Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΕΓΧΕΙ ΦΕΤΟΣ Η ΔΟΥ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΦΟΡΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ?


Σ ΚΩΣΤΗΣ

Ερώτηση

Οταν απο την εκκαθαριση της Φ δηλωσεις βγαζει πιστωτικο υπολ.

Υπαρχει φετος οριο πανω απο το οποιο πρεπει να υποβαλουμε

 τα στοιχεια της  δηλωσεις για ελεγχο   στην  ΔΟΥ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥ Ή ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΗΤΑΝ 650,00 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥ Ή ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΓΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΔΗΛΕΔ ΤΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ.

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΗΤΑΝ 650,00 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ?).

EYXARISTO MY FRIEND 

ΚΑNEIS ALLOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει όριο. Έχει ύποπτους κωδικούς.

Εγώ έχω δήλωση με 1.500 χρεωστική και που ζητάει προσκόμιση δικαιολογητικών, με πιο πιθανή αιτία ότι έχω δηλώσει εισοδήματα αλλοδαπής και ζήτησα να συμψηφιστεί ο εκεί φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειχα επιστροφες κυριως απο δηλώσεις μηχανικων της ταξης των 4000 και 5000. Δεν ζητησε τιποτα για προσκόμιση και μαλιστα οι τραπεζικοι λογαριασμοι τους εχουν ηδη πιστωθει μετα σπο περιπου 20 μερες οπως μου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου εβγαλε σε ποσο επιστροφης 93 ε , το μηνυμα -->  εαν προκυψει πιστωτικο υπολοιπο , μετα τον απαραιτητο ελεγχο και συμψηφισμο με τυχον οφειλες σασ, το ποσο αυτο θα επιστραφει μεσω του τραπεζικου σας λογαριασμου...   αυτο σημαινει παει για ελεγχο ή οτι μπορει να χρωσταει ?? γιατι απο τον συζυζο που ειδα δεν εχει οφειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου εβγαλε σε ποσο επιστροφης 93 ε , το μηνυμα -->  εαν προκυψει πιστωτικο υπολοιπο , μετα τον απαραιτητο ελεγχο και συμψηφισμο με τυχον οφειλες σασ, το ποσο αυτο θα επιστραφει μεσω του τραπεζικου σας λογαριασμου...   αυτο σημαινει παει για ελεγχο ή οτι μπορει να χρωσταει ?? γιατι απο τον συζυζο που ειδα δεν εχει οφειλες

 

 Ή χρωστάει ή δεν υπάρχουν φορολογικές δηλώσεις 5 ετών (2009-2013). Υπεύθυνη δήλωση στο Εισόδημα και μετά Έσοδα με ΙΒΑΝ και εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ή χρωστάει ή δεν υπάρχουν φορολογικές δηλώσεις 5 ετών (2009-2013). Υπεύθυνη δήλωση στο Εισόδημα και μετά Έσοδα με ΙΒΑΝ και εκκαθαριστικό.

 

 

το χρωσταει το καταλαβαινω

το (δεν υπάρχουν φορολογικές δηλώσεις 5 ετών (2009-2013))  δεν το καταλαβαινω τι σημαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ή χρωστάει ή δεν υπάρχουν φορολογικές δηλώσεις 5 ετών (2009-2013). Υπεύθυνη δήλωση στο Εισόδημα και μετά Έσοδα με ΙΒΑΝ και εκκαθαριστικό.

Καλημέρα. Όταν δεν συντρέχουν αυτές οι προΰποθέσεις τότε τι σημαίνει αυτό το μνμ. ? Τι ακριβώς εννοείτε Υπεύθυνη δήλωση στο Εισόδημα? Για ποιο πράγμα υπεύθυνη δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

sakispap, on 30 Jun 2014 - 5:30 PM, said:snapback.png

εμενα μου εβγαλε σε ποσο επιστροφης 93 ε , το μηνυμα -->  εαν προκυψει πιστωτικο υπολοιπο , μετα τον απαραιτητο ελεγχο και συμψηφισμο με τυχον οφειλες σασ, το ποσο αυτο θα επιστραφει μεσω του τραπεζικου σας λογαριασμου...   αυτο σημαινει παει για ελεγχο ή οτι μπορει να χρωσταει ?? γιατι απο τον συζυζο που ειδα δεν εχει οφειλες

 

 

Και εγω έχω το ίδιο μνμ στην δικη μου δήλωση ,με υποβολή απο τέλος Απριλίου ,

 

 όλες οι δηλώσεις εχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά απο την πρώτη φορά που δόθηκε αυτή η δυνατότητα και βεβαίως δεν υπάρχει καμιά οφειλή .. 

 

Εχω πιστωτικό λιγο πάνω απο 1500€ , είχα όμως και  ανάλωση κεφαλαίου 10.000€ (καλυπτόμενη 100%)

εξαιτίας αγοράς ΙΧ μετρητοίς σε 2013.

Ιούλιος ..και δεν εχει βγαλει ειδοποίηση κατάθεσης του ποσού ??? (πλησιάζουν και οι διακοπές ..)

 

Μηπως μας καλέσουν για έλεγχο ? και δε μιλάω για την ανάλωση ,αλλά για την φορολόγηση με το αρθ.45 ως μισθωτοί ?? :huh: Μηπως περιμένουν να βεβαιώσουν πρώτα το νεο φόρο ακινήτων  για να συμψηφίσουν ??

 

Να στείλω μνμ σε Taxis ?

εχω διαβάσει οτι σε άλλους εχουν  γίνει ηδη  επιστροφές φόρου

 

...γιατί αργούν τόσο πολύ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχουν 5 δηλώσεις στο σύστημα, δεν υπάρχει φορολογική ενημερότητα. Τότε, για να καταστεί κανείς ενήμερος πρέπει να δηλώσει υπεύθυνα ότι για τα έτη που το taxis δε βλέπει δηλώσεις, δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχουν 5 δηλώσεις στο σύστημα, δεν υπάρχει φορολογική ενημερότητα. Τότε, για να καταστεί κανείς ενήμερος πρέπει να δηλώσει υπεύθυνα ότι για τα έτη που το taxis δε βλέπει δηλώσεις, δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.

το μηνυμα βγαινει και σε παλιους φορολογουμενους πλεον οταν εχουν επιστροφη  εστω και 50 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα παλι το μονο που μου εχει ζητηθει εως τωρα ειναι η προσκομηση (ταχυδρομικα) πιστοποιησης αναπηριας στη ΔΗΛΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

sakispap, on 30 Jun 2014 - 5:30 PM, said:snapback.png

 

 

Και εγω έχω το ίδιο μνμ στην δικη μου δήλωση ,με υποβολή απο τέλος Απριλίου ,

 

 όλες οι δηλώσεις εχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά απο την πρώτη φορά που δόθηκε αυτή η δυνατότητα και βεβαίως δεν υπάρχει καμιά οφειλή .. 

 

Εχω πιστωτικό λιγο πάνω απο 1500€ , είχα όμως και  ανάλωση κεφαλαίου 10.000€ (καλυπτόμενη 100%)

εξαιτίας αγοράς ΙΧ μετρητοίς σε 2013.

Ιούλιος ..και δεν εχει βγαλει ειδοποίηση κατάθεσης του ποσού ??? (πλησιάζουν και οι διακοπές ..)

 

Μηπως μας καλέσουν για έλεγχο ? και δε μιλάω για την ανάλωση ,αλλά για την φορολόγηση με το αρθ.45 ως μισθωτοί ?? :huh: Μηπως περιμένουν να βεβαιώσουν πρώτα το νεο φόρο ακινήτων  για να συμψηφίσουν ??

 

Να στείλω μνμ σε Taxis ?

εχω διαβάσει οτι σε άλλους εχουν  γίνει ηδη  επιστροφές φόρου

 

...γιατί αργούν τόσο πολύ ??

 

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΔΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το μηνυμα βγαινει και σε παλιους φορολογουμενους πλεον οταν εχουν επιστροφη  εστω και 50 ευρω

 

Για κάποιο άλλο λόγο τότε δεν αναγνωρίζονται από το σύστημα αυτόματα ως φορολογικά ενήμεροι.

 

Εγώ όλους αυτούς τους έστειλα στη ΔΟΥ για αίτηση πληρωμής ή συμφηφισμό και πολλοί έχουν ήδη πληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

sakispap, on 30 Jun 2014 - 5:30 PM, said:snapback.png

 

 

Και εγω έχω το ίδιο μνμ στην δικη μου δήλωση ,με υποβολή απο τέλος Απριλίου ,

 

 όλες οι δηλώσεις εχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά απο την πρώτη φορά που δόθηκε αυτή η δυνατότητα και βεβαίως δεν υπάρχει καμιά οφειλή .. 

 

Εχω πιστωτικό λιγο πάνω απο 1500€ , είχα όμως και  ανάλωση κεφαλαίου 10.000€ (καλυπτόμενη 100%)

εξαιτίας αγοράς ΙΧ μετρητοίς σε 2013.

Ιούλιος ..και δεν εχει βγαλει ειδοποίηση κατάθεσης του ποσού ??? (πλησιάζουν και οι διακοπές ..)

 

Μηπως μας καλέσουν για έλεγχο ? και δε μιλάω για την ανάλωση ,αλλά για την φορολόγηση με το αρθ.45 ως μισθωτοί ?? :huh: Μηπως περιμένουν να βεβαιώσουν πρώτα το νεο φόρο ακινήτων  για να συμψηφίσουν ??

 

Να στείλω μνμ σε Taxis ?

εχω διαβάσει οτι σε άλλους εχουν  γίνει ηδη  επιστροφές φόρου

 

...γιατί αργούν τόσο πολύ ??

 

 

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΔΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ!!

λοιπον σημερα πηγα στην ΔΟΥ και μου ειπαν οτι κανεις δεν χρωσταει, αλλα δεν εχει υποβληθει δηλωση ΦΠΑ για το 2014 σε αγροτη που εκανα εναρξη το 2014, που φυσικα δεν ειναι υποχρεως να υποβαλλει!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάτι.Προφανώς θα τσεκάρει το σύστημα αν βγαίνει ΕΝΦΙΑ και θα τον συμφηφίζει με την επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε κάτι.Προφανώς θα τσεκάρει το σύστημα αν βγαίνει ΕΝΦΙΑ και θα τον συμφηφίζει με την επιστροφή.

Είναι μια υπόθεση που και εγω εχω κάνει ..αλλα όμως υπάρχουν επιστροφές όπως αναγράφουν άλλοι συνάδελφοι 

 

Πηρα και εγω απάντηση απο taxis που πιο πολύ με  χρησμό της Πυθίας έμοιαζε ..

"Στην εκτύπωση της πράξης του διοικητικού προσδιορισμού του φόρου, υπάρχει το λεκτικό: < Ιδιαίτερη επισήμανση>

Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λογαριασμού IBAN  που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας." ευχαριστούμε κτλπ κλτπ !!!
 
Ανάλυση του χρησμού
α) Πιστωτικό : ναι
β) οφειλές : Δεν υπάρχουν
γ)έλεγχος : ναι αλλά απο ποιόν ???? Συμπέρασμα , άρα πρέπει να ελεγχθώ
 
Πάω αύριο πρωί πρωί στη εφορία   :ph34r:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...