Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΟ Ε1 ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΣ 027-028 ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 65 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Επίσης, εξαιρούνται της καταβολής του τέλους επιτηδεύματος οι ατομικές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες κατά τα πέντε πρώτα χρόνια της δραστηριότητάς τους, όπου για το οικονομικό 2013 διευκρινίζεται ότι είναι τα φυσικά πρόσωπα που έκαναν έναρξη για πρώτη φορά μετά την 01/01/2008 και όσοι ασκούν ατομική εμπορική επιχείρηση και είναι άνω των εξήντα δύο ετών (62), όπου για το οικονομικό 2013 είναι τα πρόσωπα που γεννήθηκαν μέχρι την 31/12/1950. Το γεγονός αυτό πρέπει να δηλώνεται υπεύθυνα, από τον ίδιο τον φορολογούμενο, στην περίπτωση 12 του Πίνακα 2 της πρώτης σελίδας της δήλωσης (έντυπο Ε1) στους κωδικούς 027-028.

 

Τα ίδια ισχύουν και για φέτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το γνωριζω.απλα στην περιπτωση που ειναι ηδη συνταξιουχος και δεν εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ειναι λιγα χρονια πριν την συνταξη,ισχυει παλι η απαλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το γνωριζω.απλα στην περιπτωση που ειναι ηδη συνταξιουχος και δεν εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ειναι λιγα χρονια πριν την συνταξη,ισχυει παλι η απαλλαγη?

 

Δεν υπολογίζεται τέλος επιτηδεύματος ανεξάρτητα αν είναι ήδη συνταξιούχος ή όχι, όταν ο φορολογούμενος είναι πάνω από 62 ετών και ασκεί ατομική εμπορική επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερος επαγγελματίας με έναρξη το 2012 απαλλάσσεται από το τέλος επιτηδεύματος?

Είναι μισθωτός και με μπλοκάκι και στην εκκαθάριση υπολογίζει τέλος 500 ευρώ.

Έχει καταργηθεί η πενταετία από την έναρξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερος επαγγελματίας με έναρξη το 2012 απαλλάσσεται από το τέλος επιτηδεύματος?

Είναι μισθωτός και με μπλοκάκι και στην εκκαθάριση υπολογίζει τέλος 500 ευρώ.

Έχει καταργηθεί η πενταετία από την έναρξη?

 

μήπως δεν είναι πρώτη έναρξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι , πάντως πέρσι δεν υπολογίσθηκε τέλος επιτηδεύματος.

Σε αυτή την περίπτωση συμπληρώνουμε κάποιον κωδικό ή υπολογίζεται αυτόματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι , πάντως πέρσι δεν υπολογίσθηκε τέλος επιτηδεύματος.

Σε αυτή την περίπτωση συμπληρώνουμε κάποιον κωδικό ή υπολογίζεται αυτόματα?

αυτοματα βγαίνουν, αμα μπεις προσωποποιημένη πληροφόρηση γραφει ποτε εγινε η πρωτη εναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΘΕΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ Δ,Ο,Υ ΔΗΛΩΣΗ ΛΟΓΩ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΑΓΡΟΤΗ ΣΥΝ/ΧΟΥ ΑΝΩ ΤΟΝ 65 ΕΤΩΝ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΟΓΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ

Ο ΕΦΟΡΙΑΚΟς ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΚΩΔ 339 1500

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
  • 2 years later...

Καλησπέρα. Σήμερα διαπίστωσα ότι σε επιτηδευματία με ατομική επιχείρηση δεν είχα τσεκάρει στην περσινή δήλωση τον κωδικό 027 και του χρέωσε τέλος επιτηδεύματος. Μπορώ να του κάνω τροποποιητική τσεκάροντας τον κωδικό? Έκανα μια προσπάθεια και μου το παίρνει, αλλά δεν το οριστικοποίησα. Υπάρχει πιθανότητα να τον καλέσουν για έλεγχο? Έχει τύχει σε κανέναν? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...