Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Όλα αυτά είναι σεβαστά και πιστεύω αποδεκτά απ' όλους αγαπητέ συνάδελφε αλλά εδώ, "μιλάμε" για τις καταστάσεις και πως θα εκπληρώσουμε και αυτή την υποχρέωση όσο το δυνατό σωστότερα γιατί σωστά, δεν είναι απόλυτα δυνατό κατά την άποψή μου...

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιούμε, μας επιτρέπουν να εφαρμόσουμε τη λογιστική όπως πρέπει αλλά ταυτόχρονα, θα πρέπει να τις έχουμε παραμετροποιήσει σωστά για τις καταστάσεις. Για να το "πετύχουμε" αυτό όμως, χρειάζεται να ξέρουμε και τι μας ζητείται...

 

Καλημέρα,

καλή εβδομάδα να έχετε.

 

καλημέρα και σε σας.

Δίκιο έχετε και συμφωνούμε.

Το ζητούμενο είναι τελικά η συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο.

Γι αυτό έγραψα (μέσα σ΄ όλο αυτό το κατεβατό) .....

 

..................

 

Στις καταστάσεις βέβαια για να μην έχουμε διαφορές στη διασταύρωση, μπούσουλας είναι η υποχρέωση που έχει ο αντισυμβαλλόμενος (πωλητής). Αναλυτικά εκείνος, αναλυτικά κι εμείς.

......

 

 

 

 

Βέβαια και σ΄αυτό δεν είναι πάντα δυνατή η συμφωνία όπως κι εσείς επισημαίνετε αφού για παράδειγμα στην περίπτωση της καθυστερημένης λήψης και καταχώρισης οι οδηγίες λένε:

 

A19. Σε περίπτωση που ένας υπόχρεος λάβει ένα τιμολόγιο καθυστερημένα (πχ λόγω ταχυδρομείου), με τί περίοδο αναφοράς το καταχωρεί στο σύστημα; Μπορεί να το καταχωρήσει είτε με την περίοδο που το έλαβε είτε με την περίοδο που εκδόθηκε: ο κανόνας είναι ότι θα πρέπει να το βάλει στην ίδια περίοδο που το δήλωσε και στην περιοδική ΦΠΑ.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094

© Taxheaven

 

 

Βέβαια  και κανόνας να μην ήταν δύσκολα θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά.

Αν ένας προμηθευτής μου έχει εκδόσει παραστατικό τον Μάιο κι εγώ το έχω παραλάβει και καταχωρίσει το Σεπτέμβριο είναι αδύνατο σε μια εταιρεία με χιλιάδες κινήσεις να ψάχνω να βρώ αν η κίνηση αναφέρεται σε προηγούμενο μήνα.

Οπότε πως θα γίνει συμφωνία αν ο προμηθευτής έχει δηλώση την συναλαγή όταν έγινε κι εγώ 2-3 μήνες μετά. Θα διαφωνούμε και στους δύο μήνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ???

 

ΟΠΕΚΕΠΕΚ χρωστάει ένα τρίμηνο να στείλει το taxis κλειστό 28& 29 Νοεμβρίου και εμείς θα πρέπει να τελειώσουμε μέχρι την Παρασκεύη..... 

 

Νομίζω οι σύλλογοι πρέπει να ζητήσουν ένα μήνα ακόμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΠΕΚΕΠΕΚ χρωστάει ένα τρίμηνο να στείλει το taxis κλειστό 28& 29 Νοεμβρίου και εμείς θα πρέπει να τελειώσουμε μέχρι την Παρασκεύη..... 

 

Νομίζω οι σύλλογοι πρέπει να ζητήσουν ένα μήνα ακόμη....

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημέρα και σε σας.

Δίκιο έχετε και συμφωνούμε.

Το ζητούμενο είναι τελικά η συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο.

Γι αυτό έγραψα (μέσα σ΄ όλο αυτό το κατεβατό) .....

 

 

Βέβαια και σ΄αυτό δεν είναι πάντα δυνατή η συμφωνία όπως κι εσείς επισημαίνετε αφού για παράδειγμα στην περίπτωση της καθυστερημένης λήψης και καταχώρισης οι οδηγίες λένε:

 

 

Βέβαια  και κανόνας να μην ήταν δύσκολα θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά.

Αν ένας προμηθευτής μου έχει εκδόσει παραστατικό τον Μάιο κι εγώ το έχω παραλάβει και καταχωρίσει το Σεπτέμβριο είναι αδύνατο σε μια εταιρεία με χιλιάδες κινήσεις να ψάχνω να βρώ αν η κίνηση αναφέρεται σε προηγούμενο μήνα.

Οπότε πως θα γίνει συμφωνία αν ο προμηθευτής έχει δηλώση την συναλαγή όταν έγινε κι εγώ 2-3 μήνες μετά. Θα διαφωνούμε και στους δύο μήνες.

 

 

 

Στις περιπτώσεις αυτές όμως, θα έχουμε συμφωνία στο έτος και τελικά πιστεύω, πως αυτό θα πρέπει να είναι το ζητούμενο για όλους μας.

 

Υ.Γ.

Συγγνώμη και με "περιπαιχτική" διάθεση αν μου επιτρέπετε. :)

Όλοι κάνουμε ορθογραφικά λάθη αλλά από εσάς, δεν τα περίμενα αυτά... :rolleyes: :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περιπτώσεις αυτές όμως, θα έχουμε συμφωνία στο έτος και τελικά πιστεύω, πως αυτό θα πρέπει να είναι το ζητούμενο για όλους μας.

 

Υ.Γ.

Συγγνώμη και με "περιπαιχτική" διάθεση αν μου επιτρέπετε. :)

Όλοι κάνουμε ορθογραφικά λάθη αλλά από εσάς, δεν τα περίμενα αυτά... :rolleyes: :P :)

 

 

και βέβαια σας επιτρέπω.

Πόσο μάλλον που εγώ έχω κάνει πολλές φορές σχόλια γι αυτό σε άλλους και θα έπρεπε να προσέχω περισσότερο.

Η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος κι ακόμη χειρότερος είναι η βιαστική προχειρότητα.

Σ' αυτή τη δημοσίευση έγραφα κι έσβηνα και ξανάγραφα και στο τέλος βγήκε αυτό.

Ο δαίμων του πληκτρολογίου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχετε δικαιωμα χρησης της συγκεκριμενης υπηρεσιας τι μπορει ν σημαινει αυτο το μυνημα?

 σε φυσικο προσωπο που εχει λαβει επιδοτηση οπεκεπε ενω σε αλλη ιδια περιπτωση εστειλα κανονικα την επιδοτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχετε δικαιωμα χρησης της συγκεκριμενης υπηρεσιας τι μπορει ν σημαινει αυτο το μυνημα?

 σε φυσικο προσωπο που εχει λαβει επιδοτηση οπεκεπε ενω σε αλλη ιδια περιπτωση εστειλα κανονικα την επιδοτηση

 

δεν υπαρχει εναρξη εργασιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κερδοσκοπικός οργανισμός, για τα έσοδα που έχει κόβει αποδείξεις είσπραξης και μόνο. Αυτά τα έσοδα πρέπει να δηλωθούν; Και αν ναι ως πωλήσεις λιανικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Αγρότες ειδικού υποβάλλουν μόνο ως προς τα έξοδα σωστά? Τα έσοδα με τιμολόγια αγοράς δεν υποβάλλονται έτσι?

 

Προσοχή τιμολόγια αγοράς όχι πώλησης που εκδίδουν οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Αγρότες ειδικού υποβάλλουν μόνο ως προς τα έξοδα σωστά? Τα έσοδα με τιμολόγια αγοράς δεν υποβάλλονται έτσι?

 

Προσοχή τιμολόγια αγοράς όχι πώλησης που εκδίδουν οι ίδιοι.

 

ως προς τα έξοδα και τυχόν τιμολόγια εσόδων που εκδώσανε οι ίδιοι.    τα τιμολόγια αγοράς δηλώθηκαν από τον έμπορο "μη υπόχρεος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ?

 

και εγω την ιδια απορια εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία.....

Μέχρι 30/11 στέλνουμε. Σωστα?

Μέχρι 31/12 διορθώνουμε αποκλίσεις. Σωστά?

Η διορθώσεις τον Δεκέμβριο με πρόστιμο η χωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία.....

Μέχρι 30/11 στέλνουμε. Σωστα?

Μέχρι 31/12 διορθώνουμε αποκλίσεις. Σωστά?

Η διορθώσεις τον Δεκέμβριο με πρόστιμο η χωρίς?

Μέχρι 31/12 αποκλίσεις στα ΕΞΟΔΑ μόνο. Για πρόστιμο λογικά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι ότι πρώτα από όλα τηρούμε τη λογιστική.

 

Και μετά προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να διευκολυνθούμε στις όποιες "αηδίες" θέλει το ΥΟ για φορολογικούς κλπ σκοπούς

 

Όταν καταχωρίζουμε μια δαπάνη πρώτα από όλα μας ενδιαφέρει να μπορούμε να μερίσουμε το κόστος της λειτουργίας μιας επιχείρησης.

Αν βάζουμε καύσιμα σε ΕΙΧ τα περνάμε στον 64.00 ώστε στο τέλος της χρήσης (ή σε κάθε περίοδο που μας ενδιαφέρει να έχουμε αποτέλεσμα) να ξέρουμε ότι τα έξοδα κίνησης των αυτοκινήτων μας είναι Χ.

Αν έχουμε καταχωρίσει τα παραστατικά σε 64.00 και 63.98 τότε ο 64.00 δεν μας δίνει κόστος κίνησης μεταφορικών μέσων αφού ένα μέρος του κόστους αυτού είναι στον 63.98 ανακατεμένο με άλλο ΦΠΑ μη εκπιπτόμενο από άλλες δαπάνες.

 

Αν επίσης αγοράζουμε πάγια (πχ ειχ) που δεν εκπίπτουμε φπα τότε θέλουμε ο 13.01 να έχει όλο το κόστος των αυτοκινητων μας και όχι ένα μέρος και το υπόλοιπο στον 63.98 όπου θα υπάρχει και άλλος μη εκπιπτόμενος φπα.

Αν σπάμε τη δαπάνη θα έχουμε βοηθηθεί σε άλλα πράγματα αλλά όχι στη λογιστική.

Αφήστε που ειδικά στα πάγια (ειχ) ο φπα δεν μπορεί να εκπέσει στο σύνολό του,  αλλά κατ' έτος το ποσοστό που προβλέπεται ως απόσβεση (οπότε δεν μπορεί να πάει στον 63.98).

 

Αρα σε κάθε περίπτωση, ενεργώντας λογιστικά, καταχωρίζουμε το μη εκπιπτόμενο φπα μαζί με το έξοδο που αφορά, στον ίδιο λ/σμό.

 

για τις άλλες δουλειές βέβαια ίσως δεν εξυπηρετεί αλλά (άποψή μου) πρώτα είμαστε λογιστές και όχι απλά "αρμόδιοι" για τη συμπλήρωση των εντύπων και καταστάσεων του ΥΟ

 

Στις καταστάσεις βέβαια για να μην έχουμε διαφορές στη διασταύρωση, μπούσουλας είναι η υποχρέωση που έχει ο αντισυμβαλλόμενος (πωλητής). Αναλυτικά εκείνος, αναλυτικά κι εμείς.

Οπότε όπως έχουν τα πράγματα πρέπει να τα συμβιβάζουμε. Όπως μπορεί ο καθένας. Χωρίς να ξεχνάμε τη λογιστική

 

 

 

καλό Σ/Κ

 

Ενεργώντας καθαρά λογιστικά σε μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ εξόδου:

 

Χρέωση

64.00 Καθαρή αξία

63.98 ΦΠΑ

 

Πίστωση

50.00 Συνολική αξία

 

Αν θέλουμε να μερίσουμε τα έξοδα ή έσοδα της επιχείρησης για λόγους φορολογικής αναμόρφωσης:

Το 90% των εμπορικών προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε μας δίνουν αυτή τη δυνατότητα χωρίς να το γνωρίζουμε (ναι και τον μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ) ενημερώνοντας τον αντίστοιχο λογαριασμό της ομάδας 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη κερδοσκοπικός οργανισμός, για τα έσοδα που έχει κόβει αποδείξεις είσπραξης και μόνο. Αυτά τα έσοδα πρέπει να δηλωθούν; Και αν ναι ως πωλήσεις λιανικής;

 

1) Κακώς κόβει μόνο αποδείξεις είσπραξης.

2) Δεν είναι έσοδα. Είναι ταμειακή κίνηση.

3) Δεν θα δηλώσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΑΣΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω?

Αν δεν υποβάλλεις καθόλου μέχρι 30/11/2015 100,00 ευρώ πρόστιμο ή 100,00 * 4.

Αν υποβάλλεις και έχεις απόκλιση στα έσοδα ή στα έξοδα ποιος πληρώνει πρόστιμο? Εννοώ πρέπει να γίνει έλεγχος μεταξύ των 2 αντισυμβαλλόμενων για να βρεθεί ποιος έκανε λάθος. Δεν μπορεί να φάνε και οι 2 τα 100,00 ευρώ.Και ας πούμε ότι ο ένας το δήλωσε στο πρώτο τρίμηνο και ο άλλος στο δεύτερο θα φάνε και οι δύο πρόστιμο ή κανείς?

Αυτά τα ερωτήματα δεν πρέπει να διευκρινιστούν από το υπουργείο? Αν και για μένα το καλύτερο θα ήταν να πει πιλοτικά οι ΜΥΦ του 2014, έχουμε ένα αρχείο αλλά δεν μπαίνουν πρόστιμα. Και για το 2015 θα ξανασυζητήσουμε να δούμε πώς μπορεί να γίνει βιώσιμο το σύστημα και κυρίως λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διόρθωση αποκλίσεων,

 

Γίνεται μέσα από την εφαρμογή του gsis  on line που λέμε.(αυτό το έχω δει)

Μπορεί να γίνει στο λογισμικό μας και να ξαναυποβάλλουμε αρχεία?? δεν το γνωρίζω αυτό

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...