Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση μισθωτού χημικού μηχανικού σε φαρμακοβιομηχανια


^olga^

Ερώτηση

Καλησπέρα . Θα ηθελα να ρωτήσω  αν προσλάβει μια φαρμακοβιομηχανία έναν χημικο μηχανικο (παλαιός ασφαλιζόμενος που δεν εχει ασκήσει ποτέ ελευθέριο επάγγελμα ) τί εισφορές θα πρέπει να πληρώνει ? Βάζοντας κωδικό ειδικότητας 229110 (χημικοι μηχανικοι) μου βγάζει πακέτο κάλυψης 131 . Απ'όσο γνωρίζω θα πρέπει να τον ασφαλίσει ο εργοδότης και στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΕΑΧ . Το ΤΕΑΧ απ'ότι είδα εντάχθηκε στο ΕΤΕΑ . Εβαλα λοιπόν ειδική περίπτωση 10 και μου έβγαλε νέο πακέτο κάλυψης 129 (3+3 επιπλέον ) . Σωστά έπραξα ή θα πρεπε να του δηλώσω κάποια άλλη ειδική περίπτωση ασφάλισης . Απ'όσο ρώτησα δεν έχουν εισφορά πρόνοιας όπως στο ΤΕΑΥΕΚ . Εχω κάποιες αμφιβολίες για το αν θα έπρεπε να έχει 3+3% κρατησεις επιπλεον στο ικα λόγω ΤΕΑΧ ή μήπως θα επρεπε να εχει 4,25+3,75 % , δηλαδή βαρέα . ?Δεν έχω ξανασχοληθεί με ασφάλιση χημικού και έχω πλήρη μεσάνυχτα . Οπότε αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα δεόντως  :)      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θεωρώ ότι ο εργαζόμενος δεν έχει την προσαύξηση των Βαρέων γιατί δεν υπάγεται στην ασφάλιση στο ΙΚΑ αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Προϋπόθεση υπαγωγής στο καθεστώς των ΒΑΕ για το ΕΤΕΑ αποτελεί η αντίστοιχη ασφάλιση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Κατηγορίες ασφαλισμένων που υπάγονταν στο καθεστώς των ΒΑΕ μόνο για την κύρια ασφάλιση, από 01.12.2013 ασφαλίζονται στα ΒΑΕ υποχρεωτικά και για την επικουρική τους ασφάλιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...