Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνω κι εγώ και βλέπω αν έχει δηλώσει κάποιος τις συναλλαγές που είχε μαζί μου ή με πελάτες μου και ενώ έβλεπα μερικές συναλλαγές στις αποκλίσεις τώρα οι περισσότερες δεν φαίνονται, μάλλον πολλοί στέλνουν δοκιμαστικά και μετά τις σβήνουν.

το ζήτημα είναι ότι αν δεν ακυρωθούν-δωθεί παράταση θα προσπαθούμε όλοι τελευταίες μέρες και φυσικά θα είναι αδύνατον να ελεγχθούν οι αποκλίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 ενδεχόμενο (το κακό) είναι νέα παράταση με το υπάρχον καθεστώς.

 

το 2ο (το επίσης κακό) είναι το όριο να είναι ένα μεγαλύτερο ποσό (150,200,300) και οι υποβολές να είναι τριμηνιαίες.

 

το 3ο (το καλό) είναι να λειτουργήσει το νέο σύστημα συγκεντρωτικών, με τα παλιά όρια (300 ευρώ/ετησίως).

 

Εμείς πάντως αύριο τελειώνουμε τη μεγάλη μάζα (ξεκινήσαμε Δευτέρα), και μένουν καμιά 30αριά - μεταξύ αυτών όλα τα Γ' που θέλουν την παραμετροποίηση της αρκούδας για να στέκουν τα νούμερα...

 

Μια δημοσιογράφος σήμερα που τη χρέωσα 120 ευρώ για τις συγκεντρωτικές (πρωην χειρόγραφο βιβλίο) έγινε έξαλη. Μου έδωσε ως παράδειγμα συναδέλφους της που δίνουν στο λογιστή τους 10ευρώ/μήνα + 40 για τη δήλωση. Από τη μία έχει δίκιο γιατί ο καθαρός μισθός της ως "μπλοκάκισσας" είναι περίπου 550 ευρώ. Από την άλλη οι αμοιβές μας έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς - και φταίμε οι περισσότεροι για αυτό (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου).

 

-1 (όχι καλός πάντως) πελάτης για μας λόγω ΜΥΦ..

 

Σε λίγους πετύχαμε αυξήσεις λόγω των ΜΥΦ πάντως (κυρίως πελάτες που τηρούσαν μόνοι τους τα βιβλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???????

 

 

τι ξέρεις Σοφάκι μού?

για πές!!!

Τίποτα περισσότερο από ότι ξέρετε και σεις.. δυστυχώς Μαρία μου....

 

περιμένω...

 

αν δεν πάρουν παράταση, αναβολή ή κάτι άλλο τέλος πάντων, θα πατήσω το κουμπί και θα τα στείλω όπως είναι, αν δουν ότι δεν συμφωνεί κανένας με κανέναν ίσως καταλάβουν τι έκαναν....(?)

 

βέβαια το θέμα είναι ποιος θα προλάβει να στείλει? εννοείται ότι δεν θα αντέξει το σύστημα και θα τρώμε τα error αβέρτα, δεν το συζητώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα περισσότερο από ότι ξέρετε και σεις.. δυστυχώς Μαρία μου....

 

περιμένω...

 

αν δεν πάρουν παράταση, αναβολή ή κάτι άλλο τέλος πάντων, θα πατήσω το κουμπί και θα τα στείλω όπως είναι, αν δουν ότι δεν συμφωνεί κανένας με κανέναν ίσως καταλάβουν τι έκαναν....(?)

 

βέβαια το θέμα είναι ποιος θα προλάβει να στείλει? εννοείται ότι δεν θα αντέξει το σύστημα και θα τρώμε τα error αβέρτα, δεν το συζητώ

Αυτό το είχα ξεχάσει. Ότι θα περιμένουμε τελευταία στιγμή να στείλουμε όλοι και θα ζήσουμε στιγμές δηλώσεων! Όλα αυτά θα λυθούν με την κατάργηση των ΜΥΦ να ησυχάσουμε και εμείς και αυτοί!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ημέρα Τετάρτη μηνός Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 17:45 το σύστημα an error έπαθε

δε μπορείς να στείλεις

δε μπορείς να δεις ιστορικό

δε μπορείς να δεις διαφορές

 

ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

το σωστό είναι μυφ-φπα-βιβλία-αποκλίσεις να συμφωνήσουν στο 0,0001 και στα έσοδα και στα έξοδα και το άθροισμα των 4 τριμήνων με το Ε3

 

ΣΤΗΝ ΑΝΆΓΚΗ

θα στείλω όλα τα έσοδα μου σωστά όταν ανοίξει (τιμολογια,ταμειακές,λοιπά λιανικά)

αποκλίσεις στα έξοδα μετά?

σενάριο 1

ότι λείπει και ο πελάτης πολύ πιστωτικός,στο 0% καθαρή-φπα μαζί

σενάριο 2

ότι λείπει και ο πελάτης χρεωστικός, κοιτάω τι συμφέρει να κάνω εκπρόθεσμη τροποποιητική 4ου τριμήνου ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ημέρα Τετάρτη μηνός Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 17:45 το σύστημα an error έπαθε

δε μπορείς να στείλεις

δε μπορείς να δεις ιστορικό

δε μπορείς να δεις διαφορές

 

ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ

το σωστό είναι μυφ-φπα-βιβλία-αποκλίσεις να συμφωνήσουν στο 0,0001 και στα έσοδα και στα έξοδα και το άθροισμα των 4 τριμήνων με το Ε3

 

ΣΤΗΝ ΑΝΆΓΚΗ

θα στείλω όλα τα έσοδα μου σωστά όταν ανοίξει (τιμολογια,ταμειακές,λοιπά λιανικά)

αποκλίσεις στα έξοδα μετά?

σενάριο 1

ότι λείπει και ο πελάτης πολύ πιστωτικός,στο 0% καθαρή-φπα μαζί

σενάριο 2

ότι λείπει και ο πελάτης χρεωστικός, κοιτάω τι συμφέρει να κάνω εκπρόθεσμη τροποποιητική 4ου τριμήνου ή όχι

 

Δεν κατάλαβα Χριστό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα συμφωνήσεις εκπιπτόμενο και μη ΦΠΑ από Μ.Υ.Φ. με περιοδική ΦΠΑ ,εισαγωγές κλπ. και με Ε3 που έχει τόκους,μισθούς,ενοίκια.

 

μην κάνετε το λάθος που έκανε και ο "εμπνευστής" των ΜΥΦ.  σε συνθήκες εργαστηρίου όλα είναι εύκολα .

 

Λέμε ,κατάργηση του κουβά.  ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΟΥΒΑΣ είναι το Ε3.   η περιοδική είναι για τον ΦΠΑ και η  γ%^&* ΜΥΦ για διασταύρωση στοιχείων και ...παίδεμα των νομίμων.

 

Αυτή την συμφωνία που λες στο λεπτό σε όλα τα έντυπα την κάνει μόνο ο κατά σύστημα φοροφυγάς,που τα έχει όλα κενά!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια φθασαμε στο παρα πεντε,που ειναι το οικονομικο επιμελητηριο ?

δεν μιλαει κανενας,χωρις πιεση δεν γινεται τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα συμφωνήσεις εκπιπτόμενο και μη ΦΠΑ από Μ.Υ.Φ. με περιοδική ΦΠΑ ,εισαγωγές κλπ. και με Ε3 που έχει τόκους,μισθούς,ενοίκια.

 

μην κάνετε το λάθος που έκανε και ο "εμπνευστής" των ΜΥΦ.  σε συνθήκες εργαστηρίου όλα είναι εύκολα .

 

Λέμε ,κατάργηση του κουβά.  ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΟΥΒΑΣ είναι το Ε3.   η περιοδική είναι για τον ΦΠΑ και η  γ%^&* ΜΥΦ για διασταύρωση στοιχείων και ...παίδεμα των νομίμων.

 

Αυτή την συμφωνία που λες στο λεπτό σε όλα τα έντυπα την κάνει μόνο ο κατά σύστημα φοροφυγάς,που τα έχει όλα κενά!!!!  

Είναι απλό συναδελφε

τυπώνεις μια  "γ%^&* ΜΥΦ" από το πρόγραμμα σου

αφού δεις ότι δεν έχεις αποκλίσεις και τα ΕΣΟΔΑ της "γ%^&* ΜΥΦ" είναι όσα έχει η περιοδική του αντίστοιχου τριμήνου η "γ%^&* ΜΥΦ" πρέπει να σου είναι τόσο μεγαλύτερη στα ΕΞΟΔΑ όσο τα 0% που είναι στα βιβλία και δε πάνε ΦΠΑ.Επίσης βλέπεις σε κάθε τρίμηνο η μυφ να μη σου φέρνει εκείνα τα 0% που η εγκύκλιος έχει στις εξαιρέσεις.(ενοίκια,μισθοδοσία,τεβε,επιμελητήρια,ασφάλιστρα,συνδρομές κτλ)

τα έσοδα μας είναι τα έσοδα μας,στοιχεία μας,τα στοιχεία που εμείς εκδίδουμε και αλίμονο μας και κάνουμε σε αυτά λάθος

αν στα έξοδα έχω λιγότερα από αυτά που έστειλε ο συνάδελφός μου cool θα το έχω στο επόμενο τρίμηνο ή θα μου λείπει και θα το βάλω στο 4 αφού συμφωνήσω καρτέλα και με τον πελάτη μου και με τον προμηθευτή του

αν στα έξοδα έχω παραπάνω ή εγώ ή ο συνάδελφος κάναμε ένα μικρό ανθώπινο λάθος

τέλος προσοχή και στα έξοδα που δε περιμένω ανταπόκριση

 

το πολύπλοκο είναι πως να ζητήσεις να πληρωθείς για το παραπάνω και να εκτιμηθεί

γιατί καλώς ή κακώς

πάλι έχασα το σπίτι μου,πάλι έχασα τον ύπνο μου,πάλι έχασα τη ΖΩΗ μου και πληρώνομαι με κεπυο του 2013

 

Συνεχίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φίλε μου εσύ μιλάς για  βιβλίο με 15 τιμολόγια και 2 βενζίνες.

 

αν έχεις εισαγωγές ,τα μικροτιμολόγια του εκτελωνιστή πάνε ΜΥΦ ,αλλά στο ΦΠΑ πάνε μαζί με το τελωνείο.

 

άμα καθήσεις στο excel και πιάσεις μία μία τις εγγραφές τριμήνου και πετάς δεξιά αριστερά το ΦΠΑ θα συμφωνήσεις.

 

έπρεπε αυτός ο χατζηπέτρος να βάλει 2 στήλες ΦΠΑ εκπιπτόμενο και μη  και η συμφωνία με τον απέναντι να είχε το άθροισμα των 2 στηλών. τελευταία γραμμή στα έξοδα με ΑΦΜ 999999999  φορολ.αξία και ΦΠΑ (κουβά) μόνο.

 

οπότε θα είχες   εκπιπτ. φπα   100 (με ανάλυση ανά ΑΦΜ) +2 (από κουβά) =102.      μη εκπιπτ. φπα 5.

 

τι έχω στην περιοδική ή χειρότερα ακόμη στις 3 περιοδικές τριμήνου?   180.       180-102=78.  πόσο έχω φπα εισαγωγών 85  ,πόσο από αυτό είναι φπα τελωνείου? 78. άρα είμαι οκ.

 

μετά τι το ήθελε το πλήθος και χώρια τα πιστωτικά?

 

σαν ήξερε και αυτός τι ήθελε?

 

άλλο να ξέρεις τι θέλεις και να φτιάξεις κάτι ολοκληρωμένο ώστε να καταργήσεις περιττές διαδικασίες.

 

Μία απορία έχω μόνο ,αυτός ο ΣΥΡΙΖΑ λογιστάδες δεν έχει ?

 

πιάσε διάβολε τα έσοδα με on-line μηχανές και μηχανισμούς και άντε κάνε τις παπαριές σου αλλού.

 

Το ζήτημα είναι ΄το εξής όμως ,είμαστε στο παρά πέντε ,κανείς δεν δίνει λύση και ο "μάγος" κυκλοφορεί ελεύθερος. Κανονικά αυτός θέλει 3 φορές την ημέρα ξύλο και αγωγή για αποζημίωση προγραμμάτων ,χαμένων ωρών,ψυχικής υγείας κλπ.

 

Μόνο στην Ελλάδα κουτσουλάς ,κονομάς και φεύγεις σαν κύριος.

 

Και το όνομά του δεν το μάθαμε ακόμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τις έστειλα όλες και μάλιστα συμφώνησαν.. Δεν μου βγάζει αποκλίσεις πουθενά..Για περίπου 1.531 πελάτες μου με 3.541.187.451.000 εγγραφές.. Στην αρχή είχα κάποιες αποκλίσεις αλλά οι συνάδελφοι (εσείς δηλαδή) μόλις τις έβλεπαν έσπευδαν και τις διόρθωναν..Μάλιστα με πήραν και απο το λογιστήριο της ΔΕΗ και του ΟΤΕ να με ευχαριστήσουν γιατί συμφωνεί και ο "κουβάς".. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις διορθώσεις.. Εγώ ξεκινάω τις διακοπές του Πάσχα απο αύριο

 

θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα Χριστό... :)

Mήπως είσαι αλλόθρησκος ?  :D  :D  :D  :D

Δέν ξέρω αν θα τα καταλάβει και αυτός που τά έγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

 

Μόλις μπήκα στις ΜΥΦ να δώ τι γίνεται.

 

Εχω στείλει σε μία εταιρεία που έχει μόνο έξοδα το α' τρίμηνο. Υπάρχουν σήμερα αυτά που είχα στείλει και φυσικά όλα με το γνωστό κόκκινο τριγωνάκι με το θαυμαστικό!!!

 

Τελικά έχουμε τίποτα νεότερο?

Εμείς θα κάνουμε τρίημερο καρναβαλιού ή θα κάνουμε 12 ήμερο ΜΥΦ (απο σήμερα έως 2/3)?????

 

Που και που θα τις στείλουμε δεν θα συμφωνούν!

Διότι εγώ στο ανωτέρω τρίμηνο που έχω στείλει δοκιμαστικά, μου βγάζει επίσης οτι δεν έχω δηλώσει κάποια έξοδα, γιατί τα τιμολόγια αυτά που δεν έχω δηλώσει απο οτι ειδα στο λογιστικό μου πρόγραμμα μου τα είχαν φέρει οχι Ιανουάριο που είχαν εκδοθεί αλλά Ιούλιο και τα καταχώρησα τότε! με ημερομηνία ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΙΟΥΛΙΟΥ αφού τότε τα έλαβα!!!! οπότε ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΓΙΟΚ!!!! και αυτό ίσως είναι το πιο απλό παράδειγμα για να καταλάβουν οτι ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΦ έιναι οτι πιο ΧΑΖΟ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΑ.

ΠΑΛΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ,ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΝ ΣΚΑΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΟΤΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λογιστές κολυμπώντας στα βαθιά της αληθινής οικονομίας, αντιλαμβάνονται ποια κύματα στον ωκεανό είναι θανατηφόρα,ποιά είναι χάδια και ποιά είναι  ελεγχόμενα...

Η ιστορία με τις ΜΥΦ είναι απ τις περιπτωσεις που μπορούν να σε σκοτώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από Τρίτη θα αρχίσω να στέλνω(δεν έχω μπει καν να δω πως είναι)  δε μπορώ να περιμένω μέχρι τελευταία μέρα.Ας ελπίσουμε πως μέχρι τότε κάτι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογιστες θα καταθεσουν αιτημα για παραταση και οριο στις μυφ ή θα ακολουθησουμε την τακτικη ο καθενας μονος του. Υστερα τρεχουμε σαν κοροιδια να προλαβουμε προθεσμιες ανεφικτες, με οδηγιες ανυπαρκτες και διασταυρωσεις που δεν βοηθουν κανεναν. Οτι να ναι δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο απ'όλα είναι ότι -και αυτό όχι μόνο για τις ΜΥΦ- κάνουμε την δουλειά εδώ και 20 χρόνια κ οι γνώσεις μας είναι λες και ξεκινήσαμε χθές . 

 

Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΊΝΑΙ Η ΠΙΟ ΝΕΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΠΟΙΟ CERN ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ;

ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ ΤΗΣ ΝΕΟΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ !!!

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΑΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΑΝΆΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ Κ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ  ΤΗΝ ΜΕΡΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από Τρίτη θα αρχίσω να στέλνω(δεν έχω μπει καν να δω πως είναι)  δε μπορώ να περιμένω μέχρι τελευταία μέρα.Ας ελπίσουμε πως μέχρι τότε κάτι θα γίνει...

Το θέμα είναι άλλο.Σκέφτεσαι να πέσει το σύστημα όπως με τις δηλώσεις και να μείνουμε να κοιτάμε την οθόνη?Αφού όλοι θα στείλουν τις 3 τελευταίες μέρες, αν δεν καταργηθεί ή αλλάξει το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΡΑ ή ΕΤΗΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΟΡΙΟ 100.000δρχ.

 

ΤΕΛΟΣ!

 

:lol: :lol: :lol:

Να τες και οι δραχμέεεεες.... Κάτι ξέρεις εσύ ... Λέγε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...