Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δηλωθεν αγροτεμαχιο ευτελους αξιας χωρις τιτλο ιδιοκτησιας


sotoslav

Ερώτηση

Θελω να ρωτησω αν μπορω να διαγραψω σε ε9 και με ποια αιτιολογια αγρο για τον οποιο δεν υπηρξε ποτε τιτλος ιδιοκτησιας η αποδοχη κληρονομιας.Ο φορολογουμενος θελει να διαγραφει κι ερωτα αν μας επιτρεπει το συστημα να το διαγραψουμε.Ακομη ρωτα αν θα πληρωσει καποιο προστιμο επειδη το δηλωνε χωρις τιτλο ιδιπκτησιας κι αν ναι,ποιο θα ειναι το υψος προστιμου.Ολα αυτα πρεπει να γινουν ως τις 14 ΙΟΥΛΙΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή να του έχει συμβεί παρόμοια περίπτωση;

Ας απαντήσει παρακαλώ!!!

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι δεν υπάρχει τίτλος ιδιοκτησίας είναι όντως ένα θέμα. Αν όμως αυτό το αγροτεμάχιο το έχει στη κατοχή του πάνω από 20 χρόνια, μήπως μπαίνουμε στη περίπτωση της χρησικτησίας; Με κτηματολόγιο τί έκανε;!! Πώς το δήλωσε, αν δηλώθηκε και αν έγινε στη περιοχή του κτηματογράφηση;!  Όσον αφορά την μη ύπαρξη αποδοχή κληρονομίας, αυτό δεν αποτελεί λόγος διαγραφής αγροτεμαχίου. Καθόσον, σύμφωνα με τον νόμο και εν συντομία, αν δεν υπάρξει αποποίηση κληρονομιάς εντός 6 μηνών, αυτόματα θεωρείται ότι έχει γίνει σιωπηρή αποδοχή από την ημερομηνία θανάτου του κληροδόχου. Αποδοχή κληρονομίας θα απαιτηθεί όταν θα θελήσει να το μεταβιβάσει ο ίδιος (είχα ανάλογη περίπτωση). Υπάρχει και στις συχνές ερωτήσεις του υπουργείου, ανάλογη ερώτηση, δες χθεσινά θέματα στο taxheaven. Από κει και πέρα, να μου ζητήσουν να διαγράψω ακίνητο χωρίς προφανή αιτία δε μου χει τύχει και στη θέση σου δε θα το δεχόμουν. Τα πρόστιμα είναι αυτά της εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης ε9. Ηλεκτρονικά για έτη 2011 έως 2013 (100 ευρώ στο σύνολο μου πήραν, αν τα κάνεις την ίδια μέρα-ώρα), για πιο πριν χειρόγραφα σε ΔΟΥ (άλλα 100 ευρώ) και για 2014, όντως μέχρι τις 14/7, ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ. Δε ξέρω πόσο και αν σε βοήθησα, ελπίζω έστω και λίγο να το κατάφερα.  Καλή σου μέρα και καλή δύναμη για τη συνέχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το διαγράφεις στο 2014 και μόνο .. με αιτιολογία " δεν γουστάρω να σας πληρώσω .. σας το χαρίζω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...