Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ο λογιστής να εκδίδει για Γ' κατηγορίας βιβλία ετήσια απόδειξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανεξάρτητα αν είναι κάτω ή πάνω από 300?που το είδατε αυτό?

 

Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής πρέπει να εννοεί ο συνάδελφος και εφόσον η συνολική αμοιβή υπερβαίνει τα 300,00€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεξάρτητα αν είναι κάτω ή πάνω από 300?που το είδατε αυτό?

 

 

Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής πρέπει να εννοεί ο συνάδελφος και εφόσον η συνολική αμοιβή υπερβαίνει τα 300,00€.

 

και γιατί το όριο των 300 ευρώ αφορά "συναλλαγή" και όχι απλά το εκδοθέν παραστατικό...

ΠΟΛ.1120/25.4.2014

Άρθρο 64

Συντελεστής παρακράτησης φόρου

3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ'

της παραγράφου 1 του άρθρου 62είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την

παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί το όριο των 300 ευρώ αφορά "συναλλαγή" και όχι απλά το εκδοθέν παραστατικό...

ΠΟΛ.1120/25.4.2014

Άρθρο 64

Συντελεστής παρακράτησης φόρου

3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ'

της παραγράφου 1 του άρθρου 62είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την

παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

 

Και το μεγάλο πανηγύρι Μαρία, γίνεται στην περίπτωση τμηματικής εξόφλησης του στοιχείου που αφορά τμηματική καταβολή αμοιβής...  :wacko::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το μεγάλο πανηγύρι Μαρία, γίνεται στην περίπτωση τμηματικής εξόφλησης του στοιχείου που αφορά τμηματική καταβολή αμοιβής...  :wacko::rolleyes:

 

 

 

Δώσεεεεεεεε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής πρέπει να εννοεί ο συνάδελφος και εφόσον η συνολική αμοιβή υπερβαίνει τα 300,00€.

 

Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής πρέπει να εννοεί ο συνάδελφος και εφόσον η συνολική αμοιβή υπερβαίνει τα 300,00€.

 

Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής πρέπει να εννοεί ο συνάδελφος και εφόσον η συνολική αμοιβή υπερβαίνει τα 300,00€.

ναι αλλά αλλά αναγράφει ότι αν έχεις σύμβαση τότε είσαι υποχρεωμένος να υποστείς την παρακράτηση φόρου άσχετα αμα η μηνιαία σου αμοιβή είναι κάτω από 300. Δηλαδή παίζει ρόλο αν έχεις κάνει ετήσια ή μηνιαία σύμβαση? δηλαδη εγώ πχ που εχω κανει σύμβαση μηνιαια με 85 ευρω το μηνα πρεπει να του κοβω με παρακρατηση επειδή το ετήσιο σύνολο θα ειναι 85*12 αρα πανω απο 300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

 

Εφ'όσον δεν κάνετε κάθε μήνα νέο συμφωνητικό, τότε ναι, 

θα πρέπει να γίνεται παρακράτηση ακόμη και στις αποδείξεις που είναι κάτω των 300 ευρώ.

Ανεξάρτητα από την τμηματική χρέωση των επιμέρους παρεχομένων υπηρεσιών.

Το ύψος της ετήσιας συναλλαγής σας είναι: 12x85,00 = 1.020,00 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αλλά αναγράφει ότι αν έχεις σύμβαση τότε είσαι υποχρεωμένος να υποστείς την παρακράτηση φόρου άσχετα αμα η μηνιαία σου αμοιβή είναι κάτω από 300. Δηλαδή παίζει ρόλο αν έχεις κάνει ετήσια ή μηνιαία σύμβαση? δηλαδη εγώ πχ που εχω κανει σύμβαση μηνιαια με 85 ευρω το μηνα πρεπει να του κοβω με παρακρατηση επειδή το ετήσιο σύνολο θα ειναι 85*12 αρα πανω απο 300?

 

Καλημέρα σας

 

Εφ'όσον δεν κάνετε κάθε μήνα νέο συμφωνητικό, τότε ναι, 

θα πρέπει να γίνεται παρακράτηση ακόμη και στις αποδείξεις που είναι κάτω των 300 ευρώ.

Ανεξάρτητα από την τμηματική χρέωση των επιμέρους παρεχομένων υπηρεσιών.

Το ύψος της ετήσιας συναλλαγής σας είναι: 12x85,00 = 1.020,00 ευρώ.

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση για κάποιες διευκρινίσεις στον συνάδελφο v.kourtis : Η μηνιαία σύμβαση των 85 ευρώ, αφορά μόνο κάποιον συγκεκριμένο μήνα ή αναφέρεται σε όλο το έτος; Αν είναι για ένα χρόνο η απάντηση της συναδέλφισσας Μαρίας είναι σαφής και σωστή. Αν είναι μηνιαία, πρέπει να ανανεώνεται κάθε μήνα, κάτι μάλλον ανέφικτο , αλλά και στόχος για διερεύνηση. 

Και για να το θέσω διαφορετικά : Αν δεν υπάρχει σύμβαση  εκδίδουμε κάθε μήνα ΤΠΥ με παρακράτηση φόρου μόνο για ποσά πάνω από 300 ευρώ. Αυτό ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

 

Εφ'όσον δεν κάνετε κάθε μήνα νέο συμφωνητικό, τότε ναι, 

θα πρέπει να γίνεται παρακράτηση ακόμη και στις αποδείξεις που είναι κάτω των 300 ευρώ.

Ανεξάρτητα από την τμηματική χρέωση των επιμέρους παρεχομένων υπηρεσιών.

Το ύψος της ετήσιας συναλλαγής σας είναι: 12x85,00 = 1.020,00 ευρώ.

Για αυτό και εγώ δεν κάνω συμφωνητικά.

 

Με έχετε καταμπερδέψει  :P  :)

 

Καλημέρα Μαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση για κάποιες διευκρινίσεις στον συνάδελφο v.kourtis : Η μηνιαία σύμβαση των 85 ευρώ, αφορά μόνο κάποιον συγκεκριμένο μήνα ή αναφέρεται σε όλο το έτος; Αν είναι για ένα χρόνο η απάντηση της συναδέλφισσας Μαρίας είναι σαφής και σωστή. Αν είναι μηνιαία, πρέπει να ανανεώνεται κάθε μήνα, κάτι μάλλον ανέφικτο , αλλά και στόχος για διερεύνηση. 

Και για να το θέσω διαφορετικά : Αν δεν υπάρχει σύμβαση  εκδίδουμε κάθε μήνα ΤΠΥ με παρακράτηση φόρου μόνο για ποσά πάνω από 300 ευρώ. Αυτό ανεξάρτητα από την κατηγορία βιβλίων...

μα τί μου λέτε??? είναι επ'αόριστον σύμβαση που θα μεταβληθεί όταν και εφόσον αλλάξει η αμοιβή....από τη στιγμή που αμείβομαι με 85 ευρώ από κάποιον πελάτη μηνιαίως αυτή η παροχή μου τελειώνει τον μήνα που παρέχεται!!!!!!!το 300 ευρώ είναι ανα έκαστη συναλλαγή και εγώ θα κάνω 12 τέτοιες συναλλαγές που είναι κάτω από 300 έκαστη!!!!!πού το αναφέρει ότι θα πρέπει να κάνω 12 διαφορετικές συμβάσεις για αυτόν τον λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εξαιτίας της σύμβασης υποχρεωνόμαστε να υποκείμεθα σε παρακράτηση φόρου???????? εν πάσει περιπτώση τότε να μην κάνω συμβάσεις με κανέναν!δεν πάνε απο κεί που ρθανε οι καραγκιόζηδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε μπλέξει σώβρακα και φανέλες 

 

δεν πολυκαταλαβαίνω το αν έχεις ή δεν έχεις σύμβαση 

 

συμφωνείς με κάποιον να τηρείς τα λογιστικά του για 85 € τον μήνα 

85Χ12 > 300  άρα υπάρχει παρακράτηση φόρου 

 

έρχεται κάποιος στο γραφειο και σου ζητά να του κάνεις πχ μια μεταβολή εργασιών αντί 200 € < 300 άρα δεν έχει παρακράτηση άσχετα αν μπορει να ξανάρθει για να του κάνεις και κάτι άλλο μέσα στο χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνείς με κάποιον να τηρείς τα λογιστικά του για 85 € τον μήνα 

85Χ12 > 300  άρα υπάρχει παρακράτηση φόρου 

 

 

Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτό από που προκύπτει?

Η αναγωγή δηλαδή της μηνιαίας αμοιβής σε ετήσια βάση. 

 

Ο νόμος όπως και η ερμηνευτική (ο Θεός να την κάνει) ΠΟΛ.1120 αναφέρουν συνεχώς για "συναλλαγή" .

Ε, λοιπόν η συναλλαγή είναι 85 € τον μήνα. Ούτε επί 12 μήνες αναφέρει ούτε σε ετήσια βάση. Οπότε παρακράτηση ... γιοκ.

Εδώ δεν ξέρουμε αν υπάρχει η επιχείρηση τον άλλο μήνα,  πολλαπλασιασμό επί 12 θα κάνουμε?

 

Αν βέβαια υπάρχει συμφωνία ότι η αμοιβή/συναλλαγή είναι π.χ. 1.200 το έτος και θα εκδίδεται μηνιαίως τιμολόγιο των 100 € έναντι αυτής της αμοιβής, τότε μοιραία η μηνιαία έκδοση τιμολογίου θα έχει παρακράτηση. Ηθελα να ήξερα βέβαια ποιος συνάδελφος θα έκανε μια τέτοια συμφωνία.    

 

Ασε που αν η πρόθεση του νομοθέτη ήταν να υποχρεώσει σε παρακράτηση όσους έχουν αμοιβές πάνω από 300 € σε ετήσια βάση θα έλεγε απλά "επαναλαμβανόμενη αμοιβή άνω των 25 € μηνιαίως υπόκειται σε παρακράτηση" ( Το 25 είναι το 300/12)

 

Και για να το κάνουμε ακόμα πιο τραγικό το παράδειγμα γιατί δεν μπορούμε να πούμε ότι ο πελάτης μας αναθέτει κάθε μήνα να τηρούμε τα βιβλία του (και τα ΙΚΑ του τα ΣΥΚΑ του και τα κέρατα τα τράγια που μας έχουν φορτώσει) και τον επόμενο μήνα δεν ξέρουμε αν θα τα αναθέσει σε μας? Μπορεί να τα αναθέσει σε άλλο συνάδελφο που μάλιστα μπορεί να έχει αμοιβή των 20-30 € / μήνα. Αλήθεια δεν είναι? 

 

Τραγικό και υπερβολικό βέβαια το παράδειγμα αλλά όχι περισσότερο από τη μηνιαία υπογραφή συμφωνητικών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι όταν έχουμε μόνιμη και διαρκή συνεργασία με πελάτη να λαμβάνουμε υπόψη την ετήσια αμοιβή.

γιατί με αυτή την λογική μπορούμε να εκδίδουμε τιμολόγιο ανά βδομάδα οπότε πάει το όριο.

 

οι εταιρείες μπορούν προαιρετικά να έχουν παρακράτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι όταν έχουμε μόνιμη και διαρκή συνεργασία με πελάτη να λαμβάνουμε υπόψη την ετήσια αμοιβή.

γιατί με αυτή την λογική μπορούμε να εκδίδουμε τιμολόγιο ανά βδομάδα οπότε πάει το όριο.

 

οι εταιρείες μπορούν προαιρετικά να έχουν παρακράτηση ?

 

Οχι, γιατί :

 

N . 4127/2013 

 

Αρθρο 62  Πληρωμές υποκείμενες σε παρακράτηση

 

1. Οι ακόλουθες πληρωμές υπόκειται σε παρακράτηση φόρου:

…………………………………………………………………………………………………

δ) αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες, ανεξαρτήτως εάν έχουν παρασχεθεί στην Ελλάδα, όταν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό πρόσωπο,

…………………………………………………………………………………………………….

2. Τα νομικά πρόσωπα και οι νομικές οντότητες που έχουν τη φορολογική κατοικία τους στην Ελλάδα και λαμβάνουν αμοιβές για τις υπηρεσίες που αναφέρονται στην περίπτωση δ΄ της παραγράφου 1 δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του άρθρου 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία δικηγορική εταιρεία μου έκοψε τιμολόγιο με φόρο.

 

του λέω ,μην πάει στο βρόντο ο φόρος να στα δώσω στο χέρι?

 

όχι μου λέει ο νόμος μιλάει για υποχρέωση ΜΟΝΟ.

 

βρε είσαι σίγουρος?

 

ναι εσύ θα τον αποδώσεις και θα μους δώσεις βεβαίωση κατά τα γνωστά!!!!

 

μην μου πεις μετά ,όχι δεν κατάλαβα και τι κάνουμε?

 

όχι,όχι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνεις γιατί δε νομίζω του χρόνου να μπορέσεις να στειλεις ηλεκτρονικά τη βεβαίωση παρακρατουμενου φόρου και μπορεί να πάει χαμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία δικηγορική εταιρεία μου έκοψε τιμολόγιο με φόρο.

 

του λέω ,μην πάει στο βρόντο ο φόρος να στα δώσω στο χέρι?

 

όχι μου λέει ο νόμος μιλάει για υποχρέωση ΜΟΝΟ.

 

βρε είσαι σίγουρος?

 

ναι εσύ θα τον αποδώσεις και θα μους δώσεις βεβαίωση κατά τα γνωστά!!!!

 

μην μου πεις μετά ,όχι δεν κατάλαβα και τι κάνουμε?

 

όχι,όχι!!!

Μη νομίζεις συνάδελφε ότι οι δικηγόροι σκαμπάζουν από φορολογικούς νόμους. Πέρυσι είχα πρόβλημα με δικηγόρο που αρνήθηκε την παρακράτηση για εργασία σε Α.Ε., λέγοντας ότι μόνο οι εταιρείες είχαν υποχρέωση παρακράτησης! Οσα γνωρίζουν από φοροτεχνικά , τα μαθαίνουν από τον λογιστή τους. Στην δική σου περίπτωση ή δεν ρώτησαν ή ο συνάδελφος ήταν ... περίπτωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εχεις συμβαση και το ποσο επι 12 ειναι μεγαλυτερο του 300 κανεις παρακρατηση αν μηνα η ανα τριμηνο... οταν δεν εχεις συμβαση και εισαι ελευθερο πουλι δηλαδη τωρα τα ενημερωνω τον αλλο μηνα δε ξερω τοτε παει η παρακρατηση περιπατο.... γυρναμε συνεχεια στα ιδια και στα ιδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτό από που προκύπτει?

Η αναγωγή δηλαδή της μηνιαίας αμοιβής σε ετήσια βάση. 

 

Ο νόμος όπως και η ερμηνευτική (ο Θεός να την κάνει) ΠΟΛ.1120 αναφέρουν συνεχώς για "συναλλαγή" .

Ε, λοιπόν η συναλλαγή είναι 85 € τον μήνα. Ούτε επί 12 μήνες αναφέρει ούτε σε ετήσια βάση. Οπότε παρακράτηση ... γιοκ.

Εδώ δεν ξέρουμε αν υπάρχει η επιχείρηση τον άλλο μήνα,  πολλαπλασιασμό επί 12 θα κάνουμε?

 

Αν βέβαια υπάρχει συμφωνία ότι η αμοιβή/συναλλαγή είναι π.χ. 1.200 το έτος και θα εκδίδεται μηνιαίως τιμολόγιο των 100 € έναντι αυτής της αμοιβής, τότε μοιραία η μηνιαία έκδοση τιμολογίου θα έχει παρακράτηση. Ηθελα να ήξερα βέβαια ποιος συνάδελφος θα έκανε μια τέτοια συμφωνία.    

 

Ασε που αν η πρόθεση του νομοθέτη ήταν να υποχρεώσει σε παρακράτηση όσους έχουν αμοιβές πάνω από 300 € σε ετήσια βάση θα έλεγε απλά "επαναλαμβανόμενη αμοιβή άνω των 25 € μηνιαίως υπόκειται σε παρακράτηση" ( Το 25 είναι το 300/12)

 

Και για να το κάνουμε ακόμα πιο τραγικό το παράδειγμα γιατί δεν μπορούμε να πούμε ότι ο πελάτης μας αναθέτει κάθε μήνα να τηρούμε τα βιβλία του (και τα ΙΚΑ του τα ΣΥΚΑ του και τα κέρατα τα τράγια που μας έχουν φορτώσει) και τον επόμενο μήνα δεν ξέρουμε αν θα τα αναθέσει σε μας? Μπορεί να τα αναθέσει σε άλλο συνάδελφο που μάλιστα μπορεί να έχει αμοιβή των 20-30 € / μήνα. Αλήθεια δεν είναι? 

 

Τραγικό και υπερβολικό βέβαια το παράδειγμα αλλά όχι περισσότερο από τη μηνιαία υπογραφή συμφωνητικών.  

 

να καταλάβω και γω ?

η ¨συναλλαγή ¨ πως θα προκύπτει στο δικό σου παραδειγμα ?

θα υπάρχει προφανώς μια συμφωνία (αδιάφορο αν είναι γραπτή ή προφορική) που θα λέει τι ? 

 ¨αναλαμβάνω να τηρήσω τα λογιστικά βιβλία του τάδε κατά τον μήνα Ιανουάριο αντί του ποσού των 85,00 € "  

και μετά 

 ¨αναλαμβάνω να τηρήσω τα λογιστικά βιβλία του τάδε κατά τον μήνα Φεβρουάριο  αντί του ποσού των 85,00 € "  

κλπ κλπ κλπ ? 

αν κάποιος πιστέυει ότι στέκει μια τέτοια συμφωνία ..... τότε πάω πάσο 

αν όμως η συμφωνία είναι (ξαναλέω γραπτή  ή προφορική δεν έχει καμιά σημασία ) ότι αναλαμβάνω την τήρηση των λογιστικών βιβλίων του τάδε αντί του ποσού των 85.00 € τον μήνα (ή του ποσού των 1.020,00 € τον χρόνο) τότε έχουμε μια παροχή που διαρκεί και εκτιμώντας και την φύση της εργασίας, υπάρχει παρακράτηση.

 

όλα αυτά φυσικά δεν αναιρούν το δικαίωμα του καθ ενός μας να ερμηνεύσει κατά το δοκούν αναλαμβάνοντας και το κόστος της απόφασής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Γιάννη, καλημέρα.

Θέλω να γράψω για το πρόβλημα της μηνιαίας ή , μέσω αναγωγής, ετήσιας αμοιβής μας, ως προς την παρακράτηση φόρου ή όχι. Εγκριτοι συνάδελφοι που μας έκαναν σεμινάριο στο νησί, μας είπαν ότι η παρακράτηση γίνεται ανά συναλλαγή, με την έννοια έκδοσης ΤΠΥ και μάλιστα ανά μήνα ανεξάρτητα από κατηγορία βιβλίων, εφ΄όσον δεν υφίσταται γραπτή επίσημη συμφωνία. Θεωρούν ότι η παροχή διαρκεί για τον συγκεκριμένο μήνα ή διάστημα ή εργασία και εκδίδεται από την αρχή έως το τέλος της περιόδου που αφορά. 

Αν υπάρχει συμφωνητικό , τότε δεν συζητάμε για μη παρακράτηση φόρου, δεδομένου ότι ακόμα και με 25.01 ευρώ τον μήνα έχουμε παρακράτηση για κάθε περιοδική έκδοση ΤΠΥ. Φυσικά υπάρχει η αμφισβήτηση από συναδέλφους ότι δεν γνωρίζουμε αν η σύμβαση με τον πελάτη θα διαρκέσει ένα χρόνο ή θα λήξει τον επόμενο μήνα. 

 Σαφώς υπάρχει θέμα, το άρθρο 62 του 4172 ορίζει κάποιες διατάξεις, αλλά χρήζουν ερμηνείας.

Θα επιθυμούσα ένα διάλογο , έστω και αντίλογο σε αυτό το ζωτικό για μας θέμα, πριν βρεθούμε όλοι προ δυσαρέστων εκπλήξεων σε ενδεχόμενο έλεγχο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν ότι η παροχή αφορά πχ την τήρηση των βιβλίων για ένα μήνα !!!!!!!!!!!!!!!!

 

συγνώμη αλλά στην πιάτσα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο 

 

συνήθως μπαίνει κάποιος στο γραφείο σου σου λέει τι καλά λόγια που άκουσε για σένα και θέλει να του κρατήσεις τα βιβλία και πόσα θέλεις 

 

είτε του πεις 100 τον μήνα ή 1200 τον χρόνο, σίγουρα συμφωνείς για μια παροχή που έχει διάρκεια 

 

τώρα αν πάς στο έλεγχο με την λογική  ¨μα κύριε ελεγκτά μου εγώ ζω το σήμερα , αύριο ποιος ζει ποιος πεθαίνει " μπορεί να σε κατανοήσει σαν φιλοσοφική θέση για την ζωή αλλά σαν φορολογική .......

 

και να δούμε και κάτι άλλο, η δουλειά μας δεν σπάει , δεν είναι πχ κάνε μια αγωγή σ αυτόν, μια μήνυση στον άλλον και μια προσφυγή στο ΙΚΑ για να μετράμε διαφορετικές ενέργειες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν όμως η συμφωνία είναι (ξαναλέω γραπτή  ή προφορική δεν έχει καμιά σημασία ) ότι αναλαμβάνω την τήρηση των λογιστικών βιβλίων του τάδε αντί του ποσού των 85.00 € τον μήνα (ή του ποσού των 1.020,00 € τον χρόνο) τότε έχουμε μια παροχή που διαρκεί και εκτιμώντας και την φύση της εργασίας, υπάρχει παρακράτηση.

 

όλα αυτά φυσικά δεν αναιρούν το δικαίωμα του καθ ενός μας να ερμηνεύσει κατά το δοκούν αναλαμβάνοντας και το κόστος της απόφασής του. 

Η "συναλλαγή" είναι τα 85 € τον μήνα. Συμφωνώ ότι γραπτή ή προφορική δεν έχει σημασία.

Από που προκύπτει ότι είναι 1.020,00 τον χρόνο (αφού δεν αναφέρεται σε γραπτή συμφωνία και με αυθαίρετο πολλαπλασιασμό της προφορικής ή γραπτής μηνιαίας συμφωνίας) ώστε να υπολογιστεί παρακράτηση, δεν έχω καταλάβει το πως και το γιατί.

 

Η διαφωνία μου επίσης με ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ είναι σχετικά με την ύπαρξη γραπτού συμφωνητικού η οποία μετατρέπει την αμοιβή σε ετήσια βάση ακόμα κι αν αναφέρεται σε μηνιαία αμοιβή (θεωρώντας υποθέτω τη μηνιαία αμοιβή "έναντι" ή "προκαταβολή" πληρωμής της ετήσιας αμοιβής.)

Γιατί λοιπόν η "συναλλαγή" να αλλάζει από μηνιαία σε ετήσια ανάλογα αν έχουμε υπογράψει ή όχι συμφωνητικό? 

 

Κι επειδή όντως δεν μπορεί να γίνεται ερμηνεία κατά το δοκούν όπως λέει και ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ, βάσει ποιας ερμηνευτικής-οδηγίας-νόμου γίνεται αυτή η μετατροπή σε ετήσια βάση?

 

Που είναι ρε παιδιά γραμμένο τέλος πάντων αυτό?  :D

 

υγ. Επειδή τώρα είδα και την απάντηση (από πάνω μου ντε) του συνάδελφου ΧΑΛΚΙΔΕΟΥ σχετικά με τις εργασίες που αναλαμβάνουμε, φυσικά και αλλάζουν ανά μήνα/τρίμηνο/εξάμηνο. (με το ρυθμό που πάνε αυτοί στα Υπουργεία μπορεί και εβδομαδιαία)

 

Η αμοιβή όμως παραμένει μηναία. Δεν σημαίνει ότι κάθε μήνα κάνουμε τις ίδιες εργασίες. Αλλά παραμένει μηναία η αμοιβή. Αυτό συμβαίνει στην πιάτσα.

Και ο πονηρίδης ελεγκτής που θα μου αναφέρει την ετήσια αμοιβή να μου υποδείξει και που το είδε γραμμένο.

 

Φυσικά το "έλα μωρέ τώρα κάνε την ρημάδα την παρακράτηση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" δεν μας καλύπτει, έτσι δεν είναι?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ και στους δυο παραπάνω συναδέλφους. Σημείωσα ότι , όπως μας το έθεσαν έγκριτοι συνάδελφοι η παρακράτηση γίνεται ανά συναλλαγή, με την έννοια έκδοσης ΤΠΥ και μάλιστα ανά μήνα ανεξάρτητα από κατηγορία βιβλίων, εφ΄όσον δεν υφίσταται γραπτή επίσημη συμφωνία.

Προσωπικά δεν έχω κάνει καμιά συμφωνία και όπως λεει ο Χαλκιδέος ο πελάτης μου λέει καλή δουλειά κάνεις, πόσα θέλεις τον μήνα; Τόσα λέω. Δεν συμφωνούμε διάρκεια , μπορεί να είναι ένα χρόνο, ένα μήνα , μια ζωή....Δεν κάνουμε γαμήλιο συμβόλαιο. Κόβω το ΤΠΥκάθε μήνα, εφ΄όσον συνεχίζω να του κρατώ βιβλία και ανάλογα το ύψος της αμοιβής παρακρατώ ή όχι φόρο. 

Το συμφωνητικό έχει διάρκεια 6 μήνες, ένα χρόνο, αόριστη. Η αμοιβή θα δοθεί εφ΄'απαξ ή σε δόσεις , ανά μήνα, τρίμηνο, εξάμηνο.

Αρα έχει παρακράτηση, αφού είναι τμηματική καταβολή. 

Το ερώτημα που θέσαμε ήταν καθαρό και σαφές : Η παρακράτηση γίνεται με αναγωγή της αμοιβής σε ετήσια βάση ή με το παραστατικό που εκδίδεται τακτικά (μήνα-δίμηνο-τρίμηνο). Η απάντηση ήταν εξ ίσου σαφής : Ανά παραστατικό, εφ΄όσον δεν υπάρχει έγγραφη συμφωνία. 

Φέρτε λοιπόν μια ΠΟΛ, μια εγκύκλιο, ένα ρημαδόχαρτο , που να διευκρινίζει κάτι παραπάνω από όσα λέμε εδώ μέσα, για να λήξει το θέμα, όχι μόνο για εμάς , αλλά και για το σύνολο των συναδέλφων που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα.

Υ.Γ. Δεν είπα, ούτε έγραψα ότι συμφωνούμε για τήρηση βιβλίων για ένα μήνα. Είμαι πάνω από 40 χρόνια στην πιάτσα. Εγραψα για αμοιβή κάθε μήνα. Δεν είναι το ίδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν ότι η παροχή αφορά πχ την τήρηση των βιβλίων για ένα μήνα !!!!!!!!!!!!!!!!

 

συγνώμη αλλά στην πιάτσα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο 

 

συνήθως μπαίνει κάποιος στο γραφείο σου σου λέει τι καλά λόγια που άκουσε για σένα και θέλει να του κρατήσεις τα βιβλία και πόσα θέλεις 

 

είτε του πεις 100 τον μήνα ή 1200 τον χρόνο, σίγουρα συμφωνείς για μια παροχή που έχει διάρκεια 

 

τώρα αν πάς στο έλεγχο με την λογική  ¨μα κύριε ελεγκτά μου εγώ ζω το σήμερα , αύριο ποιος ζει ποιος πεθαίνει " μπορεί να σε κατανοήσει σαν φιλοσοφική θέση για την ζωή αλλά σαν φορολογική .......

 

και να δούμε και κάτι άλλο, η δουλειά μας δεν σπάει , δεν είναι πχ κάνε μια αγωγή σ αυτόν, μια μήνυση στον άλλον και μια προσφυγή στο ΙΚΑ για να μετράμε διαφορετικές ενέργειες  

 

Γιάννη, γενικεύεις....

 

Ή που μεγαλώνεις, ή που κάνεις πολύ παρέα με ελεγκτές.......... :)

 

 

Υγ1: η δουλειά σπάει μια χαρά.. σε ένα σύλλογο κάνω μόνο τη μισθοδοσία, σε άλλο πελάτη δίνω το Ε3 για να κάνει αλλού τη δήλωσή του, αν κάνω πρόγραμμα οαεδ χρεώνω παραπάνω, αν συντάξουμε αποθήκη χρεώνουμε παραπάνω....

 

Το ότι δεν μπορεί να γίνει έλεγχος με γενικούς κανόνες, δεν σημαίνει ότι μπορούν να έρθουν και να επιβάλλουν έκδοση αποδείξεων ανά συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αν το θέλανε έτσι, ας το περνάγανε σε νόμο...... Η αγορά δεν έχει γενικούς κανόνες, τα πάντα υπάρχουν, άσε τους μέσους όρους και τα γενικά. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή... Το αν γενικεύουν οι ελεγκτές γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς έλεγχο ή γιατί θέλουν να βγάλουν έτσι πρόστιμα, αυτό είναι άλλο πράγμα......

 

 

Υγ2: τι μου θύμισες τώρα, πότε ολοκληρώνεται η υπηρεσία... Ανάλογα πράγματα έχουμε με τις δηλώσεις... οι ελεγκτές θέλουν απυ με την υποβολή, άσχετα αν έχουμε ολοκληρώσει την παροχή ή όχι (να παραδώσουμε αντίγραφο της δήλωσης, να ενημερώσουμε κατ' ιδίαν το ποσό φόρου/δόσεις/τρόπους πληρωμής κτλ, αυτά δεν εμπίπτουν στην υπηρεσία).......... Δεν μπορούν να το τσεκάρουν Γιάννη διαφορετικά, χρεώνουν ότι μπορούν και όπου μπορέσουν......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...