Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλα μου ντε, ποτέ θα βγει η επίσημη ανακοίνωση???

Ελπίζω η σιγουριά των διαχειριστών να επιβεβαιωθεί το γρηγορότερο δυνατό από το Υπ. Οικονομικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε, ποτέ θα βγει η επίσημη ανακοίνωση???

Ελπίζω η σιγουριά των διαχειριστών να επιβεβαιωθεί το γρηγορότερο δυνατό από το Υπ. Οικονομικών..

Εσεις στελνετε?

Εγω δεν εχω στειλει ουτε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ στέλνω ακόμα..

Αλλά τις περισσότερες τις έχω δουλέψει και είναι standbye.

 

Αλλά χωρίς επίσημη ανακοίνωση δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω η σιγουριά των περισσοτέρων να είναι σωστή.

 

Απορώ πάντως που δεν φαίνεται να αγχώνονται περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/857792/paratasi-gia-tis-triminiaies-sugkentrotikes-katastaseis-oi-nees-prothesmies

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό μοιάζει με επίσημη ανακοίνωση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  ίδια τύπου ενημέρωση εμφανίστηκε σε πολλά sait στις 18/9. όπως και στο taxheaven, μόνο που ανέφερε χαρακτηριστικά ότι αναμένεται η επίσημη ανακοίνωση, η οποία ακόμα δεν έχει βγει.

 

Δηλαδή εμείς πως στο καλό θα είμαστε 100% σίγουροι?

Με διαρροές, υποθέσεις και 99% βεβαιότητα θα προχωρήσουμε τη δουλεία μας?

Έτσι δεν γίνεται δουλεία.

Γιατί με τη λογική αυτή κοιτάω και εγώ τα καλεντάρια σε άλλα οικονομικά sait που δεν έχουν αλλάξει την καταληκτική ημερομηνία υποβολής από 30/9 σε 2/2/15.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επίσημη δήλωση της ΓΓΔΕ σε όλα τα μέσα.Απλά ανμένουμε την επίσημη απόφαση.Για παράδειγμα η απόφαση ότι εξαιρούνται οι μονές από τη ΜΥΦ υπογράφτηκε στις 14/9 και δόθηκε στη δημοσιότητα στις 26/9!Λογικά και η απόφαση της παράτασης της ΜΥΦ θα δοθεί στη δημοσιότητα σήμερα ή αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

`Μόλις με πήρε συνάδελφος τις για συμφωνία 2013. Μετά την φυσικά επόμενη χυλόπιτα με ρώτησε για τις τριμηνιαίες. Ακόμα πρέπει να τρέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα, 29/9/2014

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΠΟΛ. 1207

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

 

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (15η)

 

ΤΜΗΜΑ: Β΄

 

 

ΘEMA:

Τροποποίηση της απόφασης Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/7.1.2014 (ΦΕΚ 179 Β΄) «Υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων, για διασταύρωση πληροφοριών», όπως ισχύει.

 

ΑΠΟΦΑΣΗ

Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 14 του ν. 4174/2013 , όπως προστέθηκαν με την παράγραφο 5 του άρθρου 42 του ν. 4223/2013 (ΦΕΚ 287 Α΄/31.12.2013).

2. Την απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων ΠΟΛ. 1022/7.1.2014 (ΦΕΚ 179 Β΄/31.1.2014), όπως τροποποιήθηκε από τις αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων ΠΟΛ. 1072/7.3.2014 (ΦΕΚ 691 Β΄/19.3.2014),ΠΟΛ. 1149/16.5.2014 (ΦΕΚ 1299 Β΄/22.5.2014), ΠΟΛ. 1176/14.7.2014 (ΦΕΚ 1909 Β΄/15.7.2014) και ΠΟΛ. 1201/4.9.2014 .

3. Την ανάγκη παροχής του κατάλληλου χρόνου για την εκπλήρωση της υποχρέωσης υποβολής καταστάσεων φορολογικών στοιχείων του πρώτου, δεύτερου και τρίτου τριμήνου του ημερολογιακού έτους 2014.

4. Ότι, από την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού,

 

Αποφασίζουμε

Με την παρούσα τροποποιούμε την απόφαση Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/ 7.1.2014 (ΦΕΚ 179 Β΄) «Υποβολή καταστάσεων φορολογικών στοιχείων, για διασταύρωση πληροφοριών», όπως ισχύει μετά την τροποποίηση της από τις αποφάσεις του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων ΠΟΛ. 1072/7.3.2014 (ΦΕΚ 691 Β΄), ΠΟΛ. 1149/16.5.2014 (ΦΕΚ 1299 Β΄), ΠΟΛ. 1176/14.7.2014 (ΦΕΚ 1909 Β΄/15.7.2014) και ΠΟΛ. 1201/4.9.2014 , ως ακολούθως:

Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής:

«Ειδικά, οι καταστάσεις του πρώτου, δεύτερου και τρίτου τριμήνου του ημερολογιακού έτους 2014, υποβάλλονται μέχρι το χρόνο υποβολής του τέταρτου τριμήνου του έτους αυτού, δηλαδή μέχρι το τέλος Ιανουαρίου 2015.»

 

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Ακριβές Αντίγραφο

Η Γενική Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων

Ο Προϊστάμενος της Γραμματείας

Αικατερίνη Σαββαΐδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως....ανέλαβα πριν μιά εβδομάδα τα βιβλία μιάς ατομικής και βλέπω, παίρνοντας τα παραστατικά για ενημέρωση από το μαγαζί , ένα ΤΠΥ ενός δικηγόρου με ημερομηνία 10/6 και χωρίς παρακράτηση φόρου πάνω(καθαρή αξία πάνω από 300 ευρω) για το οποίο δεν είχε καν ενημερώσει  τον προηγούμενο λογιστή της. Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι είχε κρατήσει ο πελάτης μου συνημμένο πάνω στο τιμολόγιο την επιστολή των ΕΛΤΑ με το οποίο ήρθε το τιμολόγιο του δικηγόρου στο μαγαζί(ημερομηνία Αυγούστου 2014). Σε αυτή την περίπτωση και λόγω των Μ.Υ.Φ. τί είναι προτιμότερο κατα τη γνώμη σας?? να το καταχωρήσω με 10/6 και να κάνω τροποποιητική ΦΠΑ για το 2ο τρίμηνο ή να πάω και να το καταχωρήσω βάσει της ημερομηνίας των ΕΛΤΑ??? Σε ότι αφορά την παρακράτηση τώρα που δεν έχει πάνω κρατήσει 20% φόρο,θα πρέπει εγώ τώρα να προβώ σε περιοδική ΦΜΥ εκπρόθεσμη για να αποδώσω τον φόρο 20% από τη στιγμή που εκείνος δεν μπορεί πλέον βάσει νόμου να τον αποδώσει μόνος του (σε περίπτωση που δεν τον απέδιδε ο πελάτης του)? Πώς τα κάνουν τόσο σκατά κάθε φορά και τα μπερδεύουν έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

οσοι απαλλακτηκανε απο το φπα για το 2015 (κατω απο 10 χιλιαδες ευρω) πως περνανε στις συγκεντρωτικες τους, μονο με την καθαρη αξια;; δεδομενου οτι στα βιβλια περνανε ολοκληρη η αξια 100 + 23 = 123 και στις ΜΥΦ 100 για να συμφωνησει με τον αντισυμβαλλομενο;; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά οχι διάβασα αλλά τελικά έχουν υποβληθεί κάτι εκατομμύρια. Εγω πάντως και να θέλω, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ......

Το χειρότερο είναι πως πλέον δεν ακούω ούτε καν φήμες για την κατάργηση αυτής της αηδίας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά οχι διάβασα αλλά τελικά έχουν υποβληθεί κάτι εκατομμύρια. Εγω πάντως και να θέλω, ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ......

Το χειρότερο είναι πως πλέον δεν ακούω ούτε καν φήμες για την κατάργηση αυτής της αηδίας......

Αυτό με τα εκατομμύρια είναι βλακείες πιστεύω... 

Για να δίνουν έτσι παρατάσεις ή έχουν στείλει καμιά 100ρια σε όλη την Ελλάδα ή είναι προεκλογικό τρικ!! Κλίνω προς το 1ο!

 

Δεν έχω στείλει ούτε 1!!! Μα το Θεό!! 

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με πειραζει ,να κατεβασω ξανα τα αρχεια,να τα ξαναδιαβασω,να τα ξανακαταλαβω,να ρυθμισω το πορογραμμα και να ξεκινησω να υποβαλω....

 

Μη γινει ομως καμια αηδια και καρταργηθουν τελειως ...αντε πια γιατι βαρεθυηκα με αυτο το σεναριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν με πειραζει ,να κατεβασω ξανα τα αρχεια,να τα ξαναδιαβασω,να τα ξανακαταλαβω,να ρυθμισω το πορογραμμα και να ξεκινησω να υποβαλω....

 

Μη γινει ομως καμια αηδια και καρταργηθουν τελειως ...αντε πια γιατι βαρεθυηκα με αυτο το σεναριο

Εμένα με πειράζει ρε Ελένη .... πολύ !!! :angry:

 

Καλημέρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...