Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εισόδημα που δεν υπάρχει την 01-01-2014 στον κωδ. 655 ΔΕΝ μπορώ να δηλώσω?


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα....

 

Τι συμβαίνει με τον κωδ. 655 του Ε1 για την περίπτωση που θέλουμε να δηλώσουμε Εισόδημα που δεν υπάρχει φέτος (λόγω διακοπής εργασιών ατομικής επιχείρησης το Σεπτ-2013).

 

Στο Taxisnet βγάζει απαγορευτικό μήνυμα ότι ΔΕΝ μπορεί να συμπληρωθεί ο συγκεκριμένος κωδικός.

Γνωρίζετε κάτι επ αυτού? Μήπως πρέπει να πάω τη δήλωση στη ΔΟΥ?

 

Υπάρχουν και άλλοι τέτοιοι κωδικοί "κλειδωμένοι" στο taxisnet?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

από τις οδηγίες συμπλήρωσης :

Κωδικοί 655-656.

Συμπληρώνεται το συνολικό καθαρό εισόδημα που δηλώσατε για το 2013, αλλά που δεν υπάρχει την 1.1.2014. ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των αρχικών δηλώσεων οικον. έτους 2014 οι κωδικοί αυτοί είναι ανενεργοί και θα συμπληρώνονται μόνο με υποβολή αίτησης - τροποποιητικής δήλωσης στον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή καταθέτουμε την δήλωση ε1 και πάμε μετά στην εφορία και καταθέτουμε αμέσως τροποποιητική, ή περιμένουμε να βγεί κάποια ανακοίνωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,Ενω ανοιξαν οι τροποποιητικες δεν  με αφηνει να συμπληρωσω τον 655.Εφορια σου λενε κανε τροποποιητιηε μεσω taxis...αλλα δεν!Οποτε τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,Ενω ανοιξαν οι τροποποιητικες δεν  με αφηνει να συμπληρωσω τον 655.Εφορια σου λενε κανε τροποποιητιηε μεσω taxis...αλλα δεν!Οποτε τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

 

Ίσως δεν έχουν διαβάσει την ΠΟΛ.1051/14

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή κι εγώ έχω το ίδιο θέμα, δηλώνοντας στον κωδ. 655 κάποιο ποσό, έστω και με τροποποιητική αν χρειαστεί, έχω κάποιο κέρδος; γλυτώνω κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν γλυτώνεις φόρο ..γλυτώνεις προκαταβολή..

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως και να 'χει, δεν με αφήνει.  αυτό που θέλω να ξέρω με σιγουριά πάντως είναι το εξής: στο 2013 υπήρχε μίσθωμα επαγγελματικης στέγης για 11 μήνες (Ιαν-Νοε) από ευρώ 1320.  το δηλώνω τώρα στον κωδικό αυτό έστω και με τροποποιητική ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως και να 'χει, δεν με αφήνει.  αυτό που θέλω να ξέρω με σιγουριά πάντως είναι το εξής: στο 2013 υπήρχε μίσθωμα επαγγελματικης στέγης για 11 μήνες (Ιαν-Νοε) από ευρώ 1320.  το δηλώνω τώρα στον κωδικό αυτό έστω και με τροποποιητική ή όχι;

 

Δεν θα σας την κάνουν δεκτή εφόσον εξακολουθεί να έχει στην κατοχή του το ακίνητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα μου επεστρεψε δηλωση απο την δου ωστε να γινει χειρογραφη τροποιητικη σγια τον κωδικο 655.

 

Εχω μια απορια ομως ως προς την συμπληρωση: ο πελατης (πρωην) εκανε διακοπη το 2013 1/5/2013. Στον πινακα 4 στον κωδ 401 εχω συμπληρωσει 13176,68 , αρα στον κωδικο 655 θα συμπληρωσω το 13176,68/5μηνες = 2635 ε/μηνα*7 μηνες (το εισοδημα που δεν υπηρξε το 2013)=18447,35?

 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα μου επεστρεψε δηλωση απο την δου ωστε να γινει χειρογραφη τροποιητικη σγια τον κωδικο 655.

 

Εχω μια απορια ομως ως προς την συμπληρωση: ο πελατης (πρωην) εκανε διακοπη το 2013 1/5/2013. Στον πινακα 4 στον κωδ 401 εχω συμπληρωσει 13176,68 , αρα στον κωδικο 655 θα συμπληρωσω το 13176,68/5μηνες = 2635 ε/μηνα*7 μηνες (το εισοδημα που δεν υπηρξε το 2013)=18447,35?

 

Ευχαριστω 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω πως όχι.

Ο 655 είναι εισόδημα που δεν υπάρχει 1/1/2014.

Εγώ θα έβαζα όλο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακριβως ειναι εισοδημα απο ατομικη επιχειρηση , απο την διατυπωση καταλαβαινω οτι πρεπει να δηλωσω την αναλογια ,  κανω λαθος?
?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ευχαριστω για το ενδιαφερον , μολις διαβασα το εξαιρετικα αναλυτικο  αρθρο του Κου Κουλογιαννη http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14005 και στον 655 μπαινει ολο το ποσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα για αυτους που εκαναν διακοπη μεσα στο 2014 που συμπληρωνουμε στο ε1 ωστε να μην τους υπολογιζει με 26% και προκαταβολη σε περιπτωση ζημιων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα για αυτους που εκαναν διακοπη μεσα στο 2014 που συμπληρωνουμε στο ε1 ωστε να μην τους υπολογιζει με 26% και προκαταβολη σε περιπτωση ζημιων???

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που ρωτάς δεν γίνεται.

 

Δες λίγο άρθ. 34 4172

 

β) σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 29, εφόσον ο φορολογούμενος έχει εισόδημα μόνο από επιχειρηματική δραστηριότητα ή εφόσον το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων του δεν προκύπτει από μισθωτή εργασία και συντάξεις.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...