Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη ΔΕΚΟ νερο ρευμα αεριο τα περναμε σαν λοιπες δαπανες και κινητες εταιριες (whats up vodafone cyta κλπ) ανα αφμ αυτα ξεχωριστα?πχ αν σε ελευθερο επαγγελματια περναω το 1/3 της αξιας του κινητου τηλεφωνου λγοαριασμου ,,στις ΜΥΦ δεν θα συμφωνει οποτε παμε και τι κανουμε??θα βαζουμε αξια οσο εχουν στειλει οι εταιριες πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ΔΕΚΟ νερο ρευμα αεριο τα περναμε σαν λοιπες δαπανες και κινητες εταιριες (whats up vodafone cyta κλπ) ανα αφμ αυτα ξεχωριστα?πχ αν σε ελευθερο επαγγελματια περναω το 1/3 της αξιας του κινητου τηλεφωνου λγοαριασμου ,,στις ΜΥΦ δεν θα συμφωνει οποτε παμε και τι κανουμε??θα βαζουμε αξια οσο εχουν στειλει οι εταιριες πχ?

Εξαιρετικά, για το ημερολογιακό έτος 2014, τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (σταθερή και κινητή τηλεφωνία), δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη)

 

To ιδιο ισχυει και για το 2015, εν τελει.

 

Που το είδες βρε για κινητες εταιρειες ανα ΑΦΜ ξεχωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ΔΕΚΟ νερο ρευμα αεριο τα περναμε σαν λοιπες δαπανες και κινητες εταιριες (whats up vodafone cyta κλπ) ανα αφμ αυτα ξεχωριστα?πχ αν σε ελευθερο επαγγελματια περναω το 1/3 της αξιας του κινητου τηλεφωνου λγοαριασμου ,,στις ΜΥΦ δεν θα συμφωνει οποτε παμε και τι κανουμε??θα βαζουμε αξια οσο εχουν στειλει οι εταιριες πχ?

 

Τα φορολογικά στοιχεία για τις πωλήσεις ηλεκτρικού ρεύματος (μόνο από τη Δ.Ε.Η.), τις πωλήσεις ύδατος μη ιαματικού (από την Ε.Υ.Δ.Α.Π., τις δημοτικές επιχειρήσεις κ.λπ.) και την παροχή τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών (σταθερή και κινητή τηλεφωνία), δεν συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών που υποβάλλουν οι εκδότες αυτών, ενώ οι λήπτες, υποβάλλουν στην κατάσταση προμηθευτών, τα στοιχεία αυτά, συγκεντρωτικά, χωρίς αναγραφή του Α.Φ.Μ. του αντισυμβαλλόμενου (εκδότη), στις οποίες, επίσης, δεν καταχωρούνται το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε.), καθώς και το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ακινήτων (Ε.Ε.Τ.Α.), που εισπράττονται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094

© Taxheaven

 

 

 

Είναι λάθος η εγγραφή του 1/3 της αξίας στα βιβλία

Τα παραστατικά καταχωρίζονται στο σύνολό τους και για την φορολογική αντιμετώπιση υπάρχει η γνωστή αναμόρφωση δαπανών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διόδια της Αττικής οδού που λογίζονται με μηνιαίους λ/σμούς διελεύσεων πως τα χειριζόμαστε;

από αυτό το απόσπασμα της πολ.1078   http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18420  καταλαβαίνω πως μπαίνουν κανονικά..

 

3.3. Διάφορες περιπτώσεις καταχωρήσεων

 

Έξοδα κίνησης υπαλλήλων επιχειρήσεων Οι δαπάνες (έξοδα κίνησης) που πραγματοποιούν υπάλληλοι επιχειρήσεων και βασίζονται σε φορολογικά στοιχεία που έχουν εκδοθεί στο όνομα της επιχείρησης, καταχωρούνται στις καταστάσεις προμηθευτών της επιχείρησης, διακεκριμένα, κατά εκδότη των στοιχείων αυτών, ενώ οι λοιπές δαπάνες που βασίζονται σε φορολογικά στοιχεία, όπως αποδείξεις λιανικών συναλλαγών, στα οποία δεν αναγράφεται ο Α.Φ.Μ. της επιχείρησης καταχωρούνται, συγκεντρωτικά, μαζί με τις λοιπές αποδείξεις λιανικών συναλλαγών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διόδια της Αττικής οδού που λογίζονται με μηνιαίους λ/σμούς διελεύσεων πως τα χειριζόμαστε;

ευχαριστω συμφων αλλα μιλαμε για μικρα ποσα ,και σστην αναμορφωση επειδη στην χρηση 2013 υπηρχαν κανονες στην αναμορφωση (50% στα κινητα ),αλλα ποσοστα στ αυτοκινητα,,αλλα μετα στο 2014 χρηση απο οτι θυμαμαι γινεται στο κατα ποσο παραγωγικη κα ιπρος οφελος της επιχειρησης ειναι η δαπανη,ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω συμφων αλλα μιλαμε για μικρα ποσα ,και σστην αναμορφωση επειδη στην χρηση 2013 υπηρχαν κανονες στην αναμορφωση (50% στα κινητα ),αλλα ποσοστα στ αυτοκινητα,,αλλα μετα στο 2014 χρηση απο οτι θυμαμαι γινεται στο κατα ποσο παραγωγικη κα ιπρος οφελος της επιχειρησης ειναι η δαπανη,ευχαριστω

Αν δηλαδή μιλούσαμε για μεγάλα ποσά;

ΥΓ..συγνώμη κιόλας αλλά μου θυμήσατε τον θωμά Μάτσιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω συμφων αλλα μιλαμε για μικρα ποσα ,και σστην αναμορφωση επειδη στην χρηση 2013 υπηρχαν κανονες στην αναμορφωση (50% στα κινητα ),αλλα ποσοστα στ αυτοκινητα,,αλλα μετα στο 2014 χρηση απο οτι θυμαμαι γινεται στο κατα ποσο παραγωγικη κα ιπρος οφελος της επιχειρησης ειναι η δαπανη,ευχαριστω 

 

Δεν έγραψα ούτε για τη χρήση  2013, ούτε για τη χρήση 2014, ούτε αν είναι παραγωγική δαπάνη, ούτε για το όφελος της επιχείρησης, ούτε για τα αυτοκίνητα και το είδος της δαπάνης. Αυτές τις λεπτομέρειες στην περίπτωσή σας τις γνωρίζετε εσείς και εσείς ξέρετε αν συντρέχει λόγος για φορολογική αναμόρφωση της δαπάνης που καταχωρίζετε στα βιβλία σας.

Εγραψα πως

 

 

 

Είναι λάθος η εγγραφή του 1/3 της αξίας στα βιβλία

Τα παραστατικά καταχωρίζονται στο σύνολό τους και για την φορολογική αντιμετώπιση υπάρχει η γνωστή αναμόρφωση δαπανών

 

 

Αν εσείς κρίνετε ότι η όποια δαπάνη είναι παραγωγική κατά το 1/3 θα την αναμορφώσετε κατά τα 2/3 αφού όμως την έχετε καταχωρίσει στα βιβλία σας ολόκληρη βάσει του παραστατικού που έχει σχετικά εκδοθεί.

 

Όσο για το αν είναι  μικρή ή μεγάλη..... μου θυμήσατε όταν υπηρετούσα τη θητεία μου (πάνε χρόνια) που είχαμε έναν αθυρόστομο συνταγματάρχη.

Ένα πρωί έβγαλε στην αναφορά ο λοχίας κάποιο φαντάρο επειδή κρατούσε ένα μαχαίρι και έκανε το μάγκα στους συναδέλφους.

Ρωτάει ο Σ/χης:

- Αλήθεια λέει ρε; κρατούσες μαχαίρι;

- Τι μαχαίρι κε σ/χα; ένα μαχαιράκι τόσο δα μικρό ήτανε!

- Τι μικρό και μεγάλο ρε μ@@@κα; Όλες π@@τσες τις λένε! δεν τις ξεχωρίζουνε από το μέγεθος! 10 μέρες φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αν βολευει η καταχωρIση ολου του ποσου σε ενα λογαριαμσο κινητου 200 ευρω με ολο το φπα να το βαλεις κα ιστην περιοδικη και τυπολατρικη αναμορφωση στο τελος οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή μιλούσαμε για μεγάλα ποσά;

ΥΓ..συγνώμη κιόλας αλλά μου θυμήσατε τον θωμά Μάτσιο..

 

 

-Ισχυρίζεται η ΓΓΠΣ και το υπουργείο ότι με καλή διάθεση θα συμφωνούσατε κάποτε τις ΜΥΦ και στα μεγάλα αλλά και στα μικρά ποσά. Τι άποψη έχετε;

 

-Κοιτάξτε, εμείς στην αρχή δεν θέλαμε να να να στείλουμε ΜΥΦ γιατί φανταζόμασταν τι θα συμβεί, αλλά το υπουργείο επέμενε κι εμείς είπαμε εντάξει, αλλά μετά μόλις μόλις το υπουργείο είδε ότι δεν στέλναμε, είπανε ε ε έδωσε παράταση και εμείς θέλαμε να στείλουμε και κοιτάξτε, στέλναμε αλλά δεν μπορούσαν αυτές να συμφωνήσουν και στέλναμε αλλά γιατί οι οι άλλοι δεν στέλνανε και μετά εμείς δεν θέλαμε, αλλά στέλναμε άλλ' αντ' άλλων και τότε είπαμε δεν στέλνουμε γιατί άμα στείλουμε οι άλλοι δεν θα στείλουνε και μετά δεν συμφωνούσανε τα ποσά και κοιτάξτε, είπαμε θέλουμε παράταση και το υπουργείο έλεγε όχι άλλη παράταση κι εμείς δεν στέλναμε και αφού έδωσε, εμείς το αλλάξαμε και μετά ξαναστέλναμε και είπαμε ότι ότι αα μπράβο δεν θέλουμε όχι, όχι παράταση, κατάργηση ε, κατάργηση θέλουμε κι εμείς και εμείς μετά το αλλάξαμε και μετά απ' όλα αυτά είπαμε θα στείλουμε όποτε γουστάρουμε, αλλά τελικά δεν συμφωνούσαμε ότι ότι μετά τίποτα δεν συμφωνούσε ούτε μικρά, ούτε μεγάλα ποσά και πάλι ε κι εμείς τελικά είπαμε ε άντε @#%@# για ΜΥΦ, δεν στέλνουμε τίποτα και αα μπράβο, μπράβο παράταση δεν θέλουμε, κι εμείς το αλλάξαμε και δεν δεχτήκαμε και να, μετά απ' όλα αυτά δεν θέλαμε να στείλουμε, θέλαμε κατάργηση αλλά στέλναμε και ε, ε ναι... Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο... :P

 

Κάπως έτσι θα περιέγραφα κι εγώ  τις ΜΥΦ Τζιμάκο. :)

Καλημέρααααααααα :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

-Ισχυρίζεται η ΓΓΠΣ και το υπουργείο ότι με καλή διάθεση θα συμφωνούσατε κάποτε τις ΜΥΦ και στα μεγάλα αλλά και στα μικρά ποσά. Τι άποψη έχετε;

 

-Κοιτάξτε, εμείς στην αρχή δεν θέλαμε να να να στείλουμε ΜΥΦ γιατί φανταζόμασταν τι θα συμβεί, αλλά το υπουργείο επέμενε κι εμείς είπαμε εντάξει, αλλά μετά μόλις μόλις το υπουργείο είδε ότι δεν στέλναμε, είπανε ε ε έδωσε παράταση και εμείς θέλαμε να στείλουμε και κοιτάξτε, στέλναμε αλλά δεν μπορούσαν αυτές να συμφωνήσουν και στέλναμε αλλά γιατί οι οι άλλοι δεν στέλνανε και μετά εμείς δεν θέλαμε, αλλά στέλναμε άλλ' αντ' άλλων και τότε είπαμε δεν στέλνουμε γιατί άμα στείλουμε οι άλλοι δεν θα στείλουνε και μετά δεν συμφωνούσανε τα ποσά και κοιτάξτε, είπαμε θέλουμε παράταση και το υπουργείο έλεγε όχι άλλη παράταση κι εμείς δεν στέλναμε και αφού έδωσε, εμείς το αλλάξαμε και μετά ξαναστέλναμε και είπαμε ότι ότι αα μπράβο δεν θέλουμε όχι, όχι παράταση, κατάργηση ε, κατάργηση θέλουμε κι εμείς και εμείς μετά το αλλάξαμε και μετά απ' όλα αυτά είπαμε θα στείλουμε όποτε γουστάρουμε, αλλά τελικά δεν συμφωνούσαμε ότι ότι μετά τίποτα δεν συμφωνούσε ούτε μικρά, ούτε μεγάλα ποσά και πάλι ε κι εμείς τελικά είπαμε ε άντε @#%@# για ΜΥΦ, δεν στέλνουμε τίποτα και αα μπράβο, μπράβο παράταση δεν θέλουμε, κι εμείς το αλλάξαμε και δεν δεχτήκαμε και να, μετά απ' όλα αυτά δεν θέλαμε να στείλουμε, θέλαμε κατάργηση αλλά στέλναμε και ε, ε ναι... Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο... :P

 

Κάπως έτσι θα περιέγραφα κι εγώ  τις ΜΥΦ Τζιμάκο. :)

Καλημέρααααααααα :) :) :)

καλημερα, δηλαδη ενας πολιτικος μηχανικος με εδρα το σπιτι και μεγαλο σπιτι πχ 120 τετραγωνικα, ερχεται ΔΕΗ 600 ευρω , και φπα μεσα 60 ευρω πχ, περνατε ολο το ποσο στην περιοδικη με το φπα?ασχετο την αναμορφωση.αφου λετε καταχωριζουμε ολο το ποσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, δηλαδη ενας πολιτικος μηχανικος με εδρα το σπιτι και μεγαλο σπιτι πχ 120 τετραγωνικα, ερχεται ΔΕΗ 600 ευρω , και φπα μεσα 60 ευρω πχ, περνατε ολο το ποσο στην περιοδικη με το φπα?ασχετο την αναμορφωση.αφου λετε καταχωριζουμε ολο το ποσο 

Προσωπικά όσο αφορά λογαριασμούς επαγγελματιών (με απλογραφικά βιβλία) με έδρα το σπίτι περνάω στην εγγραφή μου όλο το ποσό ως εξής: έστω πχ καθ. αξία λογ/σμου 150 σύν φπα 23%. Θα περάσω το 1/3 δηλαδή 50€ ως δαπάνη που εκπίτπει ο φπα της (50€ και στο φπα 11,50€) και το υπόλοιπο ποσό (100€ συν φπα 23€)  συνολικά σε στήλη που χαρακτηρίζω ως δαπάνες προς αναμόρφωση (όπου φυσικά δεν εκπίπτω τον φπα).

Τώρα αν το σπίτι όπως γράφεις είναι 120τμ και ο λογαριασμός υπέρογκος τότε ξέρω εγώ... ίσως αντι για το 1/3 να περνούσα το 1/4 του ποσού ως εκπιπτόμενη δαπάνη για να είμαι πιο καλυμμένη εφόσον η κατανάλωση που αφορά στην δραστηριότητά μου είναι πολύ μικρότερη(βέβαια δεν ξέρω τι άποψη θα είχε ο έλεγχος... δεν μου έχει τύχει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, δηλαδη ενας πολιτικος μηχανικος με εδρα το σπιτι και μεγαλο σπιτι πχ 120 τετραγωνικα, ερχεται ΔΕΗ 600 ευρω , και φπα μεσα 60 ευρω πχ, περνατε ολο το ποσο στην περιοδικη με το φπα?ασχετο την αναμορφωση.αφου λετε καταχωριζουμε ολο το ποσο 

 

Τι να σας πω... <_<

Δεν γνωρίζω.

Αν θέλετε κάτι πάνω στις ΜΥΦ που έχω "εντρυφήσει", ευχαρίστως να βοηθήσω...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όσο αφορά λογαριασμούς επαγγελματιών (με απλογραφικά βιβλία) με έδρα το σπίτι περνάω στην εγγραφή μου όλο το ποσό ως εξής: έστω πχ καθ. αξία λογ/σμου 150 σύν φπα 23%. Θα περάσω το 1/3 δηλαδή 50€ ως δαπάνη που εκπίτπει ο φπα της (50€ και στο φπα 11,50€) και το υπόλοιπο ποσό (100€ συν φπα 23€)  συνολικά σε στήλη που χαρακτηρίζω ως δαπάνες προς αναμόρφωση (όπου φυσικά δεν εκπίπτω τον φπα).

Τώρα αν το σπίτι όπως γράφεις είναι 120τμ και ο λογαριασμός υπέρογκος τότε ξέρω εγώ... ίσως αντι για το 1/3 να περνούσα το 1/4 του ποσού ως εκπιπτόμενη δαπάνη για να είμαι πιο καλυμμένη εφόσον η κατανάλωση που αφορά στην δραστηριότητά μου είναι πολύ μικρότερη(βέβαια δεν ξέρω τι άποψη θα είχε ο έλεγχος... δεν μου έχει τύχει...)

ναι αλλά όταν έρχεται ο λογαριασμός σε οικία δεν τον έχει περασμένο η δεη ώς επαγγελματία καταναλωτή αλλά ώς ιδιώτη,οπότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να αναμόρφωνουμε το υπόλοιπο ποσό από το όποιο ποσοστό εκπίπτει στον κάθε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολιτιστικός σύλλογος (μη κερδοσκοπικό σωματείο) δηλώνει τα έσοδα από συνδρομές, δωρεές και χορηγίες, συγκεντρωτικά χωρίς αφμ σα να είναι λιανικές ή δεν τα δηλώνει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολιτιστικός σύλλογος (μη κερδοσκοπικό σωματείο) δηλώνει τα έσοδα από συνδρομές, δωρεές και χορηγίες, συγκεντρωτικά χωρίς αφμ σα να είναι λιανικές ή δεν τα δηλώνει καθόλου?

 

Δείτε αν θέλετε από τη ΠΟΛ.1078/14:

 

1.3. Συναλλαγές που εξαιρούνται

...

• Οι συνδρομές σε επαγγελματικές οργανώσεις και επαγγελματικά επιμελητήρια.

• Οι συνδρομές και δωρεές σε συλλόγους και νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, για τις οποίες εκδίδονται μη φορολογικά στοιχεία (αποδείξεις είσπραξης). Αντίθετα, οι συνδρομές σε αστικές μη κερδοσκοπικές εταιρίες, για τις οποίες εκδίδονται τιμολόγια, συμπεριλαμβάνονται στις καταστάσεις πελατών και προμηθευτών.

 

 

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε αν θέλετε από τη ΠΟΛ.1078/14:

 

 

Καλησπέρα.

 

ευχαριστώ κύριε HARYK

το είδα αυτό αλλά, δεν ξέρω γιατί, μου έκατσε στο μυαλό ότι αφορά αυτους που πληρώνουν τις συνδρομές, τους λήπτες των μη φορολογικών στοιχείων (αποδείξεων είσπραξης) και μου έμεινε η απορία για τους εκδότες των οποίων αποτελούν έσοδο

Εσείς λέτε ότι απαλλάσσονται και οι δύο; 

 

καλό Σ/Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...