Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
akfassa

ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Question

Καλημέρα σας.

Ένας γνωστός μου μετακόμισε στην Αγγλία και θέλει να κάνει μεταφορά από την ΔΟΥ Χαλανδρίου στην Κατοίκων Εξωτερικού. Πήρε λοιπόν μια βεβαίωση από το Δήμο της Αγγλίας, έκανε ένα πληρεξούσιο για ορισμό αντικλήτου, συμπλήρωσαν τα Μ1 και Μ7 και πήγαν στην εφορία. Από το μητρώο τον έστειλαν στο εισόδημα για να πάρει υπηρεσιακό σημείωμα όπου όμως του ζήτησαν βεβαιώσεις εργασίας από την Αγγλία μεταφρασμένες, δήλωση κατοικίας (από το δήμο που πήρε αλλά μεταφρασμένη) και ένα πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που βγαίνει λέει από το gsis.gr

Τη βεβαίωση του δήμου την έχει ήδη καταθέσει στο μεταφραστικό γραφείο εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμα το περιμένει, τα υπόλοιπα θα τα βρει αφού δεν μπορεί να κάνει αλλιώς... Το πιστοποιητικό αυτό πώς θα το εκδόσει από το σύστημα εφόσον μόλις μετακόμισε στην Αγγλία? 

Έχει κάποιος εμπειρία σε τέτοια περίπτωση, γνωρίζετε κάτι παραπάνω να μας κατατοπίσετε????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Recommended Posts

• 0

Εγώ ξέρω ότι έχω κάνει 2 αιτήσεις από τον γενάρη και ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση από το αρμόδιο τμήμα της δου που υποτίθεται ότι είναι υποχρεωμένο να απαντήσει εντός 2 μηνών από την αίτηση...

τα δικαιολογητικά τα προσκόμισες ? 
(αίτηση μέχρι το α δεκαήμερο του Μάρτη , δικαιολογητικά μέχρι α δεκαήμερο Σεπτέμβρη) 

• 0

Περιμενω απο 2 φιλικα μου ζευγαρια τα πιστοποιητικα φορολογικης κατοικιας  (με σφραγιδα χαγης) για την μεταφραση κ την  υποβολη αιτησης για μεταφορα στην κατοικων εξωτερικου..το ενα ζευγαρι πηρε σπιτι πριν χρονια κ αποπληρωνει δανειο και εισπρατει ενοικια ενω το αλλο εχει μονο 1 αυτοκινητο κ τιποτε αλλο..το ερωτημα μου ειναι οτι χαρτια τους θα τα εχω ιουλιο και δεν γνωριζω τι θα συναντησω κ αν θα εγκριθουν..να στειλω την φορολογικη τους δηλωση για το 2015 ή οχι?

αν έχεις κάνει την αίτηση (μέχρι το α δεκαήμερο του Μάρτη) δεν μπορείς να κάνεις φορολογική δήλωση διότι στο taxis είναι μπλοκαρισμένο το ΑΦΜ του φορολογούμενου περιμένοντας τα δικαιολογητικά και την απόφαση που θα τους χαρακτηρίζει κατοίκους εξωτερικού. 
τα δικαιολογητικά τα προσκομίζεις μέχρι το α δεκαήμερο του Σεπτέμβρη και η προθεσμία για να υποβάλλεις δήλωση η 31/12 

• 0

αν έχεις κάνει την αίτηση (μέχρι το α δεκαήμερο του Μάρτη) δεν μπορείς να κάνεις φορολογική δήλωση διότι στο taxis είναι μπλοκαρισμένο το ΑΦΜ του φορολογούμενου περιμένοντας τα δικαιολογητικά και την απόφαση που θα τους χαρακτηρίζει κατοίκους εξωτερικού. 
τα δικαιολογητικά τα προσκομίζεις μέχρι το α δεκαήμερο του Σεπτέμβρη και η προθεσμία για να υποβάλλεις δήλωση η 31/12 

Όχι δεν έχει γίνει αίτηση εως τον Μάρτιο..τι λές να κάνω?

• 0

τα δικαιολογητικά τα προσκόμισες ? 
(αίτηση μέχρι το α δεκαήμερο του Μάρτη , δικαιολογητικά μέχρι α δεκαήμερο Σεπτέμβρη) 

ώ ναί!!!!!!

• 0

Συνάδελφοι, το θέμα έχει αρχίσει να αποκτά τεράστιες διαστάσεις και φοβάμαι τραγικές συνέπειες για τους περισσότερους που αυτοπαγιδεύθηκαν στη διαδικασία. Φαίνεται, όλο και ποιο καθαρά, ότι ο έλληνας οικονομικός μετανάστης θα κλιθεί να πληρώσει την αποκοτιά του …..

• 0

Συνάδελφοι, το θέμα έχει αρχίσει να αποκτά τεράστιες διαστάσεις και φοβάμαι τραγικές συνέπειες για τους περισσότερους που αυτοπαγιδεύθηκαν στη διαδικασία. Φαίνεται, όλο και ποιο καθαρά, ότι ο έλληνας οικονομικός μετανάστης θα κλιθεί να πληρώσει την αποκοτιά του …..

συγνώμη αλλά ας μην γινόμαστε υπερβολικοί 
το θέμα είναι απλό και πρόβλημα θα υπάρξει αν δεν δηλωθούν οι κάτοικοι εξωτερικού γιατί θα φορολογηθούν για το παγκόσμιο εισόδημά τους στην ελλάδα 

• 0

έχω ένα θέμα και μία κόντρα με την υποδιευθύντρια μιάς ΔΟΥ για την μεταφορά της φορ. κατοικίας ενός φορολογουμένου. Συγκεκριμένα Έλληνας έχει μετοικήσει μόνιμα στη Γερμανία από το 2011(με επίσημο χαρτί από το δήμο εκεί) και προσκόμισα και πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από εκεί. Ο εν λόγω δεν έκανε έγκαιρα τις ενέργειες για την μεταφορά του στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού , αλλά ούτε υπέβαλε και δηλώσεις ώς κάτοικος ελλάδας. Εν συνεχεία μου λέει η υποδιευθύντρια ότι βάσει της ΠΟΛ 1058/2015 θα πρέπει να υποβάλεις εκπρόθεσμα τα προηγούμενα έτη απλά τσεκάροντας τον 319 χωρίς να βάλω τα εισοδήματα αλλοδαπής εκτός από την τελευταία χρονιά δηλ. το φορολογικό 2014. Είναι ορθό αυτό που λέει??? διότι διαβάζοντας την ΠΟΛ 1177/14.7.2014 γράφει το αντίθετο. ότι δηλαδή αν έχει γίνει το παραπάνω(αν αποδεικνύεται από όλα τα δικαιολογητικά πώς ήταν όντως κάτοικος αλλοδαπής σε συνεργαζόμενο κράτος) , δεν χρειάζεται να υποβάλλει καμμία δήλωση.Εκείνη μου επικαλείται την ΠΟΛ 1058/2015 την τελευταία δηλαδή για τη διαδικασία της μεταφοράς. Εγώ όμως διαβάζοντάς την δεν μου λύνεται η απορία. Έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση???

• 0

κανονικά πρέπει να κάνει όλες τις δηλώσεις που έπρεπε να γίνουν στην Ελλάδα εκπρόθεσμα βάζοντας και το εισόδημα αλλοδαπής 
οπότε μην κοντράρεις την υποδιευθύντρια 

• 0

κανονικά πρέπει να κάνει όλες τις δηλώσεις που έπρεπε να γίνουν στην Ελλάδα εκπρόθεσμα βάζοντας και το εισόδημα αλλοδαπής 
οπότε μην κοντράρεις την υποδιευθύντρια 

βασικά μου είπε ότι της αρκεί να δηλώσω εισόδημα αλλοδαπής μόνο για το φορ.2014 και όχι και για τα 3 προηγούμενα έτη.Οπότε πάλι καλά....

• 0

Συναδελφοι για να μην ανοιγω αλλο θεμα, πως  σας φαινεται η παρακατω περιπτωση 

Φορολογικος κατοικος Ελλαδος χωρις εισοδηματα τα τελευταια 5 χρονια (στην Ελλαδα) εχει μετακομισει στην Αγγλια(μη προνομιακο καθεστως) με την οικογενεια και εργαζεται εκει και φορολογειται εκει.Εδω κανει μονο μηδενικες δηλωσεις και δηλωνει το 50% ενος σπιτιου ως κατοικια στον πινακα 5 .

Αν ξεκινησω την διαδικασια της 1177 και προσκομισω ολα τα ζητουμενα νομιζετε οτι υπαρχει περιπτωση να "φαμε πορτα"?

Το χει προσπαθησει καποιος προσφατα?

• 0

ευχαριστω αλλα με ανυσηχει η παρ 4 που ειναι λιγο φλου :  Όσοι φορολογούμενοι υποβάλλουν τα έντυπα (Μ0−Μ1−Μ7) και προσκομίσουν, εκπροθέσμως, τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά, υποχρεούνται να υποβάλουν δήλωση φορολογίας εισοδήματος ως φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας ή εφόσον είναι υπόχρεοι ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού, η οποία θεωρείται εκπρόθεσμη από την, κατά περίπτωση, καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος και επισύρει την επιβολή προστίμου. ........

• 0

Καλημέρα

Διάβασε καλά την ΠΟΛ και άσε τη τελευταία παράγραφο. Άλλωστε τι προβληματίζεσαι? Πήγαινε στη Δ.Ο.Υ. καταρχήν να σου εξηγήσουν. Δε δαγκώνουν. 

Μέχρι 10 Μαρτίου υποβάλλεις τα έντυπα στο μητρώο και μέχρι 10 Σεπτεμβρίου υποβάλλεις τα δικαιολογητικά από το εξωτερικό.

Το σύστημα για την υποβολή της δήλωσης για τον φορολογούμενο (σου) θα μείνει ανοιχτό μέχρι 31.12.2017.

• 0
Στις 15/2/2017 στις 6:29 ΜΜ, Lefteris7 είπε

Η ΠΟΛ 1177/14-7-2014 αφορά μέχρι τη χρήση 31.12.2013.

Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της ΠΟΛ 1058/2015

έχω μία αντίστοιχη περίπτωση και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας..Κάτοικος εξωτερικού από το 2012 στο Λουξεμβούργο προσελήφθη ώς υπάλληλος σε μία υπηρεσία της Ε.Ε. χωρίς όμως να είναι διπλωμάτης που να παίρνει επίδομα αλλοδαπής(κωδ. 781) . Εργάζεται ώς έμμισθος υπάλληλος σε μία υπηρεσία της Ε.Ε. και ο εν λόγω μου λέει ότι ανήκει σε ένα καθεστώς όπου παρακρατείται ένας κοινοτικός φόρος στην πηγή δηλ. του παρακρατείται από την μηνιαία μισθοδοσία. Γνώμη μου είναι ότι αυτή η συγκεκριμένη περίπτωση δεν εξαιρείται της αίτησης για δήλωση της μεταφοράς φορολογικής κατοικίας διότι δεν είναι διπλωμάτης με απόσπαση από την Κυβέρνηση και δεν παίρνει επίδομα αλλοδαπής(αυτές οι περιπτώσεις ως γνωστόν δεν μεταφέρονται στην Κατοίκων εξωτερικού. Βέβαια τσεκάρεται ο κωδικός 015(ανήκετε σε μία εκ των περιπτώσεων της παραγράφου 4 του άρθρου 30 του Κ.Φ.Ε.). Παρακάτω σας παραθέτω τί γράφει η παράγραφος 4 του άρθρου 30 :

4. Οι διατάξεις του Κεφαλαίου αυτού δεν εφαρμόζονται για τον αλλοδαπό διπλωματικό ή προξενικό εκπρόσωπο, κάθε φυσικό πρόσωπο που εργάζεται σε πρεσβεία, διπλωματική αποστολή, προξενείο ή αποστολή αλλοδαπού κράτους για τη διεκπεραίωση κρατικών υποθέσεων που είναι πολίτης του εν λόγω κράτους και κάτοχος διπλωματικού διαβατηρίου, καθώς και για κάθε φυσικό πρόσωπο που εργάζεται σε θεσμικό όργανο της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή Διεθνούς Οργανισμού που έχει εγκατασταθεί βάσει διεθνούς συνθήκης την οποία εφαρμόζει η Ελλάδα. .

• 0

Και αν δεν απαιτείται να γίνει μεταβολή φορολογικής κατοικίας σε αυτή την περίπτωση το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες δηλώνεται κάπου όπως το επίδομα αλλοδαπής(πχ στον 781) ή όχι?

• 0
6 ώρες πριν, v.kourtis είπε

Και αν δεν απαιτείται να γίνει μεταβολή φορολογικής κατοικίας σε αυτή την περίπτωση το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες δηλώνεται κάπου όπως το επίδομα αλλοδαπής(πχ στον 781) ή όχι?

τελικά μάλλον κατά 99,9999>% δεν μεταφέρονται στην Κατοίκων Εξωτερικού αλλά οι αμοιβές τους δηλώνονται στον κωδικό 657 (υπάρχει ειδικό πεδίο)