Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομολογώ πως δεν έχω στείλει ούτε μια. Δεν έχω μπεί καν στην εφαρμογή έτσι για τη γνωριμία... :D

Αγωνίστρια-αγωνίστρια, αλλά με βλέπω να τρέχω και να μη φτάνω στο τέλοοοος!!!!!! B)

Εγώ έχω στείλει μία για έναν πελάτη με πολύ λίγα παραστατικά για να δω πώς είναι.Κατά τα άλλα ελπίζω κι εγώ να μην τρέχω τις τελευταίες μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως δεν έχω στείλει ούτε μια. Δεν έχω μπεί καν στην εφαρμογή έτσι για τη γνωριμία... :D

Αγωνίστρια-αγωνίστρια, αλλά με βλέπω να τρέχω και να μη φτάνω στο τέλοοοος!!!!!! B)

Kαι γω!!!!!!!!

 

Αλλα πολυ φοβαμαι οτι στο τελος θα την πιουμε την πορτοκαλαδιτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα έστειλα , 1 εγγραφη 1/1 - 31/12 κι ας τα βρουν , καλα απο αποκλισεις δεν το συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω!!!!!!!!

 

Αλλα πολυ φοβαμαι οτι στο τελος θα την πιουμε την πορτοκαλαδιτσα...

Αυτό πιστεύω κι εγώ  και κλάψτε μας................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα έστειλα , 1 εγγραφη 1/1 - 31/12 κι ας τα βρουν , καλα απο αποκλισεις δεν το συζηταμε

 

 

με ημερομηνία 31/12? στα έσοδα είναι το πρόβλημα,που στα τρίμηνα θα λένε δεν καταχωρήθηκαν έσοδα ΧΧΧΧ και στο άλλο  ΨΨΨΨ και στο τρίτο ΖΖΖΖΖ.

 

δύσκολο το βλέπω να το καταργήσουν ,έχω γράψει 2-3 θέματα πως μπορούν είτε να καταργηθούν ,είτε να μπει ένα όριο.

 

έτσι στο ξεκάρφωτο η κατάργηση ή το όριο ,χωρίς προυποθέσεις δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ημερομηνία 31/12? στα έσοδα είναι το πρόβλημα,που στα τρίμηνα θα λένε δεν καταχωρήθηκαν έσοδα ΧΧΧΧ και στο άλλο  ΨΨΨΨ και στο τρίτο ΖΖΖΖΖ.

 

δύσκολο το βλέπω να το καταργήσουν ,έχω γράψει 2-3 θέματα πως μπορούν είτε να καταργηθούν ,είτε να μπει ένα όριο.

 

έτσι στο ξεκάρφωτο η κατάργηση ή το όριο ,χωρίς προυποθέσεις δεν νομίζω. 

 

αδιαφορο τελειως αν ειναι λαθος , τα τριμηνα του ΦΠΑ ειναι σωστα, βιβλια ειναι σωστα, εκανα λαθος της ΜΥΦ  εσκεμμένα ναι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδιαφορο τελειως αν ειναι λαθος , τα τριμηνα του ΦΠΑ ειναι σωστα, βιβλια ειναι σωστα, εκανα λαθος της ΜΥΦ  εσκεμμένα ναι,

 

εσύ το ξέρεις αυτό ,ότι είναι σωστά! και αν θέλουν σε πιστεύουν.

 

ο πρώτος και μεγαλύτερος πολέμιος των ΜΥΦ ήμουν εγώ ,αλλά ...έλα που από την υπερ-ρύθμιση περάσαμε στην πλήρη απορρύθμιση και στο μπάχαλο των θεωρητικών και των συμβουλο-γραφιάδων?

 

οπότε κάτι πρέπει να υπάρχει.  Ελλάδα η χώρα των άκρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν δεν κάνουμε συγκεκριμένες-προτάσεις  λύσεις,απλοποιήσεις ή εναλλακτική για κατάργηση ,θα λένε ότι οι "λογιστάδες" υποθάλπτουν την φοροδιαφυγή.

 

ενώ το ακριβώς αντίθετο λέμε,κοιτάξτε την ουσία και όχι τα ψιλολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 01/2014 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ,ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πώς είναι δυνατόν να συμφωνούν?Νομίζω το γνωρίζουν και οι ίδιοι και θα πουν στο τέλος ότι το 2014 θεωρείται πιλοτική χρονιά και δεν θα επιβληθούν πρόστιμα στις αποκλίσεις.Για να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 01/2014 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ,ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΧΑΛΟ.

ναί έτσι είναι δυστυχώς. Όλοι αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα τα οποία στο παρελθόν ήταν πολύ πιό εύκολο να αντιμετωπισθούν και τώρα με αυτό το έκτρωμα μας δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα και πολύπλοκη διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απιστευτη εξτρα δουλεια και δεν μπορω να βρω καν τον τροπο διαγραφης...

 

εχω στειλει 2-3 φορες σε καποιον μηνα τα εσοδα ενος ελευθ.επαγγελματια, γιατι πηγα να συμπληρωσω εξτρα ενα τιμολογιο, το υπεβαλα, τελικα υπεβληθη 2 φορες κι οταν πηγα να το διαγραψω και να το κανω 0 το ξαναυπεβαλα....τελικα τι εχω υποβαλει ουτε ξερω....ελεος!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εδώ μέσα φωνάζουν μήνες τώρα ΜΗ ΣΤΕΛΝΕΤΕ!!!

 

Αν όλοι κάναμε το αυτονόητο θα καταλάβαιναν την πατάτα τους και θα το παίρναν πίσω, έστω θα δίναν εναλλακτική για ένα όριο και πάνω

 

αλλά όχιιιιι, εκεί, μια ζωή να σκύβουμε κεφάλι...

 

τι περιμένατε? να συμφωνήσετε στο λεπτό???

 

τι φοβάστε? μη δε στείλετε και σας πάνε φυλακή?

 

έλεος, μια φορά να σκεφτόμασταν το συμφέρον όλων και όχι τον .......  μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο σκέφτομαι ότι την φαεινή αυτή ιδέα την είχε ο Θεοχάρης και ότι κάποια βόδια τον ψήφισαν και τον έβαλαν και στη βουλή, εεε τι να πω.. δεν υπάρχει σωτηρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ το ξέρεις αυτό ,ότι είναι σωστά! και αν θέλουν σε πιστεύουν.

 

ο πρώτος και μεγαλύτερος πολέμιος των ΜΥΦ ήμουν εγώ ,αλλά ...έλα που από την υπερ-ρύθμιση περάσαμε στην πλήρη απορρύθμιση και στο μπάχαλο των θεωρητικών και των συμβουλο-γραφιάδων?

 

οπότε κάτι πρέπει να υπάρχει.  Ελλάδα η χώρα των άκρων!!!

 

το σύστημα έχει αναζητήσει 1/1-31/12  , οποτε 1/1-31/12 , 1 εγγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σύστημα έχει αναζητήσει 1/1-31/12  , οποτε 1/1-31/12 , 1 εγγραφη

 

εάν εγώ είμαι πελάτης σου σε κάθε τρίμηνο δήλωσα  ως αγορές  Α ΤΡΙΜ 100 ,Β ΤΡΙΜ 200 Γ ΤΡΙΜ 150  Δ ΤΡΙΜ 400

 

σε σένα θα λένε οι αποκλίσεις , Α ΤΡΙΜ δεν δηλώθηκαν έσοδα 100 κλπ.     Δ ΤΡΙΜ ΟΚ.

 

θα λένε αυτοί ,οκ στο έτος συμφωνεί ,αλλά πότε δήλωσε τα έσοδα στο ΦΠΑ? σιγά μην κοιτάξουν τις περιοδικές.

 

ενώ στα έξοδα ,εμάς ως υπόχρεους μας ενδιαφέρει η συμφωνία στο έτος ,γιατί και να το δηλώσαμε σε επόμενο τρίμηνο η χρονική καθυστέρηση είναι σε όφελος του κράτους.

 

Τέλος πάντων είναι και αυτή μία λύση ,απλά θα περίμενα το ΥΠ.ΟΙΚ. να την δώσει  και να πει "για το έτος 2014 η ΜΥΦ ήταν πιλοτική ,συμφωνείστε κακήν κακώς όπως μπορείτε με αποκλίσεις +- 300 ευρώ ,χωρίς πρόστιμα και τραβήγματα".

 

Για το 2015 και πέρα ,πρέπει να κάνουμε ως λογιστές ολοκληρωμένη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν βλέπω κατάργηση λέω σιγα-σιγά να ετοιμάζομαι.....

Αγρότες ειδικού καθεστώτος θα υποβάλουμε μόνο εσόδων ή όλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εδώ μέσα φωνάζουν μήνες τώρα ΜΗ ΣΤΕΛΝΕΤΕ!!!

 

Αν όλοι κάναμε το αυτονόητο θα καταλάβαιναν την πατάτα τους και θα το παίρναν πίσω, έστω θα δίναν εναλλακτική για ένα όριο και πάνω

 

αλλά όχιιιιι, εκεί, μια ζωή να σκύβουμε κεφάλι...

 

τι περιμένατε? να συμφωνήσετε στο λεπτό???

 

τι φοβάστε? μη δε στείλετε και σας πάνε φυλακή?

 

έλεος, μια φορά να σκεφτόμασταν το συμφέρον όλων και όχι τον .......  μας..

 

 

όσο σκέφτομαι ότι την φαεινή αυτή ιδέα την είχε ο Θεοχάρης και ότι κάποια βόδια τον ψήφισαν και τον έβαλαν και στη βουλή, εεε τι να πω.. δεν υπάρχει σωτηρία

 

Υποκλίνομαι αγαπητή συναδέλφισσα.

 

Να είσαι πάντα καλά Σοφία. :)

 

Καλημέρααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι εδώ μέσα φωνάζουν μήνες τώρα ΜΗ ΣΤΕΛΝΕΤΕ!!!

 

Αν όλοι κάναμε το αυτονόητο θα καταλάβαιναν την πατάτα τους και θα το παίρναν πίσω, έστω θα δίναν εναλλακτική για ένα όριο και πάνω

 

αλλά όχιιιιι, εκεί, μια ζωή να σκύβουμε κεφάλι...

 

τι περιμένατε? να συμφωνήσετε στο λεπτό???

 

τι φοβάστε? μη δε στείλετε και σας πάνε φυλακή?

 

έλεος, μια φορά να σκεφτόμασταν το συμφέρον όλων και όχι τον .......  μας..

Σοφια καλημερα!!!!

 

Με βαση αυτη σου την απαντηση θα παραθεσω μια σκεψη μου σχετικα με ολο αυτο το μπαχαλο που επικρατει ..

Μεχρι κ σημερα το πρωι ,δεν εχω ασχοληθει καθολου ,δεν εχω μπει καν στο συστημα ν δω πως λειτουργει,να εχω εστω μια ιδεα για ολο αυτο το κομματι στο οποιο σθεναρα αρνουμαι να συμμετεχω...

 

Αν ολα πανε καλα ,αν το υπουργειο το αποσυρει τοτε θα ειμαι υπερηφανη που κ γω απ την δικη μου πλευρα εδωσα το δικο μου αγωνα σε ολο αυτο...

 

Ο καιρος ομως πλησιαζει ,μιλαμε για λιγοτερο απο 20ημερες ...

 

Εχω την επιλογη φυσικα να ασχοληθω ,να διαβασω,να στησω το προγραμμα ξανα απ την αρχη να κανω ελεγχο σε ολη τη χρονια του 2014 και τις αναλογες τροποιητικες των ΦΠΑ-ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ -ΕΞΟΔΩΝ για ολα εκεινα τα τιμολογια που ηρθαν στα χερια μου μετα απο μηνες,να οργανωθω δηλαδη και να ειμαι σε αναμονη και αναλογα την εκβαση των πραγματων να τις στειλω την τελ.μερα  οπως και οι υπολοιποι... Σωστα?

Να παλεψουμε ...

 

Πως ομως μπορει να γινει σε πρακτικο επιπεδο ολο αυτο?

Εννοω...γιατι εγω να δουλεψω ξανα για ενα κομματι ,το οποιο περα απο χρονοβορο ειναι κυριως ψυχοφθορο χωρις αμοιβη?

Κ μπορω να διεκδικησω αμοιβη οταν δεν εχουμε ενα ξεκαθαρο τοπιο υποχρεωσεων...?

ΑΡΝΟΥΜΑΙ να τις υποβαλω για  ολους τους προφανεις λογους...

Πως μπορω ομως να τα συνδιασω ολα τα παραπανω?

Να ειμαι ετοιμη ετσι ωστε να μην  κρεμασω τον πελατη,να εχω δουλεψει αρα να απιατω αμοιβη και ταυτοχρονα να δινω εναν αγωνα που δεν γνωριζουμε το αποτελεσμα...

Σαφως και δεν μπορει κανεις να εγγυηθει το αποτελεσμα ενος αγωνα...

Αλλα ως νεα στο χωρο θα ηθελα να με συμβουλεψεις -παροτρυνεις ως προς την πιο σωστη λυση...

Σευχαριστω.. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στέλνετε αλλά εμείς θα στείλουμε.

Προχωρήστε εσείς μπροστά και εμείς ακολουθούμε πάντα εκ του ασφαλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ. ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ. ΑΦΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ????

 

Έχει δίκιο. Δες όμως τον αντίλογο. Κακώς, πολύ κακώς, οι περισσότεροι έστειλαν. Εγώ δεν έκανα τίποτα ακόμη. Από δευτέρα μπλέκω με νοσοκομεία (προγραμματισμένο) για σοβαρή κατάσταση. Δεν ξέρω ποτε και πως θα ξεμπερδέψω. Στην καλύτερη μετά από 10ήμερο. Τι θα κάνω τότε αν το 80% έχει στείλει? Τι θα πρωτοπρολάβω να κάνω. Έτσι λοιπόν ξεκινάω από τώρα και για 3 ημέρες να στείλω ότι προλάβω και βλέπουμε (πρώτα ο Θεός).

Έτσι λοιπόν ξαναρωτάω. Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος θα στείλουν μόνο έσοδα ή τα πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος θα στείλουν μόνο έξοδα  ή  και έσοδα αλλά μόνο όσοι έχουν  επιλέξει να εκδίδουν τιμολόγια για το σύνολο της παραγωγής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...