Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια σ' αυτό αυτά που γράφει ο Κώστας, οι λογαριασμοί διελεύσεων όπως αποστέλνονται κάθε μήνα από την εταιρεία είναι διασταυρούμενοι.

 

Υ.Γ.

Είδα τη δημοσίευσή του μετά...

Συγγνώμη Κώστα. :(

πριν δεις την δημοσίευση του κώστα και δώσεις συνέχεια έπρεπε να δεις αυτό..#857    http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96700&page=43

 

για να μην ζητάς συγνώμες μετά..

 

ΥΓ..σου τη λέω φιλαράκι για να ρίξουμε στάχτη στα μάτια..ξέρεις ποιανού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά να βγει η ανακοίνωση πριν την καταληκτικη ημερομηνία και τι στον κόσμο !

Ουφ ελεος πια.

Δε νομιζω οτι ειμαι η μονη που εχω ενα σκασμο συγκεντρωτικες που δεν έχω στείλει ! Αφησα για το τελος τις πιο "δυσκολες " που λογω τεχνικής αδυναμίας των προγραμμάτων , θέλουν τσεκάρισμα με το χερι ! Και μιλάμε για πολλέεεες εγγραφές . Σε αναμονή λοιπόν της ανακοίνωσης ...τα παρατάω όλα και ότι γίνει .

Θα αφιερωσω λίγο χρόνο στο παιδάκι μου και ...σε αυτό που έχω στην κοιλίτσα μου !

Με το καλό το μωράκι σου! Και μη δίνεις σημασία σε ΜΥΦ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τέλη που καταβάλλουν οι αγρότες στο ΤΟΕΒ, με τις αποδείξεις είσπραξης που εκδίδουν οι συγκεκριμένοι οργανισμοί, δεν περιλαμβάνονται στις συγκεντρωτικές καταστάσεις.

 

Υποβάλλουν όμως συγκεντρωτικές καταστάσεις για τις λοιπές πράξεις που πραγματοποιούν.

Μιλούσα από την μεριά του ΤΟΕΒ και αν τυχόν έπρεπε να τα δηλώσει συγκεντρωτικά σαν λιανικές πωλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα σε έναν πελάτη ενώ βλέπω σε ένα τρίμηνο στα εγκεκριμένα τιμολόγια εσόδων  πλήθος 1 για ένα πελάτη με τη σωστή αξία , μου βγάζει απόκλιση και μου εμφανίζει το τιμολόγιο 2 φορές. 

Κάποια ιδέα κανείς? Στο πρόγραμμά μου βγαίνει σωστά, με τον πελάτη συμφωνούμε αλλά η  κυρία ΜΥΦ έχει άλλη άποψη..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,μπαινω σε καποιον αγροτη του ειδικου και βλεπω στα εσοδα αποκλισεις απο εμπορους που εκδιδαν εκκαθαρισεις,εγω τι στελνω στα εσοδα μου?Μα τα εχω καταθεσει κ στην δου για την επιστροφη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνουμε στην περίπτωση που η σύζυγος είναι διαχειρίστρια σε Ο.Ε αλλά δεν έχει κωδικούς taxisnet?

 

Βάζω τον λογιστή εκπρόσωπο ?

 

Μπορώ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα σε έναν πελάτη ενώ βλέπω σε ένα τρίμηνο στα εγκεκριμένα τιμολόγια εσόδων  πλήθος 1 για ένα πελάτη με τη σωστή αξία , μου βγάζει απόκλιση και μου εμφανίζει το τιμολόγιο 2 φορές. 

Κάποια ιδέα κανείς? Στο πρόγραμμά μου βγαίνει σωστά, με τον πελάτη συμφωνούμε αλλά η  κυρία ΜΥΦ έχει άλλη άποψη..........

απλα το εχεις υποβαλει 2 φορες

μια κατα μηνα και μια κατα τριμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δισεκατομμύρια παραστατικά που αναλογούν σε εκατομμύρια επιχειρήσεις βρίσκονται σε χιλιάδες λογιστήρια. Είναι δυνατό να συμφωνήσουν ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,μπαινω σε καποιον αγροτη του ειδικου και βλεπω στα εσοδα αποκλισεις απο εμπορους που εκδιδαν εκκαθαρισεις,εγω τι στελνω στα εσοδα μου?Μα τα εχω καταθεσει κ στην δου για την επιστροφη του

 

Αγρότης ειδικού καθεστώτος δε στελνει έσοδα, μόνο έξοδα στέλνει ως ετήσια υποβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνουμε στην περίπτωση που η σύζυγος είναι διαχειρίστρια σε Ο.Ε αλλά δεν έχει κωδικούς taxisnet?

 

Βάζω τον λογιστή εκπρόσωπο ?

 

Μπορώ?? 

 

Βάζεις ως εκπρόσωπο αυτόν που έχει εξουσιοδοτήσει η εταιρία στο taxis και μπορεί να είναι είτε ο λογιστής, είτε κάποιο μέλος της Ο.Ε., κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγρότης ειδικού καθεστώτος δε στελνει έσοδα, μόνο έξοδα στέλνει ως ετήσια υποβολή

Ωραια παει και αυτο,σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ερώτηση του θέματος ήταν αν θα στείλουμε ΜΥΦ και το μόνο που συζητιέται είναι το πώς στέλνουμε.

 

Το συμπέρασμα που έχουμε βγάλει εμείς είναι ένα:

 

Η καλύτερη αντίδραση στην υποβολή των ΜΥΦ, είναι η ίδια η υποβολή τους. Όσο περισσότερες υποβάλλονται τόσο περισσότερο ΧΑΟΣ.

 

 

Κάτι άλλο σατανικό που σκεφτήκαμε είναι:

 

Να μπαίνουμε και να δηλώνουμε ότι μας έχει κόψει η ΤΑΔΕ μεγάλη εταιρεία 3000 τιμολόγια με 2500000€ καθαρή αξία + ΦΠΑ. Σαν πράξη ακτιβισμού... :o

 

Και σε έναν μήνα θα μπούμε να διορθώσουμε την απόκλιση... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πάντως πιστεύω αυτό που λέει ο ponzi ... Ότι πρέπει να σταλούν όλες για να δουν το χάος .... Χώρια τις εξυπνάδες τις δικές μας , όπως εγώ πχ που δεν θυμάμαι αν έστειλα το τάδε τρίμηνο και το ξαναστέλνω και μετά για να είμαι σίγουρος το τριπλοστέλνω .... ΚΑι ένα παράξενο πράγμα .. Κάθε τρίμηνο και διαφορετικό ... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟ ΕΤΟΙΜΟΙ ΑΝ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

ΑΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΤΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΘΑ ΣΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το εχεις υποβαλει 2 φορες

μια κατα μηνα και μια κατα τριμηνο

Αν είχα κάνει κάτι τέτοιο (που δεν το έκανα) θα είχαν εμφανιστεί 2πλές εγγραφές σε όλους τους συναλλασσόμενους και όχι σε 2. Κάποια άλλη ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην κανεις τιποτα

κανε αλλη δουλεια . περασε κανενα τιμολογιο , κανε απδ , φπα , οτι αλλο θελεις

μην ασχολεισαι με την μ....α των ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δεν γνωρίζω αν έχει  απαντηθεί ξανά αλλά δεν μπορώ να ξαναδιαβάσω τόσες σελίδες. Διαγραφή των υποβληθέντων (όχι διόρθωση) μέσα από το taxis γίνεται? Γιατί προσπάθησα να υποβάλλω ένα μηδενικό αρχείο για το συγκεκριμένο τρίμηνο μέσα από το πρόγραμμα της epsilon και είναι σε επεξεργασία κανα 2 ώρες τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα κάνει κάτι τέτοιο (που δεν το έκανα) θα είχαν εμφανιστεί 2πλές εγγραφές σε όλους τους συναλλασσόμενους και όχι σε 2. Κάποια άλλη ιδέα?

 

πήγαινε στις αποκλίσεις ,βρες το τρίμηνο που έχεις διαφορά και πάρε μήνα -μήνα και μήνα.     για να μην σου τα φέρνει όλα επέλεξε και συγκεκριμένο ΑΦΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε σήμερα συνάδελφος και διαμαρτηρήθηκε εντόνως που τον δήλωσα μεν ως πελάτη αλλά με ετήσια υποβολή και όχι ανά τρίμηνο που λέει ο νόμος. Μάλιστα μου επέστησε την προσοχή στις συνέπειες που θα έχω από τον νόμο, μου επισήμανε ότι δεν παρέχω σωστές υπηρεσίες στον πελάτη μου και θα του αφήσω τις άψογες ΜΥΦ του με απόκλιση. 

Κλαίω με λυγμούς από τότε, δεν μπορώ να σταματήσω...1894138_125.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...