Jump to content
Sign in to follow this  
apostolosGr

αγρότης ειδικού καθεστώτος υποχρεούται σε Ε3;

Recommended Posts

Καλημέρα. Αγρότης του ειδικού χωρίς καθόλου έσοδα υποχρεούται να υποβάλλει μηδενικό Ε3;Ευχαριστώ.

υπαρχουν πολλοι που φαινονται στο μητρωο σαν αγροτες ειδικου και εδω και πολλα χρονια δεν ασκουν καμια δραστηριοτητα, πρεπει να γινει διακοπη??!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εισοδημα απο αγροτικη επιχειρηματικη δραστηριοτητα φορολογειται πλεον με την παρ.1 αρθρ21  Ν4172/2013  και τα κερδη με 13% παρ3 αρθρ.29 Ν4172/2013

οποτε το εισοδημα πλεον προσδιοριζεται  με λογιστικο τροπο ανεξαρτητα απο τηρηση η' οχι βιβλιων

οι μη υποχρεοι σε εκδοση στοιχειων οπως και οι υποχρεοι σε εκδοση στοιχειων συμπληρωνουν Ε3  και φορολογουνται ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ

 

αυτο σε συναρτηση με το οτι το καθαρο εισοδημα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα οσων εχουν την ιδιοτητα του επιτηδευματια , ανεξαρτητα της τηρησης απλογραφικων/διπλογραφικων βιβλιων  προκυπτει με Ε3  ενω για τους ΜΗ επιτηδευματιες φορολογειται εξολοκληρου , καθως δεν αναγνωριζονται οι δαπανες

 

με οδηγει στο συμπερασμα οτι ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ Ε3 ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΕΝΟ

το προβλημα εδω ειναι οτι πιθανοτατα ΘΑ φορολογηθουν ως αγροτες για τα τεκμηρια τους καθως το κρατος θα θεωρει οτι απλα δεν εβγαλαν κερδος φετος (ΑΡΑ 26% για τη διαφορα τεκμηριων)

και βεβαια εδω υπαρχει κι αλλο προβλημα.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εισοδημα απο αγροτικη επιχειρηματικη δραστηριοτητα φορολογειται πλεον με την παρ.1 αρθρ21  Ν4172/2013  και τα κερδη με 13% παρ3 αρθρ.29 Ν4172/2013

οποτε το εισοδημα πλεον προσδιοριζεται  με λογιστικο τροπο ανεξαρτητα απο τηρηση η' οχι βιβλιων

οι μη υποχρεοι σε εκδοση στοιχειων οπως και οι υποχρεοι σε εκδοση στοιχειων συμπληρωνουν Ε3  και φορολογουνται ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ

 

αυτο σε συναρτηση με το οτι το καθαρο εισοδημα απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα οσων εχουν την ιδιοτητα του επιτηδευματια , ανεξαρτητα της τηρησης απλογραφικων/διπλογραφικων βιβλιων  προκυπτει με Ε3  ενω για τους ΜΗ επιτηδευματιες φορολογειται εξολοκληρου , καθως δεν αναγνωριζονται οι δαπανες

 

με οδηγει στο συμπερασμα οτι ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ Ε3 ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΕΝΟ

το προβλημα εδω ειναι οτι πιθανοτατα ΘΑ φορολογηθουν ως αγροτες για τα τεκμηρια τους καθως το κρατος θα θεωρει οτι απλα δεν εβγαλαν κερδος φετος (ΑΡΑ 26% για τη διαφορα τεκμηριων)

και βεβαια εδω υπαρχει κι αλλο προβλημα.... 

προσοχή!! σύμφωνα με το αρθρ.34 Ν.4172/2013 παραγρ.1περ.γ) Η διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματος κατά την παράγραφο 1 του άρθρου 30, η οποία προστίθεται στο φορολογητέο εισόδημα, προσδιορίζεται από τη Φορολογική Διοίκηση κατά το ίδιο φορολογικό έτος σύμφωνα με τα οριζόμενα στις επόμενες παραγράφους και φορολογείται:

σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 29(13% δηλαδή), εφόσον ο φορολογούμενος έχει εισόδημα μόνο από ατομική αγροτική επιχείρηση ή εφόσον το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων του προκύπτει από ατομική αγροτική επιχείρηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μισθωτοί, οι συνταξιούχοι, οι άνεργοι και γενικά όσοι δεν είναι αγρότες ειδικού ή κανονικού καθεστώτος, οι οποίοι έχουν ένα χωράφι και παράγουν το λάδι της χρονιάς, χωρίς να πουλάνε αγροτικά προϊόντα ή που πουλάνε προϊόντα αξίας 100-150€ και παίρνουν ένα μικρό ποσό επιδότησης (200-300€), υποχρεούνται στην υποβολή Ε3; Πρέπει να υπολογίσουμε και την αντικειμενική για ιδιοχρησία (άρα και Ε2);

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μισθωτοί, οι συνταξιούχοι, οι άνεργοι και γενικά όσοι δεν είναι αγρότες ειδικού ή κανονικού καθεστώτος, οι οποίοι έχουν ένα χωράφι και παράγουν το λάδι της χρονιάς, χωρίς να πουλάνε αγροτικά προϊόντα ή που πουλάνε προϊόντα αξίας 100-150€ και παίρνουν ένα μικρό ποσό επιδότησης (200-300€), υποχρεούνται στην υποβολή Ε3; Πρέπει να υπολογίσουμε και την αντικειμενική για ιδιοχρησία (άρα και Ε2);

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ Η  ΠΟΥΛΑei ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΣΕ Ε3 ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ Η  ΠΟΥΛΑei ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΣΕ Ε3 ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ.

Έλεγα μήπως λόγω της χαμηλής επιδότησης δεν έκανε, από τη στιγμή που είναι αφορολόγητη. Δηλαδή θα πληρώσουν φόρο για την ιδιόχρηση; Πουλήστε όλοι τα χωραφάκια σας να γλυτώσετε από ΕΝΦΙΑ ("είναι παράνομος και θα καταργηθεί" πριν, "είναι εθνικό χρέος κάθε Έλληνα" μετά) και από φόρο για το λάδι της χρονιάς. Αυτό κύριοι είναι ανάπτυξη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλεγα μήπως λόγω της χαμηλής επιδότησης δεν έκανε, από τη στιγμή που είναι αφορολόγητη. Δηλαδή θα πληρώσουν φόρο για την ιδιόχρηση; Πουλήστε όλοι τα χωραφάκια σας να γλυτώσετε από ΕΝΦΙΑ ("είναι παράνομος και θα καταργηθεί" πριν, "είναι εθνικό χρέος κάθε Έλληνα" μετά) και από φόρο για το λάδι της χρονιάς. Αυτό κύριοι είναι ανάπτυξη!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑ  ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Ε3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα

ο συνταξιουχος και εν γενει ο μη ενταγμενος σε κανενα καθεστως αγροτων που εχει παρει επιδοτηση υποχρεουται σε ε3 εστω μηδενικο

μονο με την επιδοτηση ,θα τικαρουμε στο ε3 στην πρωτη σελιδα ειδικο καθεστως αγροτων για να το παρει?

μια που δεν υπαρχει αλλος κωδικος για μη ενταγμενους αγροτες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα

ο συνταξιουχος και εν γενει ο μη ενταγμενος σε κανενα καθεστως αγροτων που εχει παρει επιδοτηση υποχρεουται σε ε3 εστω μηδενικο

μονο με την επιδοτηση ,θα τικαρουμε στο ε3 στην πρωτη σελιδα ειδικο καθεστως αγροτων για να το παρει?

μια που δεν υπαρχει αλλος κωδικος για μη ενταγμενους αγροτες?

ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε3,ΣΤΟΝ ΚΑΔ  ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 99999998 ΓΙΑ  ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΚΟΜΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Ε3  των αγροτών του ειδικού καθεστώτος  περνάτε την καθαρή αξία των εξόδων ή την συνολική με ΦΠΑ ώστε να βγουν τα κέρδη-ζημίες ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Ε3  των αγροτών του ειδικού καθεστώτος  περνάτε την καθαρή αξία των εξόδων ή την συνολική με ΦΠΑ ώστε να βγουν τα κέρδη-ζημίες ;

μα πώς θα γίνει αυτό που λές?

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα πώς θα γίνει αυτό που λές?

 

πώς θα γίνει ποιο;

 

Βρεθήκαμε αυτή τη στιγμή δυο τρεις συνάδελφοι και πάνω στη συζήτηση ανέκυψε το παραπάνω ζήτημα.

Οι μισοί υπολογίζουν τα έξοδα με ΦΠΑ και οι υπόλοιποι την καθαρή αξία τους

Ποιο απ΄ τα δύο είναι το σωστό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

πώς θα γίνει ποιο;

 

Βρεθήκαμε αυτή τη στιγμή δυο τρεις συνάδελφοι και πάνω στη συζήτηση ανέκυψε το παραπάνω ζήτημα.

Οι μισοί υπολογίζουν τα έξοδα με ΦΠΑ και οι υπόλοιποι την καθαρή αξία τους

Ποιο απ΄ τα δύο είναι το σωστό;

 

 

Η συνολική αξία μαζί με το  φπα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικτή αξία.

 

Κανονικά θα έπρεπε από το ΦΠΑ να αφαιρούμε και το 6% που θα πάρουν επιστροφή (για ειδικού) αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια....

 

Εγώ δεν το αφαιρώ πάντως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γνώμη μου δεν θα πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες του εισοδήματος και του φπα. Ο φπα των εξόδων λόγω μή δυνατότητας έκπτωσης από τη φορολογία του φπα μεταφέρεται προς έκπτωση στο εισόδημα. Η επιστροφή φπα όμως δεν βλέπω τον λόγο να προστεθεί στα ακαθάριστα έσοδα. Γνώμη μου πάντα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...