Προς το περιεχόμενο

Μπορεί ο λογιστής να εκδίδει για Γ' κατηγορίας βιβλία ετήσια απόδειξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Μπορεί ο λογιστής να εκδίδει για Γ' κατηγορίας βιβλία ετήσια απόδειξη η υπάρχει υποχρέωση

για μηνιαία αφού λαμβάνει κάθε μήνα την αμοιβή του?

Το πέρας των εργασιών μπορεί να θεωρηθεί με το κλείσιμο του ισολογισμού αλλά

για τις εργασίες που παρουσιάζουν περιοδικότητα μικρότερη του έτους πχ ΦΠΑ τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν υπαρχει συμβαση στην δου ..

τοτε μπορει να εκδιδει μια φορα το χρονο?

δεν έχει καμμία σχέση αυτό..Αν όχι όλοι οι περισσότεροι έχουμε συμβάσεις με τους πελάτες μας ,αλλά τους κόβουμε κάθε μήνα τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις εργασίες που παρουσιάζουν περιοδικότητα μικρότερη του έτους πχ ΦΠΑ τι γίνεται?

 

bingo.

Κάθε μήνα τιμολόγιο. Δυστυχώς. Και σύμβαση να έχεις, δεν υπερισχύει του ΚΦΑΣ.

 

Η φορολογία έχει καταντήσει να θεωρεί το έσοδο δεδουλευμένο και φορολογητέο και το έξοδο δεδουλευμένο μεν, αλλά μη εκπιπτόμενο σε περίπτωση που είναι ανεξόφλητο.... τι ψάχνεις να βρεις.

 

 

Και το ΟΕΕ καυχιέται για την παράταση του Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να εκδώσω τπυ στην αρχή της χρονιάς για όλο το έτος?

Ναι. Αφού η αμοιβή είναι απαιτητή στο ακέραιο στην αρχή του έτους....

 

Το πριν δεν τους χαλάει, στο μετά έχουν το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά πιάνω τον εαυτό μου αδιάβαστο 

 

που λέει ο ΚΦΑΣ για την κάθε μήνα έκδοση του σχετικού παραστατικού 

 

και που ότι η αμοιβή είναι απαιτητή στο ακέραιο στην αρχη του χρόνου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι στα πλαίσια μίας σταθερής διαρκούς συνεργασίας, μπορεί να εκδίδεται τιμολόγιο στις 31/12 κάθε έτους.

 

Βέβαια αν κάποιος μπορεί να λύσει με σιγουριά το γρίφο της παρακράτησης, όταν υπάρχουν μηνιαίες (ή γενικά περιοδικές) καταβολές, θα τον παραδεχθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν εχεις μια α.ε. που δεν εχει σχεδον καμμια κινηση ,απλα στελνεις ενα μηδενικο φπα και καταχωρεις καποια παγια εξοδα

αν υπαρχει συμβαση που απαγορευει να εκδοσεις ενα παραστατικο στο τελος του χρονου για ολες της εργασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ύπαρξη ή μη σύμβασης πώς σχετίζεται με το χρόνο έκδοσης παραστατικού?

 

Ο ΚΦΑΣ λέει ότι το ΤΠΥ εκδίδεται το αργότερο μέχρι την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας και πάντως εντός της διαχειριστικής περιόδου.

 

Εγώ θεωρώ ότι η υπηρεσία μου είναι η κάλυψη όλων των λογιστικών εργασιών της χρήσης, κι επειδή η παροχή διαρκεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου, τιμολογώ στις 31/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά πιάνω τον εαυτό μου αδιάβαστο 

 

που λέει ο ΚΦΑΣ για την κάθε μήνα έκδοση του σχετικού παραστατικού 

 

και που ότι η αμοιβή είναι απαιτητή στο ακέραιο στην αρχη του χρόνου ? 

 

Θεωρώ ότι πρέπει να εκδίδεται κάθε μήνα, εφόσον κάθε μήνα στέλνετε ΦΠΑ, ΑΠΔ κτλ διότι:

 

(ΚΦΑΣ):

 

"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Επειδή εγώ όταν κλείνει ο μήνας και στέλνω ΦΜΥ, ΦΠΑ και ΑΠΔ θεωρώ ότι καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής μου (εσείς δεν το θεωρείτε; ο ελεγκτής;  ) νομίζω πως είμαστε καλυμμένοι με τη μηνιαία τιμολόγηση.

 

 

Εσείς που βασίζετε το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει να εκδίδεται κάθε μήνα, εφόσον κάθε μήνα στέλνετε ΦΠΑ, ΑΠΔ κτλ διότι:

 

(ΚΦΑΣ):

 

"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Επειδή εγώ όταν κλείνει ο μήνας και στέλνω ΦΜΥ, ΦΠΑ και ΑΠΔ θεωρώ ότι καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής μου (εσείς δεν το θεωρείτε; ο ελεγκτής;  ) νομίζω πως είμαστε καλυμμένοι με τη μηνιαία τιμολόγηση.

 

 

Εσείς που βασίζετε το αντίθετο;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει να εκδίδεται κάθε μήνα, εφόσον κάθε μήνα στέλνετε ΦΠΑ, ΑΠΔ κτλ διότι:

 

(ΚΦΑΣ):

 

"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Επειδή εγώ όταν κλείνει ο μήνας και στέλνω ΦΜΥ, ΦΠΑ και ΑΠΔ θεωρώ ότι καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής μου (εσείς δεν το θεωρείτε; ο ελεγκτής;  ) νομίζω πως είμαστε καλυμμένοι με τη μηνιαία τιμολόγηση.

 

 

Εσείς που βασίζετε το αντίθετο;

 

να ρωτήσω τότε τι νόημα έχει η επόμενη πρόταση   ¨ Πάντως το τιμολόγιο .........¨  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρέπει να εκδίδεται κάθε μήνα, εφόσον κάθε μήνα στέλνετε ΦΠΑ, ΑΠΔ κτλ διότι:

 

(ΚΦΑΣ):

 

"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Επειδή εγώ όταν κλείνει ο μήνας και στέλνω ΦΜΥ, ΦΠΑ και ΑΠΔ θεωρώ ότι καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής μου (εσείς δεν το θεωρείτε; ο ελεγκτής;  ) νομίζω πως είμαστε καλυμμένοι με τη μηνιαία τιμολόγηση.

 

 

Εσείς που βασίζετε το αντίθετο;

 

Εγώ θεωρώ ότι έχω πάγια συμφωνία συνεργασίας με τον πελάτη, ο οποίος μπορεί να μου κάνει πληρωμές έναντι του ετήσιου συνολικού ποσού, σε μηνιαία (ή άλλη) βάση.

 

Θεωρείτε ότι δεν με καλύπτει αυτό το σκεπτικό?

 

Πάντως μειώνει στο ελάχιστο το διαχειριστικό κόστος χωρίς να επιβαρύνει κανέναν, έχει δε και άλλα πλεονεκτήματα.

 

Εσείς τιμολογείτε κάθε μήνα το ίδιο ποσό? Γιατί ο κάθε μήνας δεν έχει τις ίδιες υποχρεώσεις ούτε απαιτεί την ίδια εργασία από το λογιστή, υπάρχουν δε και εργασίες που γίνονται σε ετήσια βάση (π.χ. ΦΕΝΠ, ΜΥΦ, Ε9, κλπ.). Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να τα τιμολογείτε διακριτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω τότε τι νόημα έχει η επόμενη πρόταση   ¨ Πάντως το τιμολόγιο .........¨  ?

 

Το νόημα της αυτοτέλειας των χρήσεων, την οποία έχουν κάνει μπαλάκι στο Υπουργείο.

 

Δηλαδή, μια ασφαλής πολιτική είναι να τιμολογείς κάθε φορά που ολοκληρώνεις μέρος των υπηρεσιών (κάθε μήνα), και σε περίπτωση που η υπηρεσία σου διαρκεί πχ από 15/12/2013 έως 15/01/2014, θα τιμολογήσεις μια φορά με 31/12 και μια με 15/01 αν όχι όλο το ποσό με 31/12 σε περίπτωση που η αμοιβή γίνει απαιτητή εις ολόκληρο στο 2013.

 

πχ. η συνδρομή υποστήριξης στα λογιστικά σου προγράμματα είναι απαιτητή από την εταιρία στην αρχή, οπότε ανεξαρτήτως που η περίοδος αφορά και την επόμενη χρήση, η τιμολόγηση γίνεται εις ολόκληρον στην αρχή της σύμβασης ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αλλά πιάνω τον εαυτό μου αδιάβαστο 

 

που λέει ο ΚΦΑΣ για την κάθε μήνα έκδοση του σχετικού παραστατικού 

 

και που ότι η αμοιβή είναι απαιτητή στο ακέραιο στην αρχη του χρόνου ? 

Γειά σου Γιάννη

Κι εγώ αδιάβαστος είμαι.

 

Η απορία μου τώρα είναι η εξής:

 

Έχω κάνει (προφορική) συμφωνία με όλους τους πελάτες μου η αμοιβή του έτους

να δίδεται με την υποβολή της Εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ (δηλ. η χρήση του 2013 θα εξοφληθεί

τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο του 2014 κ.ο.κ) και πραγματικά τότε ειπράτω τα χρηματά μου.

 

Πότε έπρεπε να εκδώσω την απόδειξή μου 31/12/13 ή στο τέλος κάθε μήνα του 2013;

 

Υ.Γ. Αφήνω τελείως στην άκρη τις υποχρεώσεις που αφορούν την χρήση του 2013

αλλά λαμβάνουν χώρα το 2014 και αν θα πρέπει να τιμολογηθούν στη χρήση που αφορούν

ή την στιγμή της σύνταξης και της υποβολής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ΚΦΑΣ):


 


"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."


 


Το πότε καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής,συμφωνείται από μένα και τον πελάτη μου  και βέβαια αυτά τα χρονικά σημεία που θα εκδόσω ΤΠΥ και θα εισπράξω την αμοιβή μου, δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ,ότι θα πρέπει να έχουν και κάποια σταθερή συχνότητα και περιοδικότητα (μήνας,τρίμηνο,εξάμηνο), εκτός βέβαια του περιορισμού της διαχειριστικής περιόδου .


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ΚΦΑΣ):

 

"Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Το πότε καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής,συμφωνείται από μένα και τον πελάτη μου  και βέβαια αυτά τα χρονικά σημεία που θα εκδόσω ΤΠΥ και θα εισπράξω την αμοιβή μου, δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου ,ότι θα πρέπει να έχουν και κάποια σταθερή συχνότητα και περιοδικότητα (μήνας,τρίμηνο,εξάμηνο), εκτός βέβαια του περιορισμού της διαχειριστικής περιόδου .

 

 

Πιστεύω ότι η ουσία κρύβεται σε άλλο σημείο από αυτό που τονίζεις συνάδελφε.

 

Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία."

 

Με ποια κρητήρια η φορολογική αρχή θα προσδιορήσει πότε γίνεται απαιτητή η αμοιβή; Πως ο έλεγχος θα αιτιολογήσει οποιαδήποτε παράβαση;

Επειδή μία εγκύκλιο αναφέρει ένα παράδειγμα για το πότε εκδίδεται το παραστατικό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλες τις περιπτώσεις.

 

Μερικές παρατηρήσεις κάνω μόνον καθώς επί της ουσίας συμφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα προφανώς, γίνεται για το ΤΕΒΕ.....

 

Δηλ. ανοίγω βιβλία μονο για Ιανουάριο, κόβω όλες τις αποδείξεις μου για όλο το έτος, και μετά τα κλείνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στη συμβαση αναφερεται ετησια αμοιβη ακομη και μηνιαιες να ειναι οι πληρωμες νομιζω οτι εισαι οκ αν εκδοσεις ενα ΤΠΥ ετησιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά... έλαχε σε κανέναν έλεγχο και είχε πρόβλημα με ετήσια έκδοση παραστατικού;;; 

 

Σαφώς η έκδοση τιμολογίου σε μηνιαία βάση είναι ορθή, αλλά κ στην ετήσια δεν βλέπω το πρόβλημα....

 

Αλήθεια αν εκδίδεις παραστατικό κάθε μήνα 200€ ... σε έλεγχο δεν μπορούν να στην πούνε ;;; Οτι κ καλά απέφυγες την παρακράτηση κ να σου ζητήσουν κ τα ρέστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια αν εκδίδεις παραστατικό κάθε μήνα 200€ ... σε έλεγχο δεν μπορούν να στην πούνε ;;; Οτι κ καλά απέφυγες την παρακράτηση κ να σου ζητήσουν κ τα ρέστα;;

Μα αν έχεις σύμβαση θα κάνεις παρακράτηση, ανεξάρτητα που το παραστατικό είναι κάτω από 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου Παντελή 

 

είναι όπως τα λες 

η ουσία είναι το μέχρι το τέλος της περιόδου 

 

και δεν απαντήθηκε και το 

 

 Αφού η αμοιβή είναι απαιτητή στο ακέραιο στην αρχή του έτους..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν έχεις σύμβαση θα κάνεις παρακράτηση, ανεξάρτητα που το παραστατικό είναι κάτω από 300...

ανεξάρτητα αν είναι κάτω ή πάνω από 300?που το είδατε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...