Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Κακώς κόβει μόνο αποδείξεις είσπραξης.

2) Δεν είναι έσοδα. Είναι ταμειακή κίνηση.

3) Δεν θα δηλώσει τίποτα.

 

Τι εννοείς κακώς; Αποδείξεις είσπραξης προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διόρθωση αποκλίσεων,

 

Γίνεται μέσα από την εφαρμογή του gsis  on line που λέμε.(αυτό το έχω δει)

Μπορεί να γίνει στο λογισμικό μας και να ξαναυποβάλλουμε αρχεία?? δεν το γνωρίζω αυτό

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ?

H διορθωση αποκλισεων δεν γινεται μεσα απο το gsis

 

Υποβαλεις ξανα κατσαστεις με τις αλλαγες που θελεις να κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε μέσα στην εβδομάδα. ΙΚΑ, τέλος μήνα κλπ. και κλειστό το σύστημα 28-29. πολύ δύσκολο να τις στείλουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διορθωση αποκλισεων δεν γινεται μεσα απο το gsis

 

Υποβαλεις ξανα κατσαστεις με τις αλλαγες που θελεις να κανεις

Εγώ πάντω μια χαρά αποκλίσεις έχω διορθώσει μέσα από το σύστημα, βλέπω πχ. διαφορά μερικά λεπτά σε έναν προμηθευτή πάω στην αντίστοιχη συγκεντρωτική πατάω επεξεργασία και βάζω την διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διορθωση αποκλισεων δεν γινεται μεσα απο το gsis

 

Υποβαλεις ξανα κατσαστεις με τις αλλαγες που θελεις να κανεις

 

θα φύγεις από τις αποκλίσεις και θα πας στα υποβληθέντα/εγκριθέντα πως το λέει.

 

αριστερά από τον καθένα έχει ένα τετραγωνίδιο επεξεργασία-διόρθωση ,σου ανοίγει και διορθώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεεινοί αδίστακτοι υποκριτές και όποιον άλλο χαρακτηρισμό μπορεί κάποιος να τους αποδώσει. Δεν έχουμε συμφωνήσει ούτε μια συγκεντρωτική ,δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουμε απ ότι βλέπω ακούω και μιλώ με άλλους λογιστές.. ντροπή! ΕΙΔΙΚΑ την ώρα που ο κόσμος γύρω μας χάνετε. Ένας νέος, στην κυριολεξία πόλεμος! δυστυχώς πλησιάζει αλλά κάνουμε πως δεν το καταλαβαίνουμε, οι ξεριζωμένοι πληθαίνουν τριγύρω μας  κι εμείς προσπαθούμε- υποκριτικά πάντα -να τους «βολέψουμε» κάπου! ακούμε κάθε μέρα για πλειστηριασμούς που έρχονται και τρώμε την αληθινή η ψεύτικη τρομοκρατία των ΜΜΕ, εμείς όμως σταθεροί ..πάνω απ όλα οι ΜΥΦ.. προσπαθούμε να συμφωνήσουμε τον αλευρόμυλο που κακώς έβαλε «υπόχρεο» την θεια στα 65 της στην συγκεντρωτική  που είναι αγρότισσα ειδικού καθεστώτος και δεν έπρεπε κλπ κλπ  και με χαμένες ατέλειωτες ώρες ..τι να πω ρε παιδιά... σήμερα άκουγα έκλεισε  ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ στον Βολο , όταν όλοι πασχίζουν για την ανάπτυξη , οι προηγούμενοι οι τωρινοί οι επόμενοι.. όλοι. Αυτές τις μέρες ακούμε μόνο για πρόστιμα φόρους και αυξήσεις ..φορολογία από το 2016 29+100% προκαταβολή πάμε στο 58? Τι γίνετε?? τι ψάχνουν ρε φίλε?? σε λίγο  153 πλέον ψήφοι  θα αποτελειώσουν με τα επόμενα νομοσχέδια ότι απέμεινε.. και το χειρότερο είναι ότι κανείς πια δεν πιστεύει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο την κατάσταση ..ευχαριστώ για την φιλοξενία.. πάω τώρα  να στείλω κάτι ε1, ε3, ε5, εκκαθαριστικά και περιοδικές φπα  σε τράπεζα για λογαριασμό  πελάτη …γιατί επιτέλους έχουμε  ξεμπερδέψει  με την γραφειοκρατία!!!

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντω μια χαρά αποκλίσεις έχω διορθώσει μέσα από το σύστημα, βλέπω πχ. διαφορά μερικά λεπτά σε έναν προμηθευτή πάω στην αντίστοιχη συγκεντρωτική πατάω επεξεργασία και βάζω την διαφορά. 

 

θα φύγεις από τις αποκλίσεις και θα πας στα υποβληθέντα/εγκριθέντα πως το λέει.

 

αριστερά από τον καθένα έχει ένα τετραγωνίδιο επεξεργασία-διόρθωση ,σου ανοίγει και διορθώνεις.

 

 

δε το ηξερα οτι μπορεις να διορθωσεις τις αποκλισεις απο εκει ..ουτως η αλλως οι διορθώσεις δε θα μπορουν να γινουν εως 31/12?

 

Και επισης αν κανουμε διορθωσεις μεσα απο το συστημα μετεπειτα δεν θα προκειπτει ασυμφωνια με τις καταστασεις εσοδων εξοδων και φπα?

 

Νομιζω οτι για το 2014 το μεγεθος της αποκλισεις ειναι εως 10,00ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργώντας καθαρά λογιστικά σε μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ εξόδου:

 

Χρέωση

64.00 Καθαρή αξία

63.98 ΦΠΑ

 

Πίστωση

50.00 Συνολική αξία

 

................

 

Αν και δεν είναι αυτό το βασικό θέμα συζήτησης εδώ....

 

Πείτε μου πως θα καταχωρίσετε τιμολόγιο αγοράς ΕΙΧ με το ΦΠΑ μη εκπιπτόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος........

 

 Σε οικοδομικά-τεχνικά έργα τις δαπάνες ασφάλισης προσωπικού υπεργολάβων θα τις βάζατε στον κουβά ή θα τις θεωρούσατε:

1.έξοδο μισθοδοσίας (η μισθοδοσία είναι του άμεσου εργοδότη-υπεργολάβου) ή

2. εισφορές σε ταμεία ασφάλισης

 

και δεν θα τις συμπεριλαμβάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το ηξερα οτι μπορεις να διορθωσεις τις αποκλισεις απο εκει ..ουτως η αλλως οι διορθώσεις δε θα μπορουν να γινουν εως 31/12?

 

Και επισης αν κανουμε διορθωσεις μεσα απο το συστημα μετεπειτα δεν θα προκειπτει ασυμφωνια με τις καταστασεις εσοδων εξοδων και φπα?

 

Νομιζω οτι για το 2014 το μεγεθος της αποκλισεις ειναι εως 10,00ε   το αλλάξανε σε 100 ευρώ ελένη με την πολ.1092/2015..καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε το ηξερα οτι μπορεις να διορθωσεις τις αποκλισεις απο εκει ..ουτως η αλλως οι διορθώσεις δε θα μπορουν να γινουν εως 31/12?

 

Και επισης αν κανουμε διορθωσεις μεσα απο το συστημα μετεπειτα δεν θα προκειπτει ασυμφωνια με τις καταστασεις εσοδων εξοδων και φπα?

 

Νομιζω οτι για το 2014 το μεγεθος της αποκλισεις ειναι εως 10,00ε   το αλλάξανε σε 100 ευρώ ελένη με την πολ.1092/2015..καλησπέρα..

 

 

 

Tελειααααα!!!!!!!!!!Η πολ ειναι του Απριλη βλεπω,η δεν την πηρα χαμπαρι...η τα χω κανει σαλατα μες το μυαλο μου 2014/2015 ....

 

Ολα καλα Δημητρη?Σευχαριστωώ΄΄ωώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελειααααα!!!!!!!!!!Η πολ ειναι του Απριλη βλεπω,η δεν την πηρα χαμπαρι...η τα χω κανει σαλατα μες το μυαλο μου 2014/2015 ....δεν είσαι η μόνη..είμαστε πάρα πολλοί. :)

 

Ολα καλα Δημητρη?Σευχαριστωώ΄΄ωώ :)

καλά λέμε.. ;)

 

καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι αυτό το βασικό θέμα συζήτησης εδώ....

 

Πείτε μου πως θα καταχωρίσετε τιμολόγιο αγοράς ΕΙΧ με το ΦΠΑ μη εκπιπτόμενο.

 

Για να μην υπάρχουν αποκλίσεις πρέπει να δηλωθεί στις ΜΥΦ η καθαρή αξία και το ΦΠΑ ανεξάρτητα αν ο ΦΠΑ είναι εκπιπτώμενος ή όχι, διαφορετικά τι είδους συμφωνία θα υπάρξει στις αποκλίσεις;

Ούτως ή άλλως η συμφωνία με τις περιοδικές, το Ε3 και τα βιβλία δεν πρόκειται να υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγροτες που ανηκουν στο ειδικο καθεστως στελστελνουν μυφ για τα τιμολογια αγορας τ=αργοτικων προιντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγροτες που ανηκουν στο ειδικο καθεστως στελστελνουν μυφ για τα τιμολογια αγορας τ=αργοτικων προιντων?

εννοεις τα τιμολογια αγορας που τους κοβει ο εμπορος των προιοντων;;;

αυτα ειναι εσοδα για τους αγροτες αρα δεν πανε ΜΥΦ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις τα τιμολογια αγορας που τους κοβει ο εμπορος των προιοντων;;;

αυτα ειναι εσοδα για τους αγροτες αρα δεν πανε ΜΥΦ....

Αρα δεν πανε ΜΥΦ?

 

Εισαι σιγουρη Μαρακι?

Εγω αναγκαστηκα εστειλα 2 τιμ για να μου συμφωνησουν τα εσοδα του αγροτη που ανηκει στο ειδικο...τρελα λεμε... :rolleyes::D:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν πανε ΜΥΦ?

 

Εισαι σιγουρη Μαρακι?

Εγω αναγκαστηκα εστειλα 2 τιμ για να μου συμφωνησουν τα εσοδα του αγροτη που ανηκει στο ειδικο...τρελα λεμε... :rolleyes::D:lol:

 

εσοδα δεν στελνουμε , μονο εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσοδα δεν στελνουμε , μονο εξοδα

θα στειλουμε και λοιπα εξοδα για τους αγροτες πχ αλπ?

 

και κατι ακομη αν εχουν παρει απο λαθος απυ ελαιοτριβειων θα τα στειλουμε και αυτα?

 

επισης αν τα καταχωρησουμε με φορμα κατευθειαν στο ταχις επιλεγουμε δεκεμβριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα στειλουμε και λοιπα εξοδα για τους αγροτες πχ αλπ?  --> Δαπανες Χωρις ΑΦΜ

 

και κατι ακομη αν εχουν παρει απο λαθος απυ ελαιοτριβειων θα τα στειλουμε και αυτα? --> Δαπανες Χωρις ΑΦΜ αφου ειναι ΑΠΥ κι οχι ΤΠΥ

 

επισης αν τα καταχωρησουμε με φορμα κατευθειαν στο ταχις επιλεγουμε δεκεμβριο? --> ναι 31/12 ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AΓΡΟΤΗΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΓΜΕΝΟΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ,ΤΟΥ ΕΧΕΙ  ΚΟΨΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΤΙΜ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΛΟΓΙΑ ΕΞΟΔΩΝ  ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AΓΡΟΤΗΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΓΜΕΝΟΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ,ΤΟΥ ΕΧΕΙ  ΚΟΨΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΤΙΜ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΜΟΛΟΛΟΓΙΑ ΕΞΟΔΩΝ  ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.???

 

α) εναρξη ( για την μυφ )

 

β) τιποτα ( κι οτι κατσει )

 

τα εσοδα ειπαμε σαν να μην υπαρχουν , τα εξοδα ειναι το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταρακτικό γεγονός η απόλυτη συμφωνία.

Είναι σαν να έχεις πιάσει το τζόκερ.

Η ΜΥΦ ως φιλοσοφία είναι σωστή.

Στην πράξη όμως νομίζω πως το λογικό είναι ( για να προλάβουμε?....) αποστολή ότι υπάρχει μέχρι 30/11.

Διορθώσεις τον επόμενο μήνα χωρίς κανένα πρόστιμο και για τα έσοδα και τα έξοδα με αντίστοιχες μεταβολές όπου απαιτείται (για όλα τα "βλαβερά" Ε κλπ) χωρίς κανένα πρόστιμο.

Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση τα χρονικά περιθώρια ελάχιστα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...