Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
akfassa

ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Question

Καλημέρα σας.

Ένας γνωστός μου μετακόμισε στην Αγγλία και θέλει να κάνει μεταφορά από την ΔΟΥ Χαλανδρίου στην Κατοίκων Εξωτερικού. Πήρε λοιπόν μια βεβαίωση από το Δήμο της Αγγλίας, έκανε ένα πληρεξούσιο για ορισμό αντικλήτου, συμπλήρωσαν τα Μ1 και Μ7 και πήγαν στην εφορία. Από το μητρώο τον έστειλαν στο εισόδημα για να πάρει υπηρεσιακό σημείωμα όπου όμως του ζήτησαν βεβαιώσεις εργασίας από την Αγγλία μεταφρασμένες, δήλωση κατοικίας (από το δήμο που πήρε αλλά μεταφρασμένη) και ένα πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που βγαίνει λέει από το gsis.gr

Τη βεβαίωση του δήμου την έχει ήδη καταθέσει στο μεταφραστικό γραφείο εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμα το περιμένει, τα υπόλοιπα θα τα βρει αφού δεν μπορεί να κάνει αλλιώς... Το πιστοποιητικό αυτό πώς θα το εκδόσει από το σύστημα εφόσον μόλις μετακόμισε στην Αγγλία? 

Έχει κάποιος εμπειρία σε τέτοια περίπτωση, γνωρίζετε κάτι παραπάνω να μας κατατοπίσετε????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Recommended Posts

• 0

Φορ γουάτ?

Για την κενή παράθεση.

Από βιασύνη έγραψα την 1026/14 και μέχρι να την διορθώσω σε 1136/13, με "έκοψαν"  και την άφησα στη μέση.

Αλλά την παρέθεσε ο συνάδελφος και όλα καλά. :)

Ευχαριστώ.Οι τόκοι καταθέσεων θεωρούνται πραγματικό εισόδημα?

Οι τόκοι ναι, αποτελούν εισόδημα.

Ευχαριστώ πολύ.Το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας όταν χρειάζεται υποβάλλεται έως την ημερομηνία λήξης των δηλώσεων?Μπορεί να στελεί και ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή?

Με βάση το άρθρο 61 του ΚΦΕ, υποβάλλεται μαζί με τη δήλωση εισοδήματος.

Στην πράξη, οι ΔΟΥ το δέχονται και αργότερα (και μετά τη λήξη).

Το τι θα ακολουθήσει, δεν το γνωρίζω...

• 0

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά φοβάμαι ότι θα συμβεί ..

Έχω παρόμοιες  περιπτώσεις.

Αυτοί που είναι πολλά έτη στο εξωτερικό και δεν έχουν κάνει την  δήλωση μεταβολής έγκαιρα , δυστυχώς την έχουν πατήσει με την σημερινή νομοθεσία.

Το λέω γιατί όταν θα πάτε να καταθέσετε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ για να γίνει κάτοικος εξωτερικού , θα διαπιστώσουν οι υπάλληλοι εκεί από τα έγγραφα που θα τους προσκομίσετε   ότι ο άνθρωπος είναι πολλά έτη στο εξωτερικό , οπότε θα του ζητήσουν πριν κάνουν την μεταβολή  να δηλώσει εδώ το παγκόσμιο εισόδημά του  για την τελευταία 5ετία . Αστείο...αλλά αληθινό!!

Και δεν υπάρχει η δυνατότητα εκπρόθεσμης μεταβολής μέχρι στιγμής...που θα έλυνε αμέσως το πρόβλημα.

Δυστυχώς το θέμα είναι τραγικό!!

Και ξέρετε όταν τους λες αυτούς τους πελάτες  την όλη διαδικασία σε κοιτάζουν γύρω γύρω από το κεφάλι  και ψάχνουν να βρουν από που χάνεις...

Πραγματικά αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για αυτές τις περιπτώσεις και πως τις χειρίζεται για να τις λύσει, θα εκτιμούσα την άποψή του.

Στην περίπτωση που δεν το έχει δηλώσει και θέλει να το κάνει τότε μάλλον θα το κάνει δηλώνοντας ότι τώρα είναι στο εξωτερικό , το θέμα είναι πως θα το αποδείξει αυτό και με τι δικαιολογητικά.

• 0

Δυστυχώς οι περισσότεροι συνάδελφοι αντιμετωπίζουν το θέμα της μετανάστευσης ως "Ωχου μωρέ, δε χρειάζεται μεταβολή, θα  μπλέξεις, θα στέλνουμε μηδενικές"

και μετά σκάνε τα προβλήματα.

Το πρόβλημα βέβαια είναι και από την πλευρά των πελατών , τους οποίους όταν ενημερώνεις για το τι πρέπει να κάνουν για να είναι οκ με την εδώ νομοθεσία , σου λένε δεν πάνε στο καλό όλοι τους , δεν κάνω τίποτα, άστο...και σέρνεται ....και εν μέρη έχουν και δίκιο με την γραφειοκρατία που καλούνται να αντιμετωπίσουν εδώ , γιατί στις χώρες του εξωτερικού που διαμένουν δεν ταλαιπωρούνται με τέτοιες γελοίες διαδικασίες, έχουν ξεχάσει τι εστί " Ελλάς το μεγαλείο σου".. ή έχουν χάσει επεισόδια..

Συμφωνώ πάντως ότι  και συνάδελφοι μας δεν ασχολούνται  με το θέμα και δεν ενημερώνουν  τους πελάτες τους σχετικά.

Μου έχουν έρθει περιπτώσεις που  με κοιτούσαν παράξενα και μου έλεγαν : " μα ο παλιός λογιστής δεν ήθελε τέτοια"  ...  άντε τώρα να βγάλεις άκρη και να εξηγείς τα ανεξήγητα..

Το κυριότερο όμως...

Όλα τα παραπάνω δεν θα τα συζητούσαμε καν αν ήταν λογικός ο νομοθέτης.....

Μακάρι να το ξαναδούν σύντομα το θέμα οι αρμόδιοι !!

• 0

Για την κενή παράθεση.

Από βιασύνη έγραψα την 1026/14 και μέχρι να την διορθώσω σε 1136/13, με "έκοψαν"  και την άφησα στη μέση.

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.

• 0

Για την κενή παράθεση.

Επειδή είχε τόκους 6,00 ευρώ πιστέυετε ότι πρέπει να υποβάλλει πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας?Ή να του κάνω τροποποιητική και να τους αφαιρέσω?Ευχαριστώ πολύ.

• 0

Επειδή είχε τόκους 6,00 ευρώ πιστέυετε ότι πρέπει να υποβάλλει πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας?Ή να του κάνω τροποποιητική και να τους αφαιρέσω?Ευχαριστώ πολύ.

Ναι, πιστεύω πως πρέπει. Αλλά να τα αφαιρέσετε ; Πως ; Μπορεί να υπάρχει συνδικαιούχος για να τα βάλετε σ' εκείνον εννοείτε ;

• 0

Ναι, πιστεύω πως πρέπει. Αλλά να τα αφαιρέσετε ; Πως ; Μπορεί να υπάρχει συνδικαιούχος για να τα βάλετε σ' εκείνον εννοείτε ;

Ναι, αυτό εννοώ.Να ρωτήσω αν έχει συνδικαιούχο τον αδερφό του και να κάνω τροποποιητική χωρίς τους τόκους.Σας ευχαριστώ γι αάλλη μια φορά για τη βόηθεια και καλή συνέχεια!

• 0

Ναι, αυτό εννοώ.Να ρωτήσω αν έχει συνδικαιούχο τον αδερφό του και να κάνω τροποποιητική χωρίς τους τόκους.Σας ευχαριστώ γι αάλλη μια φορά για τη βόηθεια και καλή συνέχεια!

Αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα κι εγώ αυτό θα έκανα.

Επίσης καλή συνέχεια συνάδελφε.

• 0

Ψηφίστηκε τελικά η διάταξη που μπορεί ο οποιοσδήποτε να καταθέτει στην ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ το εν λόγω πιστοποιητικό ή μόνο ο  Φορολογικός Εκπρόσωπος του άρθρου 8;;;

• 0

Κάτοικος εξωτερικού χωρίς εισοδήματα στην Ελλάδα με ποσό 3.138,84 στον κωδικό 727 (εξόφληση τόκων παλαιού δανείου).

Βγαίνει να πληρώσει 690,54 (Φόρος 22%). 

Είναι σωστό?

• 0

Κάτοικος εξωτερικού χωρίς εισοδήματα στην Ελλάδα με ποσό 3.138,84 στον κωδικό 727 (εξόφληση τόκων παλαιού δανείου).

Βγαίνει να πληρώσει 690,54 (Φόρος 22%). 

Είναι σωστό?

Δυστυχώς, είναι σωστό....Δες για αποδείξεις εισαγωγής συναλλάγματος για να το καλύψεις...Δες και για τυχόν ανάλωση...

• 0

Δυστυχώς, είναι σωστό....Δες για αποδείξεις εισαγωγής συναλλάγματος για να το καλύψεις...Δες και για τυχόν ανάλωση...

Χρειάζονται αποδείξεις εισαγωγής συναλλάγματος?

• 0

Χρειάζονται αποδείξεις εισαγωγής συναλλάγματος?

Αν υπάρχουν Β.Α.Σ. φυσικά χρειάζονται για κάλυψη τεκμηρίων στο παρόν και στο μέλλον

• 0

Ερώτηση μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος..Θέλω να μεταφέρω ένα παντρεμένο ζευγάρι(γάμος 2013) στην ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ λόγω μόνιμης μετοίκησής του τον Δεκέμβριο του 2013 στην Γερμανία. Το ζευγάρι ήρθε στην Ελλάδα λίγες μέρες για να τακτοποιήσουν διάφορα θέματά τους (μέσα σε αυτά και αυτό). Έπειτα από επικοινωνία μας , τους είπα να φέρουν τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας και για τους δύο από την Φορολογική Αρχή της περιοχής της Γερμανίας που διαμένουν σύν ότι άλλο έχουν ώς έγγραφο(συμβόλαια εργασίας, βεβαιώσεις διαμονής κλπ..) και όντως τα έφεραν. Πήγε λοιπον στο υπουργείο εξωτερικών για να μεταφράσει το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και του είπε ο υπάλληλος ότι δεν βεβαιώνεται από πουθενά ότι είναι γνήσια αυτά τα πιστοποιητικά. Διάβασα την τελευταία διαταγή της 25.6.2014 και ανάγραφει σε κάποιο σημείο ότι " αλλοδαπά δημόσια έγγραφα των οποίων η γνησιότητα δεν βεβαιώνεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τη σύμβαση της Χάγης ,δεν μπορούν να γίνουν δεκτά παντάπασιν από τις ελληνικές δημόσιες αρχές"! Εγώ είδα στο πιστοποιητικό που μου το έδειξε μιά σφραγίδα της γερμανικής οικονομικής υπηρεσίας και τις υπογραφές των δημοσίων υπαλλήλων εκεί και ερωτώ...είναι δυνατόν να μην γνωρίζουν φορολογικές αρχές όπως αυτή της Γερμανίας την επισημείωση της Χάγης(apostile)? Δηλαδή αυτό το ελληνικό υπουργείο οικονομικών και όλα τα αντίστοιχα ευρωπαικά τουλάχιστον υπουργεία δεν έχουν καθορίσει defacto το πώς θα σφραγίζονται και θα διακινούνται αυτά τα έγγραφα για να θεωρούνται γνήσια???? ήμαρτον!!!!!!!!!!!!! όπου έχω κάνει μέχρι σήμερα μεταφορά κατοίκου εξωτερικού σε διάφορες χώρες(ΦΙΛΑΝΔΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΝΟΡΒΗΓΙΑ) όλα τα αντίστοιχα πιστοποιητικά(στην Πολωνία είχα στείλει την δίγλωσση αίτηση περί αποφυγής διπλής φορολογίας γιατί δεν καταλάβαιναν τί ήταν το πιστοποιητικό οι πολωνικές αρχές!!!!!!!!!) όλα τα ξένα πιστοποιητικά που μου έστειλαν για τις ελληνικές αρχές ήταν μή γνήσια!!!!!!!!

• 0

εν πάσει περιπτώσει όταν έχουμε παντρεμένο ζευγάρι , μην ξεχνάμε πώς θα πρέπει να μεταφέρουμε και την σύζυγο στην κατοίκων εξωτερικού!!

• 0

Ως φορολογικό αντιπρόσωπο του άρθρου 8 του ΚΦΔ της συζύγου , θέλω να βάλω τον πεθερό της. Αυτό γίνεται με απλή υπεύθυνη δήλωση του αντιπροσώπου(δηλ. του πεθερού της ότι αποδέχεται να γίνει φορολογικός αντιπρόσωπος του άρθρου 8 κλπ ) ή χρειάζεται πληρεξούσιο? Δηλ. μπορεί με μιά υπεύθυνη δήλωση του πεθερού(με γνήσιο βέβαια της υπογραφής) να καταστεί φορολογικός αντιπρόσωπος και του παιδιού του και της συζύγου του ή πρέπει να γίνει πληρεξούσιο ?

• 0

Ως φορολογικό αντιπρόσωπο του άρθρου 8 του ΚΦΔ της συζύγου , θέλω να βάλω τον πεθερό της. Αυτό γίνεται με απλή υπεύθυνη δήλωση του αντιπροσώπου(δηλ. του πεθερού της ότι αποδέχεται να γίνει φορολογικός αντιπρόσωπος του άρθρου 8 κλπ ) ή χρειάζεται πληρεξούσιο? Δηλ. μπορεί με μιά υπεύθυνη δήλωση του πεθερού(με γνήσιο βέβαια της υπογραφής) να καταστεί φορολογικός αντιπρόσωπος και του παιδιού του και της συζύγου του ή πρέπει να γίνει πληρεξούσιο ?

Δεν χρειάζεται πληρεξούσιο. Θέλει όμως και υπεύθυνη δήλωση από τον κάτοικο εξωτερικού οτι ορίζει τον τάδε...

• 0

Δεν χρειάζεται πληρεξούσιο. Θέλει όμως και υπεύθυνη δήλωση από τον κάτοικο εξωτερικού οτι ορίζει τον τάδε...

ΘΕΝΚ ΓΙΟΥ. Εν τω μεταξύ πήγε σήμερα στην υπηρεσία του υπ.εξ. και του λένε ότι αυτή η σφραγίδα στο γερμανικό πιστοποιητικό δεν έχει την επισημείωση της Χάγης και ότι θα πρέπει να πάει στην Γερμανική πρεσβεία για να το επικυρώσουν ώς γνήσιο και μετά όλα οκ! Ρε γαμώ το κερατό μου το τράγιο πώς είναι δυνατόν να μην σφραγίζουν τα πιστοποιητικά φορολ.κατοικίας  οι ξένες υπηρεσίες με τον απαιτούμενο τρόπο???? δεν σας κάνει εντύπωση?

• 0

στη δικη μου ΔΟΥ έχουν και ειδική υπεύθυνη δήλωση και θέλουν αυτή οπότε επικοινώνησε με τη δική σου να δείς.

• 0

στη δικη μου ΔΟΥ έχουν και ειδική υπεύθυνη δήλωση και θέλουν αυτή οπότε επικοινώνησε με τη δική σου να δείς.

όχι δεν θέλουν ειδική υπεύθυνη δήλωση σε όποια ΔΟΥ και αν έχω πάει μέχρι τώρα για αυτό το θέμα. Αλλά οι υποδιευθυντές κάποιων ΔΟΥ είναι παντελώς άσχετοι και ανεύθυνοι και σε τρέχουν για το καπρίτσιο τους!!!!!!!

• 0

όχι δεν θέλουν ειδική υπεύθυνη δήλωση σε όποια ΔΟΥ και αν έχω πάει μέχρι τώρα για αυτό το θέμα. Αλλά οι υποδιευθυντές κάποιων ΔΟΥ είναι παντελώς άσχετοι και ανεύθυνοι και σε τρέχουν για το καπρίτσιο τους!!!!!!!

Έτσι ακριβώς.Μία φορά το ανέλαβα και ορκίστηκα ότι θα ήταν η τελευταία.Κάθε μέρα μου ζητούσαν και κάτι ακόμα.

• 0

Καλημέρα σας.

Ένας γνωστός μου μετακόμισε στην Αγγλία και θέλει να κάνει μεταφορά από την ΔΟΥ Χαλανδρίου στην Κατοίκων Εξωτερικού. Πήρε λοιπόν μια βεβαίωση από το Δήμο της Αγγλίας, έκανε ένα πληρεξούσιο για ορισμό αντικλήτου, συμπλήρωσαν τα Μ1 και Μ7 και πήγαν στην εφορία. Από το μητρώο τον έστειλαν στο εισόδημα για να πάρει υπηρεσιακό σημείωμα όπου όμως του ζήτησαν βεβαιώσεις εργασίας από την Αγγλία μεταφρασμένες, δήλωση κατοικίας (από το δήμο που πήρε αλλά μεταφρασμένη) και ένα πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που βγαίνει λέει από το gsis.gr

Τη βεβαίωση του δήμου την έχει ήδη καταθέσει στο μεταφραστικό γραφείο εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμα το περιμένει, τα υπόλοιπα θα τα βρει αφού δεν μπορεί να κάνει αλλιώς... Το πιστοποιητικό αυτό πώς θα το εκδόσει από το σύστημα εφόσον μόλις μετακόμισε στην Αγγλία? 

Έχει κάποιος εμπειρία σε τέτοια περίπτωση, γνωρίζετε κάτι παραπάνω να μας κατατοπίσετε????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• 0

Εγώ ξέρω ότι έχω κάνει 2 αιτήσεις από τον γενάρη και ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση από το αρμόδιο τμήμα της δου που υποτίθεται ότι είναι υποχρεωμένο να απαντήσει εντός 2 μηνών από την αίτηση...

• 0

Περιμενω απο 2 φιλικα μου ζευγαρια τα πιστοποιητικα φορολογικης κατοικιας  (με σφραγιδα χαγης) για την μεταφραση κ την  υποβολη αιτησης για μεταφορα στην κατοικων εξωτερικου..το ενα ζευγαρι πηρε σπιτι πριν χρονια κ αποπληρωνει δανειο και εισπρατει ενοικια ενω το αλλο εχει μονο 1 αυτοκινητο κ τιποτε αλλο..το ερωτημα μου ειναι οτι χαρτια τους θα τα εχω ιουλιο και δεν γνωριζω τι θα συναντησω κ αν θα εγκριθουν..να στειλω την φορολογικη τους δηλωση για το 2015 ή οχι?