ώρες τώρα

Αν θέλεις να διαγράψεις όλο το αρχειο απο το gsis στο hyper στην "Εκτυπωση μηνιαιαων καταστασεων" εχει ενα κουμπακι που λεει "Διαγραφή όλων απο ΓΓΠΣ". Διαλέγοντας το τριμηνο/ετος που θες κ πατωντας το κουμπι αυτο θα διαγραφει κ η αναλογη περιοδος στη ΓΓΠΣ. ¨οσον αφορα την καθυστερηση έγκρισης του αρχειου υπαρχουν μερες που κολλαει η ΓΓΠΣ κ αργει. Ελεγξε το σε κανα 2 μερες παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση του θέματος ήταν αν θα στείλουμε ΜΥΦ και το μόνο που συζητιέται είναι το πώς στέλνουμε.

 

Το συμπέρασμα που έχουμε βγάλει εμείς είναι ένα:

 

Η καλύτερη αντίδραση στην υποβολή των ΜΥΦ, είναι η ίδια η υποβολή τους. Όσο περισσότερες υποβάλλονται τόσο περισσότερο ΧΑΟΣ.

 

 

Κάτι άλλο σατανικό που σκεφτήκαμε είναι:

 

Να μπαίνουμε και να δηλώνουμε ότι μας έχει κόψει η ΤΑΔΕ μεγάλη εταιρεία 3000 τιμολόγια με 2500000€ καθαρή αξία + ΦΠΑ. Σαν πράξη ακτιβισμού... :o

 

Και σε έναν μήνα θα μπούμε να διορθώσουμε την απόκλιση... :ph34r:

 

Διάβαζα πριν λίγο εδώ

 

..............

Το σαφές είναι ότι η μη υποβολή των παραπάνω δηλώσεων ή η εκπρόθεσμη υποβολή τους (αρχικών ή τροποποιητικών) συνεπάγεται την επιβολή προστίμου 100 ευρώ, ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων.

 

Παράδειγμα

Υπόχρεος υποβάλλει μετά την 30/11/2015 οπότε και λήγει η προθεσμία, κατάσταση πελατών του Β , του Γ και του Δ τριμήνου 2014.  Θα επιβληθεί πρόστιμο 3 Χ 100 = 300 ευρώ αφού το πρόστιμο αφορά αυτοτελώς κάθε δήλωση και εδώ έχουμε τρείς εκπρόθεσμες δηλώσεις και όχι μία.

Άλλος υπόχρεος υποβάλλει νέα (τροποποιητική) δήλωση πελατών του Β τριμήνου 2014 μετά την 30/11/2015. Επίσης θα του επιβληθεί πρόστιμο 100 ευρώ. Αντίθετα εάν η τροποποιητική δήλωση αφορά την κατάσταση προμηθευτών δεν θα επιβαρύνεται με πρόστιμο εφόσον υποβληθεί μέχρι 31/12/2015.

Ωστόσο από εκεί και πέρα αρχίζουν οι αντιφάσεις όσον αφορά παραβάσεις σχετικές με το περιεχόμενο των καταστάσεων. Αρχικά η ΠΟΛ.1252/2015 αναφέρει: «ειδικά, ελλιπής κατάσταση φορολογικών στοιχείων, πελατών και προμηθευτών, νοείται η κατάσταση στην οποία δεν έχουν συμπεριληφθεί τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις στοιχεία, ή στην περίπτωση που έχουν συμπεριληφθεί, αυτά δεν είναι πλήρη ή δεν έχουν αναγραφεί κατά τρόπο ώστε να απεικονίζουν την πραγματική κατάσταση του φορολογούμενου».

Από τα παραπάνω συνάγεται το συμπέρασμα ότι η απόκλιση π.χ. με κάποιον προμηθευτή ως προς το ποσό, συνεπάγεται την επιβολή προστίμου σε βάρος αυτού που υπέπεσε σε λάθος. Ωστόσο η ίδια η ΠΟΛ. αλλά και ο νόμος δεν προβλέπει την επιβολή προστίμου στην περίπτωση αυτή. Η ίδια η ΠΟΛ αρχικά αναφέρει:«επισημαίνεται ότι πρόστιμο υποβολής ελλιπούς δήλωσης πληροφοριακού χαρακτήρα κατά το άρθρο 54, παρ. 2, περ. α' ΚΦΔ, προβλέπεται μόνον στις φορολογίες Κεφαλαίου».

Πράγματι κατά την παρ.2 του άρθρου 54 : «τα πρόστιμα για τις παραβάσεις που αναφέρονται στην παράγραφο 1 καθορίζονται ως εξής:

α) εκατό (100) ευρώ, σε περίπτωση μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής σχετικά με την περίπτωση α' της παραγράφου 1 και, στις φορολογίες κεφαλαίου, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων α', β', γ', δ' και στ' της παραγράφου 1». Δηλαδή πέρα της φορολογίας κεφαλαίου, δεν προβλέπεται η επιβολή προστίμου για τις ελλιπείς δηλώσεις των λοιπών φορολογικών αντικειμένων.

Κατά συνέπεια οι αποκλίσεις στα υποβληθέντα στοιχεία δεν συνεπάγονται κατ’ αρχήν την επιβολή κυρώσεων.

Κυρώσεις μπορούν να επέλθουν στην περίπτωση υποβολής νέας δήλωσης για διόρθωση αποκλίσεων, εφόσον αυτές υπερβαίνουν το ποσό εκείνο για το οποίο δεν απαιτείται διόρθωση (100 ευρώ ανά συμβαλλόμενο).

............

 

 

 

Αρα μήπως να μην διορθώσουμε καμιά απόκλιση ;):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα πριν λίγο εδώ

 

 

 

Αρα μήπως να μην διορθώσουμε καμιά απόκλιση ;):P

 

να μας μείνει και λίγος καιρός για σιδέρωμα ε?

 

και ήθελες να σουν αετός...

 

δεν δένουν όλα μαζί αυτά. κάτι μας κρύβεις!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μας μείνει και λίγος καιρός για σιδέρωμα ε?

 

και ήθελες να σουν αετός...

 

δεν δένουν όλα μαζί αυτά. κάτι μας κρύβεις!!!!!

 

Γιατί έχεις δει ποτέ αετό τσαλακωμένο; :P

 

ή μήπως εσύ τα φοράς όπως νά 'ναι;

 

 

ΥΓ: παρεμπιπτόντως, έχει και συνέχεια ο στίχος.

επίσης έχω κι άλλες δεκαπεντασύλλαβες "επιθυμίες" στο προφίλ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν βάλεις τρίμηνο ή και έτος?  μπορεί κάποιος να έστειλε από λάθος στο 2015!

βάζω το έτος 2014 αλλά δεν επιλέγω τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...