Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Οι μικρές μύγες πιάνονται, ενώ οι μεγάλες σχίζουν το δίχτυ και φεύγουν."

Ο αρχαίος φιλόσοφος Ανάχαρσης παραμένει επίκαιρος, ακόμη και εαν είπε την παραπάνω φράση στο Σόλωνα απογοητευμένος απο το νομοθετικό του σύστημα...

 

Δε θα στείλω καμία συγκεντρωτική!! Τέλος αυτή η δουλοπρέπεια που μας διακατέχει!!

Πρέπει να διεκδικήσουμε συλλογικα την καταργησή τους...

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΡΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι 

Τι είναι αυτό το ΜΥΦ?

Μην

Υπολογίζεις 

Φίλους

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι 

Μέ όλον τον σεβασμό στις απόψεις σας , και παρά το γεγονός ότι έχω εκφράσει κατ' επανάληψιν την άποψή μου οτι τις θεωρώ άχρηστες ( Εχω εμπειρία καμιά 35αριά ετών για δαύτες) και οτι πρέπει να καταργηθουν πλήρως και χωρίς όρια ειτε 0,01 ειτε 300,00 ευρώ , έχω κάποιες απορίες .

Αν δεν καταργηθούν τί θα κάνετε ?

Ετσι "Λεβέντικα" δεν θα τις στείλετε ? και αυτό θα αποτελεί επαγγελματική συμπεριφορά ?

Και οταν αρχίσουν τά πρόστιμα τι θα θα πείτε στους πελάτες σας (έστω στους καλούς και συνεπείς) ή στους εργοδότες σας ?

Σημειώνω όπως , και παραπάνω , ότι για λόγους δοκιμής έστειλα του Ιανουαρίου 2014 , για να ξέρω τι περίπου γίνεται σε περίπτωση που αναγκαστώ να τις υποβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι 

Μέ όλον τον σεβασμό στις απόψεις σας , και παρά το γεγονός ότι έχω εκφράσει κατ' επανάληψιν την άποψή μου οτι τις θεωρώ άχρηστες ( Εχω εμπειρία καμιά 35αριά ετών για δαύτες) και οτι πρέπει να καταργηθουν πλήρως και χωρίς όρια ειτε 0,01 ειτε 300,00 ευρώ , έχω κάποιες απορίες .

Αν δεν καταργηθούν τί θα κάνετε ?

Ετσι "Λεβέντικα" δεν θα τις στείλετε ? και αυτό θα αποτελεί επαγγελματική συμπεριφορά ?

Και οταν αρχίσουν τά πρόστιμα τι θα θα πείτε στους πελάτες σας (έστω στους καλούς και συνεπείς) ή στους εργοδότες σας ?

Σημειώνω όπως , και παραπάνω , ότι για λόγους δοκιμής έστειλα του Ιανουαρίου 2014 , για να ξέρω τι περίπου γίνεται σε περίπτωση που αναγκαστώ να τις υποβάλλω.

 

 

Αν δεν έστελνε κανένας θα είχε καταργηθεί στην πράξη.

Τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Και δεν έχω και κονέ στη Βαλαβάνη.

Με ~2 εκατ. δηλώσεις το μόνο που συμβαίνει είναι να ανεβαίνουν κατακόρυφα η πιθανότητες εγκεφαλικών και εμφραγμάτων.

Κι εγώ δεν έχω στείλει.

Αληθεύει ότι μπορείς πλέον να στείλεις μία ετήσια ή είναι φήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έστελνε κανένας θα είχε καταργηθεί στην πράξη.

Τώρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Και δεν έχω και κονέ στη Βαλαβάνη.

Με ~2 εκατ. δηλώσεις το μόνο που συμβαίνει είναι να ανεβαίνουν κατακόρυφα η πιθανότητες εγκεφαλικών και εμφραγμάτων.

Κι εγώ δεν έχω στείλει.

Αληθεύει ότι μπορείς πλέον να στείλεις μία ετήσια ή είναι φήμες;

Καλά βρε Γιάννη, εσύ ο Αριστερός , μόλις πήρατε την εξουσία αμέσως το μυαλό σου στο κονέ ? :D  :D  :D  :D  :D

Τι πράματα είναι αυτά ?

Δεν γνωρίζω τίποτα για τις φήμες

Ελπίζω σε κατάργηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έστελνε κανένας θα είχε καταργηθεί στην πράξη.

......

Αληθεύει ότι μπορείς πλέον να στείλεις μία ετήσια ή είναι φήμες;

Μα και τώρα στην πράξη θα καταργηθεί.

Ο βασικός λόγος (σύμφωνα με τη λογική τους) για να υποβληθούν οι ΜΥΦ είναι να γίνουν συμφωνίες. Στο λεπτό. Εκατομμύρια συναλλαγές στη διάρκεια του έτους να συμφωνήσουν όλες στο λεπτό. Τι ταινία επιστημονικής φαντασίας είδαν και το σκέφτηκαν ήθελα νά'ξερα. 

Αφού τώρα ο καθένας στέλνει ότι θέλει -και αν στείλει κιόλας- και όπως θέλει.

Το αποτέλεσμα θα είναι κανένας να μην συμφωνεί με κανέναν.

Οπότε το αποτέλεσμα είναι μια τρύπα στο νερό. Εχω την εντύπωση ότι όσο πλησιάζουν οι μέρες και αντιλαμβάνονται το μπάχαλο που έχουν δημιουργήσει θα το αλλάξουν.

Πως και με ποιο τρόπο δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως θα δουν πώς θα πάει για λίγες μέρες ακόμα και θα βγάλουν μια ανακοίνωση του στυλ για το 2014 θα είναι σε πιλοτική μορφή και δεν θα επιβληθούν πρόστιμα και θα το ξαναδούμε για το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε Γιάννη, εσύ ο Αριστερός , μόλις πήρατε την εξουσία αμέσως το μυαλό σου στο κονέ ? :D  :D  :D  :D  :D

Τι πράματα είναι αυτά ?

Δεν γνωρίζω τίποτα για τις φήμες

Ελπίζω σε κατάργηση .

 

Πρώτα-πρώτα δεν πήραμε την εξουσία. Εγώ προσωπικά δεν πέρασα ούτε απέξω. Αλλά κι αυτοί που μπήκαν μέσα, κάθε μέρα δείχνουν πώς δεν πήραν την εξουσία, κάτι που βέβαια σε μένα ήταν γνωστό.

Δεύτερον, έχω βρεθεί πολλές φορές με γνωστούς στην εξουσία (είχα και στην προηγούμενη κυβέρνηση γνωστούς) και δεν έκανα ποτέ χρήση.

Είχα  γνωστούς (πάρα πολύ γνωστούς) και στις κυβερνήσεις 1981-1988 και ωστόσο είμαι εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και τώρα στην πράξη θα καταργηθεί.

Ο βασικός λόγος (σύμφωνα με τη λογική τους) για να υποβληθούν οι ΜΥΦ είναι να γίνουν συμφωνίες. Στο λεπτό. Εκατομμύρια συναλλαγές στη διάρκεια του έτους να συμφωνήσουν όλες στο λεπτό. Τι ταινία επιστημονικής φαντασίας είδαν και το σκέφτηκαν ήθελα νά'ξερα. 

Αφού τώρα ο καθένας στέλνει ότι θέλει -και αν στείλει κιόλας- και όπως θέλει.

Το αποτέλεσμα θα είναι κανένας να μην συμφωνεί με κανέναν.

Οπότε το αποτέλεσμα είναι μια τρύπα στο νερό. Εχω την εντύπωση ότι όσο πλησιάζουν οι μέρες και αντιλαμβάνονται το μπάχαλο που έχουν δημιουργήσει θα το αλλάξουν.

Πως και με ποιο τρόπο δεν το ξέρω.

 

 

Με τη διαφορά ότι (αν καταργηθεί) θα καταργηθεί γιατί  κάποιοι θα δούν ότι δεν είναι δυνατή η διαχείριση τόσων και τέτοιων δεδομένων.

Οι λογιστές όμως θα έχουν "βασανιστεί" για να τους αποδείξουν ότι αυτές οι "τεχνοκρατικές" ανοησίες είναι για τα σκουπίδια.

Και πολλοί θα έχουν υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες στην υγεία τους από την πίεση που φορτώθηκαν με όλες αυτές τις βλακείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,διαβάζω μόλις τώρα ότι από 1/1/2015 στη σελίδα 16 της 1078 πως τις καταστάσεις πελατών πρέπει να τις στέλνουμε μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, δηλαδή τα έσοδα του Ιανουαρίου μέχρι 27/02/2015?

 

παρακαλώ όσο πιο άμεσα μια βοήθεια

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα-πρώτα δεν πήραμε την εξουσία. Εγώ προσωπικά δεν πέρασα ούτε απέξω. Αλλά κι αυτοί που μπήκαν μέσα, κάθε μέρα δείχνουν πώς δεν πήραν την εξουσία, κάτι που βέβαια σε μένα ήταν γνωστό.

Δεύτερον, έχω βρεθεί πολλές φορές με γνωστούς στην εξουσία (είχα και στην προηγούμενη κυβέρνηση γνωστούς) και δεν έκανα ποτέ χρήση.

Είχα  γνωστούς (πάρα πολύ γνωστούς) και στις κυβερνήσεις 1981-1988 και ωστόσο είμαι εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα.

Πάντως οι άνθρωποι είναι απασχολημένοι 

Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα τηλεοπτικά χαμελαιοντοπαπαγαλάκια  που απο Νεοδημοκράτες και Πασόκοι μεταμορφώθηκαν αστραπιαία σε Συριζαίους.

Και το πιό ωραίο βρήκαν και ωραίο , ευγενές , και εύηχο όνομα για την κωλοτούμπα.

Ελιγμός λέγεται τώρα , ελιγμός .

Τί σημασία έχει αν είναι κάθετος και όχι οριζόντιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,διαβάζω μόλις τώρα ότι από 1/1/2015 στη σελίδα 16 της 1078 πως τις καταστάσεις πελατών πρέπει να τις στέλνουμε μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, δηλαδή τα έσοδα του Ιανουαρίου μέχρι 27/02/2015?

 

παρακαλώ όσο πιο άμεσα μια βοήθεια

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97797&p=661206

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98078&p=658287

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............

Τί σημασία έχει αν είναι κάθετος και όχι οριζόντιος ?

.

 

Για αερομαχία μιλάνε Ανδρέα.

Δες sukhoi su-37 ελιγμός της κόμπρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μερικες αποριες για τις μυφ των αγροτων του ειδικου καθεστωτος φπα:

 

1) τα τιμολογια αγορας που λαμβανουν οι αγροτες και τα οποια ειναι εσοδα για αυτους δεν καταχωρουνται στην ΜΥΦ. Σωστα???

 

2) οι εκκαθαρισεις που λαμβανουν οι αγροτες απο συναιτερισμους για πωλησεις προιοντων τους απο τους συναιτερισμους και ειναι εσοδα για αυτους δεν καταχωρειται στην ΜΥΦ. Σωστα???

 

3) α) Πωλητης λαικων αγορων και ταυτοχρονα αγροτης του ειδικου καθεστωτος φπα το ειδικο στοιχειο που εκδιδεται για αγορα προιοντων στον εαυτο του δεν παει ΜΥΦ. Σωστα???

   

β) Ο παραπανω αγροτης για τα εσοδα-εξοδα λαικης στελνει καθε τριμηνο ΜΥΦ, για τα εξοδα που εχει στο ειδικο καθεστως θα τα στειλει ετησια (κατι που δεν γινεται να στειλει και ετησια και τριμηνο     μου ειπαν στο taxis) ή και αυτα στο τριμηνο (οπως μου ειπαν στο taxis)???

Επειδη το γραφει λιγο μπερδεμενα η ΠΟΛ 1078/2014 :

ββ) μη υπόχρεους υποβολής περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α., το δημόσιο και τα Ν.Π.Δ.Δ., καθώς και τους αγρότες, φυσικά πρόσωπα, που εντάσσονται είτε στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., οι οποίοι όμως δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται σε τήρηση βιβλίων, είτε στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α., μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από τη λήξη του ημερολογιακού έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σφραγίδα χρειάζονται οι συγκεντρωτικές κυρία γενικέ...

 

9q9yc2.jpg

 

Βάλτε την επιτέλους...

Τι είναι για εσάς ;

 

Μια σφραγίδα είναι λέμεεεεεε :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σας λέω πως δεν έχουν στείλει παρά ελάχιστοι, κι αυτό για τα 2.000.000 υποβολές είναι μπούρδες, γι΄ αυτό και δίνουν συνεχώς παρατάσεις. . .

 

Καλημέρα και καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Το θέμα δεν είναι η διασταύρωση του 1 λεπτού ούτε των 100 ευρώ.Είναι ο έλεγχος της οικονομικής ζωής.Αυτό απλά είναι ένα πρώτο βήμα.Τζάμπα φωνάζουμε και παρακαλάμε.Θέλει πρωτίστως πολιτική βούληση για να καταργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Ελένη μου!

 

Αρνούμαι!

Τι να πω....!!!!

 

κ οι μερες περνανε....κ το αγχος ολο κ μεγαλωνει...

Ειναι κ αυτο οτι και να θελω ,δεν προλαβαινω....

 

Εγω παντως εριξα το μπαλακι σημερα σε πελατη...

Του εξηγησα πως ακριβως ειναι τα πραγματα και του ζητησα να παρει εκεινος την αποφαση...

Κ καταλαβε με τη μια τι παιζει....Κ η απαντηση που πηρα ηταν,ας τα αφησουμε ετσι κ βλεπουμε....

 

Το ιδιο θα κανω κ μετους υπολοιπους και ας παρουν εκεινοι την ευθυνη....

 

Παρολαυτα ανακουφιση και ηρεμια δεν ενιωσα...ουτε στιγμιαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπαίνω σε πελάτες και βλέπω τις αποκλίσεις.Και παρατηρώ σε όλους ότι από τους 10 προμηθευτές για παράδειγμα έχουν δηλώσει οι 2.Και αναφέρομαι σε εταιρείες γνωστές, όχι μικρές ατομικές. Συμπεραίνω λοιπόν, ότι δεν τραβάει στην πράξη αυτό το μέτρο και θα αναγκαστεί το υπουργείο να κάνει κάτι.Τώρα, τι θα είναι αυτό θα το δούμε.Μπορεί να πει πιλοτικά το 2014 χωρίς πρόστιμα.Μπορεί να βάλει όριο 300,00 ή 100,00 ευρώ.Βέβαια ελπίζω να κάνει το καλύτερο που είναι η κατάργηση και ηγ επανεξέταση του μέτρου, αυτή τη φορά με τη συμμετοχή των λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μακαρι!!!!!!!!Μακαρι...

 

Μα βλεπω απο μενα...που δουκλευω μονη μου και οκ δεν εχω ενα μεγαλο πελατολογιο...παρολαυτα,δεν προλαβαινω....Δ γινεται σε 10μερες να στηθει ξανα απ την αρχη το 2014...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΚΛΠ

 

ΠΧ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΑΑΑ ΩΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΠΕΛΑΤΗ

 

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΔΥΟ ΜΥΦ 2014 ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ

ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ , ΤΙ ΕΓΙΝΕ , ΚΛΠ ?? ΣΩΣΤΟ ΩΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ , ΑΛΛΑ

 

ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ - ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ  ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΛΠ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΑΥΤΑ -

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι δεν θα καταργηθεί το μέτρο. απλά θα δώσουν άλλη μια τελευταία παράταση και δεν θα λάβουν υπόψιν για το 2014  αποκλίσεις. Το σύστημα, μου αρέσει και θεωρώ ότι χτυπά την φοροδιαφυγή εν μέρει. Άλλωστε εάν έχει στηθεί σωστά το λογισμικό μας είναι 5 λεπτά δουλεία για όλα τα τρίμηνα. Καταργήθηκαν θεωρημένα, απλοποιήθηκε ο ΚΦΑΣ όποτε θεωρώ πρόκειται για ένα σύστημα διασφάλισης των συναλλαγών εφόσον βέβαια το βελτιώσουν ακόμα σε κάποια σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...