Προς το περιεχόμενο
  • 0

τροποποιητικες δηλωσεις κατοικων εξωτερικου


dodos

Ερώτηση

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΦΟΡΟ ΟΠΩΣ ΕΜΕΝΑ ...

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ Ε2 ,

Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΜΗΔΕΝ ...ΣΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΒΓΑΖΕΙ ΦΟΡΟ 548 ΕΥΡΩ ,ΥΠΟΘΕΤΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ...

ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΚΕΥΚΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ ..ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τσέκαρες ότι είναι στο εξωτερικό και δεν χρειάζεται αποδείξεις ,να μην σε ρωτήσω.   για αυτό δεν βάζω ερωτηματικό.

 

άμα είναι τσεκαρισμένο από την αρχική για κάνε ξεκλίκ και πάλι κλίκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.EXΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΕΚΑΤΟ ΦΟΡΕΣ ,ΜΗΠΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΣΤΟΧΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ?

 

2.ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ιδιο επαθα κι εγω!! Στην αρχικη δεν ειχα βαλει το προστατευομενο τεκνο και απο φορο 0 (με ετησιο εισοδημα απο ενοικια 100 ευρω), τωρα βγαζει 400 ευρω!!Μιλησα με taxis μου ειπαν να περιμενω 3-4 μερες να ενημερωθουν για τις τροπ/κες και να μιλησω με το αντοιστοιχο τμημα του ΥΠΟΙΚ.. Τι στο καλο παλι...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Αποθήκευσα δήλωση κατοίκου εξωτερικού με τεκμήρια αυτοκινήτων περίπου 4500 και εισόδημα από τόκους 0,65 και η εκκαθάριση που είδα πριν να την αποθηκεύσω ήταν μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θοδωρή καλημέρα,

 

Σήμερα το πρωι την έκανα.

καλημερα η το εφτιαξαν ,εχτες παντως εμενα με κουφανε ..το εκανα και δυο φορες και τωρα φοβαμε να ξαναδοκιμασω..

θα δοκιμασω με την τελευταια ζωη που μου δινει και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον τωρα μολις ξαναπροσπαθησα ,η αρχικη ηταν μηδεν επαναλαμβανω ,κανω τροποποιητικη με αλλαγη μονο

στο ε2 σε διαστημα που ηταν κενο ενα σπιτι , παω να την υποβαλλω και μου βγαζει φορο 548 ..ημαρτον δηλαδη..

κατοικος εξωτερικου ...

δεν θα την κανω καθολου θα την αφησω αποθηκευμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

1.δοκιμασε κανενας να κανει τροποποιητικη δηλωση κατοικου εξωτερικου ?

με αρχικη φορος= 0 ,(αλλωστε δεν ειχε τιποτα )επειδη διορθωσα την διαρκει για την οποια στο ε2 ενα σπιτι ηταν κενο (ειχαβαλει στην αρχικη 2 μηνες κενο ενω ηταν 12 ,μηνες ...μου εβγαλε φορο στην τροποποιητικη 548 ευρω ...ειναι δυνατον ? τι δεν εχουν υπολογισει παλι?

 

 

2.ασχετο θεμα με το προηγουμενο, για της οφειλες απο 01/01/2014 και μετα ισχυει οτι ειναι 1% για καθε μηνα αλλα απ[ο τον τριτο μηνα και μετα η προσαυξηση παει στο 10%?(εννοειται για τις οφειλες απο 01/01/14 και μετα ,οχι για τις πιο παλιες)?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς το ιδιο αντιμετωπίζω σε 2 περιπτώσεις. Μια, με μόνη διόρθωση την διαγραφή της ελάχιστης ανάλωσης, αυξάνει τον φόρο και στην άλλη που θέλω απλώς να κάνω εκκαθάριση εκ νεου χωρις καμία αλλαγή γιατί εκκαθαρίστηκε πριν τις αλλαγές, αυξάνει τον φόρο. οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μας δουλευουν αυτοι ? εγω δεν θα την στειλω καθολου ηδη εχω κανει δυο εκκαθαρισης ,εχω αλλη μια ,δεν τους εχω καμμια εμπιστοσυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτημα σε TAXISNET:

 

Παρακαλώ να διορθώσετε την ενεργοποίηση των τεκμηρίων σε Τροποποιητική Δήλωση Οικ. Έτους 2014 Κατοίκου Εξωτερικού που δηλώνει εισοδήματα από τόκους καταθέσεων και κέρδη από συμμετοχή σε εταιρεία ( ποσά αφορολόγητα ΠΙΝΑΚΑΣ 6) στην Ελλάδα, ώστε να μπορέσω να υποβάλλω σωστά τη δήλωσή μου. Αναμένω σχετική απάντηση με τις ενέργειές σας ή τις ενέργεις στις οποίες θα πρέπει να προβώ. (Εννοείται πως έχει δηλωθεί αντίκλητος στο Μητρώο της εφορίας και συμπληρώθηκαν σωστά και οι αντίστοιχοι κωδικοί της δήλωσης για Κάτοικο Εξωτερικού κωδ.319)

 

Απάντηση από TAXISNET:

 

 

Αξιότιμε κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η φορολογική αντιμετώπιση για τους κατοίκους εξωτερικού, έχει διαφοροποιηθεί.
Παρακαλούμε να ενημερωθείτε από το Νόμο 4261/2014.

Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών

 

Διαβάζεις το νόμο (Άρθρο 18 2238/94, όπως τροποποιήθηκε με το 4261/2014), βλέπεις ότι δεν πρέπει να ενεργοποιηθούν τα τεκμήρια και μένεις "παγωτό" !!!

 

Πριν από λίγο που ξαναδοκίμασα, δεν έχει διορθωθεί τίποτα.... Πάλι βγάζει φόρο βάσει των τεκμηρίων....

 

Θα στείλω πάλι μήνυμα και θα επανέλθω με την απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε μπας και δεν καταλαβαίνουμε κάτι εμείς?

 

μπας και ισχύει κάτι διαφορετικό και μας το κρύβουν?

 

τι να πω γμ τα υπουργεία μου..

 

 

 

 

Από   Ημερομηνία 09/07/2014 17:07 Κατηγορία Εισόδημα Φυσικών Προσώπων (Ε1,Ε2,Ε3) Σύντομη Περιγραφή ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

 

 

Καλησπέρα σας,

Υπέβαλλα τη δήλωσή μου, ως κάτοικος εξωτερικού, στις 9-4-2014 με αριθ.καταχώρησης 100214.
Μετά την τροποποίηση του αρθ.18 του ν.2238 με τον ν.4261 πρέπει να υποβάλω τροποποητική δήλωση Ε1 για μη φορολόγησή μου με τις δαπάνες του αρθ.16.
Η εφαρμογή δεν έχει ενημερωθεί ακόμα αφού υποβάλοντας την τροποποιητική δήλωση το νέο εκαθαριστικό βγάζει το ίδιο φόρο.
Λόγω του ότι η τελευταία ημέρα υποβολής των δηλώσεων είναι η δευτέρα 14-7-2014 παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για το αν θα είναι εφικτή η νέα εκκαθάριση μέχρι την ως άνω ημερομηνία ή αν πρέπει να απευθυνθώ στην αρμόδια ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

Από TAXISnet Ημερομηνία 10/07/2014 14:07 Θέμα Απάντηση στο ερώτημα:ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

 

 

 

Αξιότιμε κύριε,

Σας ενημερώνουμε πως εφόσον έχετε ενημερωθεί από τον νόμο 4261/2014 και σχετικά με την φορολογική αντιμετώπηση των κατοίκων εξωτερικού, παρακαλούμε όπως απευθυνθείτε στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών καθημερινά ή να επικοινωνήσετε με το τηλ.2103375000.

 

Πάντα στη διάθεσή σας,
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάγκες το διορθώσανε..

 

μόλις έστειλα τη δήλωση και την έβγαλε μηδενική..

 

βουρ...

 

post-27887-0-38357400-1405005395_thumb.j

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτημα σε TAXISNET:

 

Παρακαλώ να διορθώσετε την ενεργοποίηση των τεκμηρίων σε Τροποποιητική Δήλωση Οικ. Έτους 2014 Κατοίκου Εξωτερικού που δηλώνει εισοδήματα από τόκους καταθέσεων και κέρδη από συμμετοχή σε εταιρεία ( ποσά αφορολόγητα ΠΙΝΑΚΑΣ 6) στην Ελλάδα, ώστε να μπορέσω να υποβάλλω σωστά τη δήλωσή μου. Αναμένω σχετική απάντηση με τις ενέργειές σας ή τις ενέργεις στις οποίες θα πρέπει να προβώ. (Εννοείται πως έχει δηλωθεί αντίκλητος στο Μητρώο της εφορίας και συμπληρώθηκαν σωστά και οι αντίστοιχοι κωδικοί της δήλωσης για Κάτοικο Εξωτερικού κωδ.319)

 

Απάντηση από TAXISNET:

 

 

Αξιότιμε κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η φορολογική αντιμετώπιση για τους κατοίκους εξωτερικού, έχει διαφοροποιηθεί.

Παρακαλούμε να ενημερωθείτε από το Νόμο 4261/2014.

Πάντα στη διάθεσή σας

Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων

Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών

 

Διαβάζεις το νόμο (Άρθρο 18 2238/94, όπως τροποποιήθηκε με το 4261/2014), βλέπεις ότι δεν πρέπει να ενεργοποιηθούν τα τεκμήρια και μένεις "παγωτό" !!!

 

Πριν από λίγο που ξαναδοκίμασα, δεν έχει διορθωθεί τίποτα.... Πάλι βγάζει φόρο βάσει των τεκμηρίων....

 

Θα στείλω πάλι μήνυμα και θα επανέλθω με την απάντηση...

 

Όντως το διόρθωσαν, το επιβεβαιώνω κι εγώ. Μόλις έστειλα τροποποιητική και έβγαλε μηδενικό φόρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...