Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
cathy

ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ;;;;;;

Question

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΤΟΜΟ .

ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ .

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Ή ΌΧΙ ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΤΟΜΟ .

ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ .

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Ή ΌΧΙ ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. 

Καλησπέρα. Κανονικά δικαιούται αποζημίωσης, έστω και η επιχείρηση (ατομική) κλείνει λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Εκτός αν ο υπάλληλος υπογράψει δήλωση παραίτησης, με την υπόσχεση της πρόσληψης από τον γιο. Ομως χάνει τα δικαιώματα αποζημίωσης στην περίπτωση που ο γιος τον απολύσει σε σύντομο διάστημα. Αν, φυσικά, είχε πολλά χρόνια στην επιχείρηση του πατέρα. Δεν ξέρω αν άλλοι συνάδελφοι έχουν διαφορετική άποψη. Μόνο στην μεταφορά προσωπικού από την μια επιχείρηση στην άλλη, αναγνωρίζεται με κοινή συμφωνία η προϋπηρεσία και όχι μόνο για την αποζημίωση. Είναι και αυτή μια πρόταση...Καλή συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, συμφωνώ με SARAKINOS. Μπορεί να υπογραφεί τριμερής σύμβαση μεταξύ των δύο εργοδοτών και του υπαλλήλου για μεταφορά του στην νέα επιχείρηση με αναγνώριση της προϋπηρεσίας και όλων των λοιπών δικαιωμάτων που απορρέουν από την τρέχουσα σύμβαση εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, συμφωνώ με SARAKINOS. Μπορεί να υπογραφεί τριμερής σύμβαση μεταξύ των δύο εργοδοτών και του υπαλλήλου για μεταφορά του στην νέα επιχείρηση με αναγνώριση της προϋπηρεσίας και όλων των λοιπών δικαιωμάτων που απορρέουν από την τρέχουσα σύμβαση εργασίας.

με καταθεση της στον ΟΑΕΔ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

9.2. Μετακίνηση προσωπικού από μία επιχείρηση σε άλλη και καταβολή από την πρώτη στη δεύτερη, ποσού ίσου με την δικαιούμενη αποζημίωσή τους του Ν.2112/1920
Επί σχετικού ερωτήματος από τη Διοίκηση του Υπουργείου Οικονομικών διευκρινίσθηκε ότι το ποσό της αποζημίωσης του Ν.2112/1920 που καταβάλλεται από μία επιχείρηση σε άλλη επειδή προσωπικό της πρώτης μετακινήθηκε στη δεύτερη, με συμφωνία όλων των μερών, για συνέχιση της εργασίας τους με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις, αποτελεί για την τελευταία ανόργανο έσοδο το οποίο πρέπει να συμπεριληφθεί στα ακαθάριστα έσοδά της και για το οποίο πρέπει να εκδώσει αθεώρητο τιμολόγιο, σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 3 του ΚΒΣ.
Σχετικά με τον ΦΠΑ σημειώνεται ότι, εφόσον η εν λόγω αποζημίωση δεν αντιπροσωπεύει αντιπαροχή για πράξη παράδοσης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, είναι εκτός πεδίου εφαρμογής και επομένως δεν υπόκειται σε ΦΠΑ, λαμβάνεται όμως υπόψη για τον προσδιορισμό του ποσοστού έκπτωσης του φόρου εισροών (έγγραφο 1030801/10229/Β0012/25.8.1997).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με καταθεση της στον ΟΑΕΔ

και στο ΙΚΑ και νομίζω και στο ΣΕΠΕ(χωρίς να είμαι 100% βέβαιος) πρέπει να κατατεθεί και η γνωστοποίηση της νέας επιχείρησης και υπεύθυνη δήλωση του μεταφερόμενου εργαζομένου ότι αποδέχεται την μεταφορά του. Επίσης σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ μου είπαν στον μέν ΟΑΕΔ ότι δεν θα κάνω απόλυση(από τη στιγμή που δεν θέλουμε να χάσει ο εργαζόμενος τα δικαιώματά του) και στο δε ΣΕΠΕ μου είπαν ότι θα υποβάλλω Ε4 Αρχικό Πίνακα (χωρίς Ε3 μαζί δηλαδή) και στις παρατηρήσεις θα γράψω τα δεδομένα αυτά. Το θέμα είναι ότι έχει ο λογιστής ή ο επιτηδευματίας(αν τα κάνει μόνος του) 3 μέρες περιθώριο από τη στιγμή που η νέα επιχείρηση που θα μεταφερθεί ο εργαζόμενος είναι καινούρια, αλλιώς θα έπρεπε να γίνουν όλα την ίδια μέρα!!!!!!!Αλήθεια πώς είναι δυνατόν να τα προλάβει κάποιος όλα αυτά σε μία μέρα??? είναι ηλίθιοι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάντε κανονικά την απόλυση και την πρόσληψη στον γιό,μην μεταφέρετε στα παιδιά παλιές αμαρτίες.Αλλιώς .......................θάρθει η στιγμή που θα βλαστημάει ο γιός.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάντε κανονικά την απόλυση και την πρόσληψη στον γιό,μην μεταφέρετε στα παιδιά παλιές αμαρτίες.Αλλιώς .......................θάρθει η στιγμή που θα βλαστημάει ο γιός.

εξαρτάται από την σχέση που έχουν μεταξύ τους και από το αν ο εργαζόμενος θα το δεχτεί!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάντε κανονικά την απόλυση και την πρόσληψη στον γιό,μην μεταφέρετε στα παιδιά παλιές αμαρτίες.Αλλιώς .......................θάρθει η στιγμή που θα βλαστημάει ο γιός.

Νομίζω ότι αυτή είναι και η πιό σωστή απάντηση στο θέμα. Και ο υπάλληλος συνεχίζει χωρίς διακοπή και ο γιός όπως λέει και ο KABONTOROS δεν φορτώνετε με άσχετα βάρη.........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νομίζω ότι αυτή είναι και η πιό σωστή απάντηση στο θέμα. Και ο υπάλληλος συνεχίζει χωρίς διακοπή και ο γιός όπως λέει και ο KABONTOROS δεν φορτώνετε με άσχετα βάρη.........

δεν υπάρχει πιό σωστή και πιό λάθος. Εδώ έχει να κάνει καθαρά με συμφωνία των μερών. Γιατί ο υπάλληλος να δεχτεί ντέ και καλά την απόλυση του αντί για την μεταφορά του γνωρίζοντας ότι έτσι θα χάσει δικαιώματα που απορρέουν από μιά πολυετή εργασιακή σχέση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×