Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ


stavr

Ερώτηση

Σε ΙΚΕ  τον ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ του 2014 εκ παραδρομής δηλώθηκε για 5 μέρες εκπρόθεσμα ταμειακή σε υποκατάστημα, μέχρι να δηλωθεί δεν κόπηκε κάτι παρά τα δοκιμαστικά του τεχνικού.  Το πρόστιμο έχει βγει τώρα και μας ενημέρωσαν πως είναι 900 € ακατέβατα.  Τι να πει κανείς . Καλή συνέχεια και προσοχή γιατί άρχισαν τα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

H δική μου περίπτωση είναι απ το 2014...

Αν το δηλώσω τώρα απ ότι κατάλαβα θα έχω πρόστιμο 600 χωρίς συμβιβασμό να υποθέσω...

Θα έχω και κάποια άλλη επίπτωση που θα τη δηλώσω την επόμενη χρήση...?

Κάπως θορυβήθηκα με τα δημοσιεύματα για τους ελέγχους σε αδηλωτες φτμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι και επιβεβαιώνω ότι το πρόστιμο για παραβάσεις μετά την 01/01/2015 είναι 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για επαναλειτουργία ΦΤΜ με τί στοιχείο την δηλώσουμε στην Δ.Ο.Υ.;

Ξεχάσανε να την δηλώσουν μετά από αυτοπαράδοση λέει " λόγω διακοπή εργασιών κεντρικού".

Απέμεινε το υποκατάστημα πιά ως κεντρικό και δεν είχε δηλωμένη την ταμειακή.

Για το πρόστιμο μου είπανε μόνο 100 γαιτί αφορά το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για επαναλειτουργία ΦΤΜ με τί στοιχείο την δηλώσουμε στην Δ.Ο.Υ.;

Ξεχάσανε να την δηλώσουν μετά από αυτοπαράδοση λέει " λόγω διακοπή εργασιών κεντρικού".

Απέμεινε το υποκατάστημα πιά ως κεντρικό και δεν είχε δηλωμένη την ταμειακή.

Για το πρόστιμο μου είπανε μόνο 100 γαιτί αφορά το 2015.

κανείς;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις πρίν από 1 εβδομάδα είχα ίδια περίπτωση σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης και το πρόστιμο ήταν 100,00. Ακόμα και παλαιότερου έτους να είναι(η ταμειακή) , όταν ισχύει πρόστιμο ποιο ευνοϊκό από τα παλιό εφαρμόζονται τα τρέχοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις πρίν από 1 εβδομάδα είχα ίδια περίπτωση σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης και το πρόστιμο ήταν 100,00. Ακόμα και παλαιότερου έτους να είναι(η ταμειακή) , όταν ισχύει πρόστιμο ποιο ευνοϊκό από τα παλιό εφαρμόζονται τα τρέχοντα.

Και με τί παραστατικό δηλώνουμε την έναρξη της Φ.Τ.Μ. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με ενημερώσανε από την Δ.Ο.Υ. οτι να σύμφωνα με την ΠΟΛ1068/2015 .

Υπάρχει και κωδ. 99 αναίρεση προηγούμενης παύσης. Δεν χρειάζεται να πάμε στην Δ.Ο.Υ.

Τελικά με ποιον κωδικό θα επαναλειτουργήσουμε την ΦΤΜ ; Με 99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απωλεια βιβλιαρίου ταμειακής είχε κανένας να μας πεί το μπουγιουρντί?

Αν αφορά έτους 2015, δηλ. δεν χρειάζεται για εκπρόθεσμη διακοπή 2014 και πριν, δεν έχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για επαναλειτουργία ΦΤΜ με τί στοιχείο την δηλώσουμε στην Δ.Ο.Υ.;

Ξεχάσανε να την δηλώσουν μετά από αυτοπαράδοση λέει " λόγω διακοπή εργασιών κεντρικού".

Απέμεινε το υποκατάστημα πιά ως κεντρικό και δεν είχε δηλωμένη την ταμειακή.

Για το πρόστιμο μου είπανε μόνο 100 γαιτί αφορά το 2015.

Θα πρέπει να κοπεί Τ.Α. από ιδ. "μου είπανε  το χαρτόσημο το αποδίδουμε με τί πρόστιμο; Ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H δική μου περίπτωση είναι απ το 2014...

Αν το δηλώσω τώρα απ ότι κατάλαβα θα έχω πρόστιμο 600 χωρίς συμβιβασμό να υποθέσω...

Θα έχω και κάποια άλλη επίπτωση που θα τη δηλώσω την επόμενη χρήση...?

Κάπως θορυβήθηκα με τα δημοσιεύματα για τους ελέγχους σε αδηλωτες φτμ...

Εγώ το περσινό το είχα πληρώσει 600. Με το πρόστιμο βεβαιωμένο από την ΓΓΠΣ και όχι από τη ΔΟΥ. Και άνευ συμβιβασμού. Για φέτος δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν αφορά έτους 2015, δηλ. δεν χρειάζεται για εκπρόθεσμη διακοπή 2014 και πριν, δεν έχει πρόστιμο.

θα το χρειαστούμε μελλοντικά οπότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το χαρτόσημο σε ΤΙΜ. ΑΓΟΡΑΣ από ιδιώτη , στην ΔΟΥ κατατίθεται και σε ποιό έντυπο; 

υπάρχει έντυπο στον κόμβο κάνε αναζήτηση, κατα τίθεται ανά τρίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις πρίν από 1 εβδομάδα είχα ίδια περίπτωση σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης και το πρόστιμο ήταν 100,00. Ακόμα και παλαιότερου έτους να είναι(η ταμειακή) , όταν ισχύει πρόστιμο ποιο ευνοϊκό από τα παλιό εφαρμόζονται τα τρέχοντα.

 

Είναι σίγουρο ότι ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα έναρξη δραστηριότητας.....πήρα καινούργια ταμειακή.....την καταχώρησα στο TAXIS.....έχω μόνον λιανική πώληση....δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο στο Κώδικα....έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά 15/06/2016 φορολογικού μηχανισμού από ΙΚΕ που ιδρύθηκε 10/06/2016....Μέχρι πότε πρέπει να καταχωρηθεί η έναρξή του στο ΤΑΧΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.texnologistiki.com/site/lows/elp-kfas/item/445-xronos-koinopoihsis-ftm

Από 1/1/2015 κάθε αλλαγή που γίνεται σε φορολογικό μηχανισμό ή σε φορολογική ταμειακή μηχανή και αφορά την έναρξη (αγορά νέας) ή την παύση τους, πρέπει εντός 10 ημερολογιακών ημερών από την πραγματοποίησή τους (ημερομηνία τιμολογίου) να κοινοποιείται στο taxis.
Έως 31/12/2014, η κοινοποίηση αυτή γινόταν εντός 15 ημερών.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Για εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής ταμειακής μηχανής (μεταφορά από υποκατάστημα σε έδρα) ισχύει το πρόστιμο 100€; Η μεταβολή αν και εκπρόθεσμη δηλώνεται στο taxis ή πρέπει να υποβληθεί στη ΔΟΥ; Και τέλος το πρόστιμο βεβαιώνεται από τη ΔΟΥ ή το βλέπουμε στο taxis;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, nadal said:

Καλημέρα!

Για εκπρόθεσμη δήλωση μεταβολής ταμειακής μηχανής (μεταφορά από υποκατάστημα σε έδρα) ισχύει το πρόστιμο 100€; Η μεταβολή αν και εκπρόθεσμη δηλώνεται στο taxis ή πρέπει να υποβληθεί στη ΔΟΥ; Και τέλος το πρόστιμο βεβαιώνεται από τη ΔΟΥ ή το βλέπουμε στο taxis;

Ευχαριστώ.

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, chrisanna said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Αυτά που λέει το άρθρο, αφορούν έως 31.12.2015. Να υποθέσω ότι ισχύει το πρόστιμο 600€ χωρίς συμβιβασμό και για το 2016; Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το παρον θέμα για την εξής περίπτωση:

26/01/2016 έγινε εκπρόθεσμη μεταφορά ταμειακής μηχανής από υποκατάστημα σε κεντρικό με ημερομηνία μεταφοράς 31/12/2012. Λάβαμε 5/09/2016 απόφαση επιβολής προστίμου σύμφωνα με το αρθ. 5&6 του 2523/97 σε συνδυασμό με το αρθ.10 του 1809/88 ποσό 600€.

Μέχρι εδώ καλά.

Πήγαμε στην Δ.Ο.Υ για συμβιβασμό στο 1/3 και αποδοχή και λάβαμε απάντηση ότι δεν γίνετε πλέον συμβιβασμός στα πρόστιμα των ταμειακών μηχανών. Ο υπάλληλος μάλιστα επικοινώνησε με τον Κώδικα στο υπουργείο και το επαλήθευσε. Κατά την επιμονή μου σχετικά με την ισχύ των ευνοϊκότερων διατάξεων , μου προτάθηκε να περιμένω να βεβαιωθεί και να ασκήσω ενδικοφανή προσφυγή.

Ζητώ την εμπειρία σας επί του θέματός καθώς και την άποψη σας στο θέμα του χειρισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...