Προς το περιεχόμενο

Με τις μηνιαίες συγκεντρωτικές τι θα κάνουμε ? Θα στείλουμε? Η όχι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη δεν καταργήθηκαν???

 

Έχουμε και δουλειές να κάνουμε...  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν καταργήθηκαν???

 

Έχουμε και δουλειές να κάνουμε...  :angry:

Και ούτε θα καταργηθούν γιατί είμαστε τόσο εθελόδουλοι σαν κλάδος που τρέξαμε να στείλουμε μη χάσουμε το κελεπούρι.

 

Και προτείνουμε κι εναλλακτικές.

Και βρίζουμε και όποιον μιλά για κατάργηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εξοδα/εξοδα που υποβαλλουμε χωρις αφμ εμφανιζονται καπου στο μενου που εχει το taxis? η μονο τα τιμολογια με αφμ εμφανιζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο. Δες όμως τον αντίλογο. Κακώς, πολύ κακώς, οι περισσότεροι έστειλαν. Εγώ δεν έκανα τίποτα ακόμη. Από δευτέρα μπλέκω με νοσοκομεία (προγραμματισμένο) για σοβαρή κατάσταση. Δεν ξέρω ποτε και πως θα ξεμπερδέψω. Στην καλύτερη μετά από 10ήμερο. Τι θα κάνω τότε αν το 80% έχει στείλει? Τι θα πρωτοπρολάβω να κάνω. Έτσι λοιπόν ξεκινάω από τώρα και για 3 ημέρες να στείλω ότι προλάβω και βλέπουμε (πρώτα ο Θεός).

Έτσι λοιπόν ξαναρωτάω. Οι αγρότες ειδικού καθεστώτος θα στείλουν μόνο έσοδα ή τα πάντα?

Κανε την προσευχη σου και ολα θα πανε καλα.Και η περιπετεια υγειας που εχεις θα παει καλα , και τις ΜΥΦ θα τις προλαβεις.Αλλωστε η φωτο που εχεις λειτουργει ως 'μεσον'.Οι αγροτες του ειδικου, μια δηλωση μονο για τα εξοδα.Το ερωτημα ειναι αν τυχον εχουν και επιχειρηση με βιβλια (π.χ. ψιλικα) και στελνουν ανα τριμηνο εσοδα-εξοδα , τα αγροτικα εξοδα θα πανε και αυτα με τα τριμηνα ή μια δηλωση ετησια ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ  2 ΧΡΟΝΙΑ  ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ 2,46 EURO  ΣΕ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ  13000,00 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ........................ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ .........................ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ.......................................................ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ  ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ................................................................... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά την άποψή μου οτι πρέπει να καταργηθούν , και ..... 

Επειδή , σε περίπτωση που δεν καταργηθούν ,  δεν θέλω να τρέχω τελευταία στιγμή να μάθω πως σκ.....ά δουλεύει η κω...εφαρμογή , έστειλα τον Ιανουάριο του 2014.

Τί διαπίστωσα 

1. Το 98% δεν έχει υποβάλλει

2. Απο το 2% που υπέβαλλε τα μισά είναι λάθος

3. Τά λάθη εντοπίζονται , κυρίως , σε διαφορές ΦΠΑ της τάξεως του 0,01 Ευρώ.

4. Υπάρχουν υποβολές απο μη συναλλαγέντες  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι έχετε απορίες για τις ΜΥΦ του 2014 ανοίξτε άλλο θέμα παρακαλώ...εδώ συζητάμε για την κατάργησή τους!

Καλή συνέχεια σε όλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφια καλημερα!!!!

 

 

Καλημέρα Ελένη μου!

 

Τι να σου πω.. δεν βλέπεις τι επικρατεί τριγύρω? Με τους περισσότερους συναδέλφους που έχω μιλήσει άρχισαν να στέλνουν μανιωδώς!! Και αυτοί που δεν έχουν στείλει μέχρι τώρα ήδη ετοιμάζουν να τα στείλουν..

 

 

Υποστηρίζω μέχρι τέλους την άποψη μου ότι δεν πρέπει να στείλω ΜΥΦ για όλους τους λόγους που έγραψες και για άλλους τόσους.. όχι ότι αν θα ήθελα θα προλάβαινα δηλαδή

 

ΑΠΔ, μισθοδοσίες, φμυ, ενημερώσεις Ιανουαρίου, να υπολογίζω κέρδη και φόρους..σημαντικό, να βγάλω φπα αγροτών, έχω έναν έλεγχο ΙΚΑ, στο ενδιάμεσο τηλέφωνα, τηλέφωνα, τηλέφωνα.. απορώ πως προλαβαίνουν

 

Έχετε σκεφτεί γιατί απαίτησαν την αποστολή τιμολογίων από μηδενική βάση? Όταν μας ρωτήθηκε αυτό από αγαπητό συνάδελφο στη Θεσσαλονίκη, άλλος έλεγε για τις ανάγκες του ΦΠΑ, άλλος επειδή  καταργήθηκε η θεώρηση..

Η απάντηση του συναδέλφου πρέπει να σας βάλει σε σκέψεις..

Για να μπορούν να κάνουν κατάσχεση εις χείρας τρίτων άμεσα αγαπητοί συνάδελφοι, και μη μου πείτε ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας..

 

Δεν ελπίζω σε κατάργηση πια.. έχει πάρει το δρόμο του.. και θα ναι φαύλος κύκλος για όλους μας.. αποκλίσεις, διορθώσεις, τροποποιητικές και ξανά από την αρχή

 

Την άποψή μου δεν μπορώ να την επιβάλλω σε κανέναν, μεγάλα παιδιά είμαστε και ας αναλάβει ο καθένας την ευθύνη του!

 

Αρνούμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι έχετε απορίες για τις ΜΥΦ του 2014 ανοίξτε άλλο θέμα παρακαλώ...εδώ συζητάμε για την κατάργησή τους!

Καλή συνέχεια σε όλους..

Εεεεεεεεεεεεετσι !!!!!!!!!

Την σημαία της επανάστασης ψηλά !!!!!

Που λέει ο τίτλος του θέματος για κατάργηση ?

Και συγνώμη που δεν πήρα την άδειά σας για το τί θα πώ.

Υπόσχομαι να μή το ξανακάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεεεεεεεετσι !!!!!!!!!

Την σημαία της επανάστασης ψηλά !!!!!

Που λέει ο τίτλος του θέματος για κατάργηση ?

Και συγνώμη που δεν πήρα την άδειά σας για το τί θα πώ.

Υπόσχομαι να μή το ξανακάνω.

και βέβαια μπορείς να λες και να κάνεις ότι θέλεις,το  ίδιο και 'γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Ελένη μου!

 

Τι να σου πω.. δεν βλέπεις τι επικρατεί τριγύρω? Με τους περισσότερους συναδέλφους που έχω μιλήσει άρχισαν να στέλνουν μανιωδώς!! Και αυτοί που δεν έχουν στείλει μέχρι τώρα ήδη ετοιμάζουν να τα στείλουν..

 

 

Υποστηρίζω μέχρι τέλους την άποψη μου ότι δεν πρέπει να στείλω ΜΥΦ για όλους τους λόγους που έγραψες και για άλλους τόσους.. όχι ότι αν θα ήθελα θα προλάβαινα δηλαδή

 

ΑΠΔ, μισθοδοσίες, φμυ, ενημερώσεις Ιανουαρίου, να υπολογίζω κέρδη και φόρους..σημαντικό, να βγάλω φπα αγροτών, έχω έναν έλεγχο ΙΚΑ, στο ενδιάμεσο τηλέφωνα, τηλέφωνα, τηλέφωνα.. απορώ πως προλαβαίνουν

 

Έχετε σκεφτεί γιατί απαίτησαν την αποστολή τιμολογίων από μηδενική βάση? Όταν μας ρωτήθηκε αυτό από αγαπητό συνάδελφο στη Θεσσαλονίκη, άλλος έλεγε για τις ανάγκες του ΦΠΑ, άλλος επειδή  καταργήθηκε η θεώρηση..

Η απάντηση του συναδέλφου πρέπει να σας βάλει σε σκέψεις..

Για να μπορούν να κάνουν κατάσχεση εις χείρας τρίτων άμεσα αγαπητοί συνάδελφοι, και μη μου πείτε ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας..

 

Την άποψή μου δεν μπορώ να την επιβάλλω σε κανέναν, μεγάλα παιδιά είμαστε και ας αναλάβει ο καθένας την ευθύνη του!

 

Αρνούμαι!

 

το πρόβλημα δεν λύνεται έτσι.   αλλά με προτάσεις συλλόγων και κυρίως μόνιμη λύση για το 2015 και μετά.

 

για το 2014 ,πρέπει να πιέσουμε να βγει απόφαση "λόγω πιλοτικής εφαρμογής... " το έγραψα παραπάνω.

 

προσωπικά τι έκανα?

 

όσοι πελάτες δεν πληρώνουν ,τους ενημέρωσα ότι αν προλάβω τα στέλνω και αν συμφωνήσουμε οι λογιστές να στείλουμε. Σου λέει εδώ ο κόσμος καίγεται και δεν ξέρω που χρωστάω, σιγά μην σκάσω για τις ΜΥΦ και τις ΠΥΦ.

 

στους υπόλοιπους οι γνώμες διαφέρουν.  οι μεν κάνε ότι καταλαβαίνεις αρκεί να μην είμαστε οι "ήρωες" της υπόθεσης καλό είναι να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι παράγινε η γραφειοκρατία και οι δε ,"εγώ πληρώνω αυτά που μου ζήτησες,κάνε ότι πρέπει".

 

το πρόβλημα και εδώ είναι όπως στην υπόλοιπη κοινωνία ,ένα 30-40% αντέχει (για πόσο όμως?)  είναι πιστό στην "νομιμότητα" και στην "σταθερότητα" και οι υπόλοιποι ...ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια μπορείς να λες και να κάνεις ότι θέλεις,το  ίδιο και 'γω

Δεν συμφωνεί αυτή η άποψή σας με την προηγούμενη

Ασφαλώς και μπορείτε να λέτε και να κάνετε οτι θέλετε

Και μάλιστα χωρίς χωρίς την άδειά μου.

Η διαφορά μας είναι στο Θράσος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

 

Εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ και ούτε πρόκειται να το κάνω!!!

 

Ο κλάδος μας έχει κάνει τόσα αιτήματα για κατάργηση των ΜΥΦ..!

Ας τα δει επιτέλους το ΥΠ.ΟΙΚ. και ας βγάλει άμεσα ανακοίνωση για την κατάργηση τους!

 

Μα δεν μπορούν να καταλάβουν επιτέλους πόσο άχρηστη και ανούσια διαδικασία είναι αυτή στην οποία θέλουν να μας υποβάλλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαράκι οι δυο μας θα μείνουμε στο τέλος.. :(

 

άντε και καμιά πέντε- έξι ακόμη τρελοί.. <_<

 

Κι εγώ... κι εγώ συγκάτοικος στην τρέλα!!!! :D

 

Καλημέρα Σοφάκι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ... κι εγώ συγκάτοικος στην τρέλα!!!! :D

 

Καλημέρα Σοφάκι μου!

καλά εσένα σε υπολόγισα στανταράκι :lol:

 

καλημέρα καλημέρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνεί αυτή η άποψή σας με την προηγούμενη

Ασφαλώς και μπορείτε να λέτε και να κάνετε οτι θέλετε

Και μάλιστα χωρίς χωρίς την άδειά μου.

Η διαφορά μας είναι στο Θράσος

Θράσος? δεν σας καταλαβαίνω συνάδελφε,

εγω δεν κρίνω ούτε αυτόν που στέλνει ούτε αυτόν που δεν στέλνει,απλά έκανα μια επισήμανση ότι το θέμα αφορά αν θα στείλουμε ή όχι και όχι απορίες σχετικά με το πως τις στέλνουμε.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σας, ούτε γιατί το πήρατε τόσο προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θράσος? δεν σας καταλαβαίνω συνάδελφε,

εγω δεν κρίνω ούτε αυτόν που στέλνει ούτε αυτόν που δεν στέλνει,απλά έκανα μια επισήμανση ότι το θέμα αφορά αν θα στείλουμε ή όχι και όχι απορίες σχετικά με το πως τις στέλνουμε.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σας, ούτε γιατί το πήρατε τόσο προσωπικά.

   Και τί να κάνω εγώ κύριε συνάδελφε που δεν με καταλαβαίνετε ?

Και δεν κάνατε επισήμανση 

"Παιδιά όσοι έχετε απορίες για τις ΜΥΦ του 2014 ανοίξτε άλλο θέμα παρακαλώ...εδώ συζητάμε για την κατάργησή τους!"

Μας προτρέψατε να ανοίξουμε άλλο θέμα και να μην μετέχουμε στην συζήτηση 

Και επαναλαμβάνω που λέει ο τίτλος του θέματος για κατάργηση ?

Και που απαγορεύει την δημοσίευση της οποιασδήποτε σχετικής άποψης , γνώμης , ή απορίας  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Και τί να κάνω εγώ κύριε συνάδελφε που δεν με καταλαβαίνετε ?

Και δεν κάνατε επισήμανση 

"Παιδιά όσοι έχετε απορίες για τις ΜΥΦ του 2014 ανοίξτε άλλο θέμα παρακαλώ...εδώ συζητάμε για την κατάργησή τους!"

Μας προτρέψατε να ανοίξουμε άλλο θέμα και να μην μετέχουμε στην συζήτηση 

Και επαναλαμβάνω που λέει ο τίτλος του θέματος για κατάργηση ?

Και που απαγορεύει την δημοσίευση της οποιασδήποτε σχετικής άποψης , γνώμης , ή απορίας  ?

ΟΚ ,συγγνώμη κιόλας που συμμετείχαμε και στην συζήτηση, δεν θα ξαναγίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαράκι οι δυο μας θα μείνουμε στο τέλος.. :(

 

άντε και καμιά πέντε- έξι ακόμη τρελοί.. <_<

και εγώ Σοφάκι μου, μαζί σας θα μείνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ,συγγνώμη κιόλας που συμμετείχαμε και στην συζήτηση, δεν θα ξαναγίνει.

Αυτό καταλάβατε κύριε συνάδελφε ?

Και μου δίνετε την ίδια απάντηση που σας έδωσα εγώ?

"Και συγνώμη που δεν πήρα την άδειά σας για το τί θα πώ.

Υπόσχομαι να μή το ξανακάνω."

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι εχουν στειλει αρκετοι?

 

Εγω μπηκα μεσα να δω και σας λεω οτι το 70-80% ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ και ειδα πολυ μεγαλες εταιρειες οτι δεν εχουν κανει τιποτα..

 

ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι εχουν στειλει αρκετοι?

 

Εγω μπηκα μεσα να δω και σας λεω οτι το 70-80% ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ και ειδα πολυ μεγαλες εταιρειες οτι δεν εχουν κανει τιποτα..

 

ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ..

Συμφωνώ.Έριξα μια ματιά στις αποκλίσεις και είδα ότι ακόμα και μεγάλες εταιρείες δεν έχουν στείλει.Κατάργηση τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...