Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και βέβαια σας επιτρέπω.

Πόσο μάλλον που εγώ έχω κάνει πολλές φορές σχόλια γι αυτό σε άλλους και θα έπρεπε να προσέχω περισσότερο.

Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος κι ακόμη χειρότερος είναι η βιαστική προχειρότητα.

Σ' αυτή τη δημοσίευση έγραφα κι έσβηνα και ξανάγραφα και στο τέλος βγήκε αυτό.

Ο δαίμων του πληκτρολογίου. :)

 

Ευχαριστώ.

Γι' αυτό σας πείραξα κι εγώ... :)

Ουδείς άσφαλτος έτσι; ;)

 

Εντάξει ας μην είμαι απόλυτος.

Μάλλον υπάρχει ένας... <_<

 

Συμπατριώτης σας πρέπει να είναι. <_<

Στεφ νομίζω πως τον λένε... :P:D

 

Υ.Γ.

Έχει τύχει κι εγώ να δω και διορθώσω δημοσίευσή μου 2-3 χρονών και να με κάνει ν' αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ξαναγυρίσω στο δημοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσοδα δεν στελνουμε , μονο εξοδα

 

Mπηκα σε αγροτη του ειδκου καθεστωτος και δεν εστειλα εσοδα εφοσον ειχε μονο τιμολ.αγορας αγροτικων προιοντων

 

Στο αντιστοιχο λοιπον τριμηνο μου εβγαζε ασυμφωνια ...ειχαν δηλωθει τα εσοδα απο τους αντισυμβαλ.κανονικα

και επειδη δεν μπορουμε να κανουμε τροποιητικες εσοδων αργοτερα τα περασα και εγω κανονικα στα εσοδα για να γινει η συμφωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπηκα σε αγροτη του ειδκου καθεστωτος και δεν εστειλα εσοδα εφοσον ειχε μονο τιμολ.αγορας αγροτικων προιοντων

 

Στο αντιστοιχο λοιπον τριμηνο μου εβγαζε ασυμφωνια ...ειχαν δηλωθει τα εσοδα απο τους αντισυμβαλ.κανονικα

και επειδη δεν μπορουμε να κανουμε τροποιητικες εσοδων αργοτερα τα περασα και εγω κανονικα στα εσοδα για να γινει η συμφωνια

 

KI ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπηκα σε αγροτη του ειδκου καθεστωτος και δεν εστειλα εσοδα εφοσον ειχε μονο τιμολ.αγορας αγροτικων προιοντων

 

Στο αντιστοιχο λοιπον τριμηνο μου εβγαζε ασυμφωνια ...ειχαν δηλωθει τα εσοδα απο τους αντισυμβαλ.κανονικα

και επειδη δεν μπορουμε να κανουμε τροποιητικες εσοδων αργοτερα τα περασα και εγω κανονικα στα εσοδα για να γινει η συμφωνια

 

εάν ο απέναντι δεν βάλει τον δικό σου "μη υπόχρεο" θα υπάρχουν αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά λέμε.. ;)

 

καλή συνέχεια..

Όλο υπονοούμενα είσαι !!!  ;)  ;)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο υπονοούμενα είσαι !!!  ;)  ;)  ;):D

καλημέρα λέμε..

 

καλή συνέχεια.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στειλουμε και λοιπα εξοδα για τους αγροτες πχ αλπ?  --> Δαπανες Χωρις ΑΦΜ

 

και κατι ακομη αν εχουν παρει απο λαθος απυ ελαιοτριβειων θα τα στειλουμε και αυτα? --> Δαπανες Χωρις ΑΦΜ αφου ειναι ΑΠΥ κι οχι ΤΠΥ

 

επισης αν τα καταχωρησουμε με φορμα κατευθειαν στο ταχις επιλεγουμε δεκεμβριο? --> ναι 31/12 ολα   31/12 η με την τελευταια ημερομηνια του τιμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλουμε παράταση!!!

 

Η παράταση δεν λύνει το πρόβλημα, το μετατοπίζει για αργότερα..

 

Κατάργηση θέλουμε και να πάρουν πίσω τα πρόστιμα για το 2014, αφού δεν βγαίνουν τα κουκιά  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ανεβάζω αρχείο και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Έτος 2014, Μήνας 9. Οι ακόλουθες ταμειακές μηχανές δεν είναι έγκυρες για την περίοδο αναφοράς: (και αναγράφει τον αριθμό Ταμειακής υποκαταστήματος)

Όμως, η ταμειακή είναι ενεργή κανονικά, φαίνεται και στην εικόνα του φορολογούμενου στο Taxis...

Κάνω κάτι λάθος? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? Ή να πάρω τη ΓΓΠΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ανεβάζω αρχείο και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Έτος 2014, Μήνας 9. Οι ακόλουθες ταμειακές μηχανές δεν είναι έγκυρες για την περίοδο αναφοράς: (και αναγράφει τον αριθμό Ταμειακής υποκαταστήματος)

Όμως, η ταμειακή είναι ενεργή κανονικά, φαίνεται και στην εικόνα του φορολογούμενου στο Taxis...

Κάνω κάτι λάθος? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? Ή να πάρω τη ΓΓΠΣ?

 

Δείτε αν αλλάξετε τα γράμματα του μητρώου της σε ελληνικά/λατινικά μήπως διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, ανεβάζω αρχείο και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Έτος 2014, Μήνας 9. Οι ακόλουθες ταμειακές μηχανές δεν είναι έγκυρες για την περίοδο αναφοράς: (και αναγράφει τον αριθμό Ταμειακής υποκαταστήματος)

Όμως, η ταμειακή είναι ενεργή κανονικά, φαίνεται και στην εικόνα του φορολογούμενου στο Taxis...

Κάνω κάτι λάθος? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο? Ή να πάρω τη ΓΓΠΣ?

Θα πρέπει να μην υπάρχουν κενα μεταξύ των γραμμάτων και των αριθμών. Ισως αυτο να "χτυπαει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενά δεν είχα αφήσει, είχα κάνει copy paste τον αριθμό της Ταμειακής από το Taxis και τον είχα καταχωρήσει.

Θα προσπαθήσω με τις αλλαγές των γραμμάτων και θα επανέλθω!

 

Σας ευχαριστώ και τους 2 πολύ!

 

ΥΓ: Τι έχουμε πάθει πια...... :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

οι εμποροι αλευρων επι του τιμολογιου χρεωνουν εταα (ταμειο ασφαλισης αρτοποιων)το οποιο μετα το αποδιδουν στον εταα

ειναι συνεισπρατομενο ποσο

μπαινει στη μυφ η συγκεκριμενη χρεωση?

θεωρω πως δεν μπαινει αλλα βλεπω αποκλισεις απο τους αντισυμβαλομενους πελατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

οι εμποροι αλευρων επι του τιμολογιου χρεωνουν εταα (ταμειο ασφαλισης αρτοποιων)το οποιο μετα το αποδιδουν στον εταα

ειναι συνεισπρατομενο ποσο

μπαινει στη μυφ η συγκεκριμενη χρεωση?

θεωρω πως δεν μπαινει αλλα βλεπω αποκλισεις απο τους αντισυμβαλομενους πελατες

εχει αναλογη περιπτωση καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν επικοινωνίας με τη ΓΓΠΣ, υπάρχει το ενδεχόμενο να μην αναγνωρίζεται ο κωδικός της ταμειακής μηχανής από το σύστημά τους.

Οπότε, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση σαν καλοί μ@λ@κ...?

Τα περνάμε manually από την πλατφόρμα τους όπου ο κωδικός της ταμειακής είναι προσυμπληρωμένος!

Αυτό προς ενημέρωσή σας.....

Υπομονή εύχομαι σε όλους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αναλογη περιπτωση καποιος?

Χωρίς να έχω ανάλογη περίπτωση, στην ΠΟΛ 1078/2014 αναφέρεται:

"Στις καταστάσεις πελατών - προμηθευτών καταχωρείται η αξία της συναλλαγής (συνολική αξία του παραστατικού), προ Φ.Π.Α., στην οποία (αξία) συμπεριλαμβάνονται οι λοιποί φόροι και τέλη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλουμε παράταση!!!

 

Η παράταση δεν λύνει το πρόβλημα, το μετατοπίζει για αργότερα..

 

Κατάργηση θέλουμε και να πάρουν πίσω τα πρόστιμα για το 2014, αφού δεν βγαίνουν τα κουκιά  :angry:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ,ΝΕΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΘΑ ΖΗΤΑΜΕ ΞΑΝΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΣΤΕΙΛΑΜΕ,ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ ΤΩΝ ΜΥΦ ΣΕ ΝΕΑ ΒΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να είναι μη υπόχρεος? Δε θα στείλει καταστάσεις για την περίοδο που είχε επιχειρηματική δραστηριότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αναλογη περιπτωση καποιος?

 

 

Όπως και να το βάλεις σωστό είναι.

 

Εγώ θα απαντούσα :  "Όπως και να το βάλεις, λάθος θα είναι..." :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...