Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση κρίσεως πάνω στο έκτρωμα των ΜΥΦ

 

α) γινεται τροποποίηση καταστατικού σε μία εταιρεία όπου αλλάζει η επωνυμία και το βασικότερο από όλα η μέχρι σήμερα έδρα γίνεται υποκατάστημα και το αντίθετο. Και στα 2 μαγαζιά έχει ΦΤΜ. Η ημερομηνία καταχώρησης που πήρε η τροποποίηση στο ΓΕΜΗ είναι 25/9/2015, αλλά η ανακοίνωση που ανέμενα για να προβώ στην μεταβολή στη ΔΟΥ έλαβε χώρα στις 26/10/2015 με αποτέλεσμα εγώ από το διάστημα 25/9-26/10/15 να καταχωρώ με τη μέχρι πρό τροποποίησης κατάσταση. Η εταιρεία εξάγει ένα λογιστικό αποτέλεσμα συνολικά. Όταν και εφόσον θα υποβάλλω ΜΥΦ(μακάρι να καταργηθεί αυτό το έκτρωμα) θα πρέπει να τροποποιήσω τις εγγραφές αυτού του χρονικού διαστήματος?

 

η ΜΥΦ είναι ενιαία ,αν εννοείς τις ταμειακές ή θα πας χωρίς ΦΤΜ ή θα ακολουθείς το μητρώο της κάθε μιας.

 

δεν το θυμάμαι καλά ,αλλά νομίζω η ΦΤΜ της κάθε εγκατάστασης  θα την ακολουθήσει  με την μεταφορά αυτόματα.

 

δες ταχις- ρώτησε και κώδικα.  μην έχεις ανάποδες ταμειακές ή τέλος πάντων μπες και δήλωσε τον σωστό τόπο της κάθε μιας ,αφού δεις-ρωτήσεις όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΜΥΦ είναι ενιαία ,αν εννοείς τις ταμειακές ή θα πας χωρίς ΦΤΜ ή θα ακολουθείς το μητρώο της κάθε μιας.

 

δεν το θυμάμαι καλά ,αλλά νομίζω η ΦΤΜ της κάθε εγκατάστασης  θα την ακολουθήσει  με την μεταφορά αυτόματα.

 

δες ταχις- ρώτησε και κώδικα.  μην έχεις ανάποδες ταμειακές ή τέλος πάντων μπες και δήλωσε τον σωστό τόπο της κάθε μιας ,αφού δεις-ρωτήσεις όμως.

αυτό με τις ταμειακές έγινε αυτόματα με την μεταβολή του μητρώου καθώς οι ΦΗΜ ακολούθησαν την έδρα και εγκατάστασή τους αντίστοιχα αυτόματα. Άρα από τη στιγμή που είναι ενιαία η ΜΥΦ δεν νομίζω ότι έχουμε κάποιο θέμα.Ρώτησα και τον κώδικα και μου είπε ότι δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις από τη στιγμή που οι ΦΗΜ παραμένουν στον ίδιο χώρο. Απλά εκεί που ήταν η έδρα έγινε υποκατάστημα και το αντίθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τις ταμειακές έγινε αυτόματα με την μεταβολή του μητρώου καθώς οι ΦΗΜ ακολούθησαν την έδρα και εγκατάστασή τους αντίστοιχα αυτόματα. Άρα από τη στιγμή που είναι ενιαία η ΜΥΦ δεν νομίζω ότι έχουμε κάποιο θέμα.Ρώτησα και τον κώδικα και μου είπε ότι δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις από τη στιγμή που οι ΦΗΜ παραμένουν στον ίδιο χώρο. Απλά εκεί που ήταν η έδρα έγινε υποκατάστημα και το αντίθετο

 

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ?

(ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 'ΑΛΛΑΓΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ')

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΟΥΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ.

ΜΟΥ ΧΕΙ ΤΥΧΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ?

(ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 'ΑΛΛΑΓΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ')

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΟΥΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΟΜΙΖΩ.

ΜΟΥ ΧΕΙ ΤΥΧΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ

καλημέρα. Δεν ξέρω αν στο έθεσα σωστά , αλλά δεν μεταφέρθηκε η ταμειακή από το ένα κατάστημα στο άλλο ,απλά η μέχρι σήμερα έδρα έγινε υποκατάστημα και το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαχαλο βλεπω με τις ΜΥΦ,δηλαδη αν εχω βαλει δαπανη με ΑΦΜ την ΔΕΗ αντι  γενικες δαπανες βγαζει αποκλιση, οπως και τηλεποιονωνιες vodafone, αυτες στελνουν ΜΥΦ ανα ΑΦΜ;; δεν τα βαζλουμε γενικες δαπανες? Επισης σε πελατες που εστειλα ιδια ποσα κλπ, βγαζει αποκλιση, αλλες με ενα τριγωνακι διπλα πορτοκαλι, αυτο σημαινει οτι  μαλλον δε στειλανε καθολου  μαλλον με το τριγωνακι διπλα. Σας εχει τυχει να στειλετε για εσας και για πελατη σας τα ιδια ποσα στο ιδιο τριμηνο και να βγαζει αποκλιση?ΘΑ μου πεις ολο και καποιο λαθος αλλα κλεινουν και 3 σαββατοκυριακα τις εφαρμογες που θα προλαβουμε να τις ελεγξουμε , χαος χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ  ΚΑΝΕΝΑΣ..............................................ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ   .....................ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ  ΑΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ  ΜΕΧΡΙ 31/12/2020......ΙΣΩΣ  ΝΑΙ

ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΗΚΑΝ ..........................ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ  ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ..............ΙΣΩΣ Τ0 2020

ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ .....................ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ..................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ  ΚΑΝΕΝΑΣ..............................................ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ   .....................ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ  ΑΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ  ΜΕΧΡΙ 31/12/2020......ΙΣΩΣ  ΝΑΙ

ΕΜΕΙΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΗΚΑΝ ..........................ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ  ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ..............ΙΣΩΣ Τ0 2020

ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ .....................ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ..................................................

 

Μη το λέτε.

Έχω μια περίπτωση συμφωνίας. :P

 

Ακούστε να δείτε πως έγινε... :blink:

Χτυπάει το τηλέφωνο ένα πρωινό, πριν περίπου ενάμιση μήνα.

-Γεια σας. Μου λέει μια ευγενική κυρία.

-Είμαι από το λογιστήριο της τάδε εταιρείας και έχουμε πελάτη κάποιον πελάτη σας που μου έδωσε το τηλέφωνό σας.

-Ωραία, της λέω. Πως μπορώ να εξυπηρετήσω;

-Να, έχουμε εκδώσει ένα τιμολόγιο το 2014, στείλαμε συγκεντρωτικές και δεν διασταυρώνεται ο πελάτης σας... :wacko: Το έχετε περάσει και αν ναι, μήπως μπορείτε να στείλετε και τις δικές σας; :o

Στην ερώτησή μου για το αν το κάνουν αυτό για όλους τους πελάτες, πήρα την απάντηση "και στους προμηθευτές. Εντολή λογιστή"! :o

Αν είναι ποτέ δυνατόν... Δεν υπάρχουν... Τέλος πάντων, αφού κοίταξα στο αρχείο του που όντως ήταν περασμένο, άντε λέω να την στείλω...

Ούτως ή άλλως, για τον πελάτη μας ήταν το μοναδικό παραστατικό της χρονιάς.

Και ναι! Συμφώνησε όλο το 2014! Χωρίς καμία απόκλιση! :P

 

Τώρα όσον αφορά τους υπόλοιπους πελάτες;

Μη ρωτάτε καλύτερα!

 

Κλαίω μόνος μου γιατί δεν μου ταιριάζει να πω "κλάφτα Χαράλαμπε"... :(

 

Καλημέρα :)

 

Υ.Γ.

Το θέμα είναι ότι για το 2014 φαίνεται πως, "τον ήπιαμε"... :angry:

Εύχομαι και ελπίζω για το 2015 και επόμενα έτη, να υπάρξει άλλη κατάληξη...

 

Υ.Γ.2

Σταματήστε αυτό το έκτρωμα ρεεεεεεεε...

#$^@%&$^%^&@%^

 

Υ.Γ.3

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω τους ελεγκτές που θα επιχειρήσουν να ελέγξουν τις μυφ να πηδάνε ένας ένας απ' το παράθυρο..  

 

Δυστυχώς οι ελεγκτές θα τρίβουν τα χέρια τους με αυτό. Εύκολο χρήμα. Για το δημόσιο εννοώ ε, μην παρεξηγηθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι ελεγκτές θα τρίβουν τα χέρια τους με αυτό. Εύκολο χρήμα. Για το δημόσιο εννοώ ε, μην παρεξηγηθώ...

σωστός!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία...τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ με ημερομηνία ΚΑΚ από το ΓΕΜΗ 29/9/2015 όπου η έδρα γίνεται υποκ/μα και το υποκ/μα έδρα. Η ανακοίνωση όμως για την τροποποίηση βγαίνει στις 27/10/15. Πώς καταχωρώ εγώ τα Ζ και τα τιμολόγια που μέχρι τις 27/10/15 καταχωρούνταν ώς είχε η κατάσταση πρίν την τροποποίηση γιατί δεν μπορούσα να κάνω ακόμη την μεταβολή στη ΔΟΥ(την έκανα αφού πήρα την ανακοίνωση στις 27/10/15)?

 

α) να καταχωρήσω ώς έχουν τα ζ και τα τιμολόγια με την προυπάρχουσα κατάσταση ή β) να κάνω κάτι άλλο που αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τί μπορεί να είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία...τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ με ημερομηνία ΚΑΚ από το ΓΕΜΗ 29/9/2015 όπου η έδρα γίνεται υποκ/μα και το υποκ/μα έδρα. Η ανακοίνωση όμως για την τροποποίηση βγαίνει στις 27/10/15. Πώς καταχωρώ εγώ τα Ζ και τα τιμολόγια που μέχρι τις 27/10/15 καταχωρούνταν ώς είχε η κατάσταση πρίν την τροποποίηση γιατί δεν μπορούσα να κάνω ακόμη την μεταβολή στη ΔΟΥ(την έκανα αφού πήρα την ανακοίνωση στις 27/10/15)?

 

α) να καταχωρήσω ώς έχουν τα ζ και τα τιμολόγια με την προυπάρχουσα κατάσταση ή β) να κάνω κάτι άλλο που αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τί μπορεί να είναι αυτό?

καλημέρα. Κάποια γνώμη επ' αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με τις μυφ του 2014 . Δε θα κάνω κανενα σχόλιο .....για το μπάχαλο αυτό ! Πως μπορώ να δω τι έχω στείλει ;; Εστειλα καποιες λιανικές μου τις εμφανίζει στα εγκεκριμένα αλλά δεν υπάρχει καποιο αποδεικτικό υποβολής με ημερολογιακά διαστήματα που στάλθηκαν , ποσα κλπ ;;; Η υπάρχει και γω δεν το βρίσκω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με τις μυφ του 2014 . Δε θα κάνω κανενα σχόλιο .....για το μπάχαλο αυτό ! Πως μπορώ να δω τι έχω στείλει ;; Εστειλα καποιες λιανικές μου τις εμφανίζει στα εγκεκριμένα αλλά δεν υπάρχει καποιο αποδεικτικό υποβολής με ημερολογιακά διαστήματα που στάλθηκαν , ποσα κλπ ;;; Η υπάρχει και γω δεν το βρίσκω ;

όλοι το ίδιο είχαμε πάθει όταν πρωτοασχοληθήκαμε...λάου λάου και θα τα βρείς όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με τις μυφ του 2014 . Δε θα κάνω κανενα σχόλιο .....για το μπάχαλο αυτό ! Πως μπορώ να δω τι έχω στείλει ;; Εστειλα καποιες λιανικές μου τις εμφανίζει στα εγκεκριμένα αλλά δεν υπάρχει καποιο αποδεικτικό υποβολής με ημερολογιακά διαστήματα που στάλθηκαν , ποσα κλπ ;;; Η υπάρχει και γω δεν το βρίσκω ;

Καλησπέρα.

Μόνο από τις αποκλίσεις μπορείς να δείς τι έχεις στείλει.Μπορείς να επιλέξεις μήνα τρίμηνο ή έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αποφάσισα για πρώτη φορά να ασχοληθώ με τις μυφ του 2014 . Δε θα κάνω κανενα σχόλιο .....για το μπάχαλο αυτό ! Πως μπορώ να δω τι έχω στείλει ;; Εστειλα καποιες λιανικές μου τις εμφανίζει στα εγκεκριμένα αλλά δεν υπάρχει καποιο αποδεικτικό υποβολής με ημερολογιακά διαστήματα που στάλθηκαν , ποσα κλπ ;;; Η υπάρχει και γω δεν το βρίσκω ;

Ισως σε βοηθήσει και το παρακάτω .... υπάρχει αντίστοιχο και στις λιανικές.

post-50589-0-97359600-1447092795_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή είναι μεγάλη φόλα!!

 

Πιστεύω πως το 2014 κουτσά στραβά θα το στείλουμε!

 

Επειδή αρκετοί συνάδελφοι δείχνοντας υπερβάλλοντα ζήλο τα έχουν στείλει, τώρα το Υ.Ο. σου λέει, δεν μπορώ να καταργήσω τις ΜΥΦ ! Στείλτε όπως να ναι το 2014 και το 2015 βλέπουμε!

 

 

Πάντως μετά τη Νο 1 χείριστη εφαρμογή του Ε9, τη 2η χείριστη των μισθωτηρίων (στο θέμα τις αναγραφής των ιδιοκτητών) ήρθε κι έδεσε τούτη η μπούρδα που δεν μπορείς να εκτυπώσεις μία απόδειξη υποβολής της προκοπής !!! 

 

Κι αν αναλογιστούμε πόσα χρήματα έχουν δώσει για αυτά τόσο σου τι δίνει στα νεύρα!!! :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μόνο από τις αποκλίσεις μπορείς να δείς τι έχεις στείλει.Μπορείς να επιλέξεις μήνα τρίμηνο ή έτος.

οι αποκλισεις που ισχυουν ειναι αυτες που εχουν το χρυσαφι τριγωνακι απο διπλα με το θαυμαστικο μεσα?/γιατι τα αλλα που δεν εχουν τριγωνακι πρεπει να ειναι αυτα που στειλαμε σωστα?προς στιγμην αν μπεις λες ολα εμφανιζουν αποκλισεις ,μπερδευτηκα με αυτα παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ...........................................................ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ........................................ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΟΡΙΟ 300,00 ΑΠΛΑ ΣΤΕΛΝΑΜΕ.....................................ΤΟ ΙΔΙΟ.............ΚΑΝΟΥΜΕ...........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αποκλισεις που ισχυουν ειναι αυτες που εχουν το χρυσαφι τριγωνακι απο διπλα με το θαυμαστικο μεσα?/γιατι τα αλλα που δεν εχουν τριγωνακι πρεπει να ειναι αυτα που στειλαμε σωστα?προς στιγμην αν μπεις λες ολα εμφανιζουν αποκλισεις ,μπερδευτηκα με αυτα παλι

Ακριβώς.Αριστερά είναι αυτά που έστειλες εσύ και δεξιά αυτά που έστειλε ο αντισυμβαλλόμενος.Το τριγωνακί μπορεί να το βγάζει και στην περίπτωση που ο αντισυμβαλλόμενος δεν έχει στειλλει ακόμα ΜΥΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι κατάλαβα πιο πολύ τους νοιάζει να έχουμε δηλώσει τα έσοδα. Τα έξοδα είναι ένα μπαχαλο, εμένα ακόμα μου φέρνουν τιμολόγια εξόδων του 2014! Δεν γίνεται να μη υπάρχουν αποκλίσεις στα έξοδα. Και στην τελική αν λείπει τιμολόγιο εξόδων καλό τους κάνουμε, τους δηλώνουμε παραπάνω κέρδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορία...τροποποίηση καταστατικού σε ΟΕ με ημερομηνία ΚΑΚ από το ΓΕΜΗ 29/9/2015 όπου η έδρα γίνεται υποκ/μα και το υποκ/μα έδρα. Η ανακοίνωση όμως για την τροποποίηση βγαίνει στις 27/10/15. Πώς καταχωρώ εγώ τα Ζ και τα τιμολόγια που μέχρι τις 27/10/15 καταχωρούνταν ώς είχε η κατάσταση πρίν την τροποποίηση γιατί δεν μπορούσα να κάνω ακόμη την μεταβολή στη ΔΟΥ(την έκανα αφού πήρα την ανακοίνωση στις 27/10/15)?

 

α) να καταχωρήσω ώς έχουν τα ζ και τα τιμολόγια με την προυπάρχουσα κατάσταση ή β) να κάνω κάτι άλλο που αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τί μπορεί να είναι αυτό?

κάποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...