Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με όσους έχουν κάνει μέσα στο έτος διακοπή , και το σύστημα δεν αφήνει για αυτούς να υποβληθούν στοιχεία , έχει διορθωθεί ?

πως το αντιμετωπίζουμε ?

α σοβαρά το σύστημα δεν αφήνει να στείλουν αυτούς που έχουν κάνει διακοπή μέσα στο έτος?????αχαχαχαχαχαχα!ωραίο μπουρ.......λο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω αρχίσει ακόμα, η αντιπαραβολή των παραστατικών γίνεται αμέσως?Δηλαδή, καταχωρώ εγώ ένα τιμολόγιο και μου λέει αν το έχει καταχωρήσει και ο άλλος?Και αν δεν το έχει καταχωρήσει θα με αφήσει εμένα να κάνω οριστικοποίηση?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω αρχίσει ακόμα, η αντιπαραβολή των παραστατικών γίνεται αμέσως?Δηλαδή, καταχωρώ εγώ ένα τιμολόγιο και μου λέει αν το έχει καταχωρήσει και ο άλλος?Και αν δεν το έχει καταχωρήσει θα με αφήσει εμένα να κάνω οριστικοποίηση?Ευχαριστώ.

σε αφήνει να καταχωρήσεις ότι θές , απλά για όσα παραστατικά δεν έχουν στείλει οι πελάτες-προμηθευτές σου αντίστοιχη Μ.Υ.Φ. στα θεωρεί μη εγκεκριμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς έτσι όπως είναι στημένο δεν μπορεί να δουλέψει.Κακώς στέλνουν κάποιοι.Νόημα θα είχε μόνο η υποβολή των χονδρικών πωλήσεων.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αποκλίσεις...φυσικά και δεν μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις.Έως ότου σοβαρευτούν οι εμπνευστές αυτού του συστήματος σαυτή την μορφή, σταματήστε να ασχολείστε,διαφορετικά οι πραγματικά υπαίτιοι που αποδέχονται αυτόν τον παραλογισμό θα έχουν την κύρια ευθύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΠ ΤΩΝ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΛΙΑΝΙΚΩΣ ..

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΤΙΜ ΔΑΠΑΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΥ ,ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΠ ΤΩΝ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΛΙΑΝΙΚΩΣ ..

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΤΙΜ ΔΑΠΑΝΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΥ ,ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙ?

Λάθος καταχώρηση , να τις περάσετε ξανά ταμειακές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξτε την λογική των πελατών σας , γιατι να καταργηθούν , επιπλέον δουλειά , επιπλέον αμοιβή , μη ντρέπεστε ,  κάθε βδομαδα πάνε ολοι περίπτερο και super market και πληρώνουν ανελλιπως , χωρίς παράπονα κανένας , εμείς γιατι να ζητάμε παρατασείς , επειδη κάποιοι  δεν ζητάνε τα λεφτά τους  , από την εργασία τους????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξτε την λογική των πελατών σας , γιατι να καταργηθούν , επιπλέον δουλειά , επιπλέον αμοιβή , μη ντρέπεστε ,  κάθε βδομαδα πάνε ολοι περίπτερο και super market και πληρώνουν ανελλιπως , χωρίς παράπονα κανένας , εμείς γιατι να ζητάμε παρατασείς , επειδη κάποιοι  δεν ζητάνε τα λεφτά τους  , από την εργασία τους????

 

Λάθος καταχώρηση , να τις περάσετε ξανά ταμειακές !

και στα απλογραφικα βιβλια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αφήνει να καταχωρήσεις ότι θές , απλά για όσα παραστατικά δεν έχουν στείλει οι πελάτες-προμηθευτές σου αντίστοιχη Μ.Υ.Φ. στα θεωρεί μη εγκεκριμένα

Δηλαδή, θα μου βγάλει αριθμό καταχώρησης?Αν ο άλλος δεν τα στείλει ποτέ τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξτε την λογική των πελατών σας , γιατι να καταργηθούν , επιπλέον δουλειά , επιπλέον αμοιβή , μη ντρέπεστε ,  κάθε βδομαδα πάνε ολοι περίπτερο και super market και πληρώνουν ανελλιπως , χωρίς παράπονα κανένας , εμείς γιατι να ζητάμε παρατασείς , επειδη κάποιοι  δεν ζητάνε τα λεφτά τους  , από την εργασία τους????

Δεν έχεις άδικο, αλλά εδώ παλεύουμε να πάρουμε στην ώρα του το 100άρικο, φαντάσου να τους πω 120 τι έχει να γίνει!Και δεν μιλάω για πελάτες που ήταν πάντα φεσατζήδες, μιλάω για ανθρώπους που έχει μειωθεί ο τζίρος τους πραγματικά και δεν θέλω να τους διώξω από πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς έτσι όπως είναι στημένο δεν μπορεί να δουλέψει.Κακώς στέλνουν κάποιοι.Νόημα θα είχε μόνο η υποβολή των χονδρικών πωλήσεων.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αποκλίσεις...φυσικά και δεν μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις.Έως ότου σοβαρευτούν οι εμπνευστές αυτού του συστήματος σαυτή την μορφή, σταματήστε να ασχολείστε,διαφορετικά οι πραγματικά υπαίτιοι που αποδέχονται αυτόν τον παραλογισμό θα έχουν την κύρια ευθύνη.

 

Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, εμείς γιατι να ζητάμε παρατασείς , επειδη κάποιοι  δεν ζητάνε τα λεφτά τους  , από την εργασία τους????

 

γι αυτό ζητάμε παρατάσεις? τι σχέση έχει αυτό..? και στην προκειμένη περίπτωση δεν θέλω παράταση..

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΘΕΛΩΩΩΩ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξτε την λογική των πελατών σας , γιατι να καταργηθούν , επιπλέον δουλειά , επιπλέον αμοιβή , μη ντρέπεστε ,  κάθε βδομαδα πάνε ολοι περίπτερο και super market και πληρώνουν ανελλιπως , χωρίς παράπονα κανένας , εμείς γιατι να ζητάμε παρατασείς , επειδη κάποιοι  δεν ζητάνε τα λεφτά τους  , από την εργασία τους????

 

Σαν τους ταξιτζήδες που πάνε γύρω γύρω για να χρεώνει περισσότερο το ταξίμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δυστυχώς έτσι όπως είναι στημένο δεν μπορεί να δουλέψει.Κακώς στέλνουν κάποιοι.Νόημα θα είχε μόνο η υποβολή των χονδρικών πωλήσεων.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν αποκλίσεις...φυσικά και δεν μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις.Έως ότου σοβαρευτούν οι εμπνευστές αυτού του συστήματος σαυτή την μορφή, σταματήστε να ασχολείστε,διαφορετικά οι πραγματικά υπαίτιοι που αποδέχονται αυτόν τον παραλογισμό θα έχουν την κύρια ευθύνη.

Συμφωνώ απόλυτα.Είναι πρακτικά αδύνατον να γίνουν σωστές διασταυρώσεις.Αν έχεις δουλέψει έστω και ένα χρόνο σε λογιστήριο το βλέπεις ότι είναι μια καθαρά γραφειοκρατική διαδικασία η οποία δεν προσφέρει τίποτα.Αν είναι να συνεχιστεί αυτό το σύστημα καλύτερα να γυρίσουμε στη θεώρηση στοιχείων πάλι.Τι να πω πια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτό ζητάμε παρατάσεις? τι σχέση έχει αυτό..? και στην προκειμένη περίπτωση δεν θέλω παράταση..

 

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΘΕΛΩΩΩΩ

 

Πάντως δε βλέπω επισημες αντιδράσεις και ανησυχώ. Θα τρέχουμε και δε θα φτάνουμε στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα απλογραφικα βιβλια ?

Στα απλογραφικά έχω κάνει το εξής:

Έχω φτιάξη 2 άρθρα

το 1ο Βενζίνες με ΑΛΠ (ΛΟΓ. 64.11.1110) το οποίο το στέλνω ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΥΜΕΝΕΣ

 και

το 2 Βενζίνες με ΤΙΜ (ΛΟΓ. 64.11.1111) και το στέλνω κανονικά ως ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΡΟΩΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Παρακαλώ πείτε μου πού υπάρχουν συγκεντρωμένες όλες οι απορίες και οι απαντήσεις τους σχετικά με τις ΜΥΦ στον κόμβο επειδή τώρα τις ξεκινάω και έχω κάποιες απορίες.Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Παρακαλώ πείτε μου πού υπάρχουν συγκεντρωμένες όλες οι απορίες και οι απαντήσεις τους σχετικά με τις ΜΥΦ στον κόμβο επειδή τώρα τις ξεκινάω και έχω κάποιες απορίες.Ευχαριστώ πολύ.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094

 

Ευελπιστούμε να μη χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18094

 

Ευελπιστούμε να μη χρειαστεί

Ευχαριστώ πολύ.Κι εγώ ευελπιστώ αλλά δεν βλέπω και καμιά ιδιαίτερη κινητικότητα για να καταργηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο 6/9/2014 12:05 έστειλα συγκεντρωτική 2ου τριμήνου.

Οι υποβολές που έχουν γίνει μέχρι αυτή την ώρα είναι 1.122.115 δηλώσεις!!!

Τρεχάτε ποδαράκια μου γιατί χανόμαστε.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα. ΕΝΦΙΑ, Ε9, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ Γ', VIES, INTRASTAT. Πρέπει να τελειώνουμε με τις συγκεντρωτικές το συντομότερο, γιατί τον άλλο μήνα θα έχουμε το 3ο τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο 6/9/2014 12:05 έστειλα συγκεντρωτική 2ου τριμήνου.

Οι υποβολές που έχουν γίνει μέχρι αυτή την ώρα είναι 1.122.115 δηλώσεις!!!

Τρεχάτε ποδαράκια μου γιατί χανόμαστε.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα. ΕΝΦΙΑ, Ε9, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ Γ', VIES, INTRASTAT. Πρέπει να τελειώνουμε με τις συγκεντρωτικές το συντομότερο, γιατί τον άλλο μήνα θα έχουμε το 3ο τρίμηνο.

Πάλι με κόβεις από τις ρακέτες όμως...

Δεν είσαι εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο 6/9/2014 12:05 έστειλα συγκεντρωτική 2ου τριμήνου.

Οι υποβολές που έχουν γίνει μέχρι αυτή την ώρα είναι 1.122.115 δηλώσεις!!!

Τρεχάτε ποδαράκια μου γιατί χανόμαστε.

Από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα. ΕΝΦΙΑ, Ε9, ΑΠΔ, ΦΜΥ, ΦΠΑ Γ', VIES, INTRASTAT. Πρέπει να τελειώνουμε με τις συγκεντρωτικές το συντομότερο, γιατί τον άλλο μήνα θα έχουμε το 3ο τρίμηνο.

Στα π@@@@@α μας τι έστειλες. Α ρε κακομοίρη καρπαζοεισπράκτορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα απλογραφικά έχω κάνει το εξής:

Έχω φτιάξη 2 άρθρα

το 1ο Βενζίνες με ΑΛΠ (ΛΟΓ. 64.11.1110) το οποίο το στέλνω ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΟΥΜΕΝΕΣ

 και

το 2 Βενζίνες με ΤΙΜ (ΛΟΓ. 64.11.1111) και το στέλνω κανονικά ως ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΡΟΩΝ. 

Στα έξοδα αυτοκίνητου για ΙΧ και στα επαγγελματικά γεύματα (ανεξάρτητα τι παραστατικό εχει εκδοθεί ΤΙΜ η ΑΛΠ) καταχωρούμε τη συνολική αξία (πχ 100ευρω) σιις δαπάνες χωρίς ΔΙΚ.ΕΚΠΤ.

Στις συγκεντρωτικές πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός,,δηλαδή αξια 81,30+ 18,70 ΦΠΑ

Σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...