Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαίωση ιδιωτικού σχολείου για δίδακτρα χρήσης 2013


ATHABA

Ερώτηση

Βεβαίωση ιδιωτικού σχολείου για τα δίδακτρα του 2013 περιλαμβάνει μόνο τις καταβολές μετρητοίς και όχι τα πινάκια αξιογράφων που εδόθησαν εντός του 2013 αλλά έληγαν (οι επιταγές που περιείχαν) το 2014.Η άποψη μου είναι ότι πρόκειται για καταβληθέντα δίδακτρα και θα έπρεπε να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση  του 2013 ασχέτως του χρόνου εξόφλησης των επιταγών.Θα με ενδιέφερε κάποια τεκμηριωμένη απάντηση ώστε να ισχυροποιήσω η να απορρίψω την άποψή μου.Σας ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εγω πιστευω οτι πραττει σωστα το ιδιωτικο σχολειο!Αλλη η χρηση 2013 αλλη η χρηση 2014.Τα εσοδα απο τις επιταγες που ληγουν το 14 θα αναφερονται στην χρηση του 14!π.χ αν εκαναν εγγραφες για τα μετρηρα :38.00.00 ταμειο

                                                   30.00.00 πελατες και για τις επιταγες η εγγραφη θα ηταν:33.90 επιταγες εισπρακτεες

                                                                                                                                                  30.00.00 πελατες

Αργοτερα οταν με το καλο θα πληρωθουν κ οι επιταγες τοτε θα χρεωθει το ταμειο και θα πιστωθουν οι επιταγες δλδ:

38.00.000

          33.90.00 πιστευω οτι βαση αυτων σκεφτηκε και επραξε το ιδιωτικο σχολειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω πιστευω οτι πραττει σωστα το ιδιωτικο σχολειο!Αλλη η χρηση 2013 αλλη η χρηση 2014.Τα εσοδα απο τις επιταγες που ληγουν το 14 θα αναφερονται στην χρηση του 14!π.χ αν εκαναν εγγραφες για τα μετρηρα :38.00.00 ταμειο

                                                   30.00.00 πελατες και για τις επιταγες η εγγραφη θα ηταν:33.90 επιταγες εισπρακτεες

                                                                                                                                                  30.00.00 πελατες

Αργοτερα οταν με το καλο θα πληρωθουν κ οι επιταγες τοτε θα χρεωθει το ταμειο και θα πιστωθουν οι επιταγες δλδ:

38.00.000

          33.90.00 πιστευω οτι βαση αυτων σκεφτηκε και επραξε το ιδιωτικο σχολειο

Το έσοδο πραγματοποιήθηκε το 2013, η λήξη της επιταγής είναι στο 2014.Και στο παράδειγμά σας ο λογαριασμός του πελάτη έκλεισε στο 2013 την επιταγή παρακολουθεί το σχολείο και όχι την καρτέλα του πελάτη,άρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έσοδο πραγματοποιήθηκε το 2013, η λήξη της επιταγής είναι στο 2014.Και στο παράδειγμά σας ο λογαριασμός του πελάτη έκλεισε στο 2013 την επιταγή παρακολουθεί το σχολείο και όχι την καρτέλα του πελάτη,άρα?

δλδ να σας δωσει βεβαιωση με λεφτα που δεν εχει παρει?ειπαμε αλλη η χρηση του 13 αλλη του 14!Η αποψη μου ειναι αυτη!Ισως ναι ειναι σωστες και οι 2 περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE εγινε με επιταγη και οχι με μετρητα. Στη σελ 32 των οδηγιων ''όπως προκύπτει από τις σχετικές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 16 ν. 2238/1994

.................

δ) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη που καταβάλλεται για ιδιωτικά σχολεία στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης, με εξαίρεση τα εσπερινά γυμνάσια και λύκεια, καθώς και τα ειδικά σχολεία ατόμων με ειδικές ανάγκες, όπως προκύπτει από τις σχετικές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

 

Συνεπώς, αθροίζοντας τις Α.Π.Υ. έχουμε το τεκμήριο ασχέτως τρόπου καταβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 16 ν. 2238/1994

.................

δ) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη που καταβάλλεται για ιδιωτικά σχολεία στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης, με εξαίρεση τα εσπερινά γυμνάσια και λύκεια, καθώς και τα ειδικά σχολεία ατόμων με ειδικές ανάγκες, όπως προκύπτει από τις σχετικές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

 

Συνεπώς, αθροίζοντας τις Α.Π.Υ. έχουμε το τεκμήριο ασχέτως τρόπου καταβολής.

Σωστά,αλλά το ερώτημά μου αφορά την βεβαίωση του σχολείου τα ποσά της οποίας γνωστοποιούνται και στο Υπουργείο (από το σχολείο) άρα αν είναι σωστή η ενημέρωση του Υπουργείου και όχι τι βάζουμε στο Ε1 για να εκληφθεί ως τεκμήριο Ευχαριστώ γιά την ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά,αλλά το ερώτημά μου αφορά την βεβαίωση του σχολείου τα ποσά της οποίας γνωστοποιούνται και στο Υπουργείο (από το σχολείο) άρα αν είναι σωστή η ενημέρωση του Υπουργείου και όχι τι βάζουμε στο Ε1 για να εκληφθεί ως τεκμήριο Ευχαριστώ γιά την ανταπόκριση.

 

Τα στοιχεία που στέλνουν τα σχολεία, παιδικοί σταθμοί κ.λπ. βασίζονται στις Α.Π.Υ. και όχι στον τρόπο εξόφλησης αυτών. Συνεπώς κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αναγράψετε τα ποσά που προκύπτουν από τις Α.Π.Υ. Η βεβαίωση δεν είναι φορολογικό στοιχείο εν προκειμένω και ούτε αποτελεί στοιχείο για την τεκμηρίωση της αντικειμενικής δαπάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ιδιωτικά σχολεία κλπ στέλνουν στοιχεία για διασταύρωση, των καταβληθέντων διδάκτρων και πληρωμών για πρόσθετες παροχές ανά έτος.

Κατά την δική μου άποψη, τα ποσά αυτά (των καταβληθέντων διδάκτρων) πρέπει να βεβαιώνουν και στους καταβάλλοντες, με τις σχετικές βεβαιώσεις που χορηγούν και αποτελούν αντικειμενική δαπάνη, σε συνδυασμό με το "Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη που καταβάλλεται",  του άρθρου 16 του ΚΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...